Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestracja samochodu - współwłaściciel

włuczykij 27 Gru 2008 22:04 128048 46
 • #1 27 Gru 2008 22:04
  włuczykij
  Poziom 27  

  Tak więc: przed świętami kupiłem swój pierwszy samochód, muszę go przerejestrować na siebie do końca roku, czyli został mi poniedziałek i wtorek na to:)

  Spisałem umowę z poprzednim właścicielem, on już był w wydziale komunikacji. I tu jest pytanie, czy jak na umowie K-S jako kupujący jestem ja sam, to czy jest możliwość, żebym go zarejestrował na mnie i na mojego ojca jako współwłaściciela? Chodzi oczywiście o zniżki w ubezpieczeniu. Czy muszę jechać do gościa z nową umową? Bo chyba po kupnie samochodu można uczynić kogoś współwłaścicielem? Dzwoniłem do wydziału, ale oczywiście nikt nie odbierał:(

 • #2 27 Gru 2008 22:26
  adi_al
  Poziom 18  

  Musisz mieć umowę spisaną na was dwoje.Istnieje możliwość po zarejestrowaniu oczywiście najpierw tylko na Ciebie podarowania połowy samochodu przez Ciebie ojcu ale wtedy i tak zapłacisz całe ubezpieczenie a dopiero za rok będziesz mógł korzystać z zniżek od ojca.Najlepsze rozwiązanie to spisać umowę na nowo na was dwóch ale jeśli sprzedający wyrejestrował już samochód i był wszędzie z papierami to już nic nie zmienisz.

 • #3 28 Gru 2008 16:47
  włuczykij
  Poziom 27  

  OK, dostałem od radcy prawnego polecenie, żeby napisać częściową darowiznę i dać ją razem z umową w wydziale komunikacji. Jutro albo w pojutrze zobaczymy co to dało.

 • #4 28 Gru 2008 18:01
  kierbedz4
  Poziom 33  

  Na okoliczność darowizy 50% na rzecz innego członka rodziny celem uzyskania przez tego drugiego zniżki w ubezpieczeniu w Wydziale Komunikacji znajdują się specjalne druki do wypełnienia.Musisz się stawić wraz z członkiem rodziny na którego zamierzasz przekazać 50% darowizny przy czym obdarowany musi przy sobie posiadać dowód osobisty.Koszt operacji darowizny wynosi 50zł opłacone w kasie Wydziału Komunikacji.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Jeżeli umowa kupma samochodu jest tylko na Ciebie,nie ma możliwości przy rejestracji samochodu bezpośrednio dopisania obdarowanego.Wypełnij druk,opłać 50 złociszami i obdarowany zostanie dopisany w Twoim dowodzie rejestracyjnym na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego.

 • #5 28 Gru 2008 18:05
  włuczykij
  Poziom 27  

  Dzięki wielkie za dokładne info. Niestety nie ma tu przycisku "pomógł";/ Jutro lub wpojutrze będę dokonywał przerejestrowywania, wtedy zamknę temat.

 • #6 28 Gru 2008 20:37
  janek1815
  Poziom 38  

  Nie wiem jak jest teraz ale osoba która ma zniżki nie może być współwłaścicielem w dowodzie rejestracyjnym tylko musi być jako właściciel a ty jako współwłaściciel. Niektóre firmy pobierające składki OC miały taki wymóg. Co za tym idzie umowa nie powinna być na ciebie- oczywiście wszystko się mogło zmienić

 • #7 28 Gru 2008 21:14
  włuczykij
  Poziom 27  

  Staruszek od x lat ma jednego ubezpieczyciela u którego ma ubezpieczoną cała firmę, całą flotę samochodów i dom. Tak więc myślę, że w tym przypadku nie będzie problemu...

 • #8 29 Gru 2008 13:41
  włuczykij
  Poziom 27  

  OK, sprawa miała się tak:

  W wydziale komunikacji nie było druków co do darowizny, napisałem na komputerze umowę darowizny z ojcem (darowałem mu 1/2 samochodu). Z tą umową i umową KS poszedłem do urzędu skarbowego, gdzie dostałem pieczątki (bez opłat, samochód o wartości poniżej 1000zł).

