Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Archiwizacja danych w sterowniku PLC

29 Gru 2008 13:07 3477 7
  • Poziom 34  
    Witam.
    Potrzebuję dobudować do maszyny produkcyjnej prosty licznik zliczający ilość wyprodukowanego towaru. Problem polega na tym, że chciałbym aby sterownik archiwizował na karcie pamięci ilość wyprodukowanych sztuk. Tak abym np na koniec dnia mógł wyciągnąć kartę i zgrać ją na kompa. Mógłbym w ten sposób zobaczyć w jakim czasie na linii występowały przestoje itp.
    Ma być tanio więc myślałem o przekaźniku Easy lub Logo, jednak nie wiem jak rozgryźć problem zapisu danych. Może są jakieś urządzenia współpracujące z tymi sterownikami umożliwiające coś takiego?
    Pozdrawiam
  • SterControlSterControl
  • Poziom 11  
    Witam.

Samo zliczanie będzie dużo prostsze, ale sterowniki typu Logo nie mają chyba interfejsów na karty, więc można by wyrzucać wynik na wyświetlacz wbudowany i resetować na kluczyk albo hasło po uprzednim spisaniu do zeszyciku.

Jeśli chcesz natomiast analizować postoje to musisz zapisywać nie tylko ilość sztuk. Wypadałoby zrobić coś na wzór bazy danych gdzie poszczególny rekord będzie zawierał datę , godzinę , nr kolejny produktu i ewentualnie inne , potrzebne dane - zależy od linii.
    Jeśli Twoja linia sterowana jest przez jakiś większy PLC to może dopisz się do istniejącego programu. Sterowniki jednak mają dość ograniczoną pamięć i zapisywanie tego w blokach danych i tak wymaga okresowego archiwizowania. Zapis na karty, w tym na pendrive usb mają raczej zaawansowane sterowniczki.
    pozdrawiam
  • SterControlSterControl
  • Poziom 34  
    Myślałem o przepisywaniu stanu licznika co minutę i cyklicznego kasowania go, byłaby to liczba 1 bajtowa, i tak po godzinie miałbym 60 liczb, po 24 godzinach - 1440. Data godzina zapisywana jednorazowo po resecie. Resztę zrobiłby mi excel.
    Być może jest jakiś urządzenie do kart wykorzystujące EIB albo AS-i (lub jeszcze inne występujące magistrale) które można by podłączyć.
    Nie mogę niestety ingerować w sterownik maszyny.
    I w temacie sterowników jestem jeszcze trochę zielony.
    Może są jakieś niedrogie panele HMI z kartą CF? Albo inne opcje?
  • Poziom 11  
    nie ma tanich HMI, chociaż trzeba by ustalić ile to dla Ciebie znaczy Tani. Jedyne co mi w tej chwili przychodzi to konwerter na rs232 i zgrywanie danych, tylko trzeba to wszystko porządnie oprogramować.
    Panele Siemensa oparte na windowsie mają już wbudowane mechanizmy archiwizacji i zapisu do plików, ale tanie nie są.
    pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Witam. A jaki jest sterownik w maszynie, z której będzie realizowany odczyt ?

Pytam, bo może najtańszym rozwiązaniem będzie podłączenie go przez RS232 lub ethernet do PC i napisanie prostego programiku który będzie monitorował ciągle pracę linii...Możliwe, że maszyna posiada gdzieś na pokładzie MODBUS albo inną sieć i przez nią można podpiąć rejestrator... Można również zrobić tego typu urządzenie na jakimś atmelu z RS232, dzięki temu można zdalnie po rs232 kasować licznik przy odczycie

Innym rozwiązaniem jakie mi przychodzi do głowy jest zastosowanie rejestratora z kartą SD i układu, który w oparciu o licznik będzie generował np odpowiednią wartość napięcia do rejestratora lub dla rejestratorów z wejściami cyfrowymi wartości sygnałów kodujące liczbę sztuk... Data i godzina będzie zapisywana automatycznie w rejestratorze i później wystarczy tylko kartę przełożyć do czytnika w PC.

Robiłem coś podobnego do monitorowania 8 wejść cyfrowych, ale na rejestratorze analogowym - dołożyłem układ GAL 16V8 i przetwornik D/A z logiką taką, że napięcie wyjściowe do rejestratora odpowiadało numerowi wejścia z dokładnością poniżej 0,1V (otwarcie więcej niż 1 naraz generowało stan alarmowy 10V)...przy normalnej pracy miałem tak: otwarcie 1 wejścia 1V, otwarcie 5 wejścia 5V na rejestratorze itd.

Ogólnie to sposobów jest wiele...Podaj typ sterowania w maszynie to będę mógł doradzić więcej...

W samych sterownikach również można zapisywać dane... W Mitsubishi serii Q można ustawić zapamiętywanie rejestrów po zaniku napięcia, są też moduły MES do obsługi DB... w B&R PowerPanel można na karcie Flash zrobić osobna partycję i zapisywać na niej pliki jakie się tylko chce...W siemensie jest trudniej
  • Poziom 34  
    W maszynach nie mogę nic zmieniać, nie są własnością firmy tylko naszego klienta. W jednej znajduje się coś z rodziny omrona, w innej sercem jest tzw krzywka elektroniczna z enkoderem.
    Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie easycontrol z ethernetem, zaproponowany przez kolegę falowniki.com
    Będę namawiał szefa, może zdecyduje się zainwestować. Jeżeli się zgodzi to na pewno będę miał więcej pytań - to byłby mój pierwszy praktyczny kontakt z plc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Zamiast archiwizacji w sterowniku polecam golema OEE liczenie ilosci w funkcji czasu, oblicznie czasu pracy, awarii,postojow mikoprzestojow, wspolczynnika OEE i wiele wiele innych funkcji

http://www.neuron.com.pl/golemoee.html

pozdrawiam wojtek