Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil 30/60/6

Czarek O. 28 Gru 2008 17:21 3682 9
  • Tonsil 30/60/6

Witam,
    kolumienki zrobiłem jakiś czas temu. Nie jest to sprzęt na estrade choć wygląd może to sugerować. Mam dość muzykalną i czasem ja wójki przyjadą to lubimy sobie pograć. W planach chce zrobić sobie dwie paczuszki niskotonowe bo te miały być jako nadstawki. Wiem ze będę żałował wystawienia tego postu ale cóż może moje wykonanie pomoże komuś, podda jakiś pomysł. Nie podam teraz dokładnych modeli głośników ponieważ musiałbym je rozkręcać. Kolumy powstały na podstawie projektu który kiedyś znalazłem na jakiejś stronie choć moje wykonanie nie jest do końca z nim zgodne głośnik niskotonowy miał sztywne zawieszenie i inna moc no ale ja miałem dostęp do 2 nowych sztuk za 140zł (za komplet) GDN 30/60/6. Całość jest wykonana z płyty meblowej nielaminowanej o grubości 22mm. Całość posklejana wikolem i skręcona wkrętami do płyt kartonowo-gipsowych. Widoczna substancja łącząca listwy usztywniające z płyta to jakiś kit do uszczelniania parkietów. Po zaschnięciu ma konsystencję twardej gumy. Całość obecnie jest wytłumiona watoliną bo akurat ten typ materiału udało mi się dostać najtaniej z tym ze nie kleiłem jej tylko przybiłem zszywaczem tapicerskim. Całość jest obita kocem który dostałem na zamówienie w sklepie muzycznym ale chłopaki nie zdarli ze mnie i jak brakło to załatwili ile trzeba wiec jestem zadowolony :) wszystkie uchwyty terminale i narożniki są plastikowe i mi takie starczą. Teraz czas na maskownice. długo nad nią myślałem i wkońcu kupiłem dwa rodzaje siatek w sklepie ogrodniczym jedna drobną i drugą grubą i odpowiednio sztywną. Później wycieczka do sklepu z lakierami samochodowymi po lakier czarny mat jeszcze potrzebowałem czegoś przepuszczalengo ale zatrzymującego kurz. W sklepie z tkaninami kupiłem jakiś połprzezroczysty materiał wsumie to taka siateczka. Zwrotnice nawinięte i wykonane według projektu z książki "Głośniki i zespoły głośnikowe"a jeszcze jedno obudowa jest zamknięta rury widoczne na zdjęciach zostały szczelnie zaklejone od środka bo się nie sprawdziły a nie chciałem już kombinować z zamaskowaniem otworów. Całość wykonałem własnoręcznie tanimi narzędziami i piłą stołową produkcji mojego ojca :) Dźwięk? hmmm na ten temat napisze tylko tyle mi się podoba choć niskie nie są takie jakbym chciał jako nadstawki jest ok ale tu liczą się upodobania osoby słuchającej. Niektórzy się zachwycali ja powiem jest całkiem dobrze. Niestety niewiele zdjęć udało mi się znaleźć po formacie :( Na tym skończę moja wypowiedz. Oceniajcie, krytykujcie ale co najważniejsze niech ten projekt zainspiruje Was do zrobienia czegoś lepszego.

Tonsil 30/60/6Tonsil 30/60/6
    Tonsil 30/60/6Tonsil 30/60/6Tonsil 30/60/6

Fajne!
  • #2 28 Gru 2008 17:43
    buli1
    Poziom 22  

Witam.
    Widzę ze jestem pierwszy. Naprawdę fajna konstrukcja. Mi się bardzo podoba. Daje 10/10

Moderowany przez Faces:

Kolega bierze udział w jakiś zawodach?
    Przed napisaniem postu proszę zapoznać się z ogłoszeniami w dziale DIY.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic197893.html
    Zwracam uwagę na post kolegi gulson z: 24 Lut 2007 16:05

• #3 28 Gru 2008 18:02
    losti17
    Poziom 13  

Witam, kolumny bardzo ładnie zrobione. Całość też super obita kocykiem, za staranne wykonanie należy się 6/6, widać że się napracowałeś. Ale w dalszym ciągu wiemy tylko tyle że w 1 paczce jest GDN 30/60/6. Jakie są to głośniki? I najważniejsze- nic nie mówisz jaki podział ma zwrotnica w stosunku do zastosowanych głośników. Poza tym samo wykonanie tak jak powiedziałem na 6. Z tym graniem to nie wiem jak jest więc nie krytykuje. Ale jeżeli masz tam gmd, i gdwt, to myślę że zwrotnica typu Altus 75-110, znalazła by swoje zastosowanie.