  Z tymi umowami do wydziału komunikacji, gdzie na wniosku o rejestracje musiałem wpisać siebie i ojca. Jego podpis też był potrzebny na wniosku. Koszt rejestracji z czarnych tablic wyniósł mnie 169,5zł, czyli bez jakichkolwiek dopłat z tytułu tej darowizny dla członka rodziny.

  Z ubezpieczycielem sprawa załatwiona, wystarczy, że mój ojciec jest współwłaścicielem, dostane jego zniżki.


  Pozdrawiam:) Jeśli nie ma pytań, temat można zamknąć.

 • #9 13 Sty 2009 19:53
  m4rc1no5
  Poziom 1  

  włuczykiju, a czy wiesz moze czy w przypadku wypadku znizke na inne samochody traci rowniez Twoj tata, ktory jest wspolwlascicielem Twojego pojazdu?

 • #10 14 Sty 2009 00:24
  adi_al
  Poziom 18  

  Wszystko zależy od firmy w której jesteś ubezpieczony.W jednych traci a w innych nie.

 • #11 18 Sty 2009 14:04
  kkaarrrooll
  Poziom 9  

  Witam
  Podepnę się do tematu , Czy jest możliwość żeby samochód ubezpieczył tylko współwłaściciel pojazdu w tym przypadku moja mama , niedługo kończy mi się ubezpieczenie i na internecie widziałem dużo ofert gdzie można wykupić ubezpieczenie on-line , i teraz jak to ma się od strony prawnej , czy jeżeli ja jestem właścicielem pojazdu a mama współwłaścicielem i tylko na nią będzie ubezpieczenie to czy wszystko będzie ok, ??

 • #12 18 Sty 2009 14:20
  yuji
  Poziom 12  

  kkaarrrooll, powinno dać się bez problemu. Ja sam nie dalej jak tydzień temu zawarłem umowę OC, a jestem współwłaścicielem samochodu.

 • #13 18 Sty 2009 17:57
  kkaarrrooll
  Poziom 9  

  yuji napisał:
  kkaarrrooll, powinno dać się bez problemu. Ja sam nie dalej jak tydzień temu zawarłem umowę OC, a jestem współwłaścicielem samochodu.


  Czyli rozumiem ze samochód ubezpieczyła osoba która ma wszystkie zniżki , i nie informowałeś ubezpieczyciela o tym iż samochodem będzie jeździła osoba bez zniżek czyli jako współwłaściciel

 • #14 18 Sty 2009 19:45
  yuji
  Poziom 12  

  kkaarrrooll napisał:
  Czyli rozumiem ze samochód ubezpieczyła osoba która ma wszystkie zniżki , i nie informowałeś ubezpieczyciela o tym iż samochodem będzie jeździła osoba bez zniżek czyli jako współwłaściciel


  W momencie zawarcia umowy OC ubezpieczyciel spisuje sobie dane z dowodu rejestracyjnego, więc na umowie będziesz Ty i Twoja mama. Gdy samochodem będzie jeździła tylko jedna osoba to trzeba to zaznaczyć przy zawieraniu umowy. Jednak w przypadku jakiejś kolizji, gdy samochód prowadziła inna osoba mogą być małe kłopoty z ubezpieczycielem.

  OC nie jest przypisane do osoby jako takiej lecz do samochodu i nie ma znaczenia, który z współwłaścicieli podpisuje umowę. Przynajmniej tak było w moim przypadku.
  Poprzednio chyba źle Cię zrozumiałem.

 • #15 01 Mar 2009 20:45
  bryllu
  Poziom 10  

  witam co do postu wyżej to gdy sprawcą jest osoba nie wymieniona przez własciciela, że może tym samochodem jeździć dopłata od ubezpieczyciela to wyrównianie do sumy która by wyszła gdyby własciciel wspomniał o dodatkowych kierowcach zwykle kilkadziesiąt zł. oczywiscie jeszcze urywa się koło 5% zniżek np z 60 robi sie 55 ale tylko przez okres 1 roku.

  Nawiązując do kolegi włuczykija... nie ma żadnych opłat z tytułu darowizny dla członka rodziny matka/ojciec? mam ta samą sprawe.. kupiłem poloneza.. umowe spisałem na siebie, a własciciel zgłosił już do pzu... tak więc zablokowana opcja nowej umowy ze współwłascicielem, a OC by wyszło koło 1600:)-jestem bez zniżek.... swoją drogą jak wyglada sprawa darowizny w dużych miastach ( Łódź) ? co radzicie kolejno zrobić... przegląd mam jeszcze 2 mies.

