Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer zawiesza sie podczas grania

28 Gru 2008 14:04 9705 31
  • Poziom 17  
    Witam
    Mam olbrzymi problem z komputerem.
    Zawiesza sie podczas grania w wymagajace gry takie jak np microsoft flight simulator 2004.
    Po okolo 15 minut grania dostaje zawiasa, dzwiek zaczyna przerywac.
    Po kiludziesieciu sekundach dzwiek powraca po czym znowu sie zawiesza, gra wylacza sie ale widac caly czas obraz z gry.
    Niekiedy dochodzi do tego ze oprocz zawieszenia sie, komputer potrafi sie rowniez zresetowac.
    Procesor i RAM testowalem prime95 przez ok 36 minut i nie zglaszal bledow.
    Temp procesora w spoczynku to ok 41 stopni w stresie potrafi dojsc do 50. Tak przynajmniej informuja czujniki z everesta.
    Temperatura w biosie sprawdzalem nieznacznie rozni sie od tej z everesta.
    Jesli chodzi o test dotykowy to radiatior co najwyzej jest minimalnie cieply.
    Komputer zawiesza sie podczas graniaKomputer zawiesza sie podczas grania
  • Poziom 33  
    A kondensatory sprawdzałeś? Koniecznie luknij na te na karcie grafiki i na płycie głównej. Jeśli są OK. to może zasilacz (nie napisałeś jaki model). posprawdzaj napięcia na molexach.

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Jak tam u ciebie jest z miejscem na dysku? Bo widzę, że dysk dość mały - pousuwaj zbędne gry i programy, przeskanuj scandiskiem, zdefragmentuj. Przeskanuj dysk programem antywirusowym i jakimś antyspyware. Sprawdź,
    jakie procesy masz uruchomione w Menadżerze Zadań i ile pamięci zużywają - spróbuj powyłączać te, które zużywają więcej niż 3 - 4 procent.
    Możesz zwiększyć ilość pamięci wirtualnej - Panel Sterowania - System - ustaw plik wymiany jako stały o wartości 2 do 2,5 x 768 MB. Podczas gry wyłącz zbędne programy typu P2P, gg, Skype itd.
  • Poziom 17  
    Zasialcz to QOLTEC 400 W kupiony kilka miesiecy temu napiecie na lini 12 V wg wskazan miernika 12,28 V na lini 5 V 5,15 V (napiecia w spoczynku) kondensatory sa ok. Dodam ze wymienialem ostatnio procesor z semprona 2800+ na athlona 64 3200+ socket 754. Dysk wczoraj byl formatowany i zainstalowalem system. Podczas grania zawsze staram sie wylaczyc wszystkie programy obciazajace procka.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sprawdź jeszcze napięcia na linii 5V i 12V ale podczas obciążenia i grania w w/w grę.
  • Poziom 17  
    Napiecia doslownie bez zmian 0,01 V roznicy ale swoja droga przez kilka minut gry nic sie jeszcze nie zawiesilo :/ ale zawiesi sie z pewnoscia :D
  • Poziom 43  
    RAM sprawdz jeszcze Memtestem - memtest.org
    Przedstaw screen'y z HDTune z wszystkich zakladek.
  • Poziom 17  
    Ktora sciagnac wersje? nigdy tego nie uzywalem :(

sciagnalem ta
    Download - Pre-Compiled package for Floppy (DOS - Win)

Memtest wykazal ze nie ma bledow

Proszę przeczytać i natychmiast zastosować...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.
    Następne naruszenie tego punktu to automatyczne skazanie się na uzyskanie ostrzeżenia....
    [K!lleR]
  • Poziom 17  
    Co do HD tune to zrobilem szybki skan jesli chodzi o to czy dysk jest uszkodzony czy tez nie.
  • Poziom 43  
    Czy komputer zawiesza sie/resetuje tylko podczas grania w gry czy podczas normalnej pracy typu przegladanie stron, pisanie w wordzie takze?
  • Poziom 23  
    No i czy zawiesza ci się podczas grania w takie mniej wymagające gry np. z 2008 czy 2007 r. - chyba, że to był żart z tym symulatorem - bo on jest tak stary że nie ma prawa nawet średnio rozgrzać twojego procesora i karty graficznej... Może ty masz po prostu za dobry komputer do tej gry? Próbowałeś wgrać inne (starsze) sterowniki?
  • Poziom 17  
    Komputer nie zawiesza sie podczas normalnej pracy.
    Zawiesza sie tylko przy grach takich jak mfs 2004 symulator lub il-2. Moze kolege to zdziwi ale mfs 2004 mimo rocznika jest gra bardzo wymagajaca wyciagam raptem 30 fps-ow.
    Przy najnowszych sterownikach dochodzilo do zwiech tak samo jak przy starych ktore mam obecnie.
    Nawet nie musze wam mowic jak bardzo denerwujaca rzecza jest to jak gra sie przez ok 1h, a tu nagle zwiecha to jest irytujace.
    Nie no w soldata to sie chyba nie zawiesza oops nawet nie sprawdzalem, ale na starym procu chodzilo.
    Swoja droga jakiegos strasznie duzego wzrostu wydajnosci to nie widze pomiedzy sempem 2800+, a athlonem 3200+.
    Z tym ze w symulatorze mialem 20 fps a teraz ok 30.
  • Poziom 14  
    jeff__, mat_ed ma razje mówiąc żebyś zwrócił uwagę na RAM, nie koniecznie na grafice (bo wtedy miałbyś jakieś dziwne robaczki na obrazie).

