Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Elektryczna w garażu

deczka85 28 Gru 2008 19:59 12923 21
  • #1 28 Gru 2008 19:59
    deczka85
    Poziom 10  

Witam wszystkich. Niedawno dobudowałem do domku jednorodzinnego garaz. Chciałbim w nim zrobic jakaś instalacje elektryczną. Podłączone w nim bedzie np. oświetlenie, jakis kontakt. Podłaczone do kontaktu moze byc czasmi jakas wiertarka lub świfierka a w wakcjie kosiarka do trawy. Prąd pociągnałbym najchetniej z kontaktu z domu bo jest najblizej. W komtacje w domu są 2 kable wiec chyba instalacja jest 2 kablowa. Mam pytanko czy taka instalacja moze byc pociągnieta z dniazdka z domu? Jaki zastosowac kable z gniazdka do puszki i z puszki do odbiorników jak równiez czy w garażu instalować jakiekolwiek bezpiecznik czy coś podobnego? Jesli ktos by był chcetny prosiłbym o jakis schemat narysowany na kolanie. Z góry dziekiuje i pozdrawiam wszystkich

:arrow: Pisownia! j.

1 21
  • Sklep HeluKabel
  • #2 28 Gru 2008 20:20
    micchaal12
    Poziom 10  

Witam.
    Mógłbyś tak zrobić lecz nie polecam takiego rozwiązania. Polecam osobną linie z bezpiecznikiem (kosiarki mają nawet 2000wat, a to dosyć sporo) .

0
  • #3 28 Gru 2008 20:30
    deczka85
    Poziom 10  

wiem wiem ze to było by lepsze rozwiązenie. Mam kosiarke 1300 w. no ale musze jakos pociagnąc prąd z tego gniazdka bo skrzynka jes z drugiej strony domu.

1
  • #4 28 Gru 2008 21:08
    DJ Troolu
    Poziom 10  

Witam! Wnioskuję że masz w domu sieć TN-C (bez wyłącznika różnicowo-prądowego). Można dokonać takiej "ekonomicznej" przeróbki, zależy to jednak od obciążenia obwodu który chcesz wykorzystać. Jeżeli okaże się zbyt duże, to trzeba będzie ciągnąć nowy obwód do garażu z innego miejsca. Jaki jest przekrój przewodów w tym obwodzie? Napisz ile jest w nim gniazd, co jest do niego podłączone i jaki jest mniej więcej długi? Jakie są odległości z domu do garażu? Czy posiadasz uziemienie?
    Przewody na pewno co najmniej 2,5mm2 i obowiązkowo zabezpieczenie B16.
    Ponieważ zamierzasz używać kosiarki elektrycznej najbezpieczniej byłoby zrobić nowy obwód 3-żyłowy (przewód ochronny uziemienie) lub dokoptować uziemienie do gniazdka w garażu. Jak się to nie uda to przynajmniej zerowanie bolca ochronnego w gniazdku w garażu.
    Pozdrawiam!

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 28 Gru 2008 22:33
    deczka85
    Poziom 10  

Odległośc z domu do garażu tz. długosc kabla to nie wiecej niz 2 metry. nie wiem co jest podłączone w tym obwodzie ale wydaje mi sie ze tylko jakies same gniastka ewentualnie 1 żarówka 60 w na korytarzu. W garazu na stałe bedzie podłączone tylko oswietlenie nie wiecej niz 60-100 w. Wiec pobór bedzie nie duzy. Ewentualnie jakas kosiarka lub wiertarka raz na jakis czas. A kabel w domu wgniastku 2*2.5. Jak myslicie nie wytrzyma taka instalacja?

0
  • #6 29 Gru 2008 20:57
    DJ Troolu
    Poziom 10  

No widzisz to nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać to poprawnie:)
    Poprawnie wykonana instalacja posiada: oddzielne obwody gniazd na kuchnię, łazienkę, pokoje, garaż/pomieszczenie gospodarcze, oddzielne obwody siłowe, oddzielny oświetleniowy; wszystko na oddzielnych zabezpieczeniach. Dodatkowo ochrona pośrednia (różnicówka).
    Jeżeli masz dokoptowane jeszcze w domu do gniazd światło to niedobrze ale cóż... (choć myślę że tak nie jest).
    Mam jeszcze pytanie jakie masz zabezpieczenia instalacji (wkładki topikowe, "esy"?) i ile?
    Jeśli zamierzasz mieć w garażu gniazdo i oświetlenie to zrób to porządnie tzn. poprowadź do garażu oddzielny obwód 2x2,5mm2 ze skrzynki bezpiecznikowej; w garażu załóż zabezpieczenie B16 na gniazdo i wyzeruj bolec ochronny (możesz dorobić śmiało więcej gniazd albo podwójne zawsze się przyda); załóż też zabezpieczenie B6 (B10) na oświetlenie (dla oświetlenia przewód 2x1,5mm2). Nie będzie to aż tak dużo kosztować a będzie bezpieczne i pewne.
    W przypadku Twojej instalacji nie polecam dołączania się do gniazda w domu (ze względu na różne "niespodzianki" które już widziałem z powodu takich doróbek ale nie chce się rozpisywać:))
    Pozdrawiam!

0
  • #7 29 Gru 2008 21:18
    Akrzy74
    Specjalista Elektroenergetyk

Kol. DJ Troolu - Przeczytaj dokładnie to co napisałeś /może na głos/ i zastanów się co ty proponujesz. Piszesz o instalacji wykonanej bezpiecznie i pewnie - przewodami 2x... :idea: Tak, to się robiło 20 lat temu. Czyżby czas się zatrzymał ?

0
  • #8 29 Gru 2008 22:06
    DJ Troolu
    Poziom 10  

Chodzi mi też o ekonomiczność instalacji. Oczywiście powinien pociągnąć 3x i połączyć PE z N w skrzyni i uziemić jeśli ma uziemienie... powinien wsadzić też różnicówkę... itd. itp. aż dojdziemy do tego żeby wymienił sobie całą instalację. Rozumiem to ale chodzi tylko o drobną doróbkę. Skoro instalacja sprzed 20 lat to i taka doróbka... chyba że cała nowa.

0
  • #9 29 Gru 2008 22:20
    Akrzy74

Gdzie ty tu widzisz ekonomiczność ! Kilka, kilkanaście metrów kabla...Nawet jeśli idzie o drobną doróbkę, to róbmy to zgodnie z wiedzą i sztuką. Nawet jeśli chcemy dołożyć jedno gniazdko- to należy dać przewód 3x . Ciekawy jestem, czy jeśli robił byś to u siebie, to czy zrobił byś taką fuszerkę. Proponuję też, podczas odnawiania świadectwa kwalifikacji wspomnieć egzaminatorowi o takiej ekonomiczności.

0
  • #10 30 Gru 2008 18:40
    deczka85
    Poziom 10  

Dzieki panowie za różne odpowiedzi. W domu Mam Instalacje z # korkami chyba tzw topikowe i jakies wyłacznik przeciw porazeniowy, gdyz siłe mam wyprowadzona na zewnątrz domu. Nie znam nie za bardzo na elektryce ale wiez ze w kontacje mam 2 kable, i własnie z tego gniazdka chce pociądnąc 2 metry kabla przez sciane go garazu, aby miec tam jakis prąd. zrobic tam jedno gniazdko i jakies 80 W oswietlenie. I jak waszym zdanie ta instalacja z tego kontaktu nie wytrzyma?

0
  • #11 30 Gru 2008 19:00
    Akrzy74

To czy instalacja wytrzyma czy nie, to jedna sprawa. To, czy będzie to wykonane poprawnie i bezpiecznie, to druga sprawa. To, czy poradzisz sobie z wyłącznikiem różnicowo-prądowym, to trzecia sprawa.
    Napisałeś że masz wył. róż.prądowy, oraz że

Cytat:
    Nie znam nie za bardzo na elektryce ale wiez ze w kontacje mam 2 kable
    Jeśli tak jest, należy poddać pod wątpliwość instalację, a właściwie potrzebne są dokładne oględziny elektryka.
    Jeśli jest w pobliżu tego gniazdka puszka rozdzielcza, to z niej ewentualnie można zasilić garaż. To jest zadanie dla elektryka :| Zawsze możesz poprosić elektryka aby obejrzał, ocenił, coś zaproponował...

