Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz do subwoofera. Jakiś dobry schemat?

elekronik000 27 Gru 2008 12:14 1777 2
  • #1 27 Gru 2008 12:14
    elekronik000
    Poziom 9  

Witam wszystkich!

Mam problem z wzmacniaczem do subwoofera.
    Zacznę od początku. Dostałem amplituner z wzmacniaczem ale tylko do tych małych kolumienek podłogowych , a do subwoofera nie ma wzmacniacza, jest wyjście niskonapięciowe. Wcześniej miałem kino domowe z wbudowanym wzmacniaczem w subwooferze ale teraz się wzmacniacz jest do niczego ponieważ ma osobną regulacje głośności na pilocie i jest to dla mnie nie wygodnie. Więc potrzebuje z tego co wiem o potrzebuje wzmacniacz do subwoofera. Myślałem o wzmacniaczu z kitu AVT-741 (TDA-1516Q) , ale po lekturze Google, stwierdziłem że do suba najlepiej by się nadawał wzmacniacz na tranzystorach. Z tym że chciałbym to zrobić jak najmniejszym kosztem i dlatego z tamtego kina domowego mam transformator toroidalny o napięciach wyjściowych :
    13V-0V-13V
    10V
    Głośnik ma moc 20W :) i 8Ω. Proszę Was drodzy koledzy o jakiś dobry schemat wzmacniacza.(I możliwie najprostszy żeby można było płytkę narysować markerem :) )

1 2
  • #2 27 Gru 2008 14:12
    DJ Troolu
    Poziom 10  

Witam! Nie spisuj tego wzmacniacza w subwooferze z pilotem na straty!:)

Moim zdaniem najszybciej i najtaniej to wystarczy w nim drobna przeróbka polegająca na ominięciu regulacji pilotem tzn. w skrócie: odnaleźć na płytce bezpośrednie wejście do wzmacniacza końcowego (wyjście potencjometru cyfrowego). Przeciąć ścieżkę w tym miejscu i przez jakiś potencjometr zapodać sygnał do wzmacniacza końcowego z tego "wyjścia niskonapięciowego" z amplitunera (troszkę brzydko nazwane wyjście sygnału niskich częstotliwości).
    Dokładniej ciężko mi coś powiedzieć (za mało informacji). Musiałbyś napisać co to za wzmacniacz, najlepiej wrzucić jakieś zdjęcia płytki z góry i od strony druku.
    Przeróbka może potrwać góra kilka minut i nie musisz składać nowego wzmacniacza:)

Pozdrawiam!

0
  • #3 27 Gru 2008 21:34
    elekronik000
    Poziom 9  

Niestety Twoja propozycja będzie nie możliwa do zrealizowana ponieważ jest dużo elementów SMD, a ja mam tylko lutownice transformatorową i ścieżki są bardzo cienkie :). A poza tym to odbiornik pilota jest wbudowany w kolumnę centralną, i pilotem steruje się całym zestawem tzn. jakie kolumny mają być włączone pokazuje jaka jest głośność, itp. :|
    Może wystarczył by ten wzmacniacz na kościach TDA bo kolumna jest MADE IN CHINA więc aż tak dobrego dźwięku nie potrzebuje chce by tylko w dźwięku było trochę basu.Znalazłem w internecie takie coś:
    Link
    Z tym że do tego potrzeba wzmacniacz.I jaki wzmacniacz proponowalibyście do tego głośnika?
    Sorry za zamieszanie ale na Akustyce nie znam się wcale :|

Dodano po 4 [godziny] 49 [minuty]:

Znalazłem w ofercie AVT taki wzmacniacz: Link
    Czy będzie się nadawał :?:
    I czy zasilę go tym transformatorem?Czy potrzeba jakichś dodatkowych elementów?

0