Nie wierz testom RAMu, najlepiej skołuj od kumpla kość (JEDNĄ !!) tego samego standardu i wsadź ją zamiast swojej, albo jeśli masz dwie swoje kości na płycie wyjmij jedną(zwróć uwagę którą :!: ) i wtedy zobacz stabilność...

Nie raz spotkałem się z tym problemem co i Ty, zwis w grach...
    zawsze (3 przypadki) był to RAM...

:wink:
  • Poziom 17  
    Dziwi mnie jednak Trelek to ze przed wymiana procka bylo wszystko ok. Gdzies wyczytalem ze temp dla athlona 3200+ (normalna) to ok 30 pare stopni a u mnie jest 40. A moze chce wiecej papu w formie napiecia :), tyle ze ze specyfikacji wynika to iz napiecie ktore mu dostarcza moja plyta glowna jest ok.
  • Poziom 14  
    Ja Ci mówię... Ty idź do kolegi po Ram, a nie tu napięcia Ci w głowie :P Najpierw sprawdź najprostsze...
  • Poziom 17  
    Kto wie co moze sie okazac trudniejsze :P. Poki co zamienilem kosci miejscami bo jedna caly czas miala problem z adaptowaniem sie do drugiego slotu ciagle piskał glosniczek i wolal o ram :P
  • Poziom 17  
    Witam ponownie :) ostatnio w everescie zauwazylem ze 1 z pamieci ma 200MHz a druga 166 MHz czy to moze wplywac na zawieszanie sie komputera ? Przypominam jeszcze raz ze na potrzednim procku nie mialem zwiech ;)

pozdrawiam
  • Poziom 34  
    i obie pracuja na 200 mhz ?
    jeśli tak to ustaw taktowanie dla pamięci 166 i zobacz czy będzie stabilny, jeśli nie możesz ustawić to wyciągnij tą wolniejszą kość. Myśle że poprostu nie wyrabia ta wolniejsza sztuka.
  • Poziom 17  
    Rozumiem, chcialbym jeszcze zapytac czemu na poprzednim procku wszystko bylo ok ? Czy zwiazane jest to z tym ze sempron 2800+ mial 128kb a athlon 64 3200+ 512kb cache?

pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Zmienilem ustawienia w biosie z auto na 166 MHz. Niestety komputer dalej zawiesza sie podczas gry w mfs 2004. Czasami po 2h a czasami po 10 minutach.
  • Poziom 10  
    Sledz ten watek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1198743.html
    Mam dokladnie takie same objawy.
    Ja obstawiam grzanie sie karty graficznej. Jak mozesz to zobaczy jak jest u ciebie z temperatura karty graficznej podczas grania (sprobuj odpalic gre w oknie i obok monitorowac jej temperature).
    Ustawieniami biosu nie warto sie bawic, ja zmienialem setki ustawien i nic to nie dalo.

Po okolo 15 minut grania dostaje zawiasa, dzwiek zaczyna przerywac.
    Po kiludziesieciu sekundach dzwiek powraca po czym znowu sie zawiesza, gra wylacza sie ale widac caly czas obraz z gry.
    Niekiedy dochodzi do tego ze oprocz zawieszenia sie, komputer potrafi sie rowniez zresetowac.

Mam doklanie identycznie.
    Po kilku minutach grania wiesza sie, pozniej znow wraca na chwile (zapewne jak ostygnie i nie zdazy sie do tego czasu wlaczyc vpu recovery), a pozniej komputer sie resetuje...
    Jak uda ci sie cos z tym zrobic dopisz sie do mojego watku.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    :arrow: jeff__ Proszę poprawić sposób wlejenia grafiki kilka postów wyżej!
  • Poziom 17  
    Witam kolegow ostatnio gdzies w internecie znalazlem kolejna wskazowke
    zmiana predkosci agp w biosie z 8x na 4x narazie jest ok ale bede testowal dalej oczywiscie na mfs 2004 :P. Jesli to nie pomoze to biore wiatrak pokojowy i postawie obok kompa aby chlodzil wszystko po trochu karte grafiki, mostki na plycie glownej i hdd :P jak to nie pomoze to wtedy wymiana ramu :D

