Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

U2008B duże trafo oscylacje triaka Pomocy :)

Buba44 27 Gru 2008 17:58 4596 8
  • #1 27 Gru 2008 17:58
    Buba44
    Poziom 12  

Witam,
    jeszcze raz ukłąd na U2008B,
    zrobiony wg płytki Binkom, do tej pory działał dobrze. ale przyszedł czas na większe trafo HV i układ powiedział że ma to w d... i nie będzie działał jak bozia przykazała.
    \U2008B duże trafo oscylacje triaka Pomocy :)

zaczęły sie jakieś oscylacje zwiechy, czkawki, sam nie wiem co jeszcze. przykładowe dwa przebiegi wtórnego po mostku prostowniczym.

cuda na kiju.

do tej pory jak miałem dwa, czasami trzy transformatory połączone szeregowo a pierwotne równolegle wszystko było ok. a tu nagle przechodzę na jedno większe trafo i takie kwiatki.

układ jest taki docelowo ma być 400V AC międzyfazowego poprzez ten regulator na triaku - a jak się nie będzie dało to chyba tylko autotrafo pozostanie.... - z transformatora HV na mostek gretza plus uziemiony, minus na lampę.
    układ głównie testowałem nieobciążony ale i połowę testów wykonywałem pod quasi obciązeniem bo lampa była podpięta ale co z tego skoro napięcie na pierwotnym to 150V zamiast 400! napięcie za niskie by lampa się wzbudziła.

dzięki pomocy tr601 z allegro przetestowałem 1001 układów z gasikiem, i żarówką dodatkowym kondensatorem, dwoma gasikami, kondensatorem 6uF i 80uF i nic... za cholere układ nie chce działać jak działał przed.

mam trzy takie układy praktycznie każdy taki sam triak gasik i U2008B. każdy działał sterowałem kupę rzeczy na nich a tu teraz jak chciałem zasilić trafo z 400 V AC międzyfazowego - co układy przezyły bo działałją na mniejszych transformatorach w tym układzie to na dużym nie da się tego odpalić.
    udało mi sie odpalić duże trafo gdy zasiliłem je przez żarówkę czyli żaróweczka w szeregu z trafem żarówka 25W. działało ok.
    ale jak dałem już grzałkę 1kW to wszystko powróciło do "normy" oscylacje cuda na kiju i triak leci w bambuko.

Help. pomożecie? :)
    dajcie jakieś sugestie co jeszcze mogę sprawdzić gdzie oscyloskopo podłączyć co pomierzyć musi być jakiś szkopół który wyreguluje pracę tego układu.

• Megger
  • #2 27 Gru 2008 18:15
    zwirek1
    Poziom 29  

Witam
    Spróbuj dobrać inne wartości filtra (C1;R1)
    C1 na pewno na wyższe napięcie .
    Sprawdź jak zachowuje się triak sterowany diakiem + potencjometr ,w tym układzie .
    Pzdr

• #3 27 Gru 2008 21:27
    danthe
    Poziom 29  

Witam !

Jak już pisałem w innym wątku, problem polega na wyłączaniu się triaka po przejściu napięcia sieci przez szczyt sinusa, jeżeli trafo ma małe straty przepływ prądu może być przesunięty względem napięcia nawet o prawie 90°. Niestety układy U2008 i podobne głupieją w takich warunkach i moim zdaniem nie nadają się do sterowania takich transformatorów. Rozwiązanie to sterownik utrzymujący prąd bramki przez cały czas od wyzwolenia triaka do przejścia sieci przez zero. W ten sposób nawet zanik przepływu prądu przez triak nie spowoduje jego zamknięcia.

Schemat zamieściłem także w tamtym wątku, polecam wypróbowanie tej metody, jak dotąd nie było trafa które robiło by mi problemy (od toroidów po trafa spawalnicze).

Link do wątku ---> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=544016&highlight=

Pozdr. Daniel

• Megger
  • #4 28 Gru 2008 11:10
    Buba44
    Poziom 12  

kurcze danthe czyli proponujesz budowę od zera. dramat. ale jak piszesz że zadziała to warte sprawdzenia.

co do zwirka1 wstawić diaka na bramkę triaka tak? ale co z tym potencjometrem? dodać jakiś bo nie rozumiem o co z nim chodzi.
    przynajmniej prostrze to niż budowa kolejnego regulatora :) ale i tak dziś niedziela wiec sklepy zamknięte.
    spróbuję jeszcze inne wartości tych filtrów. może coś trafię. albo bez tego gasika, najwyżej wywalę triaka w powietrze.
    walczę dalej. pozdrawiam

• Megger
  • #5 28 Gru 2008 12:18
    zwirek1
    Poziom 29  

Chodzi mi o prostą regulacje bramki, nie tak skomplikowana jak twoja.
    Na początek daj w szereg z bramką diak i rezystor 5,1k Ω, do regulacji
    wstępnie daj potencjometr 1MΩ.
    Potencjometr dajesz w szereg między 5,1k a elektrodę A1 bądź A2.
    Ślizgacz pr-ka spinasz z jedną ze skrajnych nóżek .
    Układ zapnij kondensatorem ok220nF
    Kondensator dajesz jednym od czepem miedzy diak a r5,1K Ω.
    Drugi odczep łączysz z elektrodą triaka do której nie jest spięty potencjometr .
    To popularny układ stosowany w układach regulacji oświetlenia .
    Po testować i dobrać odpowiednią wartość pr-ka aby regulacja była płynna .

