Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fujitsu Siemens ESPRIMO Mobile v5505 przestał działać

michał20krosno 29 Dec 2008 15:09 3760 3
 • #1
  michał20krosno
  Level 2  
  Laptop jak w temacie przestał działać po ok 10 miesiącach użytkowania. Po podłączeniu zasilania mruga dioda na zasilaczu sygnalizujaca zwarcie. Nie działa również z baterii. Nie wiem co mogło być przyczyną uszkodzenia po prostu przestał działac. Mierzylem napiecie na zasilaczu po podlaczeniu go do laptopa - waha sie w granicach 1 do 2,5 V a w tym czasie bardzo szybko nagrzewa sie układ oznaczony na zdjeciu czerwoną "1". Ma on oznaczenie 4433. Zamieszczam rownież jego schemat i prosze o pomoc w zdiagnozowaniu usterki
  Fujitsu Siemens ESPRIMO Mobile v5505 przestał działać
  a oto schemat układu(tranzystora) ktory sie nagrzewa
  Fujitsu Siemens ESPRIMO Mobile v5505 przestał działać
 • #2
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  Dlaczego układ U2 jest urwany ? (znajduje się zaraz nad tym układem co Ci się grzeje).

  Ten scalak co Ci się tak grzeje, to zbiór MOSFET'ów. On może się grzać, jeśli coś dalej go zwiera. Sprawdź czy niema jakiegoś syfu na ścieżkach, które zwarcie robi.

  Pozdrawiam
 • #3
  michał20krosno
  Level 2  
  U2 to własnie oznaczenie tego układu ktory sie nagrzewa a "urwany układ" o ktorym piszesz to dioda D1 - wylutowałem ją w celu sprawdzenia ale jest dobra
 • #4
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  To możesz sprawdzić czy ten mosfet (bo tylko jeden jest wykorzystywany) jest sprawny (sprawdź czy gdzieś przebicia niema nie).
  Ale jest raczej sprawny, bo bateria z niego nie korzysta (chyba?) więc coś dalej zwarcie robi. Jeśli niema śmieci na ścieżkach to trzeba pokolei układy sprawdzać.