Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze kroki w programowaniu(LD) MELSEC FX - różne pytania

29 Gru 2008 12:22 7422 14
  • Poziom 24  
    Witam!
    Zamierzam zderzyć się z programowaniem w drabince ze sterownikami MITSUBISHI MELSEC FX. Jestem w tej materii początkującym i w pewnych, zapewne banalnych kwestiach, będę potrzebował Waszej pomocy.

Soft: GX Developer 7.06E
    Kabel: o ile zadziała to ten https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=32507b38632aa537fcb8fb65e8d617de
    PLC sterownik: jeszcze nie mam, ale to będzie jakiś starszy FX

1). Załóżmy, że mam sterownik FX0-14MR-ES 8In/6Out.
    Pisze najprostszy program przepisujący wejścia na wyjścia.
    Rozumiem, że X oznacza wejście, Y wyjście.

Zakładając nowy projekt wybieram FXCPU i FX0(S)
    Dziergam program

|..X000 ....................Y000....|
    |---||---------------------()-----|
    |..X001 ....................Y001....|
    |..X002 ................... Y002....|
    ...
    |..X005 ................... Y005....|
    |..X006 ....................Y006....|
    |-----------------------[ END ]--|

Konwertuję F4
    Ustawiam połączenia z PLC przez RS232 i z menu Online -> Write to PLC.

Coś będzie nie tak, gdyż skąd program wie, że używam sterownika FX0-14MR-ES 8In/6Out, przecież na wstępie projektu podałem tylko typ FX0(S), mam tylko 6 fizycznych wyjść a w programie użyłem Y006 czyli siódmego wyjścia? Gdzie to się posypie? Czy może jeszcze gdzieś deklaruje się jakie mam do dyspozycji we/wy? Może nie rozumiem adresowania We/Wy?
    Proszę o jakieś słowo pojaśnienia
  • SterControl
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam.
    Może się wcale nie posypać. Dawno już nie robiłem nic na Mitsu ale pamiętam że jeśli opisujemy w programie wejścia , których nia ma fizycznie na sterowniku, to program będzie je odczytywał jako wieczne zera. Chodzi chyba o to że procesor sterownika przygotowany jest na więcej we/wyj tylko wersje sterowników różnią się hardwarowo, czyli nie mają podłączonych więcej wejść i wyjść. Podobnie jak w innych sterownikach daje to pewne możliwości, np wykorzystanie nie wyprowadzonych wyjść jako komórki pamięci co pozwala zapisywać do nich i odpytywać je dalej w programie, ale diody tym nie zapalimy. Żeby sprawdzić czy tak faktycznie jest można napisać fragment:

|----|x001|---------------------(y007)--------|
    |
    |----|y007|---------------------(y001)--------|

jeśli y001 zapali się od x001 to znaczy że można :)

Pozdrawiam
  • SterControl
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    W rodzinie FX obowiązuje adresowanie bajtowe (ósemkowe) (ale tylko dla X i Y). Tzn wejścia będą w zakresie X0-X7,X10-X17, X20-X27 itd. Po X70-X77 będzie X100-X107(bo cyfr 8 i 9 nie używamy). To samo dotyczy wyjść. Konfiguracji sprzętowej oprócz podania rodziny FX nie wykonujesz. Po prostu pierwsze zawsze będą we/wy na CPU, potem na modułach rozszerzeń. Jeśli moduł ma np. 14 WE, to obejmie zakres X00-X17). Dalsze będą dotyczyć modułów rozszerzeń w kolejności podłączenia. Jeśli ostatnia "ósemka" na CPU nie jest pełna to i tak rozszerzania adresowane są od kolejnej oktawy.
    Jeśli użyjesz wejścia nie używanego (np. X17 w jednostce 10WE) to zawsze będziesz miał na tym wejściu FALSE (bo nie konfigurujesz sprzętu). Natomiast nie radzę nieużytych wejść/wyjść używać w charakterze pamięci, gdyż niektóre moduły specjalne (np. liczniki, analogi) mogą ich używać "wirtualnie" jako bity diagnostyczne, załączające, flagi ERROR itp
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    2). Czy sterowniki
    FX0-30MT-DSS
    FX0N-40MT
    FX0N-24MT
    mają możliwość podłączenia dodatkowego rozszerzającego modułu np. analogowego wejścia pomiaru temperatury FX2N 4AD-TC ?

3). Dlaczego, np sterownik FX0N-24MT, co oznacza, że ma mieć 24 I/O, faktycznie ma 16 wejść i 12 wyjść, co razem daje 28 punktów I/O?
  • Poziom 16  
    add2.

Rodzina FX0n ma możliwość podłączania modułów rozszerzeń. Tu masz link do danych o tych sterownikach:

http://www.mpl.pl/produkty.php?Show=fx/fx0n#0

Rodzina FX0 to chyba staroć, wydaje mi się że kiedyś takie gdzieś widziałem i miały moduły rozszerzeń. Te które widziałem miały sporo większy gabaryt niż współczesne FX-y. Ale to mogło być jeszcze coś innego
    Poniżej masz link do zestawienia wszystkich obecnie sprzedawanych sterowników Mitsubishi.

http://www.mpl.pl/produkty.php#sterowanie

add3.
    Sterownik FX0n 24mt ma 14 we i 10 wy, (patrz powyższy link) - nie wiem skąd masz inne dane.

