Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Robot line follewer. Czy schemat jest poprawny?

29 Dec 2008 14:47 3424 20
  • Level 12  
    Witam. To mój pierwszy post. Jestem początkujący więc proszę o wyrozumiałość.;) Chciałbym zrobi robota Line follewer . I zrobiłem rysunek w Paincie i chciałbym się dowiedzieć czy wszystko dobrze narysowalem.

PS: Mam 13 lat. :)
  • Level 18  
    Cześć line follower to nie jest światłolub. Line follower porusza się po linii a światłolubek idzie w stronę światła. To teraz powiedz czy chcerz linefollowera czy światłolubka?
  • Level 12  
    Sorry za pomyłke ale jak mówiłem jestem początkujący. Ja chce Line follewer.
  • Level 18  
    Nie wiem może zadziała spróbuj. Ja na przykład wolę to zrobić na atmedze8. Więcej możliwości. Jak chcesz zajmować się robotyką to radzę się nauczyć bascoma bo c może być za ciężki. Bascom przyda ci się nie tylko do robotów ale do wielu innych rzeczy z mikrokontrolerami. Jest dosyć łatwy i zrozumiały. Przyda ci się.
  • Level 28  
    nie wprowadzaj kolegi w blad, wcale nie musisz umiec programowac zeby zrobic linefollowera. światłolub'ka latwo przerobic zeby dzialal jak linefollower.
    Po prostu podswietlasz linie i tam gdzie jest czarna linia to pochlania ona swiatlo i mniej wpada do fotorezystora. Za to w tym 2 czujniki ktory nie jest nad linia, wiecej wpada swiatla. Wtedy "robot" skreca tam gdzie jest wiecej swiatla
  • Level 12  
    a za miast fotorezystora mogę uzyc fototranzystora IR i przy każdym fototranzystorze diode IR?
  • Level 28  
    krychu1111 wrote:
    a za miast fotorezystora mogę uzyc fototranzystora IR i przy każdym fototranzystorze diode IR?

tak wtedy bedziesz mial mniejsze zaklocenia. Niz przy swietle widzialnym.
  • Level 12  
    aha. czyli że to co narysowałem jest dobre?
  • Level 28  
    nie wiem. Nie sprawdzalem schematu. Zapodaj schemat jaki przerobiles. Jak zamieniles fototranzysor czy fotorezystor na fototranzystor ir to powino byc wszystko ok
  • Level 39  
    schemat na stronie jest z złożenia dobry , tylko to co Ty namalowałeś już nie
    jest to line follower , osobiście proponuje nie wykorzystane wejścia Input 2,3 połączyć do GND ( minus ) , jako czujnik muszą pracować elementy na podczerwień tzn dioda nadawcza IR oraz fototranzystor na podczerwień , można zastosować gotowe elementy np czujniki refleksyjne TCRT 5000
    z uwagi na brak jakiegokolwiek wzmocnienia zasięg czujników będzie niewielki a podłoże i linia muszą być dość kontrastowe
  • Level 28  
    mozesz jeszcze zastoswoac cny70 lub qrd1114.
    Wydaje mi sie ze temat moze byc zakonczony
  • Level 12  
    to jest schemta ze stronki i czy to bedzie działało?
  • Helpful post
    Level 39  
    krychu1111 czy Ty czytasz to co się pisze , napisałem schemat z strony jest poprawny , założenia sterowania również o wszystkim decyduje jakość fototranzystorów i oczywiście poprawność montażu
  • Helpful post
    Level 23  
    Zaglądnij do tych dwóch tematów:

Link 1

Link 2

Masz tam dokładnie opisane, jak zrobić robocika i jak zrobić, by schemat z podanej strony zadziałał.
  • Level 12  
    sorry ze nie pisalem ale nie bylo mnie przy komputerze. dzieki wielkie wam wszystkim za pomoc.

Dodano po 12 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ta linia po której będzie poruszał się robot może byc wykonana z czarnej izolacji?
  • Level 28  
    wystestuj. Ale ja radze ci uzyc czegos bardziej matowego. Najlepiej zastosuj biala kartke i czarnego markera
  • Level 12  
    aha. kupie wszystkie podzespoly wytrawie płytke i napisze czy wszystko działa i na izolacji i na kartce. Jeszcze raz wielkie dzieki.
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    krychu1111 wrote:

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ta linia po której będzie poruszał się robot może byc wykonana z czarnej izolacji?

Tak robiliśmy linie na zawodach i generalnie właśnie tak to ludzie robią, więc jak najbardziej :)