Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.

friend 24 Paź 2016 11:46 234077 236
 • #211
  wnoto
  Poziom 32  
  przeeemek napisał:

  Koszt ogrzewania jest liczony z podziałem
  20% koszty wspólne,
  40% koszty zużycia (koszty pobranego ciepła przez grzejniki opomiarowane),
  40% koszty komfortu cieplnego (koszty utrzymania temperatury w lokalach).


  "40% koszty komfortu cieplnego (koszty utrzymania temperatury w lokalach)." - jak mierzony jest ten komfort ?
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • #212
  przeeemek
  Poziom 12  
  Nie wiem. Jeszcze się tego nie dowiedziałem. Czy w razie czego mogę pisać reklamację powołując się na: 1. Złe wyznaczenie współczynnika LAF w mieszkaniach? 2. Nieuwzględnienie w rozliczeniu zwiększonego zużycia przez dogrzewanie mieszkań sąsiadów i piwnicy? 3. Czy mogę żądać rozliczenia ryczałtowego? - mam 14 dni na złożenie reklamacji z ogrzewanie za zeszły sezon. Jak znam życie to odpowiedź będzie, że wszystko zostało rozliczone według przyjętych zasad, regulaminu. Muszę znaleźć coś co spowoduje podważenie obecnego sposobu rozliczenia.
  Czy jest przepis mówiący, że nie mogę mieć grzejnika w łazience? Lub taki który pozwala mieć grzejnik w łazience w mieszkaniu szczytowym?

  Muszę znaleźć sposób na wyeliminowanie patologicznych zachowań sąsiadów.
  W innym bloku zużycie (opomiarowanie) jest prawie dwukrotnie większe i gdybym mieszkał w sąsiednim bloku to przy identycznym zużyciu zapłaciłbym o 1000zł mniej za ogrzewanie.
 • #213
  Zbigniew Rusek
  Poziom 35  
  przeeemek napisał:

  Czy jest przepis mówiący, że nie mogę mieć grzejnika w łazience? Lub taki który pozwala mieć grzejnik w łazience w mieszkaniu szczytowym?

  A gdy łazienka ma okno? Przecież uważa się, że w łazience temperatura powinna być o ok. 4 stopnie wyższa niż w każdym pokoju (a w praktyce bywa ... niższa). Niektórzy przeziębiają się właśnie w łazienkach (choćby niejednokrotnie w łazience przeziębił się mój ojciec - nie żyje od 15 lutego 2015 r.), choćby przy goleniu.
 • #214
  przeeemek
  Poziom 12  
  Byłem w zarządzie. Ale tam nic nie wiedzą. Trzeba czekać na kolesia, który wszystko wyliczył. Było jakieś wyliczenie robione parametru LAF. U nas jest to "R". Wyliczenia zostały z robione na podstawie dokumentacji udostępnionej przez SM. Nie wiadomo czy zawarte były tam informacje np. O przeprowadzonej termoizolacji budynku. A regulamin rozliczenia kosztów c.o. jest z 2001 roku!!

  Jak wylicza się straty cieplne, obciążenia pomieszczenia? Na podstawie tych wyliczeń obliczono współczynnik LAF (R). Nie wiem w jaki sposób uwzględniono położenie lokalu w budynku.

  Pisałem z telefonu i nie wiem czy widać wszystko.
 • #216
  cieplolud
  Poziom 2  
  Witam czy ktoś pomoże w składzie elektronicznym tego urządzenia?
  Udało mi się zlokalizować zdjęcie ,czy jest tam jakaś tzn plomba elektroniczna?
 • #217
  pawelus1
  Poziom 2  
  Na facebook aktywnie działa grupa o nazwie podzielniki won. Liczy dużo osób . Zgromadzono tam wiele informacji na temat podzielników i rozliczeń ciepła . Na razie jest grupą zamkniętą ale po 21 grudnia 2016 zmieni charakter na otwarty .
 • #218
  mango24h
  Poziom 10  
  Dlaczego odczyt podzielników ciepła odbywa się w czerwcu chyba miesiąc po sezonie grzewczym ?
 • #219
  pigmalion
  Poziom 10  
  Witam, co oznaczy symbol "P" na wyświetlaczu podzielnika ? Co to za wartość i za co odpowiada.

  Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • #221
  d20
  Poziom 8  
  Witam. Mam do was pytanie. Mojej babci założyli owe czujniki. Kiedyś ich nie było i grzała ile mogła, teraz emerytura nie pozwala już tyle grzać, a problemy z nogami wcale nie ułatwiają życia w zimnym mieszkaniu.
  Moje pytanie jest takie. Myśle nad tym jak to "legalnie" wyłączyć i zakłócić jego działanie. W związku z tym że przelutowanie czujnika, wyrwanie urządzenia itp nie wchodzi w gre skoro urządzenie jest całkowicie monitorowane.... wpadłem na pomysł.

  A jeśli by nałożyć na niego siatkę Faradaya i zablokować całkowity przesył danych do odbiornika na klatce ? założenie sekunda, ściągnięcie sekunda w razie kontroli.
  Jestem zdolny posunąć sie do wszelakich rozwiązań aby pomóc babci. Ktoś coś ?
 • #222
  staszeks
  Poziom 27  
  Tylko tyle, że prawdopodobnie zakładając na czujnik siatkę Faraday zakłócisz
  tylko odczyt, a nie "pomiar".
 • #223
  d20
  Poziom 8  
  Czyli przy pierwszym ściągnięciu siatki i tak pomiar zostanie przesłany. Skucha.

  Czy ma może ktoś pomysł jak to zrobić ? czy komuś może sie udało ?
 • #224
  oidakra
  Poziom 12  
  Witam.
  Czy ta plomba plastikowa w wyżej wymienionych podzielnikach rozłącza (rozwiera) jakiś obwód?
  Pozdrawiam
 • #225
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #226
  vania
  Poziom 23  
  Christophorus napisał:
  Opis niektórych elementów w tym prawdopodobnie zabezpieczeń na płytce. Odnośnie czujników zabezpieczeń to nie jestem pewien czy się nie mylę.

  1. Kontaktron - włącznik zamykany polem magnetycznym, np. magnesu na pokrywie podzielnika. Zdjęcie pokrywy podzielnika jest rejestrowane.
  2. Fotodioda? - dodatkowy czujnik światła (?), rejestrujący fakt otwarcia obudowy, gdyby ktoś oszukał czujnik kontaktronowy.
  3. Czujnik wilgotności - (?) zalania podzielnika
  4-5. Dwa termistory odpowiedzialne za pomiar ciepła
  6. Element wygląda jak jakiś czujnik, ale jaki?

  Elementy 2 i 6 to na 99% komunikacja w podczerwieni z czytnikiem. Element 3 to styki od jakiegoś przycisku.
 • #227
  fakerus
  Poziom 18  
  Oszukując podzielnik, oszukujesz siebie i wszystkich którzy korzystają wraz z tobą => zasada działania podzielników jest podobna jak, nie identyczna bez względu na producenta. Wg. mnie sprzedaż ciepła oparta o w/w bez jej "ucywilizowania" tzn. regulaminu który jasno określa proporcje itd. ,,,,,,,,,,,,,,,,,, jeśli czytaliście wszystkie posty w temacie; macie odpowiedź
 • #228
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #229
  vania
  Poziom 23  
  Christophorus napisał:
  vania napisał:
  Elementy 2 i 6 to na 99% komunikacja w podczerwieni z czytnikiem. Element 3 to styki od jakiegoś przycisku.

  Nie wykluczone, że tak jest. Choć element oznaczony cyfrą 2 jest jakby trochę przysłonięty przez termistor oznaczony numerem 4 co może utrudniać komunikację.

  To zdjęcie od tyłu tego podzielnika. Termistor 4 jest dociskany sprężyną do grzejnika. Element 2 (IRED) jest umieszczony w otworze w płytce podobnie jak 6 (fototranzystor lub fotodioda). Termistor 5 przechodzi przez otwór w płytce na przód podzielnika.
 • #230
  cieplolud
  Poziom 2  
  Witam czy ktoś potrafi opisac elementy ista doprimo 3 net z powyzszego postu
 • #231
  mattm
  Poziom 19  
  Postanowiłem się podpiąć do tematu. U mnie na grzejnikach również zainstalowano podzielniki. Miałem dosyć dużą dopłatę do ogrzewania za 2016 rok. Podzielniki w dużym i małym pokoju zainstalowane na aluminiowych grzejnikach panelowych wskazywały odpowiednio 724 i 541 jednostek. A podzielnik w kuchni zainstalowany na blaszanym dwu panelowym grzejniku 900 jednostek. Całą zimę grzejnik w kuchni był gorący a w pomieszczeniu temperatura ledwo powyżej 19 °C. Czytając państwa posty o tym jak to wystarczy przysłonić grzejnik jakimś meblem (które to podnosi temperaturę w okolicach grzejnika) podzielnik już myśli, że temperatura pomieszczenia wynosi 30 °C i zaczyna częściej nabijać impulsy. U mnie właśnie za narożnikiem w pokoju, który przysłaniał grzejnik właśnie taka temperatura panowała, podczas gdy ogólnie w pokoju temperatura nie przekraczała 21 °C.

  W tym sezonie grzewczym postanowiłem porobić troszkę doświadczeń.
  Zamieszczam kilka zdjęć termowizyjnych obrazujących rozkład temperatury samego grzejnika po zainstalowaniu wentylatorka komputerowego (80 mm) u wylotu ciepłego powietrza z grzejnika.
  I tak:

  Podczas zasilania wentylatora napięciem 5V
  Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.

  A tu podczas zasilania wentylatora napięciem 12V
  Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.

  Widać wyraźnie jak rozkłada się temperatura w okolicach podzielnika. Jest kilka stopni (około 10°C) niższa niż pozostałych żeberek. Abstrahuje już od faktu jak szybko temperatura w pokoju się podniosła....

  A co by było, gdyby jeszcze ze 2 wentylatory dołożyć po obu stronach tego nad podzielnikiem?
  Skoro te podzielniki, to jedno wielkie oszustwo, to... Spółdzielnia oszukuje, Ty oszukujesz - wygra lepszy....

  Niestety z grzejnikiem stalowym jest większy problem. Temperatura cieczy w grzejniku działa bezpośrednio na podzielnik czyniąc go gorącym. Stąd pewnie tak wysokie jego wskazania.

  //Edit
  Po godzinie pracy wentylatora:
  Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.
  Różnica temperatur wynosi około 14 °C
 • #232
  Zbigniew Rusek
  Poziom 35  
  Nawet nie musi się przysłaniać grzejnika meblem, wystarczy przysłonić zasłoną i wtedy już jest zakłócenie obiegu ciepła (zostaje ono uwięzione pomiędzy oknem/ścianą a zasłoną). W ogóle to lepiej jest nie zasłaniać kaloryferów (zasłony tak, ale po parapet).
 • #233
  mattm
  Poziom 19  
  Zbigniew Rusek napisał:
  Nawet nie musi się przysłaniać grzejnika meblem, wystarczy przysłonić zasłoną i wtedy już jest zakłócenie obiegu ciepła


  Tak, tak. Ja się z tym zgadzam. Jednak wymuszenie obiegu powietrza wentylatorem (nawet zasilonym tak, że ledwo się kręci i nie słychać szumu) zbliża warunki do ''normy''.... :)
 • #236
  mattm
  Poziom 19  
  adamo000 napisał:
  - chyba jedyny możliwy sposób na oszukanie podzielnika ;)


  Nie. To jest przerost formy nad treścią. Oczywiście można i tak, tylko po co? Same wentylatory wystarczą. Wskazania podzielnika (w porównaniu z ubiegłymi latami) 4 x mniejsze. A to już wystarczy by nie dopłacać (znaczy: nie dać się oszukać przez spółdzielnię).
 • #237
  rafcio363
  Poziom 30  
  Witam.
  Czy ktoś może mi odsprzedać podzielnik Isty (nie musi być nawet z elektroniką, - wystarczy sama obudowa z wyświetlaczem) , potrzebuję do pracy na temat podzielników.