Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.

friend 23 Lis 2011 17:50 224360 235
  • #61 23 Lis 2011 17:50
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

grzenio2 - przy podzielnikach nie możesz nic samodzielnie robić - tzn. kwestia ich ściągania, otwierania - pozostawia to trwały ślad mechaniczny i elektroniczny. Każdą pracę związaną z grzejnikiem - pomijam jego malowanie - powinieneś zgłosić do zarządcy budynku tym bardzie w okresie grzewczym.

Swoją drogą, podzielnik u mnie wystaje mocno poza obrys grzejnika, przy dwójce dzieci "bawiących" się w pokoju różnymi sprzętami, nie problem uszkodzić to urządzenie.
    Ciekawe czy takie sytuacje producent wziął także pod uwagę.

• Relpol
  • #62 30 Sty 2012 12:19
    buchubuch
    Poziom 8  

witam panowie mam te nowe podzielniki własnie też od miesiąca, mam takie pytanie ile wynoszą koszty w przybliżeniu zużycia energi jak np mam 100 to ile za to wynosi do zapłaty ? dzieki i pozdrawiam

• #63 30 Sty 2012 17:06
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

buchubuch napisał:
    witam panowie mam te nowe podzielniki własnie też od miesiąca, mam takie pytanie ile wynoszą koszty w przybliżeniu zużycia energi jak np mam 100 to ile za to wynosi do zapłaty ? dzieki i pozdrawiam

Nikt Tobie na to pytanie nie odpowie, zależy jaki jest liczony współczynnik mocy
    przykładowo dla podzielnika w kuchni 100jednostek= 3,06zł dla pokoju=36,89zł
    pzdr

• #64 05 Lut 2012 20:28
    slony2
    Poziom 9  

Witam a ja się zastanawiam nad tym czy nie zamontować u siebie nowy typ grzejnika wtedy podzielnik byłby przymocowany na zewnętrznym panelu.

Wewnątrz grzejnika jest pusta przestrzeń by mogła sie odbywać cyrkulacja powietrza. Gdyby wentylatorami umieszczonymi na dole lub gorze grzejnika grzejnika przyśpieszyć cyrkulacje to szybciej nagrzałbym pomieszczenie a pomiernik nie "zauważyłby" tego bo jest umieszczony na panelu zewnętrznym i pomiar byłby taki sam jak bez wspomagania wentylatorem.

np coś takiego:

W efekcie zwiększy się sprawność grzejnika co = mniejszemu zużyciu jednostek i mniejszemu poborowi ciepła

• #65 06 Lut 2012 17:50
    pawlik835
    Poziom 11  

Ciekawe jest te rozwiązanie wyżej wymienione przez kolegę.
    Gdzie taki panel można dostać wygląda schludnie.
    Można niby samemu zrobić kilka wiatraczków na grzejniku odizolowanych u podstawy jakimś ceownikiem metalowym i powinno wystarczyć aby był ruch powietrza ku dołowi.

• #66 06 Lut 2012 19:46
    slony2
    Poziom 9  

Myślę ze ruch ku dołowi będzie ciężko osiągnąć bo zaburzymy naturalna cyrkulację ku górze , łatwiej byłoby wspomóc cyrkulacje ku górze i skierować podmuch w bok do pokoju tak by powietrze nie odbijało się o parapet. Twój pomysł jest korzystny bo na dole jest najzimniej ale wymagałby o wiele silniejszych wentylatorków a co za tym idzie pobierających więcej prądu.

tu masz stronę producenta tego wentylatorka:

Link

Ich zaleta to to ze automatycznie się uruchamiają jak temperatura wzrośnie powyżej ustalonej a jak temp spadnie to same się wyłączają, ale cena kilkaset zł dyskwalifikuje je jak dla mnie

Na pewno są dostępne w UK w Polsce nie znalazłem .

Ja zastanawiam się nad wykonaniem małej obudowy w której będą zamontowane 2-3 wentylatorki podłączone do zasilacza 12v ale nie komputerowego abo ten ma za dużą moc ale pod zasilacz o mocy kilku wat.

• Relpol
  • #67 10 Lut 2012 17:40
    dage
    Poziom 9  

www.podzielniki.info

Jak działa SYSTEM

Każdej zimy Spółdzielnia Mieszkaniowa zamawia ciepło (jeśli sama nie ma własnej kotłowni). Załóżmy, że mamy 100 równych powierzchnią mieszkań i zamawiamy ciepło za 100 000 zł, za które - czy go zużyjemy, czy nie - i tak musimy zapłacić.
    Po sezonie grzewczym kwotę należną za CO dzielimy na poszczególne mieszkania. W mojej Spółdzielni odbywa się to w następujący sposób:

Rozliczenie dzielone jest na dwie kwoty:
    - kwotę stałą - 40 % całości - w naszym przypadku 40 000zł (opłaty za części wspólne bloku – klatki schodowe, korytarze, nieopomiarowane łazienki) dzielona jest wg powierzchni poszczególnych mieszkań
    - kwotę zużycia (zmienną) – 60 % całości w naszym przypadku 60 000 zł-wyliczona jest z podziału całego zużycia na poszczególne mieszkania.

Przykład 1

Załóżmy, że zimą mamy + 20 ° C na dworze i nikt nie korzystał z ogrzewania. Podzielniki wskazały zerowe zużycie. Całą kwota 100 000 zł Spółdzielnia Mieszkaniowa podzieli na mieszkańców według powierzchni ich lokali
    100 000 zł /100 mieszkań = 1 000 zł na jedno mieszkanie

Przykład 2

Znowu załóżmy, że zimą mamy + 20 ° C na dworze, nikt nie korzysta z ogrzewania. Tylko przysłowiowemu Kowalskiemu dziecko odkręciło termozawór tzw. „głowicę” na krótką chwilę. Z tego powodu w całym rozliczanym bloku, jako jedyny wykazał zużycie w wysokości jednej jednostki. Otóż zgodnie z przyjętym systemem rozliczeń kwota stała zostani podzielona na wszystkich mieszkańców:

40 000 zł /100 = 400 zł

99 mieszkań w rozliczanym bloku za okres rozliczeniowy dostanie rachunek w wysokości 400 zł

Kowalski jako jedyny wykazał zużycie więc jego rachunek wyniesie:

400 zł kwoty stałej + 60 000 zł kwoty zmiennej = 60 400 zł !!!

