Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ do badania drgań relaksacyjnych

roman8585 28 Dec 2008 15:56 2983 6
    roman8585
    Level 10  
    Witam wszystkich!!!
    Mam mały problem i postanowiłem zaczerpnąć wiedzy fachowców z tego oto prężnego forum. Mianowicie postanowiłem zbudować układ do badania drgań relaksacyjnych. Gdziekolwiek spotkałem się z tym zagadnieniem w literaturze rzecz dotyczyła neonówki- która jest już elementem ''przestarzałym''. Postanowiłem że zbuduje swój układ za pomocą elementów półprzewodnikowych (gdzieś przeczytałem że teraz właśnie na tych elementach robi się te rzeczy). I tutaj rodzi się mój problem - nigdzie nie mogę znaleźć odpowiednich materiałów, schematów( szukałem zarówno w literaturze jak i w internecie ale wszędzie to samo rozwiązanie z lampą neonową).
    Jeśli ktoś mógłby mi pomóc z góry dziękuje
    Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    lechoo
    Level 39  
    W generatorach relaksacyjnych często wykorzystuje się 2 tranzystory PNP+NPN połączone w układzie zastępczym tyrystora. Poczytaj sobie też o generatorach opartych o tranzystor jednozłączowy.
    Pozdrawiam.
    roman8585
    Level 10  
    Dzięki Panowie za rady.
    Mam jeszcze takie małe pytanko w szczególności do Atoma1477:
    Co byś mi polecił z tych wymienionych elementów i czy użycie tych elementów pozwoli mi w pełni zbadać omawiane zjawisko
    atom1477
    Level 43  
    Ale ja wcale nie jestem taki wyjątkowy żebyś tylko moje zdanie uwzględniał.
    Ale jak już to polecałbym diaka gdyby nie to że diaki mają dość wysokie napięcia przebicia.
    Dlatego najlepszy będzie tyrystor z diodą Zenera (jako tyrystor może być układ z dwóch tranzystorów).
    A zbadać raczej pozwoli. Zależy jeszcze co chcesz badać i po co.
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Skoro powtarza się temat dwóch tranzystorów w połączeniu zastępczym tyrystora lub tranzystora jednozłączowego (UJT), to widziałem kiedyś taki układ generatora napięcia schodkowego:
    Układ do badania drgań relaksacyjnych
    Tranzystory Q3 i Q4 pracują w układzie UJT.
    Myślę, że taki układ nadaje się do badań (chociaż także nie wiem, jakie zjawiska, parametry chcesz obserwować, mierzyć :?: )
    Pozdrawiam.