Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.

friend 24 Paź 2016 11:46 224360 235
  • #211 24 Paź 2016 11:46
    wnoto
    Poziom 32  

przeeemek napisał:

Koszt ogrzewania jest liczony z podziałem
    20% koszty wspólne,
    40% koszty zużycia (koszty pobranego ciepła przez grzejniki opomiarowane),
    40% koszty komfortu cieplnego (koszty utrzymania temperatury w lokalach).

"40% koszty komfortu cieplnego (koszty utrzymania temperatury w lokalach)." - jak mierzony jest ten komfort ?

• Relpol
  • #212 24 Paź 2016 15:26
    przeeemek
    Poziom 11  

Nie wiem. Jeszcze się tego nie dowiedziałem. Czy w razie czego mogę pisać reklamację powołując się na: 1. Złe wyznaczenie współczynnika LAF w mieszkaniach? 2. Nieuwzględnienie w rozliczeniu zwiększonego zużycia przez dogrzewanie mieszkań sąsiadów i piwnicy? 3. Czy mogę żądać rozliczenia ryczałtowego? - mam 14 dni na złożenie reklamacji z ogrzewanie za zeszły sezon. Jak znam życie to odpowiedź będzie, że wszystko zostało rozliczone według przyjętych zasad, regulaminu. Muszę znaleźć coś co spowoduje podważenie obecnego sposobu rozliczenia.
    Czy jest przepis mówiący, że nie mogę mieć grzejnika w łazience? Lub taki który pozwala mieć grzejnik w łazience w mieszkaniu szczytowym?

Muszę znaleźć sposób na wyeliminowanie patologicznych zachowań sąsiadów.
    W innym bloku zużycie (opomiarowanie) jest prawie dwukrotnie większe i gdybym mieszkał w sąsiednim bloku to przy identycznym zużyciu zapłaciłbym o 1000zł mniej za ogrzewanie.

• #213 24 Paź 2016 19:34
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

przeeemek napisał:

Czy jest przepis mówiący, że nie mogę mieć grzejnika w łazience? Lub taki który pozwala mieć grzejnik w łazience w mieszkaniu szczytowym?

A gdy łazienka ma okno? Przecież uważa się, że w łazience temperatura powinna być o ok. 4 stopnie wyższa niż w każdym pokoju (a w praktyce bywa ... niższa). Niektórzy przeziębiają się właśnie w łazienkach (choćby niejednokrotnie w łazience przeziębił się mój ojciec - nie żyje od 15 lutego 2015 r.), choćby przy goleniu.

• #214 25 Paź 2016 19:32
    przeeemek
    Poziom 11  

Byłem w zarządzie. Ale tam nic nie wiedzą. Trzeba czekać na kolesia, który wszystko wyliczył. Było jakieś wyliczenie robione parametru LAF. U nas jest to "R". Wyliczenia zostały z robione na podstawie dokumentacji udostępnionej przez SM. Nie wiadomo czy zawarte były tam informacje np. O przeprowadzonej termoizolacji budynku. A regulamin rozliczenia kosztów c.o. jest z 2001 roku!!

Jak wylicza się straty cieplne, obciążenia pomieszczenia? Na podstawie tych wyliczeń obliczono współczynnik LAF (R). Nie wiem w jaki sposób uwzględniono położenie lokalu w budynku.

Pisałem z telefonu i nie wiem czy widać wszystko.

• #216 03 Lis 2016 22:25
    cieplolud
    Poziom 2  

Witam czy ktoś pomoże w składzie elektronicznym tego urządzenia?
    Udało mi się zlokalizować zdjęcie ,czy jest tam jakaś tzn plomba elektroniczna?

• #217 16 Gru 2016 08:07
    pawelus1
    Poziom 2  

Na facebook aktywnie działa grupa o nazwie podzielniki won. Liczy dużo osób . Zgromadzono tam wiele informacji na temat podzielników i rozliczeń ciepła . Na razie jest grupą zamkniętą ale po 21 grudnia 2016 zmieni charakter na otwarty .

• #218 27 Gru 2016 02:18
    mango24h
    Poziom 10  

Dlaczego odczyt podzielników ciepła odbywa się w czerwcu chyba miesiąc po sezonie grzewczym ?

• #219 29 Sty 2017 09:56
    pigmalion
    Poziom 10  

Witam, co oznaczy symbol "P" na wyświetlaczu podzielnika ? Co to za wartość i za co odpowiada.

• Relpol
  • #220 01 Wrz 2017 17:19
    J_Bravo
    Poziom 27  

Fotki podzielnika ISTA Doptrimo 3 radio net. Procek CC430F6147

Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.

• #221 24 Wrz 2017 11:02
    d20
    Poziom 7  

Witam. Mam do was pytanie. Mojej babci założyli owe czujniki. Kiedyś ich nie było i grzała ile mogła, teraz emerytura nie pozwala już tyle grzać, a problemy z nogami wcale nie ułatwiają życia w zimnym mieszkaniu.
    Moje pytanie jest takie. Myśle nad tym jak to "legalnie" wyłączyć i zakłócić jego działanie. W związku z tym że przelutowanie czujnika, wyrwanie urządzenia itp nie wchodzi w gre skoro urządzenie jest całkowicie monitorowane.... wpadłem na pomysł.

A jeśli by nałożyć na niego siatkę Faradaya i zablokować całkowity przesył danych do odbiornika na klatce ? założenie sekunda, ściągnięcie sekunda w razie kontroli.
    Jestem zdolny posunąć sie do wszelakich rozwiązań aby pomóc babci. Ktoś coś ?

• #222 24 Wrz 2017 18:10
    staszeks
    Poziom 27  

Tylko tyle, że prawdopodobnie zakładając na czujnik siatkę Faraday zakłócisz
    tylko odczyt, a nie "pomiar".

• #223 25 Wrz 2017 11:51
    d20
    Poziom 7  

Czyli przy pierwszym ściągnięciu siatki i tak pomiar zostanie przesłany. Skucha.

Czy ma może ktoś pomysł jak to zrobić ? czy komuś może sie udało ?

• #224 25 Wrz 2017 20:17
    oidakra
    Poziom 12  

Witam.
    Czy ta plomba plastikowa w wyżej wymienionych podzielnikach rozłącza (rozwiera) jakiś obwód?
    Pozdrawiam

• #225 25 Wrz 2017 22:35
    65469
    Użytkownik usunął konto  
  • #226 25 Wrz 2017 22:48
    vania
    Poziom 22  

Christophorus napisał:
    Opis niektórych elementów w tym prawdopodobnie zabezpieczeń na płytce. Odnośnie czujników zabezpieczeń to nie jestem pewien czy się nie mylę.

1. Kontaktron - włącznik zamykany polem magnetycznym, np. magnesu na pokrywie podzielnika. Zdjęcie pokrywy podzielnika jest rejestrowane.
    2. Fotodioda? - dodatkowy czujnik światła (?), rejestrujący fakt otwarcia obudowy, gdyby ktoś oszukał czujnik kontaktronowy.
    3. Czujnik wilgotności - (?) zalania podzielnika
    4-5. Dwa termistory odpowiedzialne za pomiar ciepła
    6. Element wygląda jak jakiś czujnik, ale jaki?

Elementy 2 i 6 to na 99% komunikacja w podczerwieni z czytnikiem. Element 3 to styki od jakiegoś przycisku.

• #227 25 Wrz 2017 22:56
    fakerus
    Poziom 18  

Oszukując podzielnik, oszukujesz siebie i wszystkich którzy korzystają wraz z tobą => zasada działania podzielników jest podobna jak, nie identyczna bez względu na producenta. Wg. mnie sprzedaż ciepła oparta o w/w bez jej "ucywilizowania" tzn. regulaminu który jasno określa proporcje itd. ,,,,,,,,,,,,,,,,,, jeśli czytaliście wszystkie posty w temacie; macie odpowiedź

• #228 25 Wrz 2017 22:58
    65469
    Użytkownik usunął konto  
  • #229 25 Wrz 2017 23:22
    vania
    Poziom 22  

Christophorus napisał:
    vania napisał:
    Elementy 2 i 6 to na 99% komunikacja w podczerwieni z czytnikiem. Element 3 to styki od jakiegoś przycisku.

Nie wykluczone, że tak jest. Choć element oznaczony cyfrą 2 jest jakby trochę przysłonięty przez termistor oznaczony numerem 4 co może utrudniać komunikację.

