Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik baterii.

dram123 28 Gru 2008 12:27 3056 8
  • #1 28 Gru 2008 12:27
    dram123
    Poziom 11  

Witam, jestem "świeży" w elektronikiem, w dodatku mam 12 lat, więc nie wszystko może być jasne.

Wczoraj znalazłem baterie od sony ericsona ma ona 770 mah, przylutowałem do niej kabelki (+ i -) kostkami podłączyłem pod kabel usb i do kompa, poczekałem aż się naładuje i miernikiem non stop sprawdzałem ile woltów posiada, z 2.5 (prawdopodobni była bardzo rozładowana) wskoczyło mi do 5.0 tyle ile posiada usb.

No ale dobra, bateria jest mała więc łatwo ją wszędzie zabrać i chce zrobić kilka rzeczy między innymi (przypominam jestem świeżak):

Wskaźnik baterii (pokazuje ile mi zostało baterii (np. 3.0 V) jeżeli istnieje taki który pokazuje ile jest mAH(z mojej inteligencji wynika że jest to pojemność baterii) to ten by bardziej był szczegółowy.

Lub wykorzystać panel z kalkulatora i ten panel by w cyfrach podawał liczby niż kupować gotowce.
    -------------------
    Druga sprawa chce np. Jeżeli będę miał tą baterie przy sobie podłączam ją do baterii od komórki i ta 1 bateria ładuje tą baterie od komórki.

Jak wspominałem jestem świeżak moje miasteczko jest małe, jest tu jeden elektryczny który ma takie rzeczy jak "rezystor" ale nie wszystko ma i pewnie będę musiał kupić wszystko na allegro.

P.S Znając życie będzie trza wykonać płytkę do wskaźnika proszę napisać czego będę potrzebował, ew. Bardzo proszę o linki z allegro, kiedyś byłem w tym sklepie to nic facio nie miał tylko płytki.

Proszę o jak najmniej rzeczy aby było w płytkach lub z tego samego sprzedawcy (na allegro) chodzi o przesyłkę, bo w tym przypadku za przesyłkę zapłacę więcej niż za kupno.

Pozdrawiam i czekam na wiadomości.

PS2

Widziałem wiele tematów ale proszę opinie was.

0 8
  • #2 28 Gru 2008 17:21
    globus
    Poziom 24  

Odp 1. nie ma takiego wskaźnika , który pokaże ile jest jeszcze mAh w baterii, masz tylko wartość napięcia, po tym jaki jest to rodzaj ogniwa można dopiero okreslić poziom jej rozładowania.
    Odp 2. sposób podładowania, który chesz wykonać jest jak połaczenie dwóch naczyń w ideale poziomy sie wyrównają, sposób dla Ciebie to mieć dwie bateryjki lub kupować np bat. płaskie i poprzez rezystor (który przecież kupisz u siebie)podładowywać ogniwo w telefonie. Uprzedzam bez dostosowanych ładowarek takim ładowaniem będziesz sobie tylko niszczył posiadane ogniwo w telefonie.
    PS. przy takiej zabawie ogniwami poproś mikołaja o gaśnice samochodową ;)
    Powodzenia

0
  • #3 28 Gru 2008 19:11
    xamrex
    Poziom 28  

Że się tak wtrącę. Mam odtwarzacz MP3 i tam mam pokazane jaki stopień jest bateria rozładowana...
    Jak to działa?

0
  • #4 28 Gru 2008 19:41
    vertim
    Poziom 23  

Podziel liczbe mAh przez stopnie i bedziesz wiedział , że co np 1 stopien masz pewna pojemnosc.

0
  • #5 28 Gru 2008 20:49
    hindoos
    Poziom 20  

xamrex napisał:
    Że się tak wtrącę. Mam odtwarzacz MP3 i tam mam pokazane jaki stopień jest bateria rozładowana...
    Jak to działa?

Prawdopodobnie na zasadzie pomiaru napięcia baterii. Przynajmniej mój Sony tak działał, przy użyciu baterii NiCd cały czas pokazywał full, po czym w ciągu 15 minut spadał do jednej kreski i się wyłączał. Przy NiMH pokazywał raczej poprawnie. Poprawnie pojemność powinno się wyznaczyć przez analizę napięcia i natężenia w czasie ładowania oraz rozładowania.

0
  • #6 29 Gru 2008 09:41
    xamrex
    Poziom 28  

A u mnie jest tak, ze jak wsadzę baterie akumulatorek (1,2V) to jak jest dobrze naładowana to pokazuje pełny pasek baterii.
    A jak zwykła bateria jest rozładowana( również ok 1,2V) to wtedy nie mam już pełnego paska.
    Mam jakiś sprytny ten odtwarzacz :D

0
  • #7 29 Gru 2008 10:05
    piterus99
    Poziom 43  

Pod obciążeniem siada napięcie jeszcze bardziej i pewnie w ten sposób masz sprytny ten odtwarzacz:)

0
  • #8 29 Gru 2008 10:21
    mklos1
    Poziom 25  

globus napisał:
    Odp 1. nie ma takiego wskaźnika , który pokaże ile jest jeszcze mAh w baterii, masz tylko wartość napięcia, po tym jaki jest to rodzaj ogniwa można dopiero okreslić poziom jej rozładowania.
    Odp 2. sposób podładowania, który chesz wykonać jest jak połaczenie dwóch naczyń w ideale poziomy sie wyrównają, sposób dla Ciebie to mieć dwie bateryjki lub kupować np bat. płaskie i poprzez rezystor (który przecież kupisz u siebie)podładowywać ogniwo w telefonie. Uprzedzam bez dostosowanych ładowarek takim ładowaniem będziesz sobie tylko niszczył posiadane ogniwo w telefonie.
    PS. przy takiej zabawie ogniwami poproś mikołaja o gaśnice samochodową ;)
    Powodzenia

Add1. Uzupełnię. Nazywa się to krzywa rozładowania. Jest to wykres napięcia, w zalezności od ładunku jaki w baterii pozostał. Niestety każde ogniwo (typ) ma inną krzywą i to zależną od prądu rozładowania. Krzywa rozładowania nie jest liniowa, więc nie jest prostą rzeczną określić pojemność ogniwa.

Add2. Radzę sprawdzić jakiego typu jest to ogniwo. Jeżeli jest to lipol lub li-ion, to przykładanie napięcia wyższego niż napięcie graniczne (dla lipol jest to 4.2V na pojedynczym ogniwie) jest dla niego destruktywne, w przypadku li-pol nawet zagrażajace zdrowiu i życiu (ogniwo eksploduje z płonącą fontanną żrącej cieczy w ekstremalnym przypadku). Ostrzegam przed rozmontowywaniem baterii komórkowych.

0
  • #9 29 Gru 2008 22:51
    dram123
    Poziom 11  

No dobra, powiadacie rezystorka mam użyć?

To jakiego mam kupić są jakieś rodzaje?(chodzi mi o wielkość moc itd) Jutro będę w pobliżu.

Co do podłączenia, to jak mam dwie baterie

to normalnie do obwodu dołączam rezystor. np. Do +

0