Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Harman Kardon PM645 - uszkodzenie końcówki.

leonsocio 27 Gru 2008 18:30 2906 8
  • #1 27 Gru 2008 18:30
    leonsocio
    Poziom 28  

witam. mam w naprawie wzmacniacz Harman Kardo model PM645 i uszkodzony w nim był lewy kanał, prawy grał wyśmienicie (no właśnie, grał a nie gra). Z uszkodzonego kanału usunąłem trafione tranzystory sterujący i koncowe, wszystko pomierzyłem, odpaliłem, ale ku mojemu zdziwieniu, nowe tranzystory końcowe się grzeją bardziej niż te z poprzednio sprawnego kanału, i dodatkowo żaden kanał nie jest sprawny teraz a grzebałem tylko w jednym!! Czy ktoś ma jakieśpomocne rady co mogło się uszkodzić? dodam, że na każdym tranzystorze końcowym napięcie Ucb jest zgodne z normalmi i wynosi 0,6V. Aha i jeszcze jedno: jak tyko wlacze wzmaka to trafo pracuje cichutko, ale jak podam sygnał na wejście i podłącze kolumny to słychać dźwięk, ale bardzo cicho a trafo pracuje głośniej, jakby miało ciężej.

0 8
  • #2 29 Gru 2008 14:26
    md
    Poziom 39  

Podałeś tak dużo szczegółów, że ja np. już trzeci dzień analizuję je i już gubię się w liczbach, napięciach itp.
    Chcesz uzyskać pomoc, to pomóż nam pomagać sobie. Historyjka, którą podałeś może posłużyć jako bajka na dobranoc, do zdiagnozowania usterki na odległość potrzeba więcej danych, konkretów, wskazane konkretnych uszkodzonych elementów, powołanie się na schemat itp.
    W tych wzmacniaczach padają nie tylko tranzystory, sprawdź rezystory, sprawdź protection circuit.

0
  • #3 29 Gru 2008 16:52
    leonsocio
    Poziom 28  

wymieniłem wszystkie zaznaczone elementy na schemacie, tranzystory były uszkodzony a rezystor zwęglony, po podłączeniu do sieci poczułem, że tranzystory końcowe się nagrzały strasznie po czym się uszkodziły a sprawny kanał poprzednio stał się głuchy.
    https://obrazki.elektroda.pl/68_1230557584.jpg

Dodano po 25 [sekundy]:

jakich jeszcze szczegółów potrzebujesz?

Dodano po 2 [godziny] 13 [minuty]:

A co to protection circuit?

0
  • #4 29 Gru 2008 18:30
    md
    Poziom 39  

leonsocio napisał:

A co to protection circuit?

Jest to układ zabezpieczający i to on może powodować, że umilkł drugi kanał. Odłącz zasilanie uszkodzonego kanału tak, by nie pracował i włącz wzmacniacz. Jeżeli przyczyną zamilknięcia sprawnej końcówki był protect, to po wyłączeniu uszkodzonej odezwie się sprawna.
    Zastanawiam się jak przeżył Q428, skoro wszystko w koło wymieniłeś? Podmień i ten tranzystor, bo są duże szanse, że dostał za swoje.

0
  • #5 29 Gru 2008 23:35
    leonsocio
    Poziom 28  

zapomniałem zaznaczyć, Q428 też zmarł. Odlutowałem uszkodzoną stronę, żadnej poprawy... Mnie najbardziej zastanawia dlaczego nie działa strona która była całkowicie sprawna, przecież nic w niej nie grzebałem...

Dodano po 53 [sekundy]:

i dlaczego jak podam obciążenie to trafo buczy jak szalone i bezpiecznim mi wywaliło.

0
  • #6 31 Gru 2008 11:19
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

A może nie ten dział? :idea:
    Przeniosłem z "Nagłośnienie Domowe".

0
  • #7 31 Gru 2008 15:00
    leonsocio
    Poziom 28  

no może nie:) dzięki przemo:)

0
  • #8 02 Sty 2009 21:41
    Andreus30
    Poziom 15  

Witam
    Na pewno nie kazdemu sie spodoba to co powiem ale w wielu schematach h/k sa ogromne bledy w opisie czesci ( opis nog tranzystorow) ja w moim mam cztery bledy. Jesli urzyles zamiennikow to upewnij sie.
    Harman jak wczesniej napisal kolega uzywa systemu detekcji napiecia stalego na wyjsciu glosnikow.....
    Pozdrawiam

Pisownia!
    Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)

0
  • #9 02 Sty 2009 22:56
    leonsocio
    Poziom 28  

a co mają zamienniki z uszkodzonego kanału do sprawnej końcówki? zresztą odłączyłem końcówkę uszkodzoną i strona która byla sprawna, milczy...

0