Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Projekt odczytu filmów nagranych na HDD Echostar DVR-747

27 Gru 2008 17:36 12201 13
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich.

Chcę przyjrzeć się bliżej problemowi odczytu danych z dysku twardego tunera Echostar DVR-747. Długo szukałem w internecie informacji na ten temat, jednak poza pytaniami i prośbami o pomoc nic nie znalazłem. Krąży też wiele mitów i plotek na ten temat.

Chciałbym za pomocą tego tematu zebrać kilka osób, które mają czasem troszkę wolnego czasu i nie boją się poeksperymentować.
    Znalazłem na anglojęzycznym forum jeden ciekawy wątek. Chodziło o odczyt dysków z PVR Humax. Okazało się, że od słowa do słowa użytkownicy tamtego forum rozgryźli system zapisu danych na dysku i w tej chwili mają już gotowe rozwiązania pozwalające na transfer filmów z dysków PRV na PC.

Mam nadzieję, że dołączą do tego tematu osoby, które mogą wnieść coś ciekawego do całej sprawy, mam tu na myśli posiadaczy tego tunera, programistów i elektroników.

Z góry proszę o niezaśmiecanie i niespamowanie w tym temacie.
    Na wstępie to wszystko i życzę sobie i innym postępów w pracy nad tym tematem.

Dodano po 9 [minuty]:

Teraz czas na kilka faktów odnośnie tunera Echostar DVR-747.

Wygląda on tak.
    Projekt odczytu filmów nagranych na HDD Echostar DVR-747

Parametry techniczne dekodera cyfrowego Echostar DVR-747.

Dane ogólne:

EPG (elektroniczny przewodnik po programach)
    Obsługa 4000 kanałów cyfrowych, 37 satelitów
    Wiele trybów wyszukiwania
    Sortowanie i grupowanie kanałów
    Aktualizacja oprogramowania poprzez satelitę (OTA)
    Tryb TV, Radio
    Proporcje ekranu: 4:3, 16:9
    Wyciszenie audio
    Nadzór rodzicielski, blokada instalacji, blokada tunera
    Zgodność z MPEG-2/DVB

Demodulator odbiornika:

pobieranie częstotliwości - 950-2150 MHz
    Złącze IF - gniazdowe, wejście
    Sterowanie LNB - 13/18V, 0/22 kHz, DiSEqC™ 1.2
    Demodulator - QPSK, C/Ku - Band. System wideo - PAL B/G, D/K

Wymiary:

waga - ponad 1000 g
    wymiary - ok. 27 cm x 20 cm x 4 cm

Złącza:

SCART TV - Video (CVBS, RGB) Audio RL
    SCART VCR - Video (CVBS) Audio RL
    RCA - AUDIO R/L
    Złącze RS-232

Niedopisali, ale to w sumie jest oczywiste, że tuner posiada też jeden czytnik kart Nagravision 3.

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

Co w środku ?
    To co nas najbardziej interesuje to dysk twardy Maxtor 160 GB.
    Oto jego fotka.

Projekt odczytu filmów nagranych na HDD Echostar DVR-747

Z tego co widać na zdjęciu:

Producent: Maxtor (Made in China ;))
    Model: 6L160P0
    Pojemność: 160 GB
    Interfejs: PATA 133
    Zworka ustawiona na CS Enabled, czyli Cable Select

Teraz kilka faktów dotyczących dysku:
    Dysk po włożeniu do komputera z systemem Vista Ultimate wogóle nie jest wykrywany, prawdopodobnie dlatego, że w miejscu MBR są zapisane same zera. Nie wiem jak to wygląda na XP. Może ktoś podłączał ten dysk pod XP to proszę o info.
    Programy takie jak Partition Magic 8.0 pytają o pozwolenie formatowania.
    WinHex widzi dysk ale tylko w trybie fizycznym czyli żadnej struktury i systemu plików na dysku a jedynie fizyczny nośnik. Za pomocą WinHex'a można przeglądać jego zawartość.
    Niestety nie miałem okazji zrobić zrzutu czystego dysku, więc nie wiem co było zapisane na nim fabrycznie. Na pewno 24 filmy, które są standardowo nagrane.
    Dysk zawiera też kilka linijek pisanych plain textem, z których można odczytać pewne wskazówki. Są to:

Die Miserable Dishplayer
    Dave System disk
    Long Live Dave

To te z najbardziej charakterystycznych dzięki którym trafiłem na strony anglojęzyczne. Tutaj przydałby się ktoś kto zna dobrze język angielski i rozglądnąłby się za takimi stronami i jakimiś wskazówkami na nich.

