Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy PC - brak stabilności, często zawieszaniem, przycinanie

karolczyzycki 29 Dec 2008 15:55 1682 22
    karolczyzycki
    Level 20  
    Witam, mam taką konfigurację sprzętową.

Płyta główna: ECS
    Procesor: AMD Sempron 3000+ 1.80Ghz
    Pamięć: 1,00GB RAM 400
    Dysk: Seagate 250GB (SATA)
    Grafika: GeForce FX 5500 (AGP 8x)
    System: Windows XP Pro

Problem jest taki że komputer bardzo często się zawiesza na chwileczke, i za chwile jest już OK.
    Bardzo się przycina, podczas kopiowania. Najbardziej widoczne jest to podczas słuchania muzyki, i wykonywania innych czynności w trakcie (koipiowanie, otwieranie filmu, czasem przewijanie stron int.)

Dodam że mam "gorszy" komputer:

Procesor: AMD Athlon (XP) 2500+ 1,83 GHz
    Pamięć: 256 MB RAM
    Dysk: WD 120 (ATA)
    Grafika: GeForce FX 5200
    System: Windows XP Pro

i działa bardzo dobrze, nie mam żadnych problemów z przycinaniem...

Wina softwareu odpada, mówimy tu o "świeżych" Windowsach, najpierw oryginalnych sterownikach, później najnowszych z internetu.
    Początkowo była 512 MB RAM dołożyłem drugie 512 MB i zero poprawy. Komputer chodzi tak od nowości.
    Czy w przypadku tego pierwszego komputera, złożyłem może podzespoły które nie współgrają?
    electro_Nick
    Level 33  
    Załatw sobie dystrybucje linuxa i uruchom z płytki komputer. Jeśli będzie to samo to korzystaj z praw gwarancyjnych...
    karolczyzycki
    Level 20  
    Używałem już Linuxa i to samo było. Myślę ze to sprawa sprzętu, ale napięcia są ok, zasilacz podstawiłem i bez zmian...
    Problem w tym ze sam go składałem, i co mam teraz oddać na gwarancje... wszystko osobno? Nie wiem właśnie który element jest przyczyną, a na pierwszy rzut oka, konfiguracja jest "szybka".
    Z resztą, co mi da sprawdzenie na Linuxie...? Linux jest troszkę szybszy, ale bez przesady Windows powinien "śmigać". Przykładem jest ten drugi komputer.
    electro_Nick
    Level 33  
    Uruchom go w minimalnej konfiguracji-nawet jak dasz radę bez dysku i z jedną kością pamięci, zresetuj bios-może na domyślnych ustawieniach będzie mu lepiej...
    karolczyzycki
    Level 20  
    W biosie już zmieniałem ustawienia Optymalne i Fabryczne i bez zmian. Na jednej kości też było źle, to są DDR więc powinno chodzić szybko.
    electro_Nick
    Level 33  
    Pokombinuj, uruchom najpierw z jedną, później z drugą, z innym dyskiem-wtedy będziesz wiedział że to procesor albo płyta...
    karolczyzycki
    Level 20  
    OK. Jeśli się okaże że procek albo płyta to znaczy że uszkodzona fabrycznie? Dziwne troche.
    A możliwy jest przypadek ze płyta nie współgra z prockiem? coś takiego kiedyś słyszałem. Tak samo jak z dwiema różnymi kościami pamięci.
    Bartez Black
    Level 13  
    Skoro to NOWY komp to nie zaszkodziło by ( o ile masz gwarancje ) zgłosić reklamacje tam gdzie go kupiłeś .
    mat_ed
    Level 43  
    Wklej screen z Menedzera zadan - zakladka procesy.
    Sciagnij i uruchom HDTune - wklej screen'y z WSZYSTKICH zakladek.
    Wylacz indeksowanie w systemie.
    karolczyzycki
    Level 20  
    Jeszcze jedno... ale "skucha" czy to wszystko może być przez to że procek jest 64bit? a Windows 32? Teraz sobie przypomniałem ze to jest 64.
    Pewnie wystarczy Windowsa 64 wgrać.
    Czy reszta sprzętu pasuje do takiego procka?
    drakomp
    Level 19  
    Napisz jeszcze co to za płyta ECS i jaki masz zasilacz w tym nowym komputerze ?
    mat_ed
    Level 43  
    Quote:
    ... ale "skucha" czy to wszystko może być przez to że procek jest 64bit? a Windows 32? ...

To nie powinno mieć znaczenia. Zrób tak jak napisałem we wcześniejszym poście.
    karolczyzycki
    Level 20  
    W programie do testów mam napisane: SIS 755
    Zasilacz mam Mode Com 350W
    Nowy PC - brak stabilności, często zawieszaniem, przycinanieNowy PC - brak stabilności, często zawieszaniem, przycinanie
    Nowy PC - brak stabilności, często zawieszaniem, przycinanieNowy PC - brak stabilności, często zawieszaniem, przycinanie

Czy 3,5 MB to nie za mało?
    Coś jest nie tak z dostępem do dysku, zmieniłem port SATA, było 67MB odczyt, ale po jakimś czasie znów strasznie spadł do 3,6MB
    mat_ed
    Level 43  
    Sprawdz czy zlacze zasilajace dysk ciasno siedzi. Po atrybucie start/stop count widac,ze albo zasilacz nie daje rady albo zlacze zle "siedzi". Ewentualnie mozesz podpiac inne jesli masz jeszcze jakies wolne. Wystepuje takze problem z przekazywaniem danych miedzy dyskiem a kontrolerem, podmien kabel s-ata laczacy dysk z plyta glowna. Sprawdz tez za pomoca MIERNIKA napiecia zasilacza pod obciazeniem.
    karolczyzycki
    Level 20  
    Ciąg dalszy wygląda tak:
    Zmieniłem port SATA i przewód na inny, przez jakiś czas na teście w Windowsie transfer był około 57 MB, ale po 30 minutach już jest 3.5MB
    Zmieniałem porty i kable po kolei, zrobiłem wszystkie kombinacje.
    Podstawiłem zasilacz drugą 350W - bez zmian (czyli to wyklucza przegrzewanie zasilacza).
    Zrobiłem test programem z płytki HBCD 9.3 i cały czas otrzymuje takie wyniki:

jeden raz wyszło coś takiego, ale to TYLKO raz:

Robiłem 8 testów na różnych zasilaczach i różnych kombinacjach kabli i portów SATA tylko raz wyszło źle. Czyli pod dosem ogólnie działa, to dlaczego pod Windą nie?
    Czy ktoś ma jakiś pomysł co dalej...?
    karolczyzycki
    Level 20  
    Połączenia między dyskiem a płytą główną są OK.
    Zacząłem siębawić sterownikami, zmieniałem wersje i jak narazie działa średnio.
    Animacja (start) Windowsa na kompie z 1GB RAM powtarza się około 25 razy.
    Na innym kompie z 256MB RAM tylko 3 razy.
    Wiem że start systemu to nie wyznacznik wydajności, czy szybkości, ale coś jest nadal źle...
    cosiek
    Level 13  
    Jakby Ci się chciało to podłącz dysk ata ze starego kompa.
    Sprawdzisz czy kontroler ata jest ok i czy to wina dysku. Nie podkręcałeś tego zestawu?
    karolczyzycki
    Level 20  
    Ale ja mam w starym ATA w nowym SATA więc nawet jeśli to wina dysku to nic mi to nie da. Dziwie mnie to ze pod dosem jest wszystko ok, sprawdzałem w innych kompach wyniki są bardzo podobne. Nie podkręcałem.
    Yansen
    Level 22  
    Płyta główna fatalna, ale nie w tym rzecz, wygląda na to, że HDD pracuje w trybie PIO (mimo, że HD Tune pokazuje co innego).

Usuń kontrolery SATA w menedżerze urządzeń i sprawdź jeszcze raz po przeładowaniu.
    P1otro
    Level 10  
    A ja bym po prostu wszedł we właściwości HDD i sprawdził czy nasz kolega ma zaznaczoną opcję DMA.

Kiedyś tego nie miałem zaznaczonego i właśnie tak zachowywał się mój komputer jak jest to opisane.
    karolczyzycki
    Level 20  
    Rozwiązanie tego problemu do końca nie jest dla mnie jasne, ale działa...
    Po zainstalowaniu Windowsa od razu instalowałem sterowniki do SATA IDE itd,
    Próbowałem z różnymi wersjami, nawet te oryginalnie dostarczone z produktem.
    Zawsze prędzej czy później Windows albo działał tak jak wcześniej opisałem. Lub wyskakiwał niebieski ekran z informacją "zrzut pamięci fizycznej" i system po prostu się nei uruchamiał.
    Spróbowałem nie instalować żadnych innych sterowników, tylko te, które XP sam instalował.
    Doinstalowałem tylko grafikę i dzwięk, i od tego momentu działa...
    Dlaczego jest problem z innymi sterownikami?
    Oryginalnymi z płyty lub najnowszymi ze strony producenta?
    Tego nie wiem. Ale komputer do teraz działa bardzo dobrze.
    Robert B
    Level 43  
    Działa... na razie...
    karolczyzycki wrote:
    ...Zasilacz mam Mode Com 350W...

No to spodziewaj się dalszych problemów :(
    Żeby takie badziewie wstawiać do własnego komputera :!: :?:
    karolczyzycki
    Level 20  
    Robert B - gdybyś śledził post, to widziałbyś, podstawiałem także na inny zasilacz. Więc nie wydaje mi się zeby to była wina zasilacza, i nie widze powodu do zmiany (na razie) skoro nawet na jakim "kosmicznym" też będzie to samo. To była wina sterownika.
    Co do tej marki to każdy ma swoje doświadczenia.