Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób podłączenie świec żarowych szereg? czy równolegle?

master_graphic 28 Gru 2008 14:29 3888 5
  • #1 28 Gru 2008 14:29
    master_graphic
    Poziom 9  

Witam wszystkich urzytkowników diesel'ków

Muszę zrobić nowe przyłącza do świec żarowych w mojej golfince.

Do tej pory instalacja wyglądała następująco:
    Kabel zasilający od przekaźnika do bezpiecznika od bezpiecznika do pierwszej świecy przewodem a od świecy 1 do 4 metalowym "płaskowniczkiem" szeregowo

i teraz:

czy nie lepiej było by połączenie szeregowe świec zastąpić połączeniem równoległym wychodząc bezpośrednio z bezpiecznika czterema przewodami dla każdej ze świec żarowych.

Jak by się miało to do grzania tych świec, czasu pracy, poboru prądu itp.

Płaskowniczek łączący świece uległ zniszczeniu i muszę albo połączyć przewodami szeregowo albo równolegle od bezpiecznika dla każdej świecy.

Pomóżcie dobrzy ludkowie ;-) Dziękuję

0 5
  • Pomocny post
    #2 28 Gru 2008 14:52
    jacek__z
    Poziom 12  

Witam.
    Przecież tym płaskowniczkiem były podłączone równolegle.
    Podłącz tak jak było . Fabryki się nie poprawia.

Dodano po 1 [minuty]:

Jak podłączysz każdą osobnym kabelkiem , mogą się szybko przepalać.

-2
  • Pomocny post
    #3 28 Gru 2008 14:55
    cali81
    Poziom 11  

Na wstępie dodam że połączenie miałeś równoległe i jak piszesz o zmianie połączenia to także o równoległym, szeregowo łączysz plus z minusem itd. co jest rzeczą raczej niemożliwą z powodu minusa na masie świecy. Najlepiej zostaw tak jak miałeś a zastosuj grubsze połączenia.

0
  • #4 28 Gru 2008 15:17
    master_graphic
    Poziom 9  

Witam

nie chodzi mi z grubsza o poprawianiu fabryki tylko płaskownik owy uległ zniszczeniu i trza podejście zrobić nowe (w sklepie płaskowniczka nie ma) a na szrot mało opłacalne przewodów i zakończeń u mnie pod dostatkiem.

w istocie chodzi mi o to czy popodłączać to w szeregu czy dla każdej świecy dać osobny przewód?

Jak by było lepiej pod względem elektrycznym? bo i tak robota jedna.

0
  • Pomocny post
    #5 28 Gru 2008 15:24
    MesserW
    Poziom 14  

Jeśli nie ma tego płaskownika to daj grubą plecionkę, na końce pozarabiaj oczka, połącz tak jak było (zaciski + wszystkich świec połączone plecionką) a przewód gdzie prąd "przychodzi" daj do 2giej albo 3ciej świecy i już.

0
  • #6 28 Gru 2008 15:27
    master_graphic
    Poziom 9  

Dzięki bardzo szanownym kolegom za odpowiedzi, jutro zabieram się za złożenie plusiki oczywiście porozdawane.

Pozdrawiam

0