Kolego w jaki sposob mam poprawic wstawienie moich obrazow ?

pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    jeff__, znudziło mi się. Karzę kolegę ostrzeżeniem za dwukrotne zlekceważenie polecenia moderatora. Otrzymanie kary nie zwalnia kolegi z obowiązku poprawienia postu. Innych kolegów proszę o nie zabieranie głosu w dyskusji dopóki autor nie wykona polecenia moderatora.
  • Poziom 17  
    Po wielu testach dochodze do wniosku, ze zmiana predkosci AGP z 8x na 4x spowodowala, ze komputer sie nie zawiesza.
    Ma ktos jakies racjonalne wytlumaczenie dlaczego tak sie dzieje ?
    pozdrawiam jeff__
  • Poziom 22  
    Tak. Nie zainstalowałeś lub masz problem z szybkimi zapisami dla AGP, sprawdź ustawienia AGP w BIOS a potem pobierz ze strony nVidii najnowsze sterowniki do platformy.
  • Poziom 17  
    Kolego Yensen, mowiac platforma nvidia masz na mysli karte graficzna i plyte glowna ? czy tylko karte grafiki? Przy najnowszych sterach do graficznej problem byl ten sam przy agp x8 zawieszal sie komputer. Byc moze stery do plyty glownej cos pomoga, w kazdym badz razie warto ich poszukac. Mam nadzieje ze nie mam czegos uszkodzonego w komputerze, mysle o karcie grafiki jak i o plycie glownej.

Znalazlem sterowniki do nfroce3 ale najnowsze to z roku 2005. Probowalem oprocz tego wylaczyc fast-write ale w moim biosie nie mam tej opcji. W everescie wykazuje ze fast-write jest obslugiwane i wlaczone co mi sie nie podoba :/

pozdrawiam
    jeff__
  • Poziom 22  
    Pod wyraz Platforma zawsze należy podstawić w pamięci płytę główną i procesor. Platforma INTEL to płyta główna na mostkach INTEL i procesor INTEL. Jeśli mamy do czynienia z płytą na mostach VIA lub SIS i procesor INTEL to nie jest to już platforma INTEL. To oczywiste.

Platforma AMD praktycznie nie istnieje, więc jest więcej kombinatoryki w systemach Windows. Potrzeba wszelkich sterowników do płyty głównej, procesora, aktualizacje Biosu, prawidłowe ustawienia BIOSU, pamięci (timingi). Dlatego częściej klient decyduje się na platformę - czyli dopasowaną "podstawę" do budowy komputera, a obecnie tylko INTEL daje takie rozwiązanie w klasie komputerów domowych. Napisałem domowych, bo jest wąska grupa maszyn przemysłowych (co ciekawe) na platformach VIA (płyta i procesor).

Co do Twojego przypadku sprawa jest wysoce zawiła, od problemu z samą grą, przez system, sterowniki aż do sprzętu.

Może warto by zacząć od tyłu ?

Reset Biosu, ustawienie Biosu, test pamięci, test dysku, czysta instalacja systemu - na innym dysku, potem sterowniki do płyty, CPU, grafiki, dźwięku, instalacja programu do testu wydajności dla gier (np. 3D Mark). Trochę czasu to zajmnie - ale może o wiele mniej niż można sądzić.

Co Ty na to ?
  • Poziom 17  
    Sory Yensen ze nie wiem co to platforma, ale jeszcze nie znam sie za dobrze na komputerach ;). Na poczatek chcialbym zdac relacje z moich prob i walk. Po pierwsze wylaczylem fast-write w programie powerstrip, zmienilem agp na x8, ramy aktualnie ustawilem na auto ale chyba jednak powroce do ustawienia w ktorym timing bedzie ustawiony pod wolniejsza kostke ramu. Niestety przy takich ustawieniach po ok 1h grania zawias.
    Wychodze z zalozenia ze fastwrite nie pomoglo, pomaga tylko zmiana agp z 8x na 4x. Wspominasz o resecie biosu, czy masz na mysli zaladowanie ustawien domyslnych? Test pamieci robilem memtestem nie bylo bledow, w programie hd tune dysk wyglada ok. Co do instalacji systemu instalowalem go bardzo niedawno wlasnie po to zeby sprawdzic czy cos to pomoze. Na innym dysku nie mam mozliwosci dokonac testu poniewaz nie posiadam innego :P. Sterowniki do plyty zainstalowalem: nforce3 5.11 z 2005r (podobno najnowsze z mozliwych), sterowniki do procka hmm skad je wziac ? :D (athlon 64 3200+) w tym miejscu caly czas zaznaczam ze na sempronie 2800+ nie mialem zadnych problemow z zawieszaniem sie komputera. 3d marka odpalalem komp podczas testu sie nie zawiesil.

ppozdrawiam
    jeff__

Sory za takie dlugie wywody :)