 • #16 03 Mar 2009 23:57
  benom
  Poziom 10  

  mam troch inne pytanie, ale myśl ta sama. Na umowie K-S samochodu jestem sam, aktem darowizny uczyniłem współwłaścicielem siostrę. Siostra mieszka w tym samym powiecie co sprzedawca, a ja nie. Czy w związku z tym możliwe jest zarejestrowanie samochodu tak aby tablice pozostały od poprzedniego właściciela (z tego co mi wiadomo to jeśli sprzedawca i kupujący mieszkają w obrębie powiatu to tablic się nie zmienia) i co za tym idzie zaoszczędić wydatku na wykupienie nowych tablic i pracy (demontaż starych i montaż nowych tablic).

 • #17 04 Mar 2009 12:02
  Stary1952
  Poziom 33  

  benom napisał:
  mam troch inne pytanie, ale myśl ta sama. Na umowie K-S samochodu jestem sam, aktem darowizny uczyniłem współwłaścicielem siostrę. Siostra mieszka w tym samym powiecie co sprzedawca, a ja nie. Czy w związku z tym możliwe jest zarejestrowanie samochodu tak aby tablice pozostały od poprzedniego właściciela (z tego co mi wiadomo to jeśli sprzedawca i kupujący mieszkają w obrębie powiatu

  Witam .
  Raczej nie , jesteś głównym właścicielem a nie współwłaścicielem w odwrotnej sytuacji było by to możliwe . :cry:
  Pozdrawiam .

 • #18 09 Mar 2009 23:24
  benom
  Poziom 10  

  Napiszę co udało mi się zrobić. Sprawa ma się następująco - samochód zarejstrowałem ze starymi numerami (poprzedniego właściciela) oszczędzając troszkę . Siostra jest w dowodzie jako właściciel a ja jako współwłaściciel (taki wymóg aby można było pozostawić stare tablice rejestracyjne). Dodatkowo korzystam ze zniżek siostry przy ubezpieczeniu OC. Wniosek jest taki, że jeśli w umowie K-S nie wpisze się większej liczby właścicieli to później można to zrobić umową darowizny i efekty będą podobne.

 • #19 09 Mar 2009 23:32
  włuczykij
  Poziom 27  

  Większej liczby, ale jakiej? cena?

 • #20 10 Mar 2009 00:12
  benom
  Poziom 10  

  Większej liczby niż jeden właściciel.
  Cena - rejestracja kosztowała mnie 72,50 pln (71 opłata komunikacyjna + 1,5 opłata ewidencyjna)

 • #21 28 Cze 2009 17:35
  skawalkeros
  Poziom 15  

  A ja mam zamiar kupić samochód i zarejestrować go wspólnie z ojcem mojej narzeczonej (on ma już spore zniżki). Czy jest taka możliwość aby współwłaścicielem był ktoś kto defacto nie jest dla mnie rodziną?

 • #22 28 Cze 2009 18:19
  cirrostrato
  Poziom 36  

  włuczykij napisał:
  Staruszek od x lat ma jednego ubezpieczyciela u którego ma ubezpieczoną cała firmę, całą flotę samochodów
  A dlaczego(pytam absolutnie poważnie) ojciec nie ,,da" ci w użytkowanie samochodu firmowego(lub tego nie dopisze do stanu firmy),w koszty firmy wciskasz ubezpieczenie,serwis,paliwo itd. wszyscy tak robią...

 • #23 29 Cze 2009 09:05
  benom
  Poziom 10  

  Wszystko zależy do jakiej grupy podatkowej zaliczysz osoby przekazujące Ci darowiznę. W zależności od grupy możesz dostać i nie płacić podatku od kwoty:


  9 637 zł - I grupa podatkowa

  7 276 zł - II grupa podatkowa

  4 902 zł - III grupa podatkowa

  I grupa podatkowa to: Małżonek, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.

  II grupa podatkowa to: Zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych

  III grupa podatkowa to: Pozostałe osoby, również obce

  Oczywiście możesz łączyć w danej grupie osoby, czyli matka da Ci 9 637, ojciec da Ci 9 637, dziadek da Ci 9 637 oraz szwagier da Ci 7 276 i od całej tej sumy nie musisz płacić podatku.
  -------------
  Wszystko zależy więc czy twój teść będzie "przyszły czy teraźniejszy" :) . Zaliczyć go będziesz musiał do trzeciej lub pierwszej grupy i tyle maksymalnie będziesz mu mógł podarować wartości samochodu aby teść nie miał obowiązku zapłacenia podatku od darowizny (oczywiście jeśli nie podarowałeś mu czegoś wcześniej - wartość darowizn się sumuje - wtedy limit zmniejsza się o te wcześniejsze)

 • #24 29 Cze 2009 22:57
  skawalkeros
  Poziom 15  

  A ja mam zamiar kupić samochód i zarejestrować go wspólnie z ojcem mojej narzeczonej (on ma już spore zniżki). Czy jest taka możliwość aby współwłaścicielem był ktoś kto defacto nie jest dla mnie rodziną?

 • #25 05 Lip 2009 14:12
  wolf84
  Poziom 11  

  Witam szanownych kolegów i koleżanki.
  Ponieważ widzę tu sporo wypowiedzi ludzi co znają się na temacie, zadam swoje pytanie które jest odwrotnością tematu.
  Mianowicie mam już zarejestrowane auto na siebie i Tate jako współwłaściciela, jest tak już ponad dwa lata. I teraz co muszę zrobić, żeby usunąć współwłaściciela, i żeby auto było tylko na mnie.
  Oczywiście pomijam sprawy typu że musi się ojciec zgodzić itp, chodzi o formalności.

 • #26 09 Lip 2009 01:38
  adi_al
  Poziom 18  

  Ojciec robi darowiznę Tobie /swojej połowy/z tym dokumentem do skarbowego tam wypisujesz jakieś ich druczki dodatkowo podbijają Ci umowę darowizny i z tym do wydziału komunikacji a tam to już zależy czy macie taki sam adres zamieszkania jeśli tak to tylko zmiana dowodu rejestracyjnego +zmiana naklejek na tablicach/musisz je zdemontować i przynieść na urząd/jeśli mieszkasz jednak w innym powiacie to jeszcze wymiana tablic.Koszty od około 80 pln. do 180 pln. z tego co pamiętam.

 • #27 10 Lip 2009 13:07
  farbenoben
  Poziom 9  

  Temacik idealnie pasuje do mojej sytuacji, niedługo będziemy szukać z ojcem TU dla naszej Vectry. On - pełne znizki, ja narazie zerowe :( Powiedzcie proszę jak w tej sytuacji, bo czegoś tu nie do końca roeumiem, TU bedzie naliczało wartość naszego OC? Czy bedą brane pod uwagę tylko zniżki ojca? Czy średnia - czyli 30%?? Od czego to zalezy? No i może poradzicie, gdzie najlepiej poszukać tego taniego OC w Warszawie?

 • #28 27 Lis 2009 23:54
  tomrom1985
  Poziom 29  

  farbenoben w TU jest cos takiego co nazywa się zasadą najwyższego ryzyka. Generalnie firma w której pracuję i jak znam rynek i procedury (nie jestem agentem) składkę liczy się w następujący sposób:
  Składka podstawowa + np. zwyżka za młoletniego współwłaściciela - zniżki BM (bonus malus ) wypracowane dotychczas = składka do zapłaty. Dementuje plotki jakie były wyżej że właściciel może mieć tylko zniżki a współ już nie. Może być odwrotna sytuacja. Fakt jest taki, aby przynajmniej 1 osoba z nich miała zniżki

 • #29 06 Sty 2010 23:40
  grzesiekstrazak
  Poziom 2  

  ja mam inny problem ale dotyczy wspolwlasciciela.
  moj dziadek byl glownym wlascicielem a ja wspolwlascicielem
  problem w tym ze dziadek zmarl i nie wiem co teraz zrobic.
  czy bede musial klocic sie o auto w sadzie bo on byl glownym wlascicielem czy auto przechodzi na wspolwlasciciela?

 • #30 07 Sty 2010 08:39
  tomrom1985
  Poziom 29  

  Wydaje mi się, że z aktem zgonu musisz udać się do wydiału komunikacja w celu wykreślenia właściciela lub pozostaje postępowanie spadkowe w sądzie

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME