Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner "Merkury" DSH-303A- problem z przestroj

marvin_1986 27 Dec 2008 19:35 9364 43
 • #1
  marvin_1986
  Level 14  
  Witam wszystkich. Mam problem z przestrojeniem amplitunera na obecne pasmo FM. Postępowałem wg instrukcji podanej w SE nr 12/99. I doszedłem do momentu, gdy łapię już wszystkie stacje, ale w odwrotnej kolejności, tzn. tam gdzie powinno być 108MHz jest 88MHz i na odwrót. Próbowałem jakoś to odwrócić żeby wszystko było na swoim miejscu, ale się nie dało. Może nie wyciąłem jakiegoś kondensatora? Usunąłem C102, C110, C119, C121, o pojemnościach (bez kolejności): [16,20,22,22]pF. Aha, nie udaje mi się ustawić takiego wzmocnienia, aby wskazówka wychyliła się chociaż ponad połowę. Drugie pytanie: czy wymiana kondensatorów poprawiłaby jakość brzmienia? Bo wydaje mi się że jest trochę jakby za mało niskich tonów, na PW8010 było lepiej.
 • #2
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Bo merkury ma fabrycznie skalę odwrotnie jak byś nie zauważył. Chcąc to zmienić by trzeba było odwrócić kierunek obrotu potencjometru strojeniowego. Co do słabego sygnału to albo kiepska antena albo źle zestrojone obwody w głowicy. Co do basu to w merkurym zawsze był słabawy.
 • #3
  marvin_1986
  Level 14  
  Ha, rzeczywiście ma skalę w odwrotnym kierunku niż normalnie. Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi. Nie chce mi się już bawić w odwracanie kierunku obrotu tego potencjometru od skali, niech sobie już tak będzie jak jest. Podreguluję tylko wzmocnienie sygnału FM żeby chociaż wskazówka wychyliła się ponad połowę, ale to już kosmetyka. Generalnie Merkury lepiej odbiera niż moja wieża, ma jakby większą czułość. To nie da się podbić tych basów chociaż trochę, w miarę niewielkim kosztem?Bo wymiana elektrolitu 2x4700µF na kondensator o większej pojemności chyba niewiele (lub nic) nie da...
 • #4
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Nie da się podbić. Taki już urok tego sprzętu.
 • #5
  marvin_1986
  Level 14  
  Szkoda;/ No cóż. Niech sobie gra tak jak gra. Jakie kolumny (moc i impedancja) będą najlepiej pod nim pracowały?
 • #6
  Krzysztof L.
  Level 34  
  Jak chcesz, to polecam zestawy krajowej produkcji sprzed lat: ZG30C Tonsil, lub jeszcze lepiej ZG40C Tonsil - z dodatkową membraną bierną. Obserwuj środowisko, bo pojawiają się za parę groszy. Tylko nie kupuj z wymienionymi tandetnymi przetwornikami niskotonowymi.
 • #7
  marvin_1986
  Level 14  
  Wyregulowałem wzmocnienie sygnału FM i teraz wskazówka się ładnie odchyla. Nie reaguje jedynie wskaźnik "progr. FM-AM", to wskaźnik poziomu sygnału dla zaprogramowanych stacji? Bo stacje ustawiane bezpośrednio mają jakieś wychylenie, a te ustawione na programatorze- nie. Wszystko poza tym działa, ale chciałbym to jakoś poprawić, bo to kosmetyka, ale jednak :) A co do tych kolumn to na allegro na razie są 2 takie zestawy (ZG40C), w tym jeden z tego co widać na zdjęciach do regeneracji zawieszenia głośnika niskotonowego.
 • #8
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Stacje normalnie jak i te zaprogramowane muszą siłę sygnału wskazywać jednakową.
 • #9
  marvin_1986
  Level 14  
  Przy przełączaniu na programator wskaźnik "progr. FM-AM" odrobinę w prawo się wychyla, a ten główny trochę maleje. Czy istnieje możliwość żeby ten 1szy wskaźnik jakoś podregulować? Bo jego zadaniem jest wskazywanie poziomu sygnału dla stacji zaprogramowanych na programatorze, tak?
 • #10
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Nie. Wskaźnik jest ogólny. By trzeba by było na schemat popatrzyć czym to może być spowodowane...
 • #11
  Krzysztof L.
  Level 34  
  Jeszcze tylko się wtrącę propo kolumn...