Pozdrawiam, a wszystkim życzę dobrego Nowego Roku.
  • Poziom 24  
    Cytat:
    add3.
    Sterownik FX0n 24mt ma 14 we i 10 wy, (patrz powyższy link) - nie wiem skąd masz inne dane.

Poprostu jeszcze nie dotarło do mnie to bajtowe adresowanie we/wy. Popatrzyłem na kontrolki we/wy sterownika FX0N-24MT
    Pierwsze kroki w programowaniu(LD) MELSEC FX - różne pytania
    i dla wejść patrzę indeks od 0 do 15 czyli 16 wejść i podobnie dla wyjść. Nie zauważyłem, że w wejściach brakuje 8 i 9 i stąd zrobiło się 16 wejść zamiast 14 :D

Cytat:
    Poniżej masz link do zestawienia wszystkich obecnie sprzedawanych sterowników Mitsubishi.

Cały problem w tym, że do obecnie sprzedawanych sterowników można znaleźć potrzebne manuale, dane techniczne, pomoce do programowania i inne przydatne rzeczy. Natomiast do wszystkiego co starsze to kiepsko. Parę dni szukałem czegokolwiek do wspomnianego FX0-30MT-DSS i nic. Nawet u producenta, chyba, że ślepnę...
  • Poziom 16  
    Programowanie poszczególnych rodzin FX właściwie się od siebie nie rożni. Ew. różnice mogą dotyczyć obecności lub braku pewnych instrukcji (zwykle zaawansowanych), obsługi "zmiennego przecinka", adresów bitów i rejestrów specjalnych (choć te chyba dla wszystkich FX są te same - help tu nic nie różnicuje).
    Ale po zdeklarowaniu rodziny sterownikowej w GX soft i tak nie proponuje funkcji w danym modelu nie zaimplementowanych. W moich Developerach typ FX0 jest dostępny jako FX0(s). Może być tylko jeden problem. W sterownikach FX0 (chyba :) które gdzieś widziałem do komunikacji dostępne było gniazdo DB25.
    Nowe FX komunikują się przez port RS485 z takim okrągłym wtykiem. NA typowym kablu (fabrycznym) dostępny jest wtyk DB25 z RS232 (do serii sterowników modułowych "A"), a po załączeniu przelotki konwertującej - RS485 z osiowym wtykiem właśnie do FX-ów. Gniazdo DB25 w starym FX0 sugerowałoby transmisję po RS232, co s kolei nie jest zgodne ze współczesnymi FX-ami. Radziłbym to wyjaśnić przed podłączeniem laptopa do tego "zabytku".
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Nowe FX komunikują się przez port RS485 z takim okrągłym wtykiem. NA typowym kablu (fabrycznym) dostępny jest wtyk DB25 z RS232 (do serii sterowników modułowych "A"), a po załączeniu przelotki konwertującej - RS485 z osiowym wtykiem właśnie do FX-ów.

Z tego co wyszperałem to jeżeli w sterowniku rodziny FX gniazdko jest MINI DIN 8 to jest RS422, https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=32507b38632aa537fcb8fb65e8d617de
    Chyba, że się mylę.

Cytat:
    Gniazdo DB25 w starym FX0 sugerowałoby transmisję po RS232, co s kolei nie jest zgodne ze współczesnymi FX-ami. Radziłbym to wyjaśnić przed podłączeniem laptopa do tego "zabytku".

Jeszcze takiego FX0 z DB25 nie widziałem, ale napewno takie złącze dało by do myślenia.
  • Poziom 16  
    Zgadza się. To jest RS422.
    Być może że to co widziałem to nie była seria FX0 - leżało gdzieś w firmie w szafie w starych klamotach - wzornictwo jak obecne FX-y, ale 2 razy większe. Może to była jakaś inna klasa FX, na pewno miały gniazdo DB25 na sobie.
  • Poziom 24  
    Zwracam honor. Uwierzyłem jak zobaczyłem FX'a z gniazdem żeńskim DB25.

Czy starsze FX'sy (FX-xxMR) mają inne gniazdo rozszerzeń (to z prawej strony) niż nowsze (np FX1N)? Czy nowe moduły rozszerzeń pasują do tych starszych sterowników?

• Specjalista Automatyk
    Koledzy nie wiem jak tamten ale ja kilka lat temu komunikowałem się po 232 z Fx0s 30mr i szło bez problemu ale tylko z fizycznym comem.Miałem gdzieś schemat przewodu z 422 ale nigdy nie próbowałem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Może ktoś wie jaką wydajność prądową ma źródło +5V dostępne w złączy programowania (komunikacji) FX'ów?
    Zasila się z niego m.in. panele HMI np MAC E100 czy kabel do programowania z konwerterem SC09.
    Wydaje mi się, że we wszystkich FXach będzie takie samo, a chodzi mi konkretnie o FX1S. Jakoś nie mogę się tego dokopać.
  • Poziom 14  
    Mam taki programator do sprzedania jak co.
  • Poziom 10  
    Mam pytanko. Jak wpisać komende dla timera TP lub TOF w gx developerze fx?
  • Poziom 24  
    Jaka (minimum) wersja GX Developer FX potrzebna jest do współpracy ze sterownikami FX3U ?