0
  • #12 30 Gru 2008 19:24
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Akrzy74 napisał:
    To jest zadanie dla elektryka

I za te słowa kol. Akrzy74 Cię lubię. Trzeba było tak od razu, bez zbędnych dyskusji. Czapka z głowy przed Tobą.

0
  • #13 30 Gru 2008 19:46
    lukaszlanga
    Poziom 16  

to prawda najlepiej jak to oceni i wykona elektryk który w razie co będzie mógł się podpisać pod wykonaną robotą bo przykładowo jeśli garaż jest metalowy i zrobisz instalacje sam i gdzieś przypadkiem pójdzie na garaż napięcie bo coś się pomyliłeś to jak ktoś dotknie go to może stracić życie a ty będziesz za to odpowiedzialny

0
  • #14 30 Gru 2008 20:20
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

lukaszlanga napisał:
    to prawda najlepiej jak to oceni i wykona elektryk który w razie co będzie mógł się podpisać pod wykonaną robotą bo przykładowo jeśli garaż jest metalowy i zrobisz instalacje sam i gdzieś przypadkiem pójdzie na garaż napięcie bo coś się pomyliłeś to jak ktoś dotknie go to może stracić życie a ty będziesz za to odpowiedzialny

Odpowiedzialnym, to wypadało by być nawet za swoje posty i trochę się zastanowić, zanim się coś napisze. To nie jest forum kulinarne, gdzie problemem jest czy lepsza jajecznica na maśle, czy na boczku.

0
  • #15 31 Gru 2008 00:42
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Witam.
    Wspaniałe porady, tylko kolega dalej nie wie jak to ma zrobić,może mi się uda jakoś ci to wytłumaczyć.Zacznij od uziemienia,jeżeli przez garaż przechodzi stalowa rura z wodą to1/3 roboty masz mniej jeżeli nie to musisz sobie zrobić sam zakładam że nie masz rury z wodą i robimy sami uziemienie a więc potrzebna ci będzie około1,5mb rury stalowej ocynkowanej 3/4cala lub o większej średnicy ale bez przesady.Na zewnątrz budynku gdzieś przy ścianie wykop dołek na około0,5metra w rurze około 5 cm od góry przewierć otwór wiertłem8,5 włóż śrubę 8 i nakręć nakrętkę,tą rurkę wstaw do dołka śrubą do góry i wbij ją w ziemię aż po samą śrubę,zmierz odległość od rury do miejsca gdzie będzie zamocowana nasza rozdzielnia a teraz bierz kasę i na zakupy.Kupujemy przewód 1x4żółto zielony od rozdzielni do rury uchwyty telefoniczne psujące do tego przewodu ;mocujemy co około30cm,na zgięciach gęściej,2bezpieczniki tzw esy jeden 16 A typu B i jeden6A też typu B.Potrzebny też nam będzie wyłącznik1fazowy rużnicowo prądowy30mA,gniazdo hermetyczne i wyłącznik hermetyczny a także rozdzielnia natynkowa4polowa.Sprzedawca w sklepie coś ci dobierze potrzebny będzie jeszcze przewód3x2,5od rozdzielni do gniazdka a także 3x1,5od rozdzielni do wyłącznika i do lampy i to by było tyle zakupów. Naciągnij mocno przewód1x4tak żeby był prosty z jednej strony sciągnij izolacje na tyle żeby można było zrobić oczko i złożyć na śrubę między2 podkładkami i silnie skręcić.przewód układamy tak żeby nie można go było uszkodzić i mocujemy uchwytami do miejsca gdzie będzie nasza rozdzielnia następnie mocujemy rozdzielnię i podstawy gniazda i wyłącznika resztę montujemy tak jak w załączniku tylko staranniej,zrobiłem to celowo żeby było widać co i jak podłączyć.Niebieskie przewody od wyłącznika i od gniazda skręcamy razem i podłączamy pod zacisk N w rużnicówce .Pod esa 16 pdłączamy gniazdo a pod6światło.Przewody żółto zielone łączymy razem przy pomocy listwy mosiężnej znajdującej się w rozdzielni.Powodzenia i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!