Co jeszcze? I tu ciekawostka !
    Do tunera włożyłem dysk twardy od PC-ta... ZADZIAŁAŁ ! :)
    Był to dysk Samsunga 80 GB. Co ciekawe tuner sam dokonał wpisów dotyczących struktury dysku na HDD.
    Wnioskując z tego śmiem podejrzewać, że można by do niego wrzucić nawet dysk 1TB, byleby był to dysk PATA 133, a stosując odpowiednie przejściówki podejrzewam, że także dysk SATA.
    Dysk taki jest widziany przez Vistę ale tylko dlatego, że został sformatowany pod Windows'em i posiada zapisany MBR. Jednak system i tak pyta się czy go nie sformatować.

Z tego co wyczytałem na forach dysk był też podpinany do Linuxa ale Linux też nie rozpoznaje systemu plików :/

Co do systemu plików...
    System plików jest na razie zagadką chociaż mam pewne przypuszczenia.
    Podejrzewam, że pliki są zapisywane w formacie MPEG2. Być może, że oddzielnie obraz i oddzielnie ścieżka dźwiękowa.
    Myślę też, że pliki są zapisywane jednym ciągiem ale tu już mogę się bardzo mylić.
    Znalazłem też kilka wpisów świadczących, że zapisywane są nie tylko filmy i dane dotyczące filmów ale także ustawienia tunera jak np. ulubione kanały.

A i co jeszcze ciekawe... tuner działa poprawnie bez dysku twardego. Nie jest wtedy oczywiście możliwy zapis, bo tuner wyświetla komunikat o pełnym dysku. Nie można też używać funkcji FREEZE ponieważ pojawia się ten sam napis.

Przeprowadziłem mały eksperyment. Zapisałem dysk Samsunga 80GB od początku do końca samymi zerami. Włożyłem do tunera i chodził normalnie. Stąd wniosek, że tuner sam robi sobie system plików na dysku. Jestem teraz w trakcie przeglądania tego co zapisał a w sumie na czystym dysku nie ma tego już tak dużo.

Dobra... na razie tyle na wstępie. Jeżeli ktoś ma jakieś informacje lub ciekawe pomysły to zapraszam do dyskusji.
  • Poziom 17  
    witam nie mam tego tunera wiec nie powiem ci czy to sie sprawdzi ale kiedys kupiłan nagrywarke SWISSCOM BLUEWIN TV300 oto link jak to wyglada http://pat.luescher.net/p92.html i miałem podobny problem co ty czyli jak to przezucic na kompa i z pomoca przyszedł ten oto pomysł to jest link https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic904932-90.html a pomogl uzytkownik Top Gun sprobuj moze akurat nie z fat32 a z innym systemem plikow a nuz sie uda
  • Poziom 1  
    Witam. Przypuszczenia o podłączeniu dysku 1 T są błędne. Eksperymentowałem z kilkoma dyskami 500G, 80G, 160G ..... WIdoczne były tylko 80G - pozostały czas na nagrania 37 godzin, 160 G - czas na nagrania 66,2 godzin. Dysku 500G nie widział wcale. Prawdopodobnie dysk max widzialny to 160G. Ale to powiem po dorwaniu dysków ATA 250 lub 320 GB.
  • Poziom 9  
    Witam!

Nie wiem, czy moja sugestia kogoś zainteresuje, czy też jest z góry do obalenia jako nierealna. Należę do użytkowników tego sprzętu, który jest już po gwarancji. W moim przypadku zależy mi na odczycie danych z tego dysku, na którym zdążyłem już nagrać co nieco i teraz nie mam sposobu, aby to odczytać. Otóż spotkała mnie przykrość polegająca na awarii tergo tunera, który był wówczas na gwarancji. Na domiar złego wkrótce po pierwszej naprawie gwarancyjnej tuner uległ identycznej awarii. Skutki był następujące: spalenie płyty telewizora przez eurozłącze tunera DVR-747, spalenie płyty innego tunera podłączonego do telewizora, zniszczenie karty do przechwytywania wideo na dysk komputera, spalenie wieży stereo. Polsat zwala wszystko na elektrownię, ale sam sobie przeczy, bo jak wynika z gwarancji: naprawy gwarancyjne nie są wykonywane w takich przypadkach. A u mnie naprawili i to dwukrotnie. Dodajmy stres, dodatkowe wydatki na naprawy nieskompensowane przez Polsat i siedem miesięcy bez telewizora, którego tuner DVR-747 raczył mi zniszczyć. Ale dość na tym. Zastanawia mnie co mogę jeszcze zrobić w sprawie moich nagrań (po naprawie lista jest kompletna ale odtwarzane są tylko te zapisy, które dostarczył Polsat przy zakupie sprzętu). Serwisanci po prostu zmienili płytę główną tunera. Teraz moje nagrania są na liście, ale co z tego jak nie mogę ich zarchiwizować poprzez kartę do przechwytywania wideo (jak to czyniłem przed awarią) lub odpowiednią nagrywarkę podłączoną przez eurozłącze. Podłączałem dysk wymontowany z DVR-747 jako dodatkowy dysk do płyty głównej i poprzez kieszeń podłączoną do komputera przez USB. Na Windows XP czy Linuksie Mandriva nie znalazłem sposobu na wykonanie zadania. I tu przychodzi mi na myśl jeszcze jedno szaleństwo, ale nie wiem, czy należy to z góry wyeliminować. Czytałem kiedyś, że można odzyskać dane nawet ze sformatowanego dysku. Czy wobec tego sformatowanie dysku wymontowanego z DVR-747 i próba odzyskania danych po takim zabiegu to kompletny absurd, czy też rokuje jakieś nadzieje?

Pozdrawiam i liczę na pomoc w ostatecznym rozwiązaniu problemu.
  • Poziom 10  
    Witam

Ja mam podobny problem , z tą różnicą , że w moim przypadku podczas oglądania filmu z dysku nastąpił restart dekodera ( chyba do wgrania nowego "klucza") po którym z dysku zniknęły wszystkie nagrane programy.
    Zniknęła nawet lista nagranych programów.
    W BOK-u zaproponowali mi wgranie 24 filmów które ,były nagrane w nowym dekoderze.
    U mnie pokazuje 100% wolnego miejsca 66.2 godziny , a najdziwniejsze , że można na nim nagrywać ( jest sprawny ).
    Największy problem to co zrobić , żeby dysk był widoczny po podłączeniu pod PC.
    Też zastanawiałem się nad sformatowaniem.
  • Poziom 2  
    Na podstawie informacji z postów mam koncepcję, jak to działa. Zapewne dane systemu plików są zapisywane we fleszu dekodera (dlatego zniknęły po uaktualnianiu). Dysk jest nie do odczytania poza dekoderem, bo tablice plików są poza dyskiem.
  • Poziom 10  
    Same pliki są do odzyskania . Wystarczy tylko użyć programu do odzyskiwania danych z dysku .Problem polega tylko na tym ,że mają one dziwne rozszerzenia pod Windowsem . Oczywiście zmiana rozszerzenia nic nie daje.
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    alkoj napisał:
    Same pliki są do odzyskania . Wystarczy tylko użyć programu do odzyskiwania danych z dysku .Problem polega tylko na tym ,że mają one dziwne rozszerzenia pod Windowsem . Oczywiście zmiana rozszerzenia nic nie daje.

Łomatko....
    Przecież tuner nie będzie zmieniał kompresji czy formatu danych podczas nagrania. Nie trzeba być geniuszem by to wiedzieć. Największy plik to Transport Stream. Jest on dzielony na kawałki. TS do jeden z typowych formatów plików multimedialnych obsługiwanych p[rzez wiele zestawów kodeków.

TS może mieć zgranie tylko jednego serwisu ale czasem się niestety zdarza że jest to cały TS transpondera - wtedy możńa znaleźć PMT, wybrać SID i po problemie.

Program który to potrafi np. DGIndex.

Niekiedy jest stosowany format PS do zapisu na dysk programu DVB. PS też jest obsługiwany niejako standard przez zestawy kodeków.