  Te Tonsil-e (za 100pln. do regeneracji) bardzo się opłaca ;) Obudowy w świetnym stanie. Głośniki niskotonowe o odpowiedniej średnicy, mocy i impedancji dobierzesz w sklepie firmowym Tonsil.
 • #12
  marvin_1986
  Level 14  
  Po podpięciu Merkurego pod wzmacniacz okazuje się że dźwięk jest o wiele słabszy niż z radia, przy max głośności jest może z połowa tego co na radiu. Ktoś ma pomysł co może być tego przyczyną? Sprzęt ma ze 20 lat, więc może niektóre elektrolity straciły swoja pojemność. Do tego dochodzi ciche, ale dokuczliwe"buczenie", jakby ktoś zapodał 50Hz na wejście. Czytałem że inni też mają z tym problem.
 • #13
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Kolego ! Ja ze swoim sprzętem robiłem coś takiego jak wymiana tranzystora mieszacza głowicy UKF na BFR 96S. Proszę to zrobić . Poprawi sie współczynnik szumów głowicy i stacje które do tej pory były zaszumione podniosą się o jedną trzecią . Proszę się nie bać gadania malkontentów że to nie zadziała . Zadziała ! - robiłem tak kilkakrotnie i pięknie zapracowało . Ta głowica to jest to samo co Maria R801 . Jak tam zapracowało to i tu zapracuje . Tylko po wykonaniu roboty trzeba ciut ciut podstroić obwody na maksimum wskazań S- metra . Pozdrawiam !:))
 • #14
  marvin_1986
  Level 14  
  W sumie teraz Merkury ma dobrą czułość i łapie dużo stacji, ale jeśli jeszcze ma się poprawić odbiór i nie będzie to duży koszt, to postaram się w ciągu najbliższego tygodnia coś pokombinować:)
  Czy jest jakiś zbliżony parametrowo zamiennik tego tranzystora? Bo na stronie poltronica nie ma takiego tranzystorka. A czy ma ktoś pomysł co może być powodem przytłumionego dźwięku z wejść? Na radiu gra naprawdę bardzo głośno, za to na wejściach zewnętrznych- może z połowę tego, w dodatku występuje denerwujące brzęczenie.
 • #15
  Krzysztof L.
  Level 34  
  marvin_1986 wrote:
  co może być powodem przytłumionego dźwięku z wejść? Na radiu gra naprawdę bardzo głośno, za to na wejściach zewnętrznych- może z połowę tego, w dodatku występuje denerwujące brzęczenie  Sprawdź dokładnie okablowanie którym podłączasz zewnętrzne źródła, ponieważ analizując schemat, nic specjalnego po drodze niema pomiędzy gniazdami we. syg. zewnętrznego. Tylko przełączniki isostat - czyli wybór pomiędzy sygnałem m.cz. z tunera, a gniazdami.
  Ewentualnie zwilż te isostaty preparatem "kontakt" i poprzełączaj kilka razy.
 • #16
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Zobacz też które wejście jest do czego . Obecny sprzęt nie zawsze pasuje do tego wejścia które jest tak lub inaczej opisane . Sprawdź czy masz " wejście uniwersalne" i tam spróbuj . Poza tym jest takie urządzenie zwane " regulacja fizjologiczna " , jest to połączenie środka potencjometru głośności poprzez układ RC z masą . Odłącz to ! To coś nie ma racji bytu przy prawdziwym Hi - Fi . Jak to wyłączysz ( odlutuj ) basy i dynamika powinny sie poprawić . Ja zrobiłem to w kilku radiach i efekt jest rewelacyjny . Pozdrawiam ! :)) Do Siego Roku !
 • #17
  marvin_1986
  Level 14  
  Wejścia mam oznaczone symbolem jakby taśmy (więc to pewnie wejście z magnetofonu), drugie oznaczone symbolem sinusoidy z wyprostowanymi połówkami w czymś co mi na jakąś lupę wygląda lub kółko z ogonkiem (na tym wejściu gra najgłośniej z tych trzech wejść), a trzecie symbolem prostokącika z dwiema kreskami u dołu i góry, też w takiej lupie. Mógłbyś mi powiedzieć co konkretnie mam odlutować?
 • #18
  Radiowiec 2
  Level 31  
  OK Od początku . To pierwsze wejscie to magnetofon . To drugie ( kółko i kreska ) to adapter na płyty winylowe . Trzeci symbol to tuner radiowy . konkretnie - znajdź potencjometr regulacji głosu . Na środku potencjometru jest osobna końcówka . Pierwsze trzy obok siebie to regulacja wzmocnienia . Tego nie rusz . Ten najbardziej oddalony do środka ma dolutowane urządzenie regulacyjne w postaci kondensatora i opornika . Odłącz to na obu kanałach . Powinno pomóc . Pozdrawiam !
 • #19
  marvin_1986
  Level 14  
  Na schemacie wygląda mi to na R407 (750Ω), C405(4,7µF) oraz R408, C406 o tych samych wartościach, obie pary połączone szeregowo. Mam rację? Nie chciałbym wylutowywać w ciemno. Chociaż wątpię żebym trafił, bo gdybym wylutował to co napisałem, musiałbym wstawić zworki, a kolega nic o tym nie pisał. W jaki sposób działa ta regulacja poprzez dołączony rezystor i kondensator?
 • #20
  marvin_1986
  Level 14  
  Jeszcze a'propos kolumn pod ten amplituner. Udało mi się kupić kolumny Tonsil ZG 40 - C115, z tym że niskotonowce są do regeneracji, lub po prostu kupię nowe bo z tego co wyczytałem na forum to regeneracja raczej nie przyniesie dobrego efektu, bo będą grały gorzej niż oryginały tak czy owak. Które głośniki polecacie? Tonsilowskie GDN 20/40/8Ω (bo GDN 20/30 (8Ω) nie kupię już chyba nigdzie, a ktoś na forum napisał że można wstawić spokojnie te GDN 20/40)? Czy może ALPHARD LW 800 8Ω 20cm (numer aukcji na popularnym serwisie aukcyjnym 511281961)? Lub ALPHARD EW 80 8Ω (numer 511281989)? Bo ja osobiście wstawiłbym chyba oryginał, wydaje mi się że te zamienniki (chociaż jest pokusa bo są o połowę tańsze) będą gorzej grały. Przynajmniej tak mi się wydaje. Ale mogę się mylić. Tonsil wyciąga z 40W sprawność rzędu 90dB, tamte 85dB ale niby przy 60W w RMS. A może mocniejsze tonsile, GDN 20/60 lub GDN 20/80? Kolumny planuję na długo, amplituner może wymienię jeśli nie uda mi się na tych kolumnach wyciągnąć dobrego brzmienia pod nim, głównie chodzi mi o niższe częstotliwości.
 • #21
  Krzysztof L.
  Level 34  
  Głośniki niskotonowe o których wspomniałeś że chcesz wymienić, to wyłącznie Tonsil (nie nabieraj się parametrami Alphard-a).

