Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Peugeot 405 GL 1.4 - przekłamania obrotomierza

28 Gru 2008 17:23 3151 6
  • Poziom 10  
    Witam,

zmieniłem liczniki z takich z zegarem analogowym na takie z obrotomierzem, miałem nadzieję że będzie tak jak w Golfie MK2, czyli wystarczy przepiąć wtyczki i wszystko będzie działać. Niestety obrotomierz nie działał, więc pościągałem parę schematów obczytałem fora i dowiedziałem się że drugi (od lewej) wtyk 7-mio pinowy doprowadza sygnał dla obrotomierza. Okazało się że w moim aucie jest (przynajmniej teoretycznie) doprowadzone sterowanie dla obrotomierza i tak odpowiednio PIN nr 4, 6 i 7. Zmierzyłem więc woltomierzem czy na tych pinach jest jakiekolwiek napięcie i pomiedzy pinami 4 - 6 oraz 6 - 7, woltomierz wskazuje napięcia rzędu -3V do 30V. Rozebrałem więc obrotomierz i okazało się że posiada on gniazdo 4 pinowe z czego dwa zewnętrzne piny (1 i 4) są zabezpieczone diodami prostowniczymi, czyli jest to zasilanie obrotomierza. Zasilanie dodatnie jest doprowadzone z innego miejsca wewnątrz zegarów natomiast masa jest doprowadzona z wyżej wspomnianego wtyku PIN nr 7, na pin 3 w obrotomierzu jest doprowadzony sygnał z PINu nr 6, który jest NC (not connected) natomiast na pin 2 jest doprowadzony sygnał z PINu nr 4. Przepiąłem więc przewód z PINu nr 6 na 4 i obrotomierz działa ale od 1500 - 2500 obr. potem przeskok na 3000 obr. a po osiągnięciu 4000 obr. czasem 5000 obr. nagle spada na dół. Czasem na postoju działa w miarę płynnie ale startuje też od 1500 obr. Dodam jeszcze że próbowałem też przepiąć to co fabrycznie przychodziło na PIN nr 4 w PIN nr 7 i różnic w działaniu nie zauważyłem a po podpięciu niezależnej masy na PIN nr 7 obrotomierz nie działa.

Pytania:
    - czy możliwe jest że niepełnej wartości (uszkodzony) kondensator elektrolityczny, który jest na płytce elektroniki obrotomierza może być powodem takich wskazań?
    - czy możliwe że musiałbym doprowadzić do PINu nr 4 sygnał z innego pinu przy cewce zapłonowej?
  • Poziom 9  
    Czołem.
    Czy któryś z Panów rozwiązał może problem poruszony powyżej. Chciałbym zrobić dokładnie to samo co kolega, który zpoczątkował temat i zastanawiam się jak to ugryść. Jeśli któryś z Panów chciałby zrobić coś takiego w astrze F to służe pomocą.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Czołem.
    To jest Peugeot 1.4 GL 1993 rok po liftingu moc 75 KM (gaźnik).
    Także silnik pewnie TU. Narazie z tego co wiem to do moich zegarów doprowadzony jest kabelek do gniazda 7 pinowego dokładnie tak jak to opisał marekdresler. Jeszcze nie ustaliłem skąd przychodzi. Co do zegarów z obrotomierzami to wydaje mi się że od diesla łatwo rozpoznać bo będą wyskalowane do mniejszej max. wart. obrotów.
    Benzyna ma do 8 tyś, diesel będzie miał mniej o 1 lub 2 tyś.
    Jak rozpoznać zegary z obrotomierzem od silnika z wtryskiem a z gaźnikiem to nie wiem.
    Zauważyłem jeszcze że niektóre (bogatrze) wersje 405 tek miały jeszcze piąty zegar w lewym dolnym rogu tam gdzie w wersjach 4 zegarowych(prędkościomierz, obrotomierz, wsk. paliwa, wsk.temp.) jest wskaźnik paliwa. Prawdopodobnie jest to wskaźnik ciś. oleju, bo raczej nie poziomu. Nie słyszałem o samochodzie, który miałby wskaźnik poziomu oleju czy to analogowy czy cyfrowy.
    W każdym razie mój Peugeot ma 4 zegary, więc sprawa dotyczy wymiany zegara czasu na obrotomierz.
    Pozdro. Jaca.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Witam.
    To co napisał georgesgr to wszystko prawda(odnoszę się do silnika z gaźnikiem), ale to informacje ze schematu elktrycznego nie z praktyki.
    Problem niestety pozostaje. Podłączyłem obrotomierz, posprawdzałem podłączenia co skąd i dokąd i okazuje się że jest tak samo jak opisał to twórca tego tematu marekdresler. Więc defacto narazie nic nie udało się wyjaśnić. Za kilka dni spróbuję przcisnąć kogoś w serwisie.
  • Poziom 1  
    Witam
    Ma morze ktos schemat podłaczenia zegarów bo mam ten sam problem miałem zegarek analogowy zamieniłem na obrotomiesz i niedziała