Owszem tuner może to zdemultipleksować podczas nagrania (tylko po kiego w*** dodatkowa operacja - kosztująca czas procesora) na oddzielne streamy Video, Audio itd... Wtedy musi powstać mały plik informacyjny gdzie będą podane przesunięcia czasowe strumienia audio względem strumienia video. Inne pliki to zapis EIT, wpis z EGP itp dane.
  • Poziom 11  
    Witam ponownie po dłuższej przerwie. Mam troszkę wolnego czasu więc odpowiem na kilka postów. W pierwszej kolejności chciałbym podziękować za sprawdzenie innych pojemności dysków. Właśnie w tej chwili zgrywam dane z dysku 400GB i będę chciał go sprawdzić w tunerze. Problem w tym, że mam w kompie 9 sztuk i nie jestem pewien czy ten dysk jest PATA czy SATA. Jak skopiuje to zobaczę.
    Waol napisał:
    Witam. Przypuszczenia o podłączeniu dysku 1 T są błędne. Eksperymentowałem z kilkoma dyskami 500G, 80G, 160G ..... WIdoczne były tylko 80G - pozostały czas na nagrania 37 godzin, 160 G - czas na nagrania 66,2 godzin. Dysku 500G nie widział wcale. Prawdopodobnie dysk max widzialny to 160G. Ale to powiem po dorwaniu dysków ATA 250 lub 320 GB.

Skoro dyski do 160GB działają a 500GB już nie to jest szansa, że 400GB też będzie obsługiwany.
    lukand napisał:

... I tu przychodzi mi na myśl jeszcze jedno szaleństwo, ale nie wiem, czy należy to z góry wyeliminować. Czytałem kiedyś, że można odzyskać dane nawet ze sformatowanego dysku. Czy wobec tego sformatowanie dysku wymontowanego z DVR-747 i próba odzyskania danych po takim zabiegu to kompletny absurd, czy też rokuje jakieś nadzieje?

alkoj napisał:

Formatowanie dysku nic nie da oprócz tego, że straci się nagrania a przynajmniej niektóre. Pomoże to jedynie w tym, że dysk będzie widziany przez komputer jako czysty dysk do formatowania.
    margps napisał:
    Na podstawie informacji z postów mam koncepcję, jak to działa. Zapewne dane systemu plików są zapisywane we fleszu dekodera (dlatego zniknęły po uaktualnianiu). Dysk jest nie do odczytania poza dekoderem, bo tablice plików są poza dyskiem.

Tu się częściowo jedynie zgodzę... Dane MOGĄ być przechowywane gdzieś w pamięci tunera chodź to mało prawdopodobne. Prędzej powiedziałbym, że są zapisane gdzieś w sektorach startowych dysku w "pigułce". Dlaczego tak wnioskuję ? Dlatego, że po włożeniu innego dysku tuner przez chwilę szuka na dysku nagrań i po chwili pojawia się zupełnie nowa, aktualna lista. To samo dzieje się po powtórnej zmianie dysków.
    alkoj napisał:

Co do odzyskiwania plików... jak już pisałem wcześniej komputer pierwsze nie widzi żadnego dysku (MBR wypełniony zerami). Po sformatowaniu go pod PC i nagraniu programów na dysku nadal nie widać żadnego rozpoznawalnego systemu plików a jedynie dysk, który komputer chce formatować. Programy do odzyskiwania danych też chcą go formatować.

Moim zdaniem dane na dysku są zapisane w specyficznym formacie Dave System disk.
    Myślę, że można to porównać do zapisu WAV na płytce cd. Gdzieś na płytce zapisane są dane na temat utworów, czasu trwania i miejsca w którym one znajdują się na płytce, a sam utwór zapisany jest w innym miejscu w "surowym" formacie.

Podejrzewam również, że odczytanie tego dysku jest banalnie proste. Potrzebny jest "jedynie" program, który będzie wiedział gdzie szukać danych na tym dysku i poskleja te dane w jedną całość. Czyli coś jak emulator systemu Dave albo coś jak sterownik do tego dysku.

