Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawowe podłączenie pompy - zbiornika

acid12 27 Gru 2008 16:28 58361 19
 • #1 27 Gru 2008 16:28
  acid12
  Poziom 21  

  Witam,
  mam problem, wiosna będę na działce kopał studnie na pompę głębinową (ok 30m w dół)
  na razie jest tam domek letniskowy, ale pompa już głębinowa bo za parę lat stanie normalny duży dom i niema sensu dwa razy wydawać kasy na kopanie studni bo pieniądze nie małe.

  Facet od studni jak się go zapytałem, co dalej z ta pompa powiedział, że zamontuje jakiś jeden kurek a dalej to hydraulika prosta ...

  i tu sie zaczyna moje pytanie,

  myślę że od pompy ma nie być kranika, tylko jakiś zbiornik na wodę (powiedzmy 300l ) i pompa głębinowa (np taka badz inna głębinowa) pompuje wodę do zbiornika, a od zbiornika ...
  jakaś następna pompa wymuszająca obieg ???

  Dobrze myślę ?

  Może ktoś ma jakieś linki albo informacje jak wygląda ten podstawowy element instalacji wodnej w domu ... bo dopiero później jest zabawa z ogrzewaniem, dystrybucją etc, najpierw trzeba by tę wodę mieć :D

  Dziękuje z góry za wszelkie informacje :)

  2 19
 • Pomocny post
  #2 27 Gru 2008 22:09
  ecovector
  Poziom 14  

  Witam.
  W dawnych czasach stosowano hydrofory z poduszką powietrzną i zaworem ciśnieniowym. Obecnie stosuje się naczynie przeponowe (o różnych pojemnościach), czujnik stykowy poziomu wody w studni i wyłącznik ciśnieniowy. Całość załatwia tylko pompa głębinowa. Szczegółowy schemat doboru powinieneś uzyskać u sprzedawcy pomp głębinowych. Montowałem we Francji taki układ z głębokości 45 m wraz z instalacją do podlewania. Działa super.
  Pozdrawiam

  2
 • #3 30 Gru 2008 13:01
  acid12
  Poziom 21  

  ecovector napisał:
  Witam.
  W dawnych czasach stosowano hydrofory z poduszką powietrzną i zaworem ciśnieniowym. Obecnie stosuje się naczynie przeponowe (o różnych pojemnościach), czujnik stykowy poziomu wody w studni i wyłącznik ciśnieniowy. Całość załatwia tylko pompa głębinowa. Szczegółowy schemat doboru powinieneś uzyskać u sprzedawcy pomp głębinowych. Montowałem we Francji taki układ z głębokości 45 m wraz z instalacją do podlewania. Działa super.
  Pozdrawiam


  znalazłem w sieci taki rysunek. Czy to jest to naczynie przeponowe o którym mowa ??
  Podstawowe podłączenie pompy - zbiornika

  3
 • #4 30 Gru 2008 18:23
  ecovector
  Poziom 14  

  Witam.
  W uproszczeniu tak. Szczegóły montażowe dostaniesz wraz ze sterownikiem, pompą i naczyniem. Moim zdaniem przed naczyniem powinien być zawór zwrotny a nie odcinający( dla bezpieczeństwa).
  Pozdrawiam

  3
 • #5 30 Gru 2008 21:55
  acid12
  Poziom 21  

  rozumiem, dzieki bardzo :)

  czy teraz jeszcze za tym zbiornikiem potrzebuje jakaś pompe ktora wymusza obieg wody, zalozmy ze tylko woda zimna, bez ogrzewania, zadnych cudów, poprostu chce podłaczyc powiedzmy dwa krany i kurek do ogrodu ;)

  czy tam musze miec jakas pompe na wyjsciu, czy samo ciśnienie ustalone w zbiorniku da mi odpowiedni strumień wody na wyjściu ?? czy zbiornik powinien być powiedzmy 2m nad ziemią (2m na najwyzszym pkt 'odbioru' ? )

  0
 • #6 02 Sty 2009 16:39
  Tom$on_hh
  Poziom 10  

  Witam!
  Zbiornik hydroforowy stosowany jest po to aby pompa nie włączała się z każdym odkręceniem kranu. Hydrofor utrzyma ciśnienie. Pozdrawiam

  1
 • Pomocny post
  #7 03 Sty 2009 13:59
  ecovector
  Poziom 14  

  Witam.
  Punkt z rysunku "do sieci" traktuj jak wejście z instalacji miejskiej. Punkt posadowienia zbiornika jest dowolny. Użyteczną pojemność naczynia dobierz do przeciętnego końcowego zużycia wody w Twojej instalacji. Ciśnienie 4 bar powinno Ci wystarczyć.
  Pozdrawiam.

  0
 • #8 03 Sty 2009 19:42
  grzeko1
  Poziom 21  

  Witam
  Nie wiem czay aż ciśnienie 4bar jest potrzebne,
  pompa za hydroforem nie jest potrzebna, ponieważ to ciśnienie w hydroforze wymusza ruch wody.
  Są zawory regulacyjne montowane o ile pamiętam na wyjściu z hydroforu, które utrzymują stałe zadane ciśnienie w kranach i nie musi być ono wcale wielkie.
  Ważne aby w hydroforze mieć odpowiednią poduszkę powietrzną po to by pompa nie załączała się zbyt często.

  Pozdrawiam.

  0
 • #9 03 Sty 2009 20:56
  himani
  Poziom 10  

  Witam,

  Troszeczkę temat został zakręcony w inną stronę.Postaram się wprowadzić na właściwy tor a mianowicie,w pokazanym schemacie jest uwidoczniony kompletny zestaw hydroforowy.Zestawy takie montuje się w budynkach ,które nie posiadają wody z instalacji miejskiej.Pomyłką jest proponowanie zestawu ze zbiornikiem ciśnieniowym aby wyeliminować hydrofor.Zestawy takie instaluje się w przypadku czerpania wody ze studni do 7 m głębokości, lub też do podniesienia ciśnienia w instalacji domowej.Wejście do instalacji nie odnosi się do połączenia z instalacją miejską ,lecz do dalszego rozprowadzenia układu zimnej wody.Przy hydroforze zainstalowany powinien być przełącznik ciśnieniowy w nastawie od 2.5 do 3.2 b.ciśnienie
  4 b. jest zbyteczne.Zapobiega on częstemu załączaniu się pompy i zabezpiecza ją przed szybkim zużyciem.Zawór zwrotny i filtr znajduje się przed pompą.Należy okresowo kontrolować ciś.poduszki powietrznej hydroforu aby prawidłowo funkcjonował.W przypadku spadku ciśnienia
  należy dopompować powietrza.

  1
 • #10 04 Sty 2009 12:15
  ecovector
  Poziom 14  

  Witam.
  Nie zgodzę się z "himani". Ty właśnie zakręciłeś temat. Mowa jest o studni z pompą głębinową. Tutaj nie ma ograniczenia głębokości. Dobierając pompę musimy ustalić jakie ciśnienie powinna wytworzyć. Jest to pokonanie wysokości słupa wody do poziomu gruntu plus założone ciśnienie w instalacji. W tym przypadku 30 m tj. 3 bar + 4 bar to nam daje 7 bar. Dobranie pompy o ciśnieniu pracy 10 bar będzie prawidłowe. Naczynie przeponowe jest wygodniejsze w użyciu. Jest lżejsze, wygodniejsze i można postawić je w dowolnym miejscu. Zbiornik hydroforowy (tradycyjny) jest bardzej kłopotliwy w użyciu. Sugerowane przez Ciebie ograniczenia głębokości wynikają z zastosowania pomp wirnikowych, o ograniczonym ssaniu. Chyba, ze zrobisz pomost i umieścisz pompę głęboko w studni. O armaturze nie mówię, bo jest ona wymagana w obu przypadkach.
  Pozdrawiam

  0
 • #11 04 Sty 2009 13:38
  himani
  Poziom 10  

  Witam,

  Postaram się odpowiedzieć na ten komentarz. Kolego w pokazanym schemacie jest uwidoczniony zestaw hydroforowy z kompletną jego armaturą,jak możesz zauważyć jest przy nim opis poszczególnych elementów.Zestawy takie montowane są w budynkach jednorodzinnych,przy braku innego zasilenia w zimną wodę.Nie jest to żaden zestaw ze zbiornikiem przeponowym i silnikiem itd.Do hydroforu nikt nie instaluje wejścia z instalacji miejskiej,może ono być połączeniem w jednym przypadku gdy znajduje się zawór odcinający,który pozwala nam na przełączenie poboru wody podczas awarii jednego z urządzeń.Zawory odcinające muszą się znajdować przy hydroforze aby przeprowadzać pracę konserwacyjną .Co do zainstalowania pompy ssawnej moc musi być dobrana aby mogła pokonać podniesienie słupa wody do hydroforu.Natomiast hydrofor nijak się ma do ciśnienia podnoszonej wody,gdyż jest on samoistnym pojemnikiem na wodę użytkową i z wewnętrznym ciśnieniem .Po to są zainstalowane zawory zwrotne aby pompa nie uległa uszkodzeniu i hydrofor miał wymagane ciśnienie.Wraz z poborem wody spada ono i okresowo należy uzupełniać je.Przełącznik ciśnieniowy przy przekroczonej wartości ciśnienia nie załączał by pompy ,która ma zadanie podawania wody.To jest prawidłowa definicja i tego należy się trzymać.
  POZDRAWIAM.

  2
 • #12 04 Sty 2009 16:19
  ecovector
  Poziom 14  

  Witam.
  Zaczynam dochodzić do wniosku, że niektórzy nie czytają ze zrozumieniem i przekręcają słowa. Nie pisałem o podłączeniu z sieci miejskiej. Po co wówczas studnia?.
  Napisałem: "Punkt z rysunku "do sieci" traktuj jak wejście z instalacji miejskiej. " A to jest zasadnicza różnica.
  O ile znam schematy to jest właśnie naczynie przeponowe. Hydrofor pracuje w szeregu.
  https://obrazki.elektroda.pl/4_1231081886.jpg
  To jest mój ostatni post w tej sprawie. Dziękuję.

  0
 • #13 04 Sty 2009 17:01
  himani
  Poziom 10  

  Punkt a rysunku traktuj jako wejście z instalacji miejskiej? Jak to można zrozumieć ?.Nie ma wejścia z instalacji miejskiej do hydroforu,mogą być spięte dwa układy i zabezpieczone zaworami odcinającymi,które umożliwią pobór wody w zależności od potrzeb.Tu nie chodzi o urazy do siebie,ale o udzielenie prawidłowej odpowiedzi osobie ,która prosi o pomoc.Szanujmy się a będzie to z pożytkiem dla wszystkich.Zamykam ten temat.

  1
 • #14 04 Sty 2009 17:18
  ecovector
  Poziom 14  

  Witam.
  Nie wytrzymałem. Słowo "jak" i "jako" różnią się diametrialnie w znaczeniu.
  Pozdrawiam

  0
 • #15 04 Sty 2009 19:47
  grzeko1
  Poziom 21  

  Witam.
  Rysunek jak najbardziej ok tyle, że to hydrofor
  a nie naczynie przeponowe.
  Brakuje mi tylko zaworu zwrotnego przed hydroforem, o którym pisał jeden z kolegów, a który powinien być aby słup wody nie cofał się do studni.
  Strzałkę "do sieci" trzeba traktować jako wejście do sieci znajdującej się w budynku.
  Nie zgodzę się również, że jest to zestaw montowany w dawnych czasach.
  Kolejna sprawa to autor napisał w pierwszym poście, że ma zamiar mieć własną studnię co powinno wyjaśnić wiele.
  Jeszcze jedna sprawa mianowicie czy będzie to pompa głębinowa czy wystarczy zwykła wirnikowa zależy od poziomu do lustra wody.
  Myślę, że to tyle.

  3
 • #17 27 Cze 2009 20:01
  adam998
  Poziom 25  

  Witam
  Podłącze się pod ten temat...buduje zestaw hydroforowy i natrafilem na takie wyjście pięciodrożne do podłączenia wyłącznika ciśnieniowego oraz manometru.

  Podstawowe podłączenie pompy - zbiornika

  Teraz pytanie jest takie czy takie wyjscie pięciodrożne mogłbym zamontować na wyjściu ze zbiornika a nie przed zbiornikiem.
  Pozdrawiam

  5
 • #18 28 Lip 2010 16:03
  Bolek1970
  Poziom 8  

  Mam pytanie, mialem pompe glebinowa ktora pracowala ze zbiornikiem.Na zbiorniku byl czujnik cisnieniowy ktory wylaczal pompe gdy w zbiorniku cisnienie doszlo do pewnej wartosci.Teraz mam pompe ,ale zbiornika nie ma bo przerdzewial.Chcialbym podlaczyc pompe bezposrednio do obiegu,tylko nie wiem jak rozwiazac problem wylaczania i zalaczania pompy. Jak kran zakrecony to ma sie wylaczyc jak odkrecony to ma sie zalaczyc
  Musze dodac ze pompa sluzy do nawadniania ogrodu

  Punkt 15 regulaminu ! Te same zasady obowiązują wszystkich na forum !
  Popraw swój post a następne sprawdzaj przed wysłaniem !
  mod.serwisant73

  0
 • #19 04 Sie 2010 07:43
  ogi4
  Poziom 16  

  Zamontuj specjalny wyłącznik ciśnieniowy np.Wilo i naczynie przeponowe 12l, i masz pełną i cichą instalację wodociągową.
  Podrawiam

  2
 • #20 26 Cze 2011 21:40
  acid12
  Poziom 21  

  dziekuje wszystkim za pomoc, instalacja dziala od roku bez problemów

  0