Kwota zmienna - dla przypomnienia - to kwota wyliczona z sumy zużycia jednostek rozliczeniowych z całego bloku dzielona na zużycie jednostek poszczególnych mieszkań
    Oto jest sekret tzw. „sprawiedliwego" dzielenia kosztów przez niektóre spółdzielnie.

• #68 11 Lut 2012 12:44
    slony2
    Poziom 9  

Witam jest mniej więcej tak jak napisałeś. Oczywiście Wspólnoty/spółdzielnie zamawiają ilość energii cieplnej za dana kwotę i wydaje mi się że ta energia w pakiecie jest tańsza niż energia ponadprogramowa- czyli jeśli wspólnota zamówi energię za 100000zl a zużyje jej więcej to za dodatkowe zużycie płaci więcej w przeliczeniu na jednostkę . Jeśli w pakiecie 1kj będzie kosztował 10gr to poza pakietem np 12gr.

Przykład 2 jest rzeczywiście możliwy w teorii w praktyce jest możliwy w małych wspólnotach(kilka mieszkań) ,ale tam wchodzą w grę małe kwoty, a każda nieuczciwa osoba ma duży wpływ na rachunki innych mieszkańców.

Kwota stała i kwota zmienna są indywidualnie ustalane we wspólnotach ale najczęściej są to proporcje 50/50, 50/40, 40/50 .

To co jest istotne to że w starszych budynkach gdzie jest słaba izolacja miedzy ścianami mieszkań najlepiej maja mieszkańcy w środku budynku nawet pomimo tego że mieszkańcy lokali na szczytach i rogach budynków mają nieco korzystniejszy przelicznik.

Powoduje to ze pomiary nigdy nie będą całkowicie sprawiedliwe, ale jest to pomiar bardziej poglądowy i przede wszystkim pomierniki powodują ,że na budynku zużycie ciepła czesto spada o 30%(żaden cud po prostu ludzie przykręcają grzejniki, a jak nie ma ich w domu to całkowicie je zakręcają) , a po termomodernizacji ścian budynku, wymianie okien łączne zapotrzebowanie na ciepło w budynku spada nawet o połowę.

Efektem jest to , ze spółdzielnia która zamawiała ciepło za kwotę 100000, po wszystkich zmianach zamawia za 65000-70000(bo pamiętajmy ze co roku koszt energii cieplnej wzrasta, a przy niższej kwocie zamówienia koszt jednostki najprawdopodobniej jest wyższy) i jeśli zima była ciepła ludzie mają zwroty w ogrzewaniu .

Wady pomierników- wiele mieszkań jest bardzo wychłodzonych bo ludzie całkowicie zakręcają grzejniki , najgorzej jest w kuchniach które mają kanały wentylacyjne dodatkowo chłodzące te pomieszczenia i często w starszych budynkach pojawiają się w kuchniach ogniska grzybów, łazienki jeśli mają pomierniki również są zagrzybione , bo wilgoć nie odparowuje .

• #69 11 Lut 2012 14:18
    dage
    Poziom 9  

www.podzielniki.info

Pokazuję ludziom teorie bo SM i firma rozliczeniowa (patrz w tytule) wyliczyły mi 8200 do zapłaty za mieszkanie 72 m2 w sezonie grzewczym 2010/2011.
    Trzy mieszkania na 130 rozliczające się ze wspólnego węzła muszą zapłacić 1/10 całej kwoty za zużycie energii cieplnej w węźle.
    Zestawienie danych dla węzła cieplnego skład którego wchodzą bloki o nr ..... mieszczące się przy ulicy .....; 130 mieszkań

Numer bloku: Zapotrzebowanie projektowe ciepła w [W] Powierzchnia w [m2]
    a 160240 2465,00
    b 152470 2478,20
    c 222570 3091,55
    suma 591280 8034,75

Projektowe zapotrzebowanie ciepła w blokach a,b,c - 591280 W
    Suma powierzchni mieszkań dla bloku a,b,c - 8034,75 m2
    Koszty centralnego ogrzewania dla węzła - 141613,93 zł

Kwota 141613,93 zł jest kwotą jaką muszą zapłacić mieszkańcy wszystkich bloków wchodzących w skład węzła cieplnego ( bloki a,b,c) . Kwota ta wg. SM jest już pomniejszona o wartość zobowiązań płatniczych z lokali usługowych mieszczących się w tych blokach oraz mieszkańców, którzy wcześniej zdecydowali się płacić ryczałtowo. Ryczałt dla węzła wynosi 7,66 zł za m2 zajmowanej powierzchni!!!
    (Zaliczka wyliczona na poczet nowych rozliczeń dla mojego mieszkania wynosi 8,27313 zł za m2 co jest absurdem bo przekracza kwotę jaką płaciłbym gdybym rozliczał się ryczałtowo.)
    Suma powierzchni w dalszych obliczeniach zostanie pomniejszona o metry kwadratowe lokatorów płacących za CO ryczałtowo i będzie miała wg SM 7922,06 m2.
    Dzieląc kwotę za CO przez powierzchnie otrzymuję kwotę przypadającą za ogrzewanie jednego m2 powierzchni.

141613,93 zł / 7922,06 m2 = 17,875897 zł/m2

Kwota tą mnożona przez powierzchnie mojego mieszkania 72,72 m2 daje wartość 1299.9352 zł

17,875897 zł x 72,72m2 = 1299,9352 zł

Wszystkich zainteresowanych rozliczaniem się tylko za siebie, zapraszam na stronę www.podzielniki.info stworzoną po to, by wskazać wszystkim gdzie SM i firmy rozliczeniowe obchodzą prawo energetyczne i wciskają ludziom, że w ich rozliczeniach jest wszystko ok.

