Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregaty prądotwórcze - kilka pytań

robertcb 29 Gru 2008 16:33 5809 16
  • #1 29 Gru 2008 16:33
    robertcb
    Poziom 17  

Witam,
    Jaka jest przeciętna trwałość silników (w godzinach?) w tanich agregatach małych mocy (tych po 200-300 zł na allegro o mocy 600-800W)?

Czy są produkowane miniaturowe agregaty? np taki do ładowania - zasilania laptopa w terenie, ktory ważyłby nie wiecej niz 3 kg, i dawał moc rzędu 100W?
    (jak do tej pory nie spotkałem się z lżejszym niz 17-18 kg)

0 16
  • #2 29 Gru 2008 17:03
    marian_em
    Poziom 26  

Agregat o mocy 100VA? Przyznam ze takiego dziwadla jeszcze nie widzialem ale 3kg to moze wazyc dobra szlifierka katowa a nie urzadzenie, ktore ma zbiornik z paliwem, silnik spalinowy i pradnice. No chyba ze wszystko poza samym paliwem jest robione z plastiku komorkowego wypelnianego helem. Juz lepiej kupic konkretne ogniwo sloneczne o mocy 100W...

0
  • #3 29 Gru 2008 17:10
    robertcb
    Poziom 17  

Ogniwo słoneczne ma tę wadę ze działa tylko w słoneczny dzień, agregat również w pochmurne dni i w nocy.

np silnik modelarski waży niewiele, więc jaki problem skonstruowac taki zminiaturyzowany agregat? no ale jak nie ma to nie ma.

0
  • #4 29 Gru 2008 17:44
    marian_em
    Poziom 26  

Skonstruowac zaden problem (mozesz byc pionierem) ale akurat zwiekszenie mobilnosci laptopa to marny argument na plus. Agregat spalinowy (jaki maly by nie byl) to koniecznosc noszenia ze soba samego agregatu + paliwa + przedluzacza (zeby nie ogluchnac i nie zeswirowac) a wszystko trzeba taszczyc w rekach (skoro nie mamy auta, bo jesli mamy to juz w ogole nie widze sensu).

0
  • #5 29 Gru 2008 19:00
    blackrage
    Poziom 14  

a ja widzę sens
    mamy taką działeczkę nad jeziorem, gdzie nie ma prądu
    i wieczorkiem taki mały agregat byłby przydatny, choćby tytlko do jakiejś niedużej żarówki i radyjka
    mamy dwa takie większe agregaty 1.5 kW i 3 kW, ale w nocy gdy w całej oklicy jest cichutko - to jednak taki agregat przeszkadza
    oczywiście mam kabelek do zapalniczki samochodowej z żarówką i małym grajkiem, ale jak to nad jeziorem - siedzi się wieczorkiem przy piwie ( bezalkoholowym ) i kto by tam pamiętał, żeby samochód przepalić, a potem rano "pożyczanie prądu", albo pchanie :)

0
  • #6 29 Gru 2008 20:20
    robertcb
    Poziom 17  

A z tych dostępnych w handlu który jest najmniejszy i najlżejszy?
    Jest jakiś mały z silnikiem diesla?

0
  • #9 30 Gru 2008 13:06
    sp5wcx
    Poziom 33  

Ja osobiście od ponad 3 lat używam Einhella STE800. Przepracował szacunkowo 200 godzin (w większości w warunkach polowych) i nic mu nie dolega. Ale zastrzegam, że dbam o niego, między innymi poprzez co najmniej raz w miesiącu odpalenie i godzinną pracę pod obciążeniem, coby gładź cylindra nie zardzewiała i wilgoć nie zniszczyła izolacji uzwojeń.
    Cena 10 razy niższa niż ta Honda do której linka podałem.

0
  • #10 30 Gru 2008 15:19
    robertcb
    Poziom 17  

Zbiornik na paliwo jest metalowy?

Ile czasu chodzi na pełnym zbiorniku?

Jaką w praktyce maksymalną mocą długotrwała można go bez uszczerbku obciążyć? (zakładamy że obciązenie jest rezystancyjne)?

Jaki jest praktyczne zuzycie paliwa na godzine przy częsciowym i pełnym obciążeniu?

czym się różni od STE850?

0
  • #12 16 Sty 2009 12:31
    nez
    Poziom 11  

Witam
    Przyznam od razu że mało znam się na tej dziedzinie .
    Mam pytanie tego rodzaju .
    Czy możliwe jest podłączenie do sieci ogólno-domowej zakupiony agregat prądotwórczy z założeniem że generuje większą moc niż zapotrzebowanie ?.

Wyobrażam to sobie tak że przy zaniku napięcia dostarczanego z elektrowni odłączam bezpiecznikami możliwość niespodziewanego dopływu energii elektrycznej .
    Uruchamiam agregat który podłączę poprzez gniazdko wtykowe i w ten sposób mogę zasilać oświetlenie i podstawowe urządzenia domowe W NIEZBĘDNYM I OGRANICZONYM ZAKRESIE .

Czy to jest realne ???
    Przy okazji zapytam . Jeśli to realne jaką nadwyżką mocy powinienem dysponować żeby móc spełnić powyższe oczekiwanie i wyobrażenie ?

Pozdrawiam
    Nez

0
  • #13 16 Sty 2009 13:02
    sp5wcx
    Poziom 33  

Poszukaj na Forum. Temat podłączania agregatu do instalacji domowej jest dobrze już opisany. Po co 10 razy mamy to samo pisać.

1
  • #14 20 Sty 2009 17:56
    robertcb
    Poziom 17  

A przy jakim obciążeniu takie agregaty są najbardziej ekonomiczne;(najwięcej energii z litra paliwa) czy przy maksymalnej dopuszczalnej mocy ciągłej, czy jakimś jej %?

0
  • #15 20 Sty 2009 18:07
    brofran
    Poziom 38  

Tali np EINHELL ma zabudowany regulator . Jezeli obciazenie jest male to przymyka przepustnicę i bierze mniej paliwa. Zatem czym wieksze obciazenie tym więcej pali. Oprocz tego w gazniku sa śruby - mozna zubożyć mieszankę , ale dużo tym nie zyskasz .

1
  • #16 20 Sty 2009 18:19
    robertcb
    Poziom 17  

Czyli jak to w praktyce wygląda? liniowo?
    obciąże go 600W to spali 0,7l/h
    przy 300W odpowiednio 0,35l/h? itd?

0
  • #17 21 Sty 2009 09:48
    sp5wcx
    Poziom 33  

Nie ma tak dobrze. Bo według tego wychodziło by, że jak agregat masz całkowicie nieobciążony, to nie powinien w ogóle zużywać paliwa. Możesz przyjąć że na biegu luzem (bez obciążenia, Pout=0) agregat zużywa od 25 do 50% tego co przy pełnym obciążeniu. Wszystko zależy od typu agregatu.

0