2
  • #16 31 Gru 2008 00:57
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Zapomniałem dodać . Zasil tą rozdzielnię 2 przewodami z tego gniazdka tylko pamiętaj że niebieski to 0 a czarny to fazowy. Skręć te przewody i zaizoluj a gniazdkiem zatkaj tą dziurę i nie zapomnij zasypać dołka

0
  • #17 31 Gru 2008 11:18
    marian_em
    Poziom 25  

Zapomnieliscie jeszcze ze trzeba zrobic projekt i moze nawet osobny licznik bo jesli np sasiad bedzie chcial cos sobie przewiercic to od razu mozna go skasowac za zuzyta energie...
    Chyba troche przeginacie, normy normami ale prawda jest taka ze gosc i tak sobie pociagnie przez sciane zasilanie do garazu z tego gniazdka i tak. Problem w tym ze chcial sie dowiedziec jak to zrobic zeby bylo bezpiecznie a tu mu sie proponuje wkopac uziom... No sorry ale w przypadku zasilania wiertarek/szlifierek/kosiarek itd... uziom ma znaczenie marginalne bo zadne z tych urzadzen nawet nie wie ze jego wlasiciel jechal dwa dni z lopata zakopujac uziom na 2 omy :] Gdyby gosc robil gniazdko i kinkiet w tym samym pokoju to zasilenie z puszki nie stanowiloby problemu, bo dlaczego. Ale jak juz jest za sciana to trzeba ciagnac z glownej rozdzielni osobna linie (najlepiej 5x4mm na zapas) i zalozyc rozdzielnie (najlepiej na 48 modulow - tez na zapas), pozniej ja uzbroic i nastepne pol roku splacac :] Rozumiem ze posiadacz "zoltego papierka" chce wszystko ukladac przewodami 3x i 5x i chwala mu za to ze ma takie mozliwosci. Niestety nie wszedzie sie tak da ($$$) i nie wszedzie pogon za zgodnoscia z normami ma sens. Lepiej polozyc 2x i zrobic porzadny mostek juz w gniazdku, niz polozyc 3x i byle jak skrecic w puszce gdzie przed nasza wizyta bylo juz 20 przewodow i ciezko bez uzycia mlotka sie zmiescic pod deklem. Efekt i tak bedzie ten sam (dokladnie).

1
  • #18 31 Gru 2008 12:04
    deczka85
    Poziom 10  

dzieki koledzy za wszystkie opinie i pomoc. Napewno skorzystam z waszych porad. Dzieki jeszcze raz. SZCZESLIWEGO NOWEGO ROK. POZDRAWIAM

Dodano po 26 [minuty]:

Dokładnie Marian-en tak jest jak piszesz.Mam 2 przewody w gniastku. i chce w miare bezpiecznie załozyc kilka kabli w garazu zeby było oswietlenie i jakis kontak. Chodzi mi jak to zrobic zeby było dobrze( działało). Prosze o jakis szkic na kolanie. Pozdrawiam

0
  • #19 31 Gru 2008 18:30
    Akrzy74

marian_em napisał-

Cytat:
    Rozumiem ze posiadacz "zoltego papierka"

Kogo miałeś na myśli ?
    Cytat:
    przewodami 3x i 5x i chwala mu za to ze ma takie mozliwosci. Niestety nie wszędzie sie tak da ($$$) i nie wszedzie pogon za zgodnoscia z normami ma sens.

Piszesz o kosztach, ale- np przewód YDYp 3x2.5 kosztuje około 170 zł brutto. Przewód YDYp 2x2.5 około 220zł brutto. Nie pisz więc o kosztach, bo chyba różnice widać gołym okiem. O normach nikt nawet nie wspomniał. No bo i po co.
    Cytat:
    Lepiej połorzyc 2x i zrobic porzadny mostek juz w gniazdku, niz polozyc 3x i byle jak skrecic w puszce gdzie przed nasza wizyta bylo juz 20 przewodow i ciezko bez uzycia mlotka sie zmiescic pod deklem. Efekt i tak bedzie ten sam (dokladnie).

Wygląda na to, że już tam byłeś i widziałeś jak wyglądają puszki w środku, jak są łączone a raczej upychane. Jeśli wg ciebie porządny mostek załatwi całą sprawę to gratuluję ci fachowości w tej materii- innej nie neguję. Choć byś wstawił mostek w gniazdku z 4mm /porządny/ to nie zmienia to faktu, że przewód do gniazdka jest 2x, prawdopodobnie słabo skręcony w puszce- bo przecież tam było już z 20 elektryków siwiejących z antenkami. Nawet nie spytałeś o rodzaj przewodu- AL, czy Cu, a dajesz takie śmiałe wskazówki amatorowi /czytaj nie elektrykowi /.

sq9jjh napisał-
    Cytat:
    Odpowiedzialnym, to wypadało by być nawet za swoje posty i trochę się zastanowić, zanim się coś napisze. To nie jest forum kulinarne, gdzie problemem jest czy lepsza jajecznica na maśle, czy na boczku.