• #70 11 Lut 2012 17:58
    slony2
    Poziom 9  

U mnie zasady sa takie ze osoba nieopomiarowana lub u której nie można wykonać odczytu ma naliczone 50% wyższe zużycie niż najwyższe wśród opomiarownych . Miało to na celu opomiarowanie wszystkich, żeby nie było później takich sytuacji jak u ciebie, ze nieopomiarowani którzy z zasady mają cały czas odkręcone zawory przy grzejnikach płacili mniej niż osoby oszczędzające .

U mnie pomierniki ma 100% mieszkańców.
    Zapoznałem sie z twoją stroną i rzeczywiście twoja spółdzielnia poleciała na łatwizne, ustalając tak niesprawiedliwy i błedny system wyliczeń, skoro wyszła taka kwota .

Napisz jeszcze jakie zaliczki były pobierane na c.o?i ile jednostec zużycia ci wyliczyli(jak rozumiem UF i LAF masz dobrze wyliczone)?

• #71 11 Lut 2012 20:19
    dage
    Poziom 9  

www.podzielniki.info

pierwszy problem to to, że wymieniłem grzejniki z żeliwnych na panelowe
    uf wzrósł od momentu pierwszej reklamacji już trzeci raz :)
    ostatnio współczynnik kc wzrósł z 1 do 1,15 co podwyższa mój rachunek o kolejny tysiąc złotych
    jak poprosiłem o wyniki badan potwierdzających wyliczenia to "mój prezes sm" powiedział mi, że to tajemnica handlowa firmy:)
    współczynnik kq musiałem im sam policzyć
    Laf tez nie jest właściwie wyliczony bo firma rozliczeniowa obchodząc ustawę o prawie energetycznym nakazująca aby każdy budynek miał odrębny licznik zużycia CO, wymyśliła sobie matematyczną korelację Lafu dla trzech bloków. W przypadku mojego mieszkania to 60 zł różnicy dla identycznego mieszkania w innej części bloku przy takim samym zużyciu
    Musze policzyć jaką kwotę przydzielono innym mieszkańcom w związku z tym przekrętem.
    Jedyny błąd do jakiego przyznała się firma rozliczająca to taki, że podzielniki przykleili mi na 3/4 wysokości grzejnika a powinni na 1/2 :)
    W związku z tym nie umieją rozliczyć poprzedniego sezonu i proponują mi do zapłaty dwu krotność średniej.
    wszystkie rozmowy ze SM i firmą rozliczającą i ich argumenty jak z filmu Barei:)

Dodano po 8 [minuty]:

www.podzielniki.info

Zestawienie danych dla węzła z lat 2008-2011

2008/2009 2009/2010 2010/2011
    Koszty całkowite 137233,27 154944,48 165023,13
    CO lok. miesz. opomiarowane 116579,63 131611,01 141613,93
    CO lok. miesz. nie opomiarowane 8668,22 9479,52 9672,18
    CO lok. usługowych opomiarowane 2082,31 3286,45 3012,45
    CO lok. usług. nie opomiarowane 5453,98 5964,48 6068,64
    Zarobek ISTA /ilość urządzeń pomiarowych 4324,29 /510 4526,25 /516 4563,35 /516
    Kwota należna za obsługę urządzenia 8,479 8,771802 8,843702

2008/2009 2009/2010 2010/2011
    Koszty całkowite 137233,27 154944,48 165023,13
    CO lok. miesz. opomiarowane 116579,63 131611,01 141613,93
    CO koszty stałe 46631,85 52644,4 56645,57
    Kwota jednostkowa na m2 5,886329 6,645292 7,150359
    CO koszty zmienne 69947,78 78966,61 84968,36
    Ilość jednostek 30019,29 35425,73 32920,98
    Kwota jednostkowa 2,330095 2,229075 2,580979

Moje zużycie wyliczone w sezonie 2010/2011 pierwsze wyliczenie- 2433,78 jednostek
    po reklamacji wzrosło do 2989,54 jednostek

• #72 11 Lut 2012 20:48
    slony2
    Poziom 9  

Z tego co piszesz wychodzi że na jedno mieszkanie u ciebie wypada zuzycie ok. 254jednostek (33000jednostek/130mieszkan)

U mnie wychodzi 987jednostek na mieszkanie (148290jednodnostek/150mieszkan)

Ja w 2010/2011 miałem dopłatę 626zł a zuzytych jednostek 2672, ale tez nie oszczędzałem . Kwota jednostkowa za jednostkę u mnie wynosi tylko 0,41 zł a u ciebie 2,58!

LAF mam ustalony na 0,9, UF 1,35 i 0,35 (mam tylko 2 grzejniki , w kuchni zlikwidowałem) .

Myslę że obliczeniowe jednostki zużycia wylicza sie tak samo u ciebie jak i u mnie , czyli mnoży się jednostki zużycia z pomiernika na danym grzejniku x UF x LAF = obliczeniowe jednostki zużycia

Tak więc jak na takie duze mieszkanie jakie masz w porównaniu z moim(38m2) masz normalne zużycie, dziwi mnie że inni mieszkańcy mają tak mało jednostek zaledwie 33tyś na 130budynków? To co oni cały czas przy mrozach mają zakręcone grzejniki? Zima 2010/2011 nie byłe taka cieplutka , i nawet jeśli 1/3 mieszkańców to morsy, kolejne 1/3 się mocno pilnuje to 1/3 lubi mieć ciepło i nabijają jednostki .

Coś mi tu nie pasuje , może te 33tyś jednostek to na mniejszą liczbę mieszkań niż 130?

• #73 11 Lut 2012 21:23
    dage
    Poziom 9  

www.podzielniki.info

3 mieszkania w bloku na 130 mieszkań mają 17,64 % całości zużycia z kosztów zmiennych :)
    U mnie dochodzi jeszcze to, że w moim przypadku nie umieją wyliczyć mi UF tak jak by się należało
    Liczyłem też dane jak by to było gdybym nie zmieniał grzejników (poprzednie wartości UF)
    Niestety też bym miał ponad 4 tysiące do zapłaty
    W naszej SM winę za duże rachunki nielicznych ponosi system nie uwzględniający grzania się kosztem sąsiada.
    Dwa dni temu robiłem zdjęcia kamerą termowizyjną bloku.
    Cały blok świeci na podobnym poziomie:)
    Przed chwilą wyliczyłem kwotę z manipulacji Lafu
    Wyszło mi, że jeden blok oddał ok 8,43%, drugi 1% wartości zużycia
    Szkoda, że SM nie dała mi danych zużycia poszczególnych bloków i lokali to bym policzył konkretnie
    Z metrów wychodzi, że przez tą kombinację jakieś 2506 zł rozłożyły się na pozostałe mieszkania

Dodano po 8 [minuty]:

www.podzielniki.info

www.otwockasm.com.pl/dane/kc_regulamin3.doc

i SM Budowlani w Białymstoku

Te SM rozliczają się z mieszkańcami uwzględniając to, że każdy korzysta z ciepła czy to bezpośrednio czy pośrednio

Jak widać na przykładzie można, jak się chce walczyć z tzw. "kominami"

• #74 11 Lut 2012 22:27
    slony2
    Poziom 9  

LAF jest uzależniony od pozycji mieszkania w bryle budynku , u mnie jest to 0,9 bo jestem na rogu budynku 3pietro z 4pieter , nie widziałem jakie LAF ma sąsiad nademną ale napewno ma korzystniejszy współczynnik pewnie 0,8 , a mieszkania w środku i na środkowych pietrach mają 1,0 .

Wydaje mi się różnic między budynkami nie będzie.W momencie jeśli się wspólnie rozliczacie to ważne by wszystkie były ocieplone lub wszystkie nieocieplone wtedy izolacja cieplna wszystkich budynków jest zbliżona.

Cały czas niewiarygodne dla mnie są dwie kwestie które pokazałeś:

1. bardzo mała średnia ilość jednostek obliczeniowych na mieszkanie

2. Bardzo duże koszty dla 3 mieszkań.

Przy 130 mieszkaniach nie jest możliwe nawet przy błędnych Laf i UF by jedne z 3 mieszkań nabiło 6% całości zużycia a pozostali po 0,6% . Wychodzi ze zużyliście 10x więcej niż wasz statystyczny sąsiad. Rozumiem 2,3 razy więcej ale nie aż tyle.

Mi we wspólnocie wytłumaczyli że mamy 40% kosztów stałych dlatego zeby było sprawiedliwiej i żeby ci co mają zakręcone grzejniki i korzystają z ciepłych ścian sąsiadów i ciepła na korytarzu też za to płacili dlatego nie ma np. 20% kosztów stałych a 80% zmiennych .

Im dłużej to sobie liczyłem i odkąd zacząłem sam oszczędzać (zakręcam grzejnik kiedy nas nie ma w domu , nie odkręcam na 4,5 jak w poprzednich latach tylko na 3,4 itp) to widzę że ten podział 40/60 przy dobrym LAF jest w miarę sprawiedliwy, chociaż wolałbym żeby było 50/50, ale przekonac do tego mieszkańców raczej mi się nie uda(ze względu na to że jesteśmy wspólnotą, większe zmiany w regulaminie, opłatach itp. musimy przegłosowywać wiekszością głosów na zebraniach 1x w roku)

Proponuję ci napisać do lokalnych gazet opisać im dość przejrzyście i krótko swoją sytuację, jest szansa że spółdzielnia pod wpływem mediów zmieni podejście. Napisz tez do NIK itp. Ja walczyłem niedawno z jednym bankiem nt. nieuprawnionych opłat- złożyłem reklamację mimo ze pracownik banku twierdził ze nie mam podstaw,napisałem do gazet i kNF. i bank oddał mi pieniadze , był artykuł w gazecie a sprawą nawet KNF się zajął. Tak wiec czasami warto walczyć o swoje. Gazetę i pismo z KNF zachowałem sobie na pamiątkę.

• #75 11 Lut 2012 23:04
    dage
    Poziom 9  

www.podzielniki.info

Takie jest zużycie. Większość mieszkań ma zerowe lub bardzo małe zużycie. Poprzedni właściciele mieli 126 jednostek. Ludzie korzystają tu z ogrzewania nieopomiarowego - łazienka, piony grzewcze, gaz, swetry.
    Mam małe dzieci i mam w domu 21 C, tak samo pozostałe dwie rodziny.
    Przy tak małym zużyciu przez pozostałych lokatorów kwota jednostkowa jest duża.
    Problem w rozliczaniach to nie stosunek podziału kosztów zmiennych i stałych.
    Problem to zerowe wskazania na podzielnikach.
    Teraz mamy - 20 C. Wymogiem ustawodawcy jest 16 C minimum w mieszkaniu by zachować blok bez grzyba. Moje grzejniki grzeją by zachować w mieszkaniu 21 C. Dużo mieszkań po sezonie nie wykaże zużycia. Pytanie skąd w każdym z tych mieszkań było 16 C? Przypominam że robiłem zdjęcia i blok świecił w kamerze termowizyjnej jednakowo.

Dodano po 4 [minuty]:

www.podzielniki.info

SM i firmy rozliczeniowe nie mówią prawdy ludziom dlaczego mają dużo płacić. Wmawia się nam, że płacimy za faktyczne zużycie. Dlatego warto uświadomić ludziom, że system wyliczeń jest zły.