P.S. ten głośnik przy dobrej zwrotnicy nie nadaje się do obudowy zamkniętej... (mowa o GDN) Jeżeli nie robiłeś żadnych obliczeń, to ja bym wyliczył objętość dla samego GDN, następnie oddzielił go osobną komorą, wytłumił tylnią ścianę i zrobił coś z tymi br, tak jak powiedziałem ten głośnik raczej nie ma zastosowania w obudowie closed.

• #4 28 Gru 2008 18:15
    Czarek O.
    Poziom 14  

GDN i GDM (12/60/2) są produkcji Tonsila tylko wysokotonowego nie udało mi sie dostać i wziołem co było jakiś TS -8kh z układem magnetycznym chłodzonym cieczą. Podział miałem podany w projekcie tylko ze teraz bez dokumentacji nie sprawdzę. Co do zwrotnic to postaram sie zeskanować normogramy z których wiemy ile zwoi dla jakiej indukcyjności możę sie komuś przyda. W tej książce jest to fajnie opisane mam nadzieje ze mnie nikt o naruszenie praw autorskich nie ścignie. Wogóle to miała to być kolumna 2drożna i początkowo szukałem projektów nadstawek no ale nie wiedziałem kiedy i czy wogóle będę jakieś niskotonowe kolumny do nich robił stąd taka decyzja.

PS. no właśnie w projekcie był br ale kolega z innego forum powiedział ze ten głośnik nie nadaje sie do br :( gdyby nie to ze miałem okazje kupić nowki za niska cena wziołbym pewnie cos innego ale jestem otwarty na propozycje ulepszenia konstrukcji :) jaką objętość byś zaproponował i jakie br? mam jeszcze płyte moge poeksperymentowac

• #5 28 Gru 2008 18:25
    losti17
    Poziom 13  

Ja bym nic nie kombinował z tą zwrotnicą, jak sam powiedziałeś dźwięk niezbyt zadowalający. Proponuję kupić na allegro lub wykonać samemu zwrotnice taką jak była w altus 75 lub 110. To zależy też od tego czy lubisz altusowe brzmienie, ale jak dla mnie było by to optymalnym rozwiązaniem. Potem zawsze możesz trochę bassu odjąć na korektorze i będą grały wyższym pasmem (jeśli chcesz "nadstawki". Sam posiadam altusy 75 na nowych głośnikach, i tutaj nie chodzi o to że każdy swoje chwali, ale o to że głośniki posiadane przez Ciebie są bardzo podobne. Wtedy mógłbyś odetkać choć 1br i pokombinować z nim. Zagrałoby to o niebo lepiej, ale to jest tylko moje zdanie. Ja ze swojej strony radzę poczekać na opinię bardziej doświadczonych kolegów i poradzenie się nich, jeśli w ogóle masz zamiar coś w nich zmieniać.

• #6 28 Gru 2008 18:29
    Czarek O.
    Poziom 14  

nie myli sie tylko ten kto nic nie robi :) wiec jak Ktoś ma jakieś propozycje to pokombinuje :) wiem ze to nie jest idealna konstrukcja. Co do altusów to miałem okazje posłuchać kiedyś i jak dla mnie grają przyjemnie :)

• #7 29 Gru 2008 17:46
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Uuu jakie wykonanie :D Pozazdrościć.
    Jeżeli odetniesz basy na jakieś 100Hz to wytrzymają pewnie do 120-150 watt czyli na nadstawki ok. Tylko efektywność trochę niska, ale mogło byc gorzej ;)
    Jakiego masz tam średniaka i wysokotonowca ?? Bo nie mogę się dopatrzeć.

• #8 30 Gru 2008 22:29
    Czarek O.
    Poziom 14  

sredniotonowy to GDM (12/60/2) a wysokotonowy to TS -8kh

• #9 04 Sty 2009 17:35
    bucowski
    Poziom 21  

Przepiękna konstrukcja :)

A opowiedz o tym grillu. On ma jakiś stelaż, czy jest po prostu wciśnięty? No i gdzie można nabyć taką kratkę?

p z d r

• #10 04 Sty 2009 22:02
    Czarek O.
    Poziom 14  

ta maskownica to siatka gruba(zgrzewana) materiał nie wiem jaksie nazywa :) wybrałem taki przepuszczamny ze sklepu z tkaninami oraz siatka z drobnymi oczkami. Siatki zakupiłem w sklepie ogrodniczym i na 2 kolumny wyniosły mnie jakies 70zł. Ta maskownica jest tylko wciśnięta z tym ze siatki sa zagiete po 3cm do srodka i opierają sie o front. O wgnieceniu nie ma mowy bo siatka jest sztywna a jak wciśnie sie srodkiem to zapiera sie o boczne scianki kolumny i uniemożliwia wciśniecie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME