Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat kabla do ge fanuca versamax rs232

gorn007 28 Dec 2008 18:12 6928 7
    gorn007
    Level 10  
    Witam chciałem się zapytać czy ktoś ma schemat kabla do sterownika ge fanuc versamax rs 232 bo jakoś ciężko to zdobyć a oryginalny drogi
    proszę o pomoc jeśli jest to możliwe.
    maciek sekundka
    Level 12  
    Witaj.
    Czy nie jesteś trochę niezaradny? W googlach napewno trafiłbyś na głównego dystrybutora GeFanuca na Polskę, firmę ASTOR z Krakowa.
    Wystarczy wpisać www.astor.com.pl, a potem wejść do Centrum technicznego. Tu wybierasz interesujący cię sterownik, a jest ich kilka: VersaMax, VersaMaxMicro, VersaMaxNano. Ich porty różnią się więc najlepiej jeśli sam wybierzesz odpowiedni. Dalej masz dostęp do całej dokumentacji technicznej w języku polskim i angielskim, również schematy kabli do różnych połączeń. Najprawdopodobniej dla ciebie będzie odpowiedni KG24, klikasz, otwierasz i wiesz wszystko. Jak masz w domu metr kabelka ekranowanego 4 lub 5-żyłowego, dwie wtyczki DIN-9, męską i żeńską, małą lutownicę i trochę zręczności to świat będzie Twój...
    Daj znać jak poszło.
    Pozdro...Mac.
    gorn007
    Level 10  
    Przepraszam ale z astora to mam bardzo duzo zeczy i nawet bylem w astorze w katowicach ale o to sie nie zapytałem a kabelek zrobiony tak jak napisali nie działa właśnie i tu jest problem ze nie wime czy to ten ma być do konca jako do programowania bo mialem jakis inny schemat z krosem ale on też nie działa;/
  • Helpful post
    maciek sekundka
    Level 12  
    Nie dziwi mnie to wcale, gdyż problemy z kabelkami nie tylko w GeFanucu są na porządku dziennym. Na schematach często brakuje drobnych niuansów. Wprawdzie do VersaMax nie robiłem kabla, ale do Micro i do innych sterowników i paneli, zdarzały się różne przypadki. Schemat KG24 wydaje się być prawidłowy jeśli chodzi o numery na wtyczkach, opisy są nie zgodne bo nie można łączyć RD z RD tylko z TD. Napewno należy wykonać połączenia: TD-RD, RD-TD, CTS-RTS, RTS-CTS, GND-GND+ekran. Po stronie sterownika więcej sygnałów nie jest stosowanych, natomiast po stronie komputera są jeszcze CD-1, DTR-4 i DSR-6. Zazwyczaj sygnały dodatkowe należy zewrzeć aby nie doszło do braku sygnału gotowości, i tak napewno należy zewrzeć po stronie wtyczki do komputera styki 1 i 6, czy zwierać styk 4 nie jestem pewien, więc proponuję poeksperymentować. Zwierać styki 1-4-6 w różnych konfiguracjach i sprawdzać czy jest komunikacja ze sterownikiem.
    Styki dla sterownika VersaMax port 1 DIN-9:
    2-TD, 3-RD, 5-GND, 7-CTS, 8-RTS, 1-4-6-9- nie używane.
    Styki dla RS-232 w PC:
    1-CD, 2-RD, 3-TD, 4-DTR, 5-GND, 6-DSR, 7-RTS, 8-CTS, 9-RI.
    Próbuj dalej - powodzenia.
    Mac.
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Witam!
    Też usiłuję wykonać sobie kebelek po RS232 do VersaMax Micro (DB9<=>RJ45). gorn007 Jeżeli uda Ci się skomunikować ze sterownikiem to prosił bym opochwalenie się rozpiską.
    Ja na stronkach astora znalazłem taki schemat:
    Schemat kabla do ge fanuca versamax rs232
    Jedno co mie w tym schemacie na razie zastanawia to podciągnięcie +5V ze sterownika do pinu 9 złącza seregowego w PC.
    Po pierwsze od strony komputera PC opisany jest jako +5V IN. Na złączu RS nie ma przecież zasilania ani nie jest tam potrzebne. Pod pinem 9 jest RING – sygnał dzwonka, który w przypadku połączenia modemów przez sieć telefoniczną urządzenie nadające informowane jest o odebraniu sygnału odpowiadającego wywołaniu abonenta (dzwonieniu).
    Po drugie logiczna jedynka na złączu to od-3 do –12V a zero od +3 do +12V. Tak, że na upartego +5V nic nie oznacza.
    Po trzecie czy to podciągnięcie +5V jest wymagane? Gdzieś wyczytałem, że w sterowniku +5V dostępne na złączy RJ45 zabezpieczone jest bezpiecznikem, którego nie można wymieniać. Jak się spali to zasilanie nie jest dostępne na złączu i nie można z niego korzystać – ale programować można.
    Może ktoś to skomentować?
    gorn007
    Level 10  
    Więc wszystko poszło jak najlepiej kabel jak się okazało bardzo prosty w wykonaniu bo ma być to 1do 1 czyli pin 1 do 1 itd... pin 5 do GND i koniec działa.Tylko problem był z ustawieniami nowego ge fanuca versamax jeśli chodzi o port rs232 bo nie było tego nigdzie napisane jakie ma standardowo ale na pomoc przyszedł astor i programik, który sprawdza parametry jakie są ustawione na sterowniku po sprawdzeniu tych parametrów i wpisaniu poprawnych zadziałało jak i działa komunikacja z InTouchem i wizualizacja jak by ktoś coś chciał co do komunikacji miedzy ge fanuc i intouch to mam coś i wiem co i jak już:)
    pozdrawiam i dzięki za pomoc

zamykam temat
    maciek sekundka
    Level 12  
    Witaj gorn007 - sukces zawsze satysfakcjonuje. Pozdrawiam.

Witaj ma3-4ysz. Do programowania i komunikacji online z VersaMaxMicro i Nano używam oryginalnego kabla IC200CBL500A. Sprawdziłem połączenia fizyczne ze schematem i wszystko się zgadza. Zaprogramowałem i prowadziłem komunikację z ponad 10 różnymi Micro i Nano, efekt był zawsze pozytywny i bez problemów. Myśle że możesz wykonać sobie taki kabel i będzie ok.
    Sygnał RI jest sygnałem przychodzącym do komputera i odbieranym przez oprogramowanie modemu jako sygnał przychodzącego połączenia. Nie znalazłem jakie ma znaczenie dla oprogramowania CCME czy InToucha - może potwierdzenie fizycznego połączenia ze sterownikiem, sygnał +5V to już logiczne 1 (jest to linia sterująca, dla linii danych było by to logiczne 0).
    Jeśli jest niezbędnie konieczna ta informacja to najlepiej zwrócić się z zapytaniem bezpośrednio do inżynierów z Astora.
    ma3-4ysz
    Level 24  
    Jeżeli będzie działać i dopuki będzie działać to ludziom głowy nie będę zawracał. Dzięki za pomoc, zabieram się za lutowanie.
    Pozdrawiam