Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestracja samochodu - współwłaściciel

włuczykij 07 Sty 2010 12:29 127982 46
 • #31 07 Sty 2010 12:29
  grzesiekstrazak
  Poziom 2  

  a co z ubezpieczeniem bo wkoncu chodzilo mi o małe oplaty wkoncu mam prawo jazdy od kwietnia 2009 i zadnych znizek bym nie mial a wogole za 2.0 silnik i z 93roku wiec mialem na dziadka tylko co dalej z polisa czy przechodzi na mnie?

 • #32 07 Sty 2010 14:26
  tomrom1985
  Poziom 29  

  Ubezpieczenie jest przypisane do pojazdu a nie do właściciela, natomiast to jak jest taryfikowane ubezpieczenie zależy od firmy ubezpieczeniowej. Musisz zadzwonić do nich i zaputać sie co i jak

 • #33 17 Sty 2010 13:57
  karol2526
  Poziom 1  

  Witam.
  Mam pytanko. Jak to jest jak chcę kupić auto i żeby współwłaścicielem była moja narzeczona. Czy najłatwiejszym sposobem jest wpisanie jej w umowę K-S i w tedy nie będzie żadnego problemu. Czy trzeba się bawić w jakieś darowizny, ale z tego co wyczytałem wcześniej, jeżeli dostanie darowiznę wysokości 50% to będzie musiała zapłacić podatek od tego. Tylko że nie jesteśmy zameldowani w tym samym mieście, a nawet powiecie. Czy ktoś wie jak wygląda sprawa rejestracji i ubezpieczenia w tym przypadku?

 • #34 02 Lut 2010 20:57
  boruurob
  Poziom 10  

  A ja ma troche inne pytanie. Kupywalem ostatnio samochow i w umowie K-S nawszelki wypadek wpisalismy dwoje wlascicieli tzn mnie i zone. Potem okazalo sie ze popierwsze zona ma tez znizki na 60% a po drugie to znizki przechodza automatycznie w malzenstwie i nie potrzebnie w zasadzie wpisalismy sie razem na ta umowe.
  Pytania:
  czy zostawic to tak jak jest i rejestrowac auto na dwoje? (czy sa jakies minusy tego? np obecnosc dwoch wspolwlascicieli w urzedzie etc.)
  czy majac umowe K-S na dwoje mozna zarejestrowac samochod tylko na jedna osobe?

  pozdrawiam

 • #35 03 Lut 2010 15:11
  sq6fmy
  Poziom 22  

  Żona robi darowizne swojej połowy i rejestrujesz tylko na siebie.

 • #36 03 Lut 2010 16:17
  boruurob
  Poziom 10  

  Czy jest jakis minus tego ze auto bedzie na nas dwoje? Moze poprostu tak zostawic to jak jest? Czy potem trzeba bedzie wszedzie latac we dwoje?

 • #37 03 Lut 2010 16:37
  SAWEK101
  Poziom 30  

  Wg mnie robienie współwłasności dla uzyskania zniżek to jakiś bezsens,umowę może i napiszę się prosto ,ale co tam dzieje się w skarbówce to przeszło moje wyobrażenie ,kiedyś zarejestrowałem tak samochód i do dzisiaj nie wiem czy to dobrze powypełniałem druki,i nie wiem co będzie jak będę musiał go sprzedać,lepiej mieć już znajomego agenta który coś poradzi na wysokie oc.

 • #38 12 Kwi 2010 00:01
  luki131
  Poziom 10  

  Czy samochód może mieć więcej współwłaścicieli niż dwóch?

  Mój tata kupił sobie drugi samochód. Nowy będzie użytkował wyłącznie on, natomiast stary pozostawi do dyspozycji mi i siostrze. My nie mamy żadnych zniżek. Czy można nas oboje dopisać do starego samochodu jako współwłaścicieli?
  Rozumiem, że jeśli tak, to procedura taka jak opisano powyżej?

 • #40 26 Kwi 2010 08:59
  Ewelina20000
  Poziom 1  

  Witam, mamy z narzeczonym problem otóż kupujemy samochód i chcemy go zarejestrować na nas obojga, chodzi jednak o to że mieszkamy u mnie a On zameldowany jest w swoim rodzinnym domu na drugim końcu Polski. Tak wiec moje pytanie brzmi: czy jeden ze współwłaścicieli może nie być zameldowany w danym województwie? Czy oboje musimy mieć meldunek z mojego miejsca zamieszkania żeby wspólnie zarejestrować samochód?

 • #41 25 Maj 2010 22:39
  Bambus18
  Poziom 10  

  Witam
  Ja otóż mam taki problem... troche dorobiłem przy zakupie auta....
  Kupiłem auto spisałem oczywiście umowe z poprzednim właścicielem i na umowie jestem sam jeden wpisany jako kupujący i tutaj mam problem gdyż uczę się i jestem na utrzymaniu rodziców a od kupna samochodu muszę zapłacić 2% do US, lecz jak ja to zrobię to US przyczepi się skąd miałem pieniądze na samochód jak nie pracuje a uczę się i jestem na utrzymniu rodziców. Umowy już nie dam rady zmienić bo gościu zgłosił już sprzedaż auta...
  I co w takim wypadku zrobić żeby US się do mnie nie przyczepił a żeby później można było jednego z moich rodziców zrobić współwłaścicielem ??

