Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pace 2221 - jak sprawdzić jakość sygnału

27 Gru 2008 11:27 2298 5
  • Poziom 11  
    Witam! Oto opis sytuacji:
    - tuner zakupiony w grudniu (promocja Cyfry+)
    - instalacja antenowa po Wizja TV (czasza, konwerter Philips i kabel, ładnych kilka lat nieużywane)
    - po podłączeniu ruszyło wszystko od razu, siła sygnału 4,5 - odbiór bardzo dobrej jakości
    - niestety po silnych opadach deszczu i deszczu ze śniegiem sygnał spadł do zera, okazało się, że konwerter stracił szczelność, jak przesechł - odbiór pojawił się ponownie
    - aby mieć spokój kupiłem nowy konwerter za 25 zł (Maximum Single V-1), po jego zainstalowaniu siła sygnału nawet wzrosła do ok. 4,85 - ale spadła jakość obrazu, tzn. przedtem był "krystaliczny" a teraz widać na dużych partiach jednego koloru lekkie "szumienie" - bardzo drobne, ale jak się o tym wie, to trochę przeszkadza (domownicy twierdzą, że jest ok i nie trzeba nic poprawiać)
    Może zatem coś zasugerujecie, ciekawi mnie, czy w tym tunerze można sprawdzić jakość sygnału, z tego co wiem, to jakość sygnału jest nawet ważniejsza od jego siły - może właśnie tu jest źródło ewentualnych zakłóceń?
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    o ile mnie moja skromna wiedza nie myli jakość sygnału nic nie ma do jakości obrazu w przekazie cyfrowym
  • Poziom 34  
    Dopóki nie pojawiają się zacięcia kwadraty i inne artefakty sygnał jest ok. Konwerter nie ma wpływu na jakość obrazu.
  • Poziom 11  
    Hmmm, no nie wiem. Teoretycznie rzecz biorąc satelita nadaje skompresowany strumień video - czyli ciąg bitów. Konwerter odbiera zakodowany sygnał, przekształca go na częstotliwość pośrednią i przesyła do dekodera. Jeśli gdziekolwiek po drodze bit zostanie przekłamany (np. w wyniku słabego sygnału) to program dekodujący (w ramach korekcji danych) jakoś go uzupełnia - i to może dawać np. szumy na obrazie. Oczywiście poziom zniekształceń musi mieścić się powyżej pewnej granicy, bo inaczej w ogóle nie ma obrazu. Tak to działa wg mnie. Ale chętnie posłucham mądrzejszych, pozdrawiam :-)
  • Poziom 10  
    Dzień Dobry
    To mam pytanie skąd się u mnie biorą takie transparentne przebicia z innych kanałów, np napis TVP1 wędruje sobie z prawej do lewej na środku ekranu, albo pionowe pasy z prawej na lewą stronę(oczywiście ledwie widoczne, najlepiej na ciemnym obrazie)?.
    Mam Polsat cyfrowy, mala srednica anteny, sygnał 60% i 56%. Telewizor 42 Panasonic Plazma nie HD.
    Pozdrawiam
    Darp
  • Poziom 34  
    Na pewno nie jest to wina SAT. Coś po drodze między tunerem a TV powodować jakieś przebicia. Albo w samym TV jeśli jest do niego podłączone inne źródło sygnału.