To zdjęcie od tyłu tego podzielnika. Termistor 4 jest dociskany sprężyną do grzejnika. Element 2 (IRED) jest umieszczony w otworze w płytce podobnie jak 6 (fototranzystor lub fotodioda). Termistor 5 przechodzi przez otwór w płytce na przód podzielnika.

• #230 01 Paź 2017 23:07
    cieplolud
    Poziom 2  

Witam czy ktoś potrafi opisac elementy ista doprimo 3 net z powyzszego postu

• #231 26 Lis 2017 19:37
    mattm
    Poziom 19  

Postanowiłem się podpiąć do tematu. U mnie na grzejnikach również zainstalowano podzielniki. Miałem dosyć dużą dopłatę do ogrzewania za 2016 rok. Podzielniki w dużym i małym pokoju zainstalowane na aluminiowych grzejnikach panelowych wskazywały odpowiednio 724 i 541 jednostek. A podzielnik w kuchni zainstalowany na blaszanym dwu panelowym grzejniku 900 jednostek. Całą zimę grzejnik w kuchni był gorący a w pomieszczeniu temperatura ledwo powyżej 19 °C. Czytając państwa posty o tym jak to wystarczy przysłonić grzejnik jakimś meblem (które to podnosi temperaturę w okolicach grzejnika) podzielnik już myśli, że temperatura pomieszczenia wynosi 30 °C i zaczyna częściej nabijać impulsy. U mnie właśnie za narożnikiem w pokoju, który przysłaniał grzejnik właśnie taka temperatura panowała, podczas gdy ogólnie w pokoju temperatura nie przekraczała 21 °C.

W tym sezonie grzewczym postanowiłem porobić troszkę doświadczeń.
    Zamieszczam kilka zdjęć termowizyjnych obrazujących rozkład temperatury samego grzejnika po zainstalowaniu wentylatorka komputerowego (80 mm) u wylotu ciepłego powietrza z grzejnika.
    I tak:

Podczas zasilania wentylatora napięciem 5V

A tu podczas zasilania wentylatora napięciem 12V

Widać wyraźnie jak rozkłada się temperatura w okolicach podzielnika. Jest kilka stopni (około 10°C) niższa niż pozostałych żeberek. Abstrahuje już od faktu jak szybko temperatura w pokoju się podniosła....

A co by było, gdyby jeszcze ze 2 wentylatory dołożyć po obu stronach tego nad podzielnikiem?
    Skoro te podzielniki, to jedno wielkie oszustwo, to... Spółdzielnia oszukuje, Ty oszukujesz - wygra lepszy....

Niestety z grzejnikiem stalowym jest większy problem. Temperatura cieczy w grzejniku działa bezpośrednio na podzielnik czyniąc go gorącym. Stąd pewnie tak wysokie jego wskazania.

//Edit
    Po godzinie pracy wentylatora:
    Różnica temperatur wynosi około 14 °C

• #232 26 Lis 2017 20:22
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Nawet nie musi się przysłaniać grzejnika meblem, wystarczy przysłonić zasłoną i wtedy już jest zakłócenie obiegu ciepła (zostaje ono uwięzione pomiędzy oknem/ścianą a zasłoną). W ogóle to lepiej jest nie zasłaniać kaloryferów (zasłony tak, ale po parapet).

• #233 26 Lis 2017 21:12
    mattm
    Poziom 19  

Zbigniew Rusek napisał:
    Nawet nie musi się przysłaniać grzejnika meblem, wystarczy przysłonić zasłoną i wtedy już jest zakłócenie obiegu ciepła

Tak, tak. Ja się z tym zgadzam. Jednak wymuszenie obiegu powietrza wentylatorem (nawet zasilonym tak, że ledwo się kręci i nie słychać szumu) zbliża warunki do ''normy''.... :)

• #236 05 Lut 2018 01:18
    mattm
    Poziom 19  

adamo000 napisał:
    - chyba jedyny możliwy sposób na oszukanie podzielnika ;)

Nie. To jest przerost formy nad treścią. Oczywiście można i tak, tylko po co? Same wentylatory wystarczą. Wskazania podzielnika (w porównaniu z ubiegłymi latami) 4 x mniejsze. A to już wystarczy by nie dopłacać (znaczy: nie dać się oszukać przez spółdzielnię).