To jest bardzo ciekawa puenta tego tematu, a odważnemu proponuję już robić schemat "na kolanie"

0
  • #20 31 Gru 2008 19:04
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Człowieku życie ma się JEDNO . Piszesz że chciałbyś zasilić z tego gniazdka kosiarkę a i jak to w garażu czasem poświecić przy samochodzie jakąś żarówką . Nie oszczędzaj na rużnicówce i na uziemieniu. ŻYCIE ma się tylko jedno

0
  • #21 31 Gru 2008 20:34
    marian_em
    Poziom 25  

Akrzy74 napisał:
    Kogo miałeś na myśli ?
    Chyba wiesz co to zolty papier wiec skad to pytanie?
    Cytat:
    Piszesz o kosztach, ale- np przewód YDYp 3x2.5 kosztuje około 170 zł brutto. Przewód YDYp 2x2.5 około 220zł brutto. Nie pisz więc o kosztach, bo chyba różnice widać gołym okiem.
    Nie mowie o roznicy w cenie na dwoch metrach przewodu tylko o calosci "fachowej" instalacji gniazdka. Z paru zlotych na gniazdko chcemy mu zrobic osobna instalacje na garaz.
    Cytat:
    Wygląda na to, że już tam byłeś i widziałeś jak wyglądają puszki w środku, jak są łączone a raczej upychane. Jeśli wg ciebie porządny mostek załatwi całą sprawę to gratuluję ci fachowości w tej materii- innej nie neguję. Choć byś wstawił mostek w gniazdku z 4mm /porządny/ to nie zmienia to faktu, że przewód do gniazdka jest 2x
    Twoj przewod 3x2,5mm bedzie zasilany z tej samej puszki, wiec nadal nie widze ani jednego za na korzysc przewodu 3x..., jak nowoczesny on by nie byl
    Cytat:
    prawdopodobnie słabo skręcony w puszce- bo przecież tam było już z 20 elektryków siwiejących z antenkami. Nawet nie spytałeś o rodzaj przewodu- AL, czy Cu, a dajesz takie śmiałe wskazówki amatorowi /czytaj nie elektrykowi /.
    Jesli jest tam alu to co? Roznica bedzie taka ze miedz moze byc na zaciskach albo na ruski skret a alu na zaciskach/pierscieniach (przynajmniej ja nie widzialem "skrecanej" instalacji w alu). Jesli by sie jednak trafilo alu skrecane kombinerkami to jedyna przerobka bedzie skrecenie tego zaciskami/kostkami bo alu + cu na skretce to absolutna abstrakcja jak dla mnie. A czy wczesniej dlubalo tam dwudziestu czy jeden konkretny artysta-malarz to nie robi dla mnie roznicy, ja nie z tych co na dzien dobry wyliczaja co to poprzednik nie spier...lil i trzeba bedzie poprawiac...

0
  • #22 31 Gru 2008 21:11
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Kolego marian_em, nie tak nerwowo :)

Cytat:
    Twoj przewod 3x2,5mm bedzie zasilany z tej samej puszki, wiec nadal nie widze ani jednego za na korzysc przewodu 3x..., jak nowoczesny on by nie byl

A ja jednak widzę sens ;)
    Czy garaż był i instalacja w nim była? Nie, nie było garażu ani instalacji, więc o żadnych modernizacjach, remontach czy odtworzeniach i jak zwał tak zwał nie ma mowy.
    Garaż wybudowano w czasie obowiązywania nowych przepisów, więc niema mowy o przewodach 2x... Obojętnie jaką instalacje posiada domek pod który podłączony będzie garaż ten ostatni musi spełniać obowiązujące normy i przepisy. Zatem tylko i wyłącznie 3x...
    Ponadto starą instalacje powinno się dostosować do nowej a nie na odwrót ;)

0