  Alphard posiada między innymi w ofercie niezłe przewody sygnałowe i głośnikowe, a z samymi głośnikami jest raczej średnio ;)
 • #22
  marvin_1986
  Level 14  
  W tych niskotonowcach co mam, do wymiany są zawieszenia górne, pianka na których siedzą membrany z racji wieku posypała się, co zresztą dobrze widać na zdjęciu powyżej. Myślicie że wymiana na nowe przywróci im pierwotne parametry, czy lepiej jednak wstawić nowe i tyle? A co to tego układu RC, to dobrze trafiłem czy nie?
 • #23
  Krzysztof L.
  Level 34  
  Głośniki ewidentnie wymień, i tylko Tonsil ;)

  Zawieszenie wygląda faktycznie kiepsko...

  Amplituner "Merkury" DSH-303A- problem z przestroj

  p.s. Jeżeli szukasz układu RC, to raczej nie trafiłeś :)

  Te elementy które opisałeś, odpowiadają za skierowanie sygnału m.cz. do wtórnika emiterowego, a następnie m.in. końcowego wzmacniacza mocy.
 • #24
  marvin_1986
  Level 14  
  Tak też mi się wydawało :) to może kolega mnie naprowadzi o które elementy chodzi? Amplituner "Merkury" DSH-303A- problem z przestroj
  Nie ma żadnych przylutowanych "w powietrzu" rezystorów i kondensatorów, wszystko siedzi na płytce.
 • #25
  Krzysztof L.
  Level 34  
  Właśnie tak analizuję schemat i propozycję kol. Radiowiec 2, ale ciekawostka nam tu wychodzi, ponieważ wedle schematu brak jest odczepu kontur - czyli regulacji fizjologicznej... :)

  Dla porównania daję Ci fragment schematu WS-303 Tosca:

  Amplituner "Merkury" DSH-303A- problem z przestroj

  I amplituner Merkury:

  Amplituner "Merkury" DSH-303A- problem z przestroj


  Czy kiedy spoglądasz na potencjometr głośności w Merkurym, to nie widać tam jednak odczepu? (Czwarta noga dla każdego kanału w potencjometrze).
 • #26
  marvin_1986
  Level 14  
  Nie, potencjometr ma 6 nóżek (2x47k), nie ma tam żadnych dodatkowych wyprowadzeń. Może kolega radiowiec miał na myśli inny amplituner?
 • #27
  Krzysztof L.
  Level 34  
  marvin_1986 wrote:
  Może kolega radiowiec miał na myśli inny amplituner?


  Hmm... Możliwe :)

  Jeśli jednak masz ochotę, czas i zapas kilku różnych wartości podzespołów R (rezystorów) i C (kondensatorów), to możesz sobie spróbować pomodyfikować brzmienie, czy też zakres regulacji barwy dźwięku:

  Amplituner "Merkury" DSH-303A- problem z przestroj

  Możesz manewrować zaznaczonymi elementami w niewielkich odstępach wartości, np. zamiast 68nF możesz dać na chwilę 22nF lub 47nF, itd.
  Jeśli nie będziesz zadowolony, powróć do oryginalnych elementów.
 • #28
  marvin_1986
  Level 14  
  Czyli mam rozumieć że mogę wstawić zaznaczone elementy o parametrach zbliżonych do oryginalnych, z niewielką różnicą +/-? :) Przypomina mi to czasy szkoły gdy dobieraliśmy rezystory i kondensatory na makietach ze wzmacniaczami operacyjnymi :) Myślisz że uda mi się wydobyć więcej basu w ten sposób? Ps kolumn, zakupiłem sobie 2szt. głośników tonsila gdn 20/40. Mam nadzieję że będzie to fajnie grało:)
 • #29
  Krzysztof L.
  Level 34  
  marvin_1986 wrote:
  Myślisz że uda mi się wydobyć więcej basu w ten sposób? Ps kolumn, zakupiłem sobie 2szt. głośników tonsila gdn 20/40. Mam nadzieję że będzie to fajnie grało :)


  Będzie ;) Poeksperymentuj z tymi filtrami w regulacji barwy i usłyszysz. Jeśli jesteś bardzo chętny, to możesz (nie musisz) wstawić świeże pojemności na drodze sygnału: C406, C409, C421 i analogicznie to samo w drugim kanale.

  p.s. Z tymi głośnikami, to dobry zakup... :)
 • #30
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Jak Ci brzmienie tego sprzętu nie odpowiada to kup coś innego bo takie cudowanie, dobieranie itp. jest bez sensu.