Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat kabla do ge fanuca versamax rs232

28 Gru 2008 18:12 5878 7
  • Poziom 10  
    Witam chciałem się zapytać czy ktoś ma schemat kabla do sterownika ge fanuc versamax rs 232 bo jakoś ciężko to zdobyć a oryginalny drogi
    proszę o pomoc jeśli jest to możliwe.
  • Poziom 11  
    Witaj.
    Czy nie jesteś trochę niezaradny? W googlach napewno trafiłbyś na głównego dystrybutora GeFanuca na Polskę, firmę ASTOR z Krakowa.
    Wystarczy wpisać www.astor.com.pl, a potem wejść do Centrum technicznego. Tu wybierasz interesujący cię sterownik, a jest ich kilka: VersaMax, VersaMaxMicro, VersaMaxNano. Ich porty różnią się więc najlepiej jeśli sam wybierzesz odpowiedni. Dalej masz dostęp do całej dokumentacji technicznej w języku polskim i angielskim, również schematy kabli do różnych połączeń. Najprawdopodobniej dla ciebie będzie odpowiedni KG24, klikasz, otwierasz i wiesz wszystko. Jak masz w domu metr kabelka ekranowanego 4 lub 5-żyłowego, dwie wtyczki DIN-9, męską i żeńską, małą lutownicę i trochę zręczności to świat będzie Twój...
    Daj znać jak poszło.
    Pozdro...Mac.
  • Poziom 10  
    Przepraszam ale z astora to mam bardzo duzo zeczy i nawet bylem w astorze w katowicach ale o to sie nie zapytałem a kabelek zrobiony tak jak napisali nie działa właśnie i tu jest problem ze nie wime czy to ten ma być do konca jako do programowania bo mialem jakis inny schemat z krosem ale on też nie działa;/
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Nie dziwi mnie to wcale, gdyż problemy z kabelkami nie tylko w GeFanucu są na porządku dziennym. Na schematach często brakuje drobnych niuansów. Wprawdzie do VersaMax nie robiłem kabla, ale do Micro i do innych sterowników i paneli, zdarzały się różne przypadki. Schemat KG24 wydaje się być prawidłowy jeśli chodzi o numery na wtyczkach, opisy są nie zgodne bo nie można łączyć RD z RD tylko z TD. Napewno należy wykonać połączenia: TD-RD, RD-TD, CTS-RTS, RTS-CTS, GND-GND+ekran. Po stronie sterownika więcej sygnałów nie jest stosowanych, natomiast po stronie komputera są jeszcze CD-1, DTR-4 i DSR-6. Zazwyczaj sygnały dodatkowe należy zewrzeć aby nie doszło do braku sygnału gotowości, i tak napewno należy zewrzeć po stronie wtyczki do komputera styki 1 i 6, czy zwierać styk 4 nie jestem pewien, więc proponuję poeksperymentować. Zwierać styki 1-4-6 w różnych konfiguracjach i sprawdzać czy jest komunikacja ze sterownikiem.
    Styki dla sterownika VersaMax port 1 DIN-9:
    2-TD, 3-RD, 5-GND, 7-CTS, 8-RTS, 1-4-6-9- nie używane.
    Styki dla RS-232 w PC:
    1-CD, 2-RD, 3-TD, 4-DTR, 5-GND, 6-DSR, 7-RTS, 8-CTS, 9-RI.
    Próbuj dalej - powodzenia.
    Mac.
  • Poziom 24  
    Witam!
    Też usiłuję wykonać sobie kebelek po RS232 do VersaMax Micro (DB9<=>RJ45). gorn007 Jeżeli uda Ci się skomunikować ze sterownikiem to prosił bym opochwalenie się rozpiską.
    Ja na stronkach astora znalazłem taki schemat:
    Schemat kabla do ge fanuca versamax rs232
    Jedno co mie w tym schemacie na razie zastanawia to podciągnięcie +5V ze sterownika do pinu 9 złącza seregowego w PC.
    Po pierwsze od strony komputera PC opisany jest jako +5V IN. Na złączu RS nie ma przecież zasilania ani nie jest tam potrzebne. Pod pinem 9 jest RING – sygnał dzwonka, który w przypadku połączenia modemów przez sieć telefoniczną urządzenie nadające informowane jest o odebraniu sygnału odpowiadającego wywołaniu abonenta (dzwonieniu).
    Po drugie logiczna jedynka na złączu to od-3 do –12V a zero od +3 do +12V. Tak, że na upartego +5V nic nie oznacza.
    Po trzecie czy to podciągnięcie +5V jest wymagane? Gdzieś wyczytałem, że w sterowniku +5V dostępne na złączy RJ45 zabezpieczone jest bezpiecznikem, którego nie można wymieniać. Jak się spali to zasilanie nie jest dostępne na złączu i nie można z niego korzystać – ale programować można.
    Może ktoś to skomentować?
  • Poziom 10  
    Więc wszystko poszło jak najlepiej kabel jak się okazało bardzo prosty w wykonaniu bo ma być to 1do 1 czyli pin 1 do 1 itd... pin 5 do GND i koniec działa.Tylko problem był z ustawieniami nowego ge fanuca versamax jeśli chodzi o port rs232 bo nie było tego nigdzie napisane jakie ma standardowo ale na pomoc przyszedł astor i programik, który sprawdza parametry jakie są ustawione na sterowniku po sprawdzeniu tych parametrów i wpisaniu poprawnych zadziałało jak i działa komunikacja z InTouchem i wizualizacja jak by ktoś coś chciał co do komunikacji miedzy ge fanuc i intouch to mam coś i wiem co i jak już:)
    pozdrawiam i dzięki za pomoc

zamykam temat
  • Poziom 11  
    Witaj gorn007 - sukces zawsze satysfakcjonuje. Pozdrawiam.

Witaj ma3-4ysz. Do programowania i komunikacji online z VersaMaxMicro i Nano używam oryginalnego kabla IC200CBL500A. Sprawdziłem połączenia fizyczne ze schematem i wszystko się zgadza. Zaprogramowałem i prowadziłem komunikację z ponad 10 różnymi Micro i Nano, efekt był zawsze pozytywny i bez problemów. Myśle że możesz wykonać sobie taki kabel i będzie ok.
    Sygnał RI jest sygnałem przychodzącym do komputera i odbieranym przez oprogramowanie modemu jako sygnał przychodzącego połączenia. Nie znalazłem jakie ma znaczenie dla oprogramowania CCME czy InToucha - może potwierdzenie fizycznego połączenia ze sterownikiem, sygnał +5V to już logiczne 1 (jest to linia sterująca, dla linii danych było by to logiczne 0).
    Jeśli jest niezbędnie konieczna ta informacja to najlepiej zwrócić się z zapytaniem bezpośrednio do inżynierów z Astora.
  • Poziom 24  
    Jeżeli będzie działać i dopuki będzie działać to ludziom głowy nie będę zawracał. Dzięki za pomoc, zabieram się za lutowanie.
    Pozdrawiam