Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Preamp Janka - jaki typ potencjometrów?

27 Gru 2008 22:18 3031 5
 • Poziom 10  
  Przejrzałem temat "Piec gitarowy dla każdego!"
  w którym kolega Janek przedstawia swój piec gitarowy od praktycznej strony

  Ale przeszukałem wszystko, napisałem nawet do Janka i do kolegi Spox317(On też zbudował ten piec), ale mi nie odpisali. Może wiadomość nie doszła, nie wiem, ale jedno jest pewne mój problem jest nierozwiązany.

  A mianowicie:

  Jakie typy potencjometrów, tzn logarytmiczne czy liniowe Janek użył w swoim przedwzmacniaczu.

  Bo przy żadnym nie jest podany typ, więc można by przypuszczać, że wszystkie są liniowe, ale do regulacji Volume stosuje się zazwyczaj logarytmiczny potencjometr, a na schemacie nie ma ani literki A ani B

  Więc zanim kupię potencjometry chciałbym mieć pewność co do ich typu, a nie kupować takie jakie mi się wydaje, że powinny tam być.

  Preamp Janka - jaki typ potencjometrów?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  wszystkie logarytmiczne i będzie ok. Różnicę pomiędzy logarytmicznym i liniowym poznasz choć by z pomocą Wikipedii
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  1 - logarytmiczny; 2, 3, 4 - liniowe; 5 - logarytmiczny.
  Jeszcze mała uwaga do kondensatorów wejściowych na wejściach SOL. i BAS. Według mnie są za małej pojemności. Ponieważ dla tonów pustych strun e1 (solo) i E1 (bas) poziom wzmocnienia jest o ~6 dB mniejszy niż dla dźwięków o dwie oktawy wyżej, czyli prawie 2x ciszej. Aby wyrównać charakterystykę w obszarze tych 2 oktaw dał bym kondensatory dla wejścia SOL. 22nF a dla wejścia BAS 220nF. Zawsze lepiej mieć z czego skręcić, niż nie mieć jak podkręcić. Można też spokojnie wywalić kondensator elektrolityczny 1µF pomiędzy kolektorem 3 stopnia a regulacją barwy dźwięku, nie jest potrzebny bo dalej składową stałą blokują kondensatory barwy dźwięku. A zawsze to niej szumów własnych preampa. Ale zrobisz jak zechcesz.

  :arrow: elvis-1974 Jesteś pewny że jak wszystkie da logarytmiczne to bedzie ok :?:
 • Poziom 10  
  Dzięki wielkie za te typy potencjometrów. O to mi chodziło.

  A co do kondensatorów to pokombinuję jak złożę układ i zobaczę jak brzmi gitara w różnych kombinacjach, ale dzięki Tobie mam pewne pole manewru i dodatkową wiedzę. bo jak widzisz na elektrodzie nie jestem jeszcze "zaawansowanym" użytkownikiem i elektronikiem w rzeczywistości też jeszcze nie.


  Dzięki jeszcze raz i pozdro
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Nieraz trzeba się nakombinować, żeby wypracować własne brzmienie gitary. Sam nie gram, ale byłem akustykiem w zespole i nieraz musiałem nieźle główkować żeby dogodzić chłopakom :D Możesz też po eksperymentować z wartościami elementów w regulacji barwy dźwięku. Czasem zmiana pojemności lub oporności na nieco większą lub mniejszą wartość w regulacji barwy daje zaskakujące efekty. Ustawienie barwy jest sprawą bardzo indywidualną i każdy musi to praktycznie sam wypróbować. Tym bardziej że nie zawsze to co u jednych się sprawdziło spasuje innym. Życzę powodzenia w eksperymentach, jak będę mógł pomóc to tym większa satysfakcja dla mnie :)
 • Poziom 10  
  Trochę z tym poeksperymentuję, ale Janek z tego co czytam i wiem to nie lada elektronik, więc jego projekty są bardzo dobrze opracowane, no ale będę chciał mieć trochę ciemniejsze brzmienie, więc pewnie trochę trzeba będzie pozamieniać.

  Dzięki za pomoc!

  Byłbym również wdzięczny gdyby kolega zajrzał do tematu, który utworzyłem o szerokości masy i wpływie jaki to ma na zakłócenia:
  Szerokość masy a zakłócenia