Dodano po 20 [sekundy]:

Art. 45a. 1. Przedsiębiorstwo energetyczne na podstawie cen i stawek opłat zawartych
    w taryfie lub cen i stawek opłat ustalanych na rynku konkurencyjnym, o którym mowa w art. 49
    ust. 1, wylicza opłaty za dostarczane do odbiorcy paliwa gazowe, energię elektryczną lub ciepło.
    2. Opłaty, o których mowa w ust. 1, z uwzględnieniem udzielonych odbiorcy upustów i
    bonifikat, stanowią koszty zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła dostarczanych
    do budynku, w którym znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe, zamieszkane lub użytkowane
    przez osoby nie będące odbiorcami.
    3. Przedsiębiorstwo energetyczne udziela upustów lub bonifikat, o których mowa w ust. 2,
    za niedotrzymanie standardów jakościowych obsługi odbiorców w wysokości określonej w taryfie
    lub w umowie.
    4. Koszty zakupu, o których mowa w ust. 2, są rozliczane w opłatach pobieranych od osób,
    o których mowa w ust. 2. Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała
    wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii
    elektrycznej lub ciepła.
    5. Przepisy ust. 4 stosuje się odpowiednio do ustalania przez odbiorcę - właściciela lub
    zarządcę budynku opłat dla osób, o których mowa w ust. 2, do których ciepło dostarczane jest
    z własnych źródeł i instalacji cieplnych.
    6. W przypadku gdy wyłącznym odbiorcą paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła
    dostarczanych do budynku jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest on

odpowiedzialny za rozliczanie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu paliw
    gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.
    7. W przypadku gdy miejsce zainstalowania układu pomiarowo - rozliczeniowego służącego
    do rozliczeń z przedsiębiorstwem energetycznym za dostarczone ciepło jest wspólne dla dwóch
    lub więcej budynków wielolokalowych, właściciele lub zarządcy tych budynków wyposażają je
    w układy pomiarowo-rozliczeniowe, w celu rozliczenia kosztów zakupu ciepła na poszczególne
    budynki.
    8. Koszty zakupu ciepła, o których mowa w ust. 2, rozlicza się w części dotyczącej:
    1) ogrzewania, stosując metody wykorzystujące:
    a) dla lokali mieszkalnych i użytkowych:
    - wskazania ciepłomierzy,
    - wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi
    w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach
    i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności,
    - powierzchnię lub kubaturę tych lokali,
    90
    b) dla wspólnych części budynku wielolokalowego użytkowanych przez osoby, o których
    mowa w ust. 2, powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji
    do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali;
    2) przygotowania ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie przez instalację w budynku
    wielolokalowym, stosując metody wykorzystujące:
    a) wskazania wodomierzy ciepłej wody w lokalach,
    b) liczbę osób zamieszkałych stale w lokalu.
    9. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania
    całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym
    budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła
    na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu
    prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach,
    stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w
    ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody
    użytkowej.
    10. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której
    mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na
    ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie
    poprzez instalację w budynku, zwanego dalej „regulaminem rozliczeń”; regulamin rozliczeń
    podaje się do wiadomości osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego
    wprowadzenia do stosowania.
    11. W przypadku gdy właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadził metodę,
    o której mowa w ust. 9, wykorzystującą ciepłomierze i urządzenia wymienione w ust. 8 pkt 1 lit. a
    tiret drugie oraz pkt 2 lit. a, osoba, o której mowa w ust. 2, udostępnia swoje pomieszczenia
    w celu zainstalowania lub wymiany tych ciepłomierzy i urządzeń oraz umożliwia dokonywanie
    ich kontroli i odczytu wskazań w celu rozliczania kosztów zużytego ciepła w tym budynku.
    12. W przypadku stosowania w budynku wielolokalowym metody, o której mowa w ust. 9,
    wykorzystującej wskazania urządzeń wymienionych w ust. 8 pkt 1 lit. a tiret drugie, regulamin
    rozliczeń powinien dopuszczać możliwość zamiennego rozliczania opłat za ciepło dla lokali
    mieszkalnych lub użytkowych na podstawie ich powierzchni lub kubatury oraz określać warunki
    stosowania zamiennego rozliczania.

Dodano po 4 [minuty]:

Najważniejsze punkty 7, 9, 12

Obecny system nie spełnia wymogów ustawy.
    Niestety nie dociera to do SM i firm rozliczeniowych

3,5 miliona obsługiwanych urządzeń X 8 zł (w mojej SM) ==== odpowiedź

Dodano po 3 [minuty]:

Dla SM firmy rozliczające to "umywanie rąk" przy rozliczeniach.
    A później trzymają się zasady "ręka rękę myje"
    I tak to niestety działa:)

• #76 12 Lut 2012 11:06
    slony2
    Poziom 9  

Musze cie zmartwić, jeśli nie masz ocieplonego budynku i jako jedyny z sąsiadów utrzymujesz temp 21stopni to ogrzewasz sąsiadów i oddajesz ciepło na klatke schodową i przede wszystkim na zewnątrz budynku.

W sytuacji kiedy nie ma podzielników wszystkie mieszkania grzeją proporcjonalnie i wszystkie mają srednie zuzycie nawet przy dużych mrozach. W twojej sytuacji zużywasz bardzo duzo.

Zastanów się czy nie warto obnizyć temperaturę o 1stopień w dzień i o 2 stopnie w nocy.

Kolejna sprawa to wykorzystanie z ciepła z łazienki poprzez pozostawienie uchylonych drzwi na noc . Sprawdzenie szczelności okien, zamykanie drzwi w kuchni i ewentualnie poeksperymentowanie z wentylatorkami przy grzejnikach - tak jak proponowałem kilka postów wyżej.

Jeśli spółdzielnia będzie się upierała przy swoim sposobie obliczeń to postaraj się namówić ich na zmianę proporcji kosztów stałych do zmiennych , tak żeby koszty stałe stanowiły większą część niż zmienne - zamiast obecnych 40/60 na 60/40 .

No i powiedz czy nie rozważałeś rezygnacji z podzielników, skoro spółdzielnia przewiduje takie rozwiązanie i jest korzystne dla ciebie ? Moze to byłoby najrozsądniejsze rozwiązanie na przyszłość?

• #77 12 Lut 2012 13:41
    dage
    Poziom 9  

www.podzielniki.info

Blok jest docieplony, okna mam wymienione jeszcze przez poprzednich właścicieli.
    Grzejniki mam nowe z technologią oszczędzania ciepła i podziału na zwiększenie grzania panelu przedniego.
    Robiłem też wyliczenia dla SM i firmy rozliczeniowej pokazując im na przykładzie podawanym przez ministerstwo i broszury firmy rozliczeniowej jak absurdalne mają wyliczenia
    to cześć pisma z reklamacji:

Ryczałt w SM dla 72 m2 wyniósłby ok. 6239 zł
    Przypominam, że ryczał pozwala na maksymalne zużycie energii cieplnej w lokalu. W mieszkaniach takich jak moje, wyposażonych w głowicę termiczną maksymalną temperaturą jaką pozwala uzyskać takie zainstalowane urządzenie jest 28 ° C !!!! Po osiągnięciu w pomieszczeniu 28 ° C głowica odetnie pobór mocy grzewczej z sieci. Według broszury informacyjnej firmy ...., iż zmniejszając temperaturę o 1 ° C uzyskam oszczędność rzędu 6 %.

Zakładam, że w poprzednim sezonie grzewczym miałem 28 ° C w moim mieszkaniu. Według logiki koszt ogrzewania powinien też wzrosnąć odpowiednio do wytycznych firmy .... Wszystkie założenia projektowe, zakładają w pokojach optymalną temperaturę w granicach 20 – 21 ° C. Z powyższych wytycznych otrzymujemy:
    28 ° C – 20 ° C = 8 ° C
    1 ° C to o 6 % większe zużycie
    6% x 8 ° C = 48%
    Grzejąc maksymalnie mogę przekroczyć normę tylko o 48 %. Przypominam , że Czesi uznają przekroczenie normy maksymalnie o 40% co by potwierdzało moje wyliczenia.
    Zakładając, że podstawa wyliczeń jest kwota przypadająca na m2 z sumy węzła.

1299,9352 zł x 1,48 % = 1923,904 zł

Jeśli firmy rozliczeniowe podają takie wartości danych to ryczałt powinno rozliczać się zwiększając maksymalnie do 1,48 razy średnią kosztu ogrzewania 1m2 powierzchni użytkowej. Wszystkie inne wyliczenia nie opierające się na faktycznym zużyciu uważam za niewłaściwe.
    Pozostaje tylko pytanie kto ma w domu temperaturę rzędu 28 ° C?

Dodano po 8 [minuty]:

Wyliczenia z zamianą kosztów stałych i zmiennych nawet na stosunek 80/20 nie dadzą poprawy wyliczeń kosztów.
    Tylko uwzględnienie przenikania ciepła pomiędzy mieszkaniami wyrażone przyznaniem minimalnego zużycia na każdy grzejnik rozwiązuje sprawę.
    W twoim przypadku macie dużą liczbę jednostek zużycia. Dlatego kwota za jednostkę jest normalna i nie dochodzi do tak dużych różnic.
    SM z Otwocka przyznaje minimalne zużycie na podzielnik w liczbie 400 jednostek
    516 urządzeń x 400 jednostek = 206 400
    Jeśli by tak liczyć to nie było by tak dziwnych różnic w opłatach.
    Najnowsze podzielniki już działają w ten sposób i we wskazaniach uwzględniają temperaturę otoczenia.

• #78 28 Paź 2012 09:15
    Magda_T
    Poziom 2  

Witam.

Przeszukałam już chyba wszystkie możliwe strony w necie ale nie potrafię znaleźć nic sensownego a widzę, że tutaj toczy/toczyła się ciekawa dyskusja i macie pojęcie o podzielnikach firmy ISTA.

W tym roku, a dokładnie na początku października zmieniono u nas podzielniki - z cieczowych na elektroniczne doprimo 3 radio net. Miałam już kiedyś podzielniki elektroniczne i mniej więcej rozumiałam ich działanie, potrafiłam też w przybliżeniu wyliczyć sobie koszty jednak podzielnik Ista jest dla mnie zagadką dlatego też proszę o pomoc.

Od momentu zamontowania, po naciśnięciu przycisku wyświetla się jedna wartość: Małe S albo liczba 5 a obok jest 01.11.2 - i tak jest na każdym podzielniku czy to pokój czy kuchnia. Dodam, że termostaty mam ustawione między wskaźnik II a III więc kaloryfery grzeją, w mieszkaniu mam jakieś 22 stopnie.
    Po dłuższym przytrzymaniu przycisku na wyświetlaczu wyskakują jakieś dziwne kreski. Mniej więcej wygląda to tak - weźmiemy za przykład cyfrę 8:
    - pierwszy odczyt, można powiedzieć, że trwa pól sekundy, wygląda jakby brakowało bocznych kresek w dolnym brzuszku liczby 8, a na początku widać cyfrę 2 i symbol termometru
    - drugi odczyt to właśnie tylko te boczne kreseczki z literką A na początku.

Patrząc na tą ulotkę http://www.czyn.slupsk.pl/pliki/ista.pdf wychodzi na to, że właśnie tam powinny być wskazania zużycia ale ich nie ma.
    Boję się, żeby potem nie było problemów, że ktoś coś kopał przy podzielnikach i to z naszej winy nie ma wskazań.

Wszelkie sugestie i porady mile widziane :)

• #79 28 Paź 2012 09:42
    slony2
    Poziom 9  

Witam

nie znam tych podzielnikow o ktorych mowisz ale proponuje przejsc sie do wspolnoty/spoldzielni do ktorej przynalezysz i zapytac jak to dziala.

Jednak pamietaj ze miarodajne jest zużycie wszystkich jednostek na calym budynku a nie tylko twoje bo kazda zima to mogą byc zupelnie inne zuzycia jednostek na mieszkanie przy takich samych kosztach.

czyli np. w 2010 mialas hipotetyczne zuzycie na wszystkich kaloryferach ilosc 100 jednostek a w 2011 200 jednostek ale koszty ogrzewania na rozliczenu rocvznum moze byc niemal identyczne , a to dlatego ze wzpolnota zamawia ilosc dostaczonego ciepla i jesli wszyscy proporcjonalnie zuzyja to cieplo lub wszyscy proporcjonalnie zuzyja tylko 50% zamowionego cipla to rachunek bedzie podobny .