• #6 28 Gru 2008 15:52
    danthe
    Poziom 29  

Kol. zwirek1 proponuje Ci zwykły układ ściemniacza oświetleniowego. Jeżeli przyczyną niewłaściwego działania regulatora na U2008 jest wyłączanie się triaka PRZED przejściem napięcia zasilającego przez zero, to w układzie z diakiem będzie dokładnie to samo, niezależnie od tego jakie dobierzesz elementy. Po prostu układ U2008 i ściemniacz oświetleniowy załączają triak pojedyńczym impulsem, a on przewodzi do momentu gdy ustanie przepływ prądu. Przy obciążeniu czystą rezystancją (żarówki, grzałki) lub niewielką indukcyjnością (źle obliczone trafo o sporych stratach, silnik szeregowy AC, itp.) taki regulator działa bardzo dobrze, jednak gdy podepnie się nieobciążone trafo o dużej indukcyjności i niewielkich stratach, może wystąpić takie zjawisko. Doraźnym rozwiązaniem może być także wstępne obciążenie takiego transformatora jakąś rezystancją, ale prostsze mi się wydaje zastosowanie innego sterownika.

• #7 29 Gru 2008 13:54
    Buba44
    Poziom 12  

dzięki chłopaki, przetestuję oba warianty. ale na razie ze strachem w oczach włączyłem trafo do sieci i .... i nic nie wybuchło. działa. tyle dobrego. bo tu się pojawił kolejny problem, ktory na razie odsuwa potrzebę regulacji mocy trafa.

mój przedziwny mostek gretza złożony z 4x10 diód 1n5408 1000V każda daje kosmiczny spadek napięcia na nieobciążonym mostku z rzekomych znamoionowych 4,9kV AC na 4kV pulsującego DC!

jak mierzę na małym transformatorku 13V AC bo bezpośrednio na HV się nie da. to na zaciskach HV daje mi 161V a jak to dam przez mostek gretza to mam 131V pulsującego DC!
    na oscyloskopie też wartość napięcia się zgadza. piki wielkości 131V.
    o co ozi?

mostek sprawdziłem każdą diodę w obu kierunkach. sprawne. a i drugi mostek to samo robi.

w czym problem?! dlaczego nie mam pulsacji o wysokości 4,6kV AC * 1,41 = 6,5kV DC a zamiast tego mam 4kV DC????

tak wyglądają przebiegi.

ten sam układ wszystko podpięte pod lampę. Plus uziemiony minus przez dzielnik napięcia na oscyloskop i miernik. pomiar ziemia minus.

pierwszy przebieg gdzie mam 40V na mierniku - czyli 4kV na lampie, jest z nowego dużego transformatora z którym mam ten cholerny problem żeby go wysterować z regulatora na U2008b.
    drugi przbieg z dwóch małych transformatorów mikrofalówkowych połączonych w szergu dających na biegu jałowym 6kV AC, a przez mostek jak widać na mierniku 3,5kV pulsującego DC, co sie zgadza z wykresem oscyloskopu.

co ciekawe drugi przebieg jest w miarę ładny. a pierwszy co druga połówka zaburzony... pewnie stąd się biorą też problemy ze sterowaniem.
    również sprawdziłem przebieg na 13VAC AC ale wyglądał ok. normalny sinus.

spotkaliście się z czymś takim?

• #8 29 Gru 2008 15:58
    danthe
    Poziom 29  

Spróbuj podłączyć ten mostek prosto z 230V lub przez jakiś transformator bezpieczeństwa, obciąż wyjście mostka żarówką 230V 60w i mierz na żarówce. Powinno się ujawnić co jest nie teges.

Czy trafo zasilasz bezpośrednio z sieci?

• #9 29 Gru 2008 19:10
    Buba44
    Poziom 12  

cześć, no sprawdziłem jak pisałeś. przebieg wygląda normalnie ale coś mój sterownik U2008B nie łączy jakby do końca nawet w tej konfiguracji.

dopiero jak przyszedłem do domu to sobie zdałem sprawę że trzeba było to prosto z sieci podłączyć... ech... gorączka i przeziębienie nie służy myśleniu. :) jutro zweryfikuję prosto z sieci.

a co do trafa to tak prosto z sieci, oba. nie bawię się w te regulatory ;) wnerwiają mnie.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson