Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa głośnikia basowego z żywicy

kret 27 Gru 2008 17:06 3883 14
  • #1 27 Gru 2008 17:06
    kret
    Poziom 14  

Witam

Mam zamiar zamontować jakiś 20 cm głośnik basowy w moim autku, jest to Nissan Almera N-15 3D, jednak stosunkowo niewielki bagażnik, pomniejszony o koło zapasowe (LPG we wnęce na koło) więc chciał bym zamontować tak suba by zajmował jak najmniej miejsca.

Wymyśliłem, że wykorzystam wnękę obok nadkola po P lub L stronie> Nie ma tam zbyt wiele miejsca ale zawsze to 4-5L. Obudowę myślałem zrobić z żywicy, tzn. okleić wszystkie blachy w tym miejscu taśmą papierową i nakładać materiał nasączony żywicą by uzyskać pożądany kształt. Potem wyjęty już kształt wzmocnić jeszcze kilkoma warstwami mat szklanych z żywicą. Front myślałem zrobić z MDFu 18mm, wyciąć otwór, wyciszyć, obić materiałem i wsadzić głośnik do obudowy zamkniętej.

Prosił bym o jakieś uwagi fachowe, co do materiału używanych do tego (jaka żywica, maty szklane czy coś innego), propozycje głośnika 20cm dobrze grającego w zamkniętej obudowie do 200zł.

Zastanawia mnie czy taka obudowa będzie stabilna, i jak połączyć ten zaschnięty odlew z MDFem.

Prosił bym nie skreślać tego tematu od razu i pisać o opcji szukaj..bo siedę, czytam i kombinuje ale nie ma to jak fachowa pomoc osób, które to już robiły.

W zamian za pomoc merytoryczną w wykonaniu tego deklaruje się do przygotowania opisu ze zdjęciami i wrzuceniu tego na forum, by innym się przydało i żeby nie trzeba było komuś znowu tłumaczyć wszystkiego tak jak mi :)

0 14
  • #2 27 Gru 2008 18:02
    dan7770
    Poziom 14  

Radze zapytac raczej na forum nissana,tutaj prawdopodobnie nie uzyskasz pomocy.

0
  • #3 27 Gru 2008 18:12
    Sinoff
    Poziom 10  

Witam
    Miałem podobny problem. Skrzynkę zamkniętą wykonałem z MDF, bez użycia żywicy, kształtem dopasowując się do boczku w bagażniku. Głośnik, który z czystym sumieniem mogę polecić to RE Audio RE-8 S4, mieścisz się w budżecie, ale potrzebuje 8.5 litra w obudowie zamkniętej.

0
  • #4 27 Gru 2008 23:52
    kret
    Poziom 14  

Wiadomo z mdfu było by łatwiej zbudować i w sumie nie wiele by się traciło miejsca w poruwnaniu z żywicą. Słucham głównie HH i R&B, czasem ROCK i HOUSE. Ten przetwornik będze pasowął bo go nie słyszałem osobiście.

0
  • #5 28 Gru 2008 00:23
    Sinoff
    Poziom 10  

Zejścia z re8" to się nie spodziewaj, na szybkość nie będziesz narzekał, do rocka pasuje, innych rzeczy w aucie raczej nie słucham. W przypadku MDF należy poświęcić sporo więcej pracy. Budując skrzynkę nie ingerowałem w podłogę czy tapicerki, dopasowałem się do kształtu schowka, w którym jest sporo krzywizn i zaokrągleń. Całość oklejona tkaniną koloru zbliżonego do tapicerki i mocowana na rzepy. Plusem jest sztywna i hermetyczna skrzynka nie ustępująca w niczym tym stawianym "luzem" w bagażniku

0
  • #6 28 Gru 2008 00:33
    kret
    Poziom 14  

Fakt pracy będze dużo bo krzywizn jest sporo ale coś się wymysli. A czym napędzasz ten głośnik?

0
  • #8 28 Gru 2008 13:55
    BULII
    Poziom 11  

właśnie jestem na etapie budowy takiej skrzynki w vw polo.Stwierdzę jednoznacznie jest więcej pracy niż to się wydaje mało tego trud jest nieprzeciętny.
    Po pierwsze żywica i mata po połączeniu nie będzie trzymała się w wybranym miejscu tylko zgodnie z prawem grawitacji spłynie na dół , więc trzeba naprawdę się nagimnastykować aby sklecić całość
    Następny minus to koszty ja zamówiłem na allegro matę na kilogramy jest aukcja ,ale żywicę kupowałem już w briko i zużyłem trzy puszki i dalej nie jest to co bym chciał
    Budowę mam zamiar opisać i pokazać zdjęcia z pracy bo naprawdę gimnastyki to wymaga
    Też miałem problem co wybrać i pod uwagę wziąłem takie przetworniki
    mds8 głośnik przyjazny dla ucha szybki i precyzyjny ,lecz delikatność basu mnie nie przekonała
    hertz es200 już troszkę lepiej niż mds8,ale ja akurat mam obsłuchane głośniki tego producenta
    RE nie bardzo mnie przekonał i nie potrafię tego opisać po prostu jakość wykonania i dźwięk jakoś ...
    JBL 804 wiele osób nie lubi tego producenta i jego wyrobów mają może rację ,ale jak dla mnie przemówiły następujące czynniki wykonanie rewelacyjne , małe zapotrzebowanie na litraż stosunkowo wysokie parametry do konkurencji ładny wygląd walory muzyczne jeszcze dokładnie nie sprawdzone gdyż w tym rozmiarze nie miałem doczynienia z tą marką ,ale z pierwszych prób jestem zadowolony.Trafiłem nowy głośnik w okazyjnej cenie (więc pomyślałem że warto zbadać ten klocek
    Juz prawię kończę skrzynkę więc nie długo sprawdzę go i będę miał 100 procentowe porównanie
    Płytę połączyłem wkrętami i następnie jeszcze jedna warstwa na płytę tak aby zaszła na tylną cześć