  Proszę o pomoc w tym temacie...

 • #42 20 Lip 2010 11:39
  kazakoff
  Poziom 8  

  Ja mam tylko takie pytanie...
  W druku umowy darowizny widnieje:

  § 4
  Wartość przedmiotu darowizny strony określają na kwotę ..............………….. zł.
  (słownie …………………………………………………………………………...…………………).

  Czy chodzi tutaj o wartosc ogolna pojazdu np. 12 000 czy o to ile przekazuje obdarowanemu np. 50% czyli 6000 zl?
  I czy musze w umowie darowizny okreslic to procentowo?

  Z gory dzieki za odp:)

 • #43 09 Wrz 2010 12:36
  przemek941
  Poziom 1  

  Nie ma znaczenia kto jest wpisany na pierwszym miejscu w dowodzie czy na drugim. Samochód jest WSPÓŁWŁASNOŚCIĄ 50% dla jednego i 50% dla drugiego. Oboje mają takie same prawa w użytkowaniu samochodu

 • #44 28 Wrz 2010 16:54
  kosob
  Poziom 12  

  Witam,
  Czy przy rejestracji pojazdu na dwie osoby potrzebny jest obecny również współwłaściciel (jest z tym problem, ponieważ jest za granicą)?

  Pozdrawiam

 • #45 28 Wrz 2010 22:35
  Pablo1964
  Moderator

  Z tego co pamiętam, musi podpisać odbiór dowodu rejestracyjnego.

 • #46 07 Paź 2010 18:56
  kosob
  Poziom 12  

  Witam ponownie,
  Moja sprawa nadal stoi w miejscu przez upór urzędników w Wydziale Komunikacji. Jest to irytujące (mało powiedziane), gdyż wydałem pieniądze na samochód, który teraz stoi w garażu. W UM powiedzieli mi, że upoważnienie do rejestracji pojazdu musi być zatwierdzone przez notariusza lub musi być obecny drugi współwłaściciel, aby osobiście złożyć podpis na wniosku. W moim przypadku jest to problem, ponieważ druga osoba przebywa obecnie za granicą i uzyskanie nawet upoważnienia od notariusza jest kłopotliwe (i nie jest za darmo). Dodam, że ja jestem głównym właścicielem (posiadam % większość samochodu) oraz mam ze sobą dowód osobisty drugiej osoby. Postanowiłem na własną rękę poszukać jakiś informacji na ten temat i wynika z tego, że:

  - W "ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach" w "Rozdziale 2 - Rejestracja pojazdów" znajdziemy:

  § 2. 1. Rejestracji i wyrejestrowania pojazdów dokonuje się z zachowaniem warunków określonych w ustawie, w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów oraz przepisach odrębnych.
  2. Przy rejestracji i wyrejestrowaniu pojazdów organ rejestrujący stosuje przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

  - Sięgamy zatem po Kodeks postępowania administracyjnego:

  "Art. 33.
  1. Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych.
  2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu.
  3. Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Organ administracji publicznej może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.
  4. W sprawach mniejszej wagi organ administracji publicznej może nie żądać pełnomocnictwa, jeśli pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny lub domownik strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony."

  Czy na podstawie przytoczonych paragrafów może mi jednoznacznie ktoś odpowiedzieć, kto ma rację w tej sprawie? Współwłaściciel jest moim bratem, czyli jest to bliska rodzina. Sądzę, że rejestracja pojazdu jest sprawą mniejszej wagi (kto to określa?). Pani w urzędzie powiedziała, że musi mieć poświadczony podpis przez notariusza lub innego urzędnika państwowego z takimi uprawnieniami (rzekomo wymagana jest jakaś stosowna pieczątka).

  Za moją racją przemawia fakt, że:
  - w art. 33 nie ma uściślonej formy oraz treści upoważnienia (więc nie można się domagać jakiejś specjalnej pieczątki),
  - dołączam oryginał upoważnienia (więc nie potrzeba urzędowego poświadczenia zgodności z oryginałem),
  - współwłaściciel jest bliską rodziną,
  - jest to sprawa mniejszej wagi (tu nie jestem pewien - ale gdzieś przeczytałem, że sprawy większej wagi są przy przekazywaniu nieruchomości lub przedsiębiorstwa oraz w sprawach sądowych).

  Tak na marginesie dzwoniłem do innego urzędu miasta i tam Pani kierownik WK powiedziała mi, że wystarczy umowa darowizny oraz dokument osobisty współwłaściciela do wglądu. Nie może być przecież tak, że prawo jest interpretowane w jednym urzędzie tak, a w innym inaczej. Straciłem już kilka godzin na ten bzdurny wymysł, nie licząc już kosztów dwukrotnego dojazdu oraz czasu, jaki poświęciłem na przeszukiwanie artykułów prawnych (a auto stoi nadal w garażu...). Proszę o pomoc.

 • #47 17 Lis 2010 15:05
  djkkrzych
  Poziom 9  

  witam
  jestem właścicielem pojazdu a ojciec współwłaścicielem, co należy zrobić żeby wyłączyć ojca z udziałów??

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME