Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cb na miejscu fm a gdzie potem zamontowac fm?

radiowiec1988 28 Gru 2008 17:12 1323 11
  • #1 28 Gru 2008 17:12
    radiowiec1988
    Poziom 13  

Witam.tak jak w temacie mam problem bo chcę zamontować antenkę cb na miejscu fm.ale co potem?gdzie mam potem zamontować fm-kę.Proszę o pomoc pozdrawiam

0 11
  • #2 28 Gru 2008 17:17
    mariuszp19
    Poziom 32  

Wystarczy spliter. Wówczas antena CB służy również jako fm.

Pozdrawiam

0
  • #3 28 Gru 2008 17:22
    radiowiec1988
    Poziom 13  

a oprócz splitera?bo to koszt trochę duży.a czy antena fm wewnątrz auta będzie działać?np pod tapicerką?

0
  • #4 28 Gru 2008 17:26
    mariuszp19
    Poziom 32  

To zależy od propagacji fal. W sprzyjających warunkach to na kawałku przewodu radio będzie odbierać. Karoseria samochodu stanowi rodzaj ekranu, więc "wrzucenie" anteny do bagażnika, czy za tapicerkę spowoduje również osłabienie jej sprawności.

Pozdrawiam

0
  • #5 28 Gru 2008 18:14
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

radiowiec1988 napisał:
    Witam.tak jak w temacie mam problem bo chcę zamontować antenkę cb na miejscu fm...

Czy dobrze rozumiem, że cb (CB) to pasmo 27MHz a fm (FM) to pasmo 88,5 do 108MHz. :cry:

Pamiętaj , że :

CB to skrót od dwóch słów w języku angielskim.
    FM to emisja (modulacja częstotliwości ) a nie pasmo (88,5 do 108MHz). :!:

Cytat:
    ale co potem?gdzie mam potem zamontować fm-kę.

Na tylnej szybie. Antena położona ukośnie od tylnej półki do tapicerki na górze przy tylnej szybie.

Pozdrawiam.

0
  • #6 28 Gru 2008 20:55
    radiowiec1988
    Poziom 13  

A masę gdzieś przeprowadzić do antenki fm?Dziękuję za wszystkie podpowiedzi

Dodano po 6 [minuty]:

I ta antenka ma dotykać tylnej szyby?To mam umieścić ją pionowo czy pod skosem?Pozdrawiam

0
  • #7 28 Gru 2008 21:41
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

radiowiec1988 napisał:
    A masę gdzieś przeprowadzić do antenki fm?...

Nie koniecznie.
    Cytat:
    I ta antenka ma dotykać tylnej szyby?To mam umieścić ją pionowo czy pod skosem?

Ma być tak zainstalowana aby w momencie gwałtownego hamowanie nie przemieściła się (bezpieczeństwo).

Pionowa lub skośna - to zależy od jej długości własnej. Jeżeli się zmieści to tak jak wyjdzie. Oczywiście lepiej w pionie.

Pozdrawiam.

0
  • #8 28 Gru 2008 21:48
    SP8JUX
    Poziom 30  

Tak jak SP5ANJ proponuje, np. w Audi B4 górne paski nie podgrzewają szyby, są anteną, czyli można w tylnej szybie jeden górny pasek grzania odizolować i dołączyć do niego wzmacniacz antenowy. Takie wzmacniacze dostaniesz na każdym szrocie zaznaczając, że ma być do anteny wtopionej w szybę,
    Marek

0
  • #9 28 Gru 2008 22:29
    elektryk
    Poziom 42  

Podłącze się do dyskusji.
    Ja u siebie wstępnie zrobiłem antenkę z 1m kabla leżącego na podsufitce. Wydawało się że działa ok, ale po wyjechaniu poza miasto, radio lubi tracić sygnał. Kolejna moja próba była żeby przedłużyć ten anteno-kabel o kolejne 2m, tak żeby po słupku zejść na dno bagażnika i rozpiąć kabelek pod zderzakiem. Nie zauważyłem żeby to pomogło. Co do splitera to jak dla mnie jego wadą jest to że jeśli nie jadę w trasę to demontuję antenę CB. Do tego fabryczna antenka miała wbudowany wzmacniacz (teraz pod niego jest podłączona kabelko-antena), obawiam się że radio by nie działało zbyt dobrze na sygnale z ze splitera.
    Następna moja próba to chyba będzie wcisnąć cienki kabelek pod uszczelkę tylnej szyby. Jakoś wiszący przy tylnej szybie kabelek nie odpowiada mojemu wyczuciu stylistycznemu ;)

0
  • #10 28 Gru 2008 22:40
    radiowiec1988
    Poziom 13  

Drodzy koledzy wyczytałem gdzieś iż ktoś miał zamontowaną antenkę fm przy tylnej szybie ale poprostu odwrotnie czyli "bat" fm był skierowany do dołu.A kabel był pod podsufitówką i antenka wystawała ku dołowi.Co myślicie o tym?Pozdrawiam i dziekuje wszystkim za pomoc.

0
  • #11 29 Gru 2008 07:55
    avi
    Poziom 14  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1077828&highlight=

Wszystkie stacje radiowe słyszę bardzo dobrze. Niejednokrotnie antena jest wyjęta i leży na tylnej półce. W mieście jest ok. ale ja nie słucham radia (słucham CB ocz.) w samochodzie, nie lubię hałasu. Co do montażu to możesz z powodzeniem zakupić uchwyt do klapy bagażnika i na nim zamontować FM-kę. Są też uchwyty na opuszczaną szybę.

0
  • Pomocny post
    #12 29 Gru 2008 09:32
    arturavs
    Poziom 38  

Przecież można kupić antenę w postaci paska przyklejanego na przednią szybę. I wzmacniacz nawet jest w niej fabrycznie. Pod samym sufitem przykleić i z głowy.

0
  Szukaj w 5mln produktów