0
  • #9 28 Gru 2008 15:36
    kret
    Poziom 14  

Co do tej spływającej tkaniny to też mi to zaprzątało głowe, dało by się to troche podeprzeć styropianem i potem acetonem usunąć lub wyrwać ale to troche syzyfowa robota. Hehe mozna autko na bok przekręcić ;P będze łatwiej :]

To jak odsłuchasz ten JBL to odezwij się tu, będe wdzięczny za wrażenia. Ja pewnie pujde w mdf z tą skrzynią ale już widz, że będze gimnastyka.

0
  • #10 28 Gru 2008 22:28
    BULII
    Poziom 11  

Niczym tego nie podeprzesz.Jak byś miał chęci to zapodaj fotkę w jakiej przestrzeni chcesz to zrobić to pewnie ze swojego doświadczenia będę w stanie coś poradzić

0
  • #11 11 Sty 2009 22:09
    BULII
    Poziom 11  

kolego jak dalej jesteś zainteresowany to głośnik dostarczył mi wiele radości i jestem zadowolony na pewno zostanie na stałe w moim posiadaniu.A jak chcesz to odezwij się na pw podam linka jak u mnie wygląda zabudowa

0
  • #12 21 Sty 2009 15:47
    thomas2135
    Poziom 2  

Żeby żywica nie ściekała to stosuje się tzw wypełniacze. One zagęszczają żywicę. Laminować powinieneś w temp ok 20 st C.

0
  • Pomocny post
    #13 23 Sty 2009 07:57
    Rapcio
    Poziom 17  

1. wyklej wnękę taśmami lakierniczymi (2-3 warstwy)
    2. bagażnik zabezpiecz folią
    2. do taśm za pomocą kleju pochodnego od butaprenu przyklej cienką warstwę materiału (bawełna, cieniutki kocyk)
    3. dobrze wygrzej bagażnik jeżeli jest chłodno i pracuj przy jakiejś np. farelce
    4. wymieszaj żywicę z niewielką ilością pyłu z cięcia MDFu tak aby stałą się gęstsza ale jeszcze miała właściwości penetrujące materiał który będziesz nasączać
    5. przesącz materiał żywicą
    6. po wyschnięciu jeżeli to co zrobiłeś okaże się wystarczająco twarde to wyrwij to z wnęki, a jeśli będzie zbyt delikatne to nanieś kolejną warstwę żywicy, nie przejmuj się jeżeli coś Ci popęka, bo to nie jest warstwa nośna tylko forma, potem się to naprawi
    7. potnij matę szklaną na takie kawałki które będziesz mógł wygodnie układać wewnątrz naszej formy
    8. wkładaj matę i nasączaj żywicą, pamiętaj aby usunąć wszystkie bąble powietrza które się zrobią
    9. jak ma być porządnie to zrób 5-6 warstw
    10. potem możesz jeszcze wszystko wzmocnić żywicą wymieszaną z dużą ilością pyłu z MDFu w postaci takiej gęstej plasteliny i nałożyć warstwę 4-5 mm wewnąrz całej konstrukcji, to wzmocni sztywność konstrukcji
    11. gotowe :D

ps. ja zużyłbym na to prawdopodobnie jakieś 5-6 litrów żywicy i nieokreśloną ilość maty (nigdy nie wiem ile jej idzie bo kupuję na kilogramy dużą ilość i zużywam potem przez cały rok)

ps2. jeżeli masz tapicerkę wewnątrz bagażnika to ją wyjmij i rób wszystko w pozycji horyzontalnej, będzie łątwiej, szybciej i wygodniej :)

1
  • #14 23 Sty 2009 10:16
    kret
    Poziom 14  

Dzięki za dokładny opis. Jak tylko podskoczy temp. na zewnątrz to biorę się do roboty bo brak garażu mnie ogranicza dosyć. Na takim raz zrobionym odlewie można potem zrobić formę? Myslałem o odlewie z gipsu i pomalowaniu tego by potem dało się robić to wygodniej i w warsztatowych warunkach. Bo może koledzy z nissanklub.pl będą zainteresowani a dobrze czasem komuś pomóc :]

Pozdrawiam

0
  • #15 23 Sty 2009 17:46
    Karolo MPower
    Poziom 30  

Osobiście polecam mieszać zywice z czyms ala talk dla uzyskania gęstości.

0