Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sanyo VHR-3100, czy jeszcze warto?

Darek.S 28 Mar 2004 01:40 1592 5
  • #1 28 Mar 2004 01:40
    Darek.S
    Poziom 31  

Kuzyn dał mi do naprawy swoje Sanyo do którego jest b. przywiązany. Objawy - białe dropy i minimalnie nierówna prędkośc tasmy ( zawodzenie fonii) Ponieważ ja się magnetowidami nie zajmuję podrzuciłem je wspólnikowi, a ten stwierdził, że już się nie opłaca ( poza tym robiłby to jak gdyby dla mnie więc za darmo). W magnetowidach mam doświadczenie mizerne (tyle co usłyszę jak głośno myśli wspólnik) postanowiłem jednak kuknąc na niego (czego się nie robi dla rodziny :D , a tego kuzyna akurat lubię). Zaobserwowałem, że białe dropy są na ogól na górze dołem potrafi byc czysty obraz. Poza tym drub strasznie wyje (huczy) i wycie to potrafi się zmieniac, a nawet czasami zanikac. Pewnie, a właściwie na pewno łożyska. Nierównomiernośc przesuwu rolka. Dropy sugerowałyby głowicę, ale wspólnik twierdził, że głowica raczej dobra i uszkodzenie jest w torze odczytu. I teraz zasadnicze pytanie czy warto, bo za 150 PLN, mogę miec już Akai-a lub Grundiga (z TXT), ale trzeba jeszcze dokupic pilota. Jesli warto to na co zwrócic uwagę. Czy łożyska mogą dawac takie objawy? Lub wyschnięte elka w zasilaczu? Dziękuję i pozdrawiam.

0 5
  • #2 28 Mar 2004 04:00
    Ziemniak
    Poziom 16  

Przyjrzyj się dobrze położeniu taśmy na capstanie, może ją ściągać i od tego te dropy. Sprawdź luzy na panewkach capstana. Poważniejszych napraw raczej nie opłaca się robić, chyba że zdobędziesz mechanizm na części - wtedy można spróbować zrobić jeden dobry z dwóch uszkodzonych :D

0
  • #4 28 Mar 2004 10:32
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

"Zagrzebałem" się w taki model też na zasadzie przywiązania klienta do sprzętu. Naprawiałem go kilka razy i po ostatniej naprawie powiedziałem:..."czas pomyśleć o nowym"... Kupił w ubiegłym roku jakiś LG ale na poczatku tego roku przyszedł i powiedział, że tamten mu nie pasuje i chce abym uzdrowił ten stary. Tłumaczyłem, że mechanizm jest już wypracowany a potrzebne części trudno będzie dostać. Uparł się bez względu na koszty a ponieważ to stały klient więc przyjąłem sprzęt.
    Z wstępnej oceny wynikało, że należy wymienić dysk wizyjny oraz "uzdrowić" mechanizm (pływanie dźwięku, problemy z przewijaniem itp.)
    Zrobiłem generalny remont a w tym regenerację CAPSTAN`a, wymiana IDLER`a, rolki dociskowej, obu sprzęgieł, pasków, nasadek hamulcowych, elektrolitów w zasilaczu i na CAPSTAN`ie, dysku wizyjnego, wyczyściłem cały mechanizm ze starego smaru i założyłem nowy, przeczyściłem wszystkie elementy w torze biegu taśmy. Tyle trzeba było i mozna było zrobić. Dla poprawności należało jeszcze wymienić jeden element mechaniczny (rozbieralne sprzęgło pośredniczące napędu IDLER`a) ale jego nie było w ofercie handlowej. Po montażu, uruchomieniu i sprawdzeniu wszystkich funkcji okazało się, że jest wszystko OK, no prawie wszystko bo jak się dobrze wsłuchać to w PLAY występuje delikatne drżenie dźwięku o częstotliwości kilkunastu Hz. Najlepiej jest to słychać na kasecie testowej z sygnałem 1kHz. Żadne inne zabiegi nie pozwalają usunąc tej usterki. Moje podejrzenie pada właśnie na ten element (zębatka) którego nie mogłem wymienić. I tak właśnie wygląda próba reanimacji zabytków.
    W Twoim przypadku sprawdziłbym zakres regulacji TRACKING`u w obie strony bo być może jest w skrajnym położeniu i dlatego nie da się zlikwidować dropów. Głośna praca DRUM`a jest wynikiem suchych łożysk kulkowych. Wystarczy kilka kropel oleju ale jeżeli nigdy nie rozbierałeś tego napędu to możesz mieć kłopot. Pływanie dźwięku - wiadomo, rolka dociskowa, regeneracja CAPSTAN`a (panewki są solidne i jeżeli nie mają luzu to wystarczy wypolerować oś, wymyć benzyną panewki i nasycić olejem ), czasem wymiana sprzęgła a napewno wymiana gumowej bieżni IDLER`a a najlepiej całego IDLER`a. Na koniec obowiązkowo wymienić elka w zasilaczu. Zrobisz jak uważasz.

0
  • #5 28 Mar 2004 10:53
    CKsrv
    Poziom 32  

Tak jak mówi Oldboy - zrobisz jak uwazasz :)
    Ale faktycznie tez sprzet jest "sentymentalny" i dosc solidny a czesci do niego nie sa az takie drogie.
    Ja mam taki "sentyment" '87r i wlasnie LG ("6Head" Nicam) blado wypada w porownaniu mimo wielu innuch zalet.

0