Tak jak pisałem na wstępie... jak skopiuje dane sprawdzę ten dysk 400GB pod warunkiem, że to będzie dysk PATA.
    Fajnie byłoby gdyby można było włożyć dysk o większej pojemności. Póki co pozostaje albo przegrywanie nagrań za pomocą karty do przechwytywania wideo albo wymiana dysków w tunerze dla zwiększenia pojemności, co nie jest ani tanim ani komfortowym rozwiązaniem
    Będą mołżiwe dwie struktury danych. (trzeciej nei bo VOD jeszcze nie ma w Polsacie)

Pierwsza jeśli ten tuner to ma to timeshifting. to będzie łąńcuch większych bloków danych. Zapis sekwencyjny od 0 do ostatniego a potem nadpisywanie 0, i kolejnych następnych. Zapamiętywany będzie blok gdzie aktualnie jest miejsce na zapis kolejnych danych.
    Zapisywany będzie TS danego kanału ew. ograniczony do jednej tylko wybranej ścieżki audio. Nie wykluczam zapisy wszystkich danych łącznie z teletekstem, EIT i EGP.

Własne nagrania. Struktura podobna tej w DVD. Kilka bloków informacyjnych. A potem TS zajmujący kolejne bloki. Ten zapis może być dzielony na fragmenty po max 2GB - może 1GB. TS może byc kompletny dla kanału jak i tylko ograniczony do video i domyślnej ścieżki audio

VOD prawdopodobnie będzie podobny do własnego nagrania ale może być czym pośrednim jak dwa powyższe - Mogą być przesyłane różne kawałki całości a skompletowaniu całości tworzona jest struktura opisująca jakie i w jakiej kolejności odtwarzać.
  • Poziom 10  
    Zgrałem z dysku nagrywarki wszystkie pliki ( można do tego użyć np. Easy Recovery ).Tak jak pisałem po tym jak mi zniknęły po aktualizacji klucza. Jest tego ok. 80 GB ( oryginalny dysk 160 GB nagrywarki ). Wcześniej dysk był nagrany prawie do końca ( wolnego miejsca było ok. godziny )
    Podejrzewam ,że drugie 80 GB nagrywarka zostawia sobie chyba na funkcję "Live Pause".
    Największe są pliki TS po 2GB tak jak pisał "studisat" .
    Pisałem w swoim poście ,że próbowałem zmieniać formaty plików żeby umożliwić ich odczytanie ,bo taką sugestię znalazłem na innym forum. Osobiście nie liczyłem na tak proste rozwiązanie. Określenie typu cyt: "Łomatko nie trzeba być geniuszem " ,którego użył "studisat" jest obraźliwe i tylko zaniża poziom forum "dziwną " polszczyzną tak jakby było pisane przez dziecko ,a nie poważnego człowieka. Ilość postów wcale nie świadczy o braku znajomości tematu tylko braku czasu na siedzenie przy komputerze.

Wracając do tematu możliwe, że jest program tak jak w przypadku odczytu plików na płycie DVD, przecież BOK Polsatu oferuje możliwość bezproblemowego nagrania 24 filmów ( z zestawu w nowym dekoderze ). Bardziej jednak obawiam się ,że ze względu na możliwość potencjalnego udostępniania plików takiego programu nie ma.
    alkoj napisał:
    "Łomatko nie trzeba być geniuszem " ,którego użył "studisat" jest obraźliwe i tylko zaniża poziom forum "dziwną " polszczyzną tak jakby było pisane przez dziecko ,a nie poważnego człowieka.

A co jest w tym obraźliwego?
    Jakbyś pomyślał to byś doszedł do identycznych wniosków. Procesor tego tunera mniam mocy na przerabianie formatów danych.
    Prędzej obraźliwym to może być do nauczycieli, szkół itd które skutecznie oduczają myślenia. Odebrałeś to tak jakby to było bezpośrednio do Ciebie?

alkoj napisał:

Podejrzewam ,że drugie 80 GB nagrywarka zostawia sobie chyba na funkcję "Live Pause".

Trafne spostrzeżenie. To Timeshift. Wg mnie trochę niepotrzebnie aż tyle miejsca. To powinno być konfigurowalne przez użytkownika. Taka moja opinia. Po co komu cofanie się do 20 i więcej godzin wstecz....

alkoj napisał:

Pisałem w swoim poście ,że próbowałem zmieniać formaty plików żeby umożliwić ich odczytanie ,bo taką sugestię znalazłem na innym forum. Osobiście nie liczyłem na tak proste rozwiązanie.

