Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka zasilacza ATX na układach TPS3510, KA3842

peter013 28 Dec 2008 22:28 11504 19
    peter013
    Level 12  
    Witam.
    Ostatnio wziąłem się za przerabianie zasilacza komputerowego i siedzą w nim dwa układy scalone: TPS3510 (od zabezpieczeń) oraz KA3842 (PWM).
    Mam problem ponieważ chce wyłączyć zabezpieczenia: +3,3V, +5V , +12V

Udało mi sie wyłączyć to na +3,3V odłączając nóżkę 5.
    Jednak gdy chce odłączyć pozostałe zasilacz włącza sie tylko na ułamek sekundy i wyłącza.
    Nie mam pojęcia co mam zrobić najlepiej pasowało mi pozbyć sie tego układu jeśli to możliwe.
    Proszę o pomoc co można z ty zrobić.
    PS.
    Zasilacz działa mam tylko odłączone zabezpieczenie na +3,3V, a tamte nóżki podłączyłem tak jak były.
    danthe
    Level 30  
    Witam!
    Weź dwie diody zenera, 3V3 i 5V1 oraz dwa rezystory 1K.
    Rezystory daj do +12V, a drugą stroną podłącz do diod zenera, a te ostatnie do masy.
    W ten sposób otrzymasz napięcia do oszukania zabezpieczenia.
    Pozdr. Daniel
    syf2001
    Level 10  
    Sorry ale nie rozumiem w jaki sposób to pomoże?
    Jeśli napięcie wzrośnie ponad +3.3V albo +5V to zasilacz się wyłączy. Autora tematu proszę o sprecyzowanie o jakie wyłączenie zabezpieczeń chodzi?
    Zasilacze mają zabezpieczenie przeciwzwarciowe na każdym wyjściu, przeciw zbyt niskiemu napięciu na wyjściu, przeciw zbyt wysokiemu na wyjściu, przeciw zbyt niskiemu napięciu zasilania i chyba coś jeszcze!

Też mnie interesuje ten temat, ale pod kątem wyciśnięcia z zasilacza max. stabilizowanego napięcia przy możliwie największej mocy.
    I jeszcze, żeby startował automatycznie po zaniku napięcia zasilania i przypadkowego zwarcia wyjścia.
    danthe
    Level 30  
    No pomoże, ja tak oszukuję zasilacze ATX które mają kontroler PWM razem z układami over i under voltage.
    Odłączam linie doprowadzające napięcia +3,3V i +5V do scalaka, a podłączam w te miejsca napięcia z diod zenera.

I układ zabezpieczenia UV/OV ma doprowadzone stabilizowane napięcia o właściwej wartości.
    Dla gałęzi +12V daję dzielnik napięcia którego wyjście podłączam do we +12V zabezpiezeń.
    To jest tak ogólnie, jest od groma różnych zasilaczy i do każdego trzeba indywidualnie, ale ja tak to mniej więcej rozwiązuję.
    Pozdr. Daniel
    TONI_2003
    Moderator
    peter013 wrote:
    Witam ostatnio wziąłem się za przerabianie zasilacza komputerowego i siedzą w nim 2 układy scalone TPS3519 (od zabezpieczeń) oraz KA3842 (PWM).

Witam.
    Jakoś pomimo szczerych mych chęci w znalezieniu aplikacji dla układu: TPS3519 wszelkie moje poszukiwania spełzły na niczym...
    Czyżby na pewno kolega podał poprawna nazwę układu?
    Spytam jeszcze nazwę firmy oraz model zasilacza w jakim zastosowano wspomniany powyżej układ TPS3519 jako, że inne, a podobne układy z tej firmy występują, a tego jakoś nie można znaleźć.
    Czy wspomniany układ występuje w takiej obudowie jak poniżej?
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
    peter013
    Level 12  
    Faktycznie pomyliłem sie chodziło o układ oto nota do niego TPS3510.
    Zależy mi na wyłączeniu wszystkich zabezpieczeń, a przede wszystkim tego które wyłącza zasilacz gdy napięcie jest za wysokie i za niskie.
    Ma może ktoś jakiś pomysł żeby ominąć układ ponieważ on służy o ile się nie mylę do zabezpieczeń i przycisku power.
    Może wystarczy go wylutować i dać jakiś sygnał do kontrolera PWM jak myślicie?
    PS.
    Mi też zależy na zwiekszeniu napięcia zasilacza i najlepiej wywaleniu wszytkiego co możliwe (uproszczeniu wszystkiego).
    Poniżej załączam skan wraz z opisem, może to coś pomoże.
    danthe
    Level 30  
    Wylutuj scalak, włóż zworkę pomiędzy wyprowadzenia 2 i 3. powinien zasilacz startować po podłączeniu do sieci. W sumie wyjścia w tym scalaku są typu OC więc nawet nie musisz wylutowywać :D , ewentualnie trzeba by odciąć nóżkę 8 scalaka.
    peter013
    Level 12  
    Wielkie dzięki Kolega jest genialny, a może jeszcze wiesz jak zwiększyć teraz napięcie na tym zasilaczu żeby uzyskać jak największe?
  • Helpful post
    danthe
    Level 30  
    Proszę więc o wyraźniejsze zdjęcia zasilacza z obu stron płytki (tak aby było widać ścieżki i elementy).
    peter013
    Level 12  
    Pozdejmowałem radiatory bo nie można było dojść, jak widać na zdjęciach trochę elementów wylutowałem i nadal jest wszystko ok. Tylko nie mam pojęcia jak zwiększyć napięcie.
    Przeróbka zasilacza ATX na układach TPS3510, KA3842Przeróbka zasilacza ATX na układach TPS3510, KA3842Przeróbka zasilacza ATX na układach TPS3510, KA3842
    Przeróbka zasilacza ATX na układach TPS3510, KA3842Przeróbka zasilacza ATX na układach TPS3510, KA3842Przeróbka zasilacza ATX na układach TPS3510, KA3842
    Jednak udało mi się dojść samemu wystarczyło zmienić rezystancje (foto 1 pod tranzystorem są 3 rezystory 2 dokładne i pomiędzy zwykły gdy w sumie ich opór sie zwiększa to napięcie rośnie a gdy zmniejsza to napięcie maleje) dziękuje wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam peter013
  • Helpful post
    danthe
    Level 30  
    Masz na myśli IC3?
    Jeśli tak to jest to pewnie jakaś regulowana dioda zenera z serii TL4xx.
    Jeden z rezystorów podłączony jest najprawdopodobniej do wyjścia +5V, a drugi do +12V.
    Jeśli tak to proponuję rezystor od 5V usunąć, a zamiast tego od 12V zamontować potencjometr montażowy.