Jest to sytuacja niebezpieczna kiedy jest słabsza zima i masz odkrecone grzejniki chocby na 3 a sasiedzi niemala cała zime beda zakrecone - wtedy ty bedziesz mial zucycie 100 kiedy średnia u innych wyjdzie 40 - ty doplacisz 40% a sasiedzi będa mieli nadpłatę np 30%.

Zuzycie nie przekłada się 1/1 ze wzgledu na to że zawsze wspolnota ustala koszty stale na lokal np. 50% ciepla + 50% ze wskazan z licznika (proporcje mogą byc 40/60 itp)

Ale najwazniejsza jest srednia zuzycia jednostek na budynku a to mozesz się dowiedziec dopiero po odczytach po sezonie .

Na dzien dzisejszy proponuje dowiedziec sie jak dziala licznik we wspolniocie, jakie macie ustalone koszty stale i z licznikow, oraz wziążć pod uwage ze wielu mieszkancow bedzie siedziec "kurtkach" w mieszkaniu zeby tylko nie odkręcic grzejnika - wiec tez raczej przywzwyczaj się do nizszej temperatury w mieszkaniu jesli nie chcesz za duzop doplacac.

My dlatego ten system krytykujemy bo nadmierna oszzcednosc powoduje wyziebienie mieszkan i nie wykorzystywanie zamowionego ciepla przy tych samych kosztach . Grzyb w wielu mieszkaniach w kuchniach czy lasienkach po wprowadzeniu licznikow elektronicznych jest czestym towarzyszem tych zmian :-(

Pozdrawiam Mariusz

• #80 28 Paź 2012 10:44
    Magda_T
    Poziom 2  

Dziękuję za jakąś odpowiedź. Jak wygląda rozliczenie wiem, bo tak jak pisałam, miałam już do czynienia z podzielnikami zarówno elektronicznymi jak i cieczowymi i jeśli mam wybierać to wolę elektroniczne.

Bardziej chodzi mi o te dziwne wskazania a co za tym idzie - brak konkretnych wskazań na podzielnikach. Rozumiem gdyby było to na jednym, można by wtedy pomyśleć, że jest uszkodzony jednak takie dziwne wskazania mam na każdym z 4 podzielników. Czy ktoś miał tak samo ? A może Pan, który montował podzielniki powinien je jakoś "uruchomić" drogą radiową a tego nie zrobił ?

• #81 28 Paź 2012 12:19
    staszeks
    Poziom 27  

Jeżeli podzielniki włąśnie były montowane powinnaś była otrzymać instrukcję (papierową
    - a przynajmniej ja taka dostałem).
    Wątpliwości zgłaszaj do administracji, to ich sprawa aby mieszkańcy mieli pełną jasność.

• #82 21 Lis 2012 11:36
    rusacka
    Poziom 1  

witam. widzę, że jest tu wielu specjalistów a ja nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. przeszukałam pół internetu, ustawę, rozporządzenia, regulamin spółdzielni mieszkaniowej i nic. moje pytanie: ile powinno byc podzielników na jednym grzejniku.
    żeby przybliżyć problem zacytuje maila z którym zwróciłam sie do firmy ISTA, która zamontowała i obsługuje podzielniki u nas w domu.

"(...) w jednym z pokoi (ok 20m2) jest zamontowany grzejnik żeberkowy. grzejnik składa się w sumie z 10 żeberek. grzejnik ma długość ok 2,2 m a żeberka (po 5) oddzielone są od siebie dwiema rurami (dolną i górną). na grzejniku zamontowane sa dwa podzielniki. przy corocznym spisywaniu wartości z podzielników pracownik ISTA spisuje wartość z obu podzielników przy czym zawsze jest ona taka sama na obu bo są zamontowane na jednym grzejniku który ma jeden zawór i jedno pokrętło do regulowania.
    wobec powyższego prosze o wyjaśnienie dlaczego na jednym kaloryferze są dwa podzielniki i koszty ogrzewania jednego pokoju zawsze place podwójnie?
    jest to jeden kaloryfer skoro ma jedno pokrętło do ustalania wysokości temperatury (nie ma przeciez mozliwości aby w jednej części grzejnika temperature ustawić na większa a w drugiej na mniejszą gdyz jest tylko jedno pokrętło!!)
    nadmienię, że u moich znajomych, u których jest identyczny metraz pokoju jest bardzo podobny grzejnik (tyle że z większa ilością żeberk ok15, także oddzielonych rurami) a na nim jest tylko jeden podzielnik (przez co płaca za ten jeden pokój o połowe mniej).
    zarówno mnie jak i znajomych obsługuje Państwa firma."

do dzis nie otrzymałam odpowiedzi. nie znalazłam żadnego dokumentu, regulaminu itp który to reguluje. czy może ktoś z Was wie co reguluje ilość podzielników?

• #83 21 Lis 2012 15:09
    staszeks
    Poziom 27  

A co będzie jeżeli jedna (obie) z rur łączących grzejniki straci drożność?

Musisz popatrzeć na inne parametry w rozliczeniu.
    W jakiś sposób jest tam uwzględniana wielkość grzejnika.
    Jeżeli jest to liczone jak dwa "małe" grzejniki to w porządku.
    Pomijam fakt, że moim zdaniem jedyną "w miarę prawidłową metodą" stosowania
    podzielników jest obłożenie nimi WSZYSTKICH grzejników w bloku.(łącznie z klatkami schodowymi i łazienkami)

• #84 24 Lis 2012 23:39
    romicom
    Poziom 13  

to ja tez się trochę popytam, siedzę bardziej w telefonach i komputerach wiec z tej dziedziny wiem tyle co wyczytałem ale jeżeli chodzi o jakieś wyliczenia nazwy modele kaloryferów
    Mieszkanie kupiłem kilka lat temu, jest to adaptacja strychu. Z danych technicznych i projektu wyczytałem że dach jest ocieplony wełna 12 i na skosach jest położona płyta gipsowa to ja tez się trochę popytam, siedzę bardziej w telefonach i komputerach wiec z tej dziedziny wiem tyle co wyczytałem ale jeżeli chodzi o jakieś wyliczenia nazwy modele kaloryferów
    Mieszkanie kupiłem kilka lat temu, jest to adaptacja strychu. Z danych technicznych i projektu wyczytałem że mieszkanie jest ocieplone wełna 12 i na skosach jest położona płyta gipsowa 9,5mm, niedawno był robiony dach jest położona dachówka. dwa lata temu był ocieplony budynek, ale przy remoncie dachu tylko położono dachówkę u nas nic nie docieplano
    od roku mamy podzielniki ista, niedawno dostaliśmy rozliczenie za zeszły rok
    i w związku z tym moje pytanie, bo uważam ze to rozliczenie jest co do położenia lokalu jak i grzejników zawyżone
    1. jedynie co to przypuszczam że grzejniki są aluminiowe ale jaka moc i żeby obliczyć uf ( które według mnie jest zawyżone ) na dołączonych zdjęciach są pokazane te grzejniki wysokosc grzejnika 55cm jak na zdjeciu
    aneks kuchenny uf 0,575 7 zeberek
    pokój przy aneksie kuchennym uf 0,675 aneks kuchenny i pokoj ok, 25,5 m ( temperatura grzejnikow na 5 - ok 40 st)
    pokoj dzieciecy uf 0,824 mteraz ok 19 m ( temparatura grzejnika na 5 - 41 st) 10 zeberek
    2. współczynnik laf lokalu pokazany w całym budynku raczej tez zawyżony lokal nr 14 wspólczynnki 0,8
    jeżeli ktoś jest w stanie pomóc byłbym wdzięczy,

jeszcze dodam ze na kazdym pietrze sa 4 mieszkania, na poddaszu 2

Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty. Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty. Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty. Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty. Re: Co piszczy w podzielnikach ISTA i koszty.

• #85 25 Lis 2012 10:06
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Ile metrów kwadratowych ma całe mieszkanie, jak wypadają koszty względem innych sąsiadów ?

• #86 25 Lis 2012 10:49
    romicom
    Poziom 13  

ze skosami mieszkanie ma 55,5m, bez skosów 49,5
    co do kosztów, 3 mieszkania maja niewielkie dopłaty ok 100 zł, reszta ma zwrot
    dwa mieszkania w zasadzie placą jedynie te 30 procent za części wspólne
    jeszcze nadmieniam ze jest to kamienica z cegły wiec mury na dole są dość grube, do tego ocieplenie, a u mnie jest tylko dachówka z niewielka ilością wełny i wspołczynnik laf jest taki sam jak u ludzi na 1 i 2 piętrze

Proszę poprawić błędy pisowni.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo

• #87 26 Lis 2012 12:54
    jagoda borówka
    Poziom 8  

Faktycznie to co wypisuje ista odnośnie współczynników przypomina dziwną układankę . np. mieszkania szczytowe na parterze współczynnik jednego to 0,8 a innego 0,7 od czego zależy może od tego że jedne są mniej nasłonecznione np. strona zachodnia a inne mniej czyli wschód , jeżeli tak to które ? Tak samo jest u Ciebie na ostatniej kondygnacji odpowiednio 0,7 i 0,8 . Pierwsze piętro szczytowe też ma 0,8 i 0,9 . Dziwne .
    Chciałam zapytać również o to, czy mieliście przed istą inne podzielniki np. wyparki i czy ista ma inne współczynniki UF od innej firmy ?
    Pytam dlatego ,że w mojej spółdzielni zmieniono od tego sezonu wyparkowe mertona na ista doprimo , i zastanawiam się czy są różnice , może u kogoś była podobna sytuacja ? :?: :cry:

• #88 26 Lis 2012 13:53
    romicom
    Poziom 13  

nie to dopiero pierwszy sezon opomiarowania w naszym budynku
    co do tych wspolczynnikow dowiedzialem sie ze wszystkie mieszkania 2 - 5 - 9 sa po stronie gdzie najwiecej wieje wiatr i dlatego maja takie wspolczynniki
    a ja majac mieszkanie na poddaszu nie ocieplone w pelni mam taki sam wspolczynnik

• #89 26 Lis 2012 14:58
    jagoda borówka
    Poziom 8  

No to ciekawe . zważywszy że 60 % to wiatry zachodnie szczególnie latem. Zimą cyrkulacja się zmienia ( szczególnie grudzień i styczeń) to wiatry wschodnie to jakie jest Twoje położenie mieszkania :D, i czy to wymysł isty czy spółdzielni :idea: ?

• #90 27 Lis 2012 10:03
    przedstawiciel.pk
    Poziom 8  

Witam.
    Może ktoś z forumowiczów da mi jakąś radę na mój problem.
    Mieszkam w bloku. Do czerwca 2011 roku miałem w mieszkaniu podzielniki wyparkowe na grzejnikach żeliwnych i co roku zwrot nadpłaty w granicach 150 zł.
    W lecie 2011 roku robiąc remont mieszkania zmieniłem grzejniki na aluminiowe KFA 500 oczywiście za zgodą spółdzielni która zaznaczyła tylko że nie mogą to być grzejniki panelowe. W październiku firma ISTA na zlecenie spółdzielni wymieniła podzielniki wyparkowe na doprimo® 3 radio net.
    W tym miesiącu dostałem rozliczenie ogrzewania za okres 09.2011-09.2012 i okazało się że mam dopłatę w wysokości 700 zł.
    W tym całym rozliczeniu porównując wartości wszystko sie zgadza oprócz współczynnika UF i tak w roku poprzednim było:
    K - 0,425
    P - 1,000
    P - 0,775
    a teraz mam:
    K - 0,575
    P - 1,475
    P - 1,150

Podzielnik jest zamontowany przy samym profilu na wysokości 10 cm od góry grzejnika i na środku długości grzejnika.
    Nie znam się na systemach grzewczych. Co mogę zrobić w tym przypadku żeby nie płacić takiej kasy? W sumie ogrzewanie za ten ostatni okres kosztowało mnie 2200,00 a w poprzednim okresie1300,00
    Wrócić do grzejników żeliwnych?
    Odjąć połowę żeberek czy też całkowicie zrezygnować z ogrzewania?
    ISTA ze spółdzielnia umywają ręce