1. System plików będzie podobnym do zwykłego FAT'a. Inne ID partycji itd to tylko zmyłka....

2. Postarać się o kilka plików TS (niekiedy mają rozszerzenie TRP) z różnych tunerów jak Dreambox, Relook ,IPBox. Zaówno z transpondera np. Cyfry+ jaki UWAGA Polsatu Cyfroweg - ten nadaje mocno niestandardowe tablice PMT i nagrywany jest TS całego transpondera a nie serwisu. To specyfika Polsatu.

3. Mając plik można rozpoznać strukturę jaka powinny mieć te pliki być na tym dysku z badanego tunera. Wiadomo ile bajtów ma pakiet. Wiadomo jak się każdy z nich zaczyna (PID'y)... Jak rozpoznasz mapę dysku i katalog to dalej już tylko mechaniczne kopiowanie z obrazu do pliku.

4. Tworzone są pliki o dużych rozmiarach. Logicznym jest jednostka alokacji o dużym rozmiarze np. 64kB. Czemu - kilka chwil zastanowienia i będzie znana odpowiedź.
    Rozmiar fragmentu całości 2GB - liczba 32 bitowa ze znakiem. 64kB - liczba 16 bitowa bez znaku. Obydwa typy są standardem w procesorach 16/32 bitowych. (32 bity bez znaku to dość rzadki typ danych natywnie obsługiwany przez procesory nawet 32bitowe). Problem nie wykorzystanego w pełni ostatniego bloku w zasadzie nie istnieje - co upraszcza system plików. Pod katalogi też w zasadzie są zbędne.

5. Program DGIndex. Przyda się do przeanalizowania wyciągniętego pliku .Jeśli rozpozna PID'y, pokaże zawartość oraz bezbłędnie dokona demultipleksacji (Poject Save czy coś w tym stylu) to jest poprawnie odczytane/przeniesione nagranie.

alkoj napisał:

Bardziej jednak obawiam się ,że ze względu na możliwość potencjalnego udostępniania plików takiego programu nie ma.

To nie tak. Programy jak DGIndex są i są dostępne za darmo. Od wielu lat. Kodeki potrafiące odtworzyć pliki TS i PS tez nie są czymś wyjątkowym i tez od kilku lat. Jakoś potencjalne rozprowadzanie plików z nagraniami z TV nie jest tu przeszkodą.

Problem to to że komu się chce robić narzędzie do przenoszenie nagrań z boxa, gdzie koniecznym jest wyjęcie dysku itd. Dziwi mnie tylko że producent nie skorzystał z zabezpieczeń odczytu z dysku na poziomie swojego firmware'u (nie znaczy ze nie da się odczytać bo dane nie są szyfrowane ale inicjalizacja kontrolera dyskowego może być blokowana niezgodnością kluczy).

Każdy z producentów zrobi to po swojemu. Czyli brak jednolitego algorytmu dla programu typu kliknij i zapomnij. Są tunery które dają możliwość dostępu do nagranego materiału. Inne, dedykowane terminale - OK, napracujesz się zrobić napiszesz program i co? Inni będą mieć za darmo. Takie są teraz czasy - zamiast zrobić samu niech inny za mnie zrobi. Ale jak kto ma samozaparcie to OK, tylko pochwalić.

Żaden operator nie da terminala z możliwością przeniesienia nagrania na komputer. To że nie które tunery oferują przeniesienia nagrania na komputer jest w rozumieniu korporacji medialnych jak np. Sony, Warner - czystym piractwem bo bezwzględnego tępienia.

Dodano po 58 [minuty]:

AmosS napisał:
    Eksperymentowałem z kilkoma dyskami 500G, 80G, 160G ..... WIdoczne były tylko 80G - pozostały czas na nagrania 37 godzin, 160 G - czas na nagrania 66,2 godzin. Dysku 500G nie widział wcale. Prawdopodobnie dysk max widzialny to 160G. Ale to powiem po dorwaniu dysków ATA 250 lub 320 GB.
    Skoro dyski do 160GB działają a 500GB już nie to jest szansa, że 400GB też będzie obsługiwany.

Zależy od ilość jednostek alokacji i przyjętego rozwiązania tablicy alokacji oraz katalogu. Na razie to tyko gdybanie ile. Wg mnie na etapie rozpracowywania najmniej istotne. Bo tak tego nie zmienisz jeśli jest na sztywno ustalone w aplikacji tunera.

lukand napisał:

... I tu przychodzi mi na myśl jeszcze jedno szaleństwo, ale nie wiem, czy należy to z góry wyeliminować. Czytałem kiedyś, że można odzyskać dane nawet ze sformatowanego dysku.

Zależy jakie formatowanie.... bo jak szybkie to tylko niszczysz początkowe struktury systemu plików. Reszta danych pozostaje bez zmian.

lukand napisał:

Czy wobec tego sformatowanie dysku wymontowanego z DVR-747 i próba odzyskania danych po takim zabiegu to kompletny absurd, czy też rokuje jakieś nadzieje?

[quote="alkoj"]
    A po co to formatowanie? Psuć dane i to te najwaśniejsze czyli struktura systemu pliko która zapewne jest umieszczona na początku dysku.

lukand napisał:

Aaaaa windows nie widzi partycji? I to taki problem? Linux ana płytkę lub pendrive'a, podłączasz dysk robisz obraz całości dysku - systemrescuedc - masz gotowiec. Bez procedur w BIOS'ie komputera. Jest takie magiczne polecenie dd.

lukand napisał:

Formatowanie dysku nic nie da oprócz tego, że straci się nagrania a przynajmniej niektóre. Pomoże to jedynie w tym, że dysk będzie widziany przez komputer jako czysty dysk do formatowania.

Wg mnie najgłupsza rzecz zaproponowana to formatowanie.

margps napisał:

Co do odzyskiwania plików... jak już pisałem wcześniej komputer pierwsze nie widzi żadnego dysku (MBR wypełniony zerami).

A po co potrzebny ma być MBR? Nie tykać tego obszaru. Nie jest on wymagany by potraktować cały dysk jako raw device i go odczytać.

margps napisał:

Moim zdaniem dane na dysku są zapisane w specyficznym formacie Dave System disk.

Nie ważne jaka nazwa ale będzie to uproszczony VFAT, FAT32 itp.

margps napisał:

Gdzieś na płytce zapisane są dane na temat utworów, czasu trwania

Katalog
    margps napisał:
    i miejsca w którym one znajdują się na płytce

Tablica alokacji bloków,

margps napisał:

a sam utwór zapisany jest w innym miejscu w "surowym" formacie.
    Kilka mniejszych plików informacyjnych i plik TS podzielony na kawałki.

margps napisał:

Podejrzewam również, że odczytanie tego dysku jest banalnie proste. Potrzebny jest "jedynie" program, który będzie wiedział gdzie szukać danych na tym dysku i poskleja te dane w jedną całość.

Zrobienie image'a dysku. Potem możesz się z nim bawić jak zechcesz.
    Obraz nagraj bez kompresji w jednym kawałku na partycji NTFS (kto jeszcze używa archaicznego FAT'a?)

margps napisał:

Czyli coś jak emulator systemu Dave albo coś jak sterownik do tego dysku.

Jak masz podejrzenie co do konkretnego systemu plików - to poszukać driver'a i zamontować system plików np. pod linuxem.
    Podział na partycje albo: chory patent z czasów MSDos'a pokutujący do dziś w świecie PC i Windows albo coś w stylu disklabel czy rozwiązań typu system na flashu - mtd.
    Nikt nie będzie wymyślał czegoś dziwnego. Tym bardziej że to nie przeszkoda uniemożliwiająca odczyt danych.
  • Poziom 25  
    alkoj napisał:

Trafne spostrzeżenie. To Timeshift. Wg mnie trochę niepotrzebnie aż tyle miejsca. To powinno być konfigurowalne przez użytkownika. Taka moja opinia. Po co komu cofanie się do 20 i więcej godzin wstecz....
    [/quote]

Z tego co zauważyłem to na "timeshift" przeznaczone jest niecałe 45 minut. Może Echostar miał ambitne plany i zrobienie VOD-a w przyszłości, stąd zmarnowanie przestrzeni dyskowej.
  • Poziom 11  
    Zamykam temat ponieważ od 9 lat nikt tu nie zagląda, a poza tym sprzęt już jest mocno podstarzały i pewnie wyszedł z użycia.