Pozdr. Daniel
    peter013
    Level 12  
    Tak o to mi chodziło, po wylutowaniu jednego rezystora opór wzrósł z 6K do 9K, a napięcie teraz wynosi +26V.
    Jak myślisz ile jeszcze można podnieść napięcie, bo nie chce uszkodzić zasilaczy?
    Zależy mi żeby osiągnąć jak najwięcej ponieważ chcę zasilić kostki TDA7294, oczywiście mam dwa takie zasilacze przerobione aby uzyskać napięcie symetryczne.
    PS.
    Powyżej ten element to TL431
    danthe
    Level 30  
    Ograniczeniem możliwości dalszego zwiększania napięcia wyjściowego będzie napięcie pracy kondensatorów elektrolitycznych na wyjściu zasilacza oraz napięcie wsteczne diod prostowniczych.

Należy pamiętać że w gałęzi +5V także się zwiększa napięcie, więc dobrze by było po prostu zdemontować te elementy.
    peter013
    Level 12  
    Mam jeszcze taki problem, że nie wiem ile wytrzyma ta dioda od gałęzi +12V.
    Posiada ona oznaczenie 1OH100C, ale niestety nigdzie nie można znaleźć noty takiego układu (albo nie umiem szukać), może ma ktoś notę tego układu.
  • Helpful post
    TONI_2003
    Moderator
    :arrow: Ależ proszę bardzo: GMR10H100C :D
    eit
    Level 17  
    Czy ktoś się orientuje jak działa zabezpieczenie przeciwzwarciowe w tym układzie 3510 ?
    Bo z noty 3510 nic nie wynika. Czyżby tak naprawdę działało tu zabezpieczenie poniżejnapięciowe które wyłącza zasilacz przy zbyt małym napięciu poniżej jakiegoś progu. Bo zwarcie to pewnie właśnie, mocny spadek napięcia na wyjściu, które układ wykrywa.
    Przy jakim napięciu prądzie się to uaktywania ?
    Czy jeśli na zasilaczu mam napisane 12V 10A to można przyjąć że przy 10A jeszcze nie zadziała tylko trochę powyżej ?
    danthe
    Level 30  

Zabezpieczenie przeciwzwarciowe to po prostu wykrycie zbyt niskiego napięcia na wejściu +3,3V lub +5V. Dla poprawnego działania jednak układ musi odczekać pewien czas od włączenia przetwornicy aby kondensatory mogły się naładować i dopiero wtedy włącza zabezpieczenie wykrywające zbyt niskie napięcia.

Wszystko jest w nocie katalogowej.
    eit
    Level 17  
    Czy napięcie spada w przybliżeniu liniowo w zależności od obciążenia ?
    Tzn jeśli podłączę jakieś obciążenie aby było 2A prądu, policzę o ile spadło napięcie to w ten sposób obliczę sobie w przybliżeniu prąd (obciążenie) przy jakim zadziała zabezpieczenie poniżejnapięciowe/nadprądowe ?
    danthe
    Level 30  
    Niestety to nie działa w ten sposób, układ sterujący zasilacza będzie dążył do utrzymania napięcia wyjściowego na stałym poziomie, niezależnie od obciążenia. Zabezpieczenie to zadziała dopiero przy ewidentnym zwarciu które powoduje przeciążenie przetwornicy i pozwala na jej start tylko na 75 ms po włączeniu. Do ograniczenia mocy przetwornicy w zasilaczu ATX służą inne elementy (przekładnik prądowy trafa sterującego, kontroler - najczęściej TL494 i kilka elementów dyskretnych). Aby zrobić ograniczenie prądowe w takim zasilaczu należało by przekonstruować układ ograniczenia mocy lub dorobić dodatkowy układ pomiarowy podający stan wysoki na wejście PSON po przekroczeniu zadanego prądu (pomiar na boczniku).
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W tym zasilaczu akurat siedzi KA3842, a on pracuje w trybie prądowym więc nic nie trzeba dorabiać :wink: