Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WiFi między budynkami

29 Gru 2008 17:54 2927 12
  • Poziom 9  
    Mój brat ma w domu Wifi z Dlinka 524, ja mieszkam od niego jakieś 120m max.Po drodze z okna jego pokoju do mojej sypialni nie ma żadnych drzew. Co muszę dokupić, żeby u mnie też chodziło i jak zabezpieczyć i równo to podzielić, żeby jeden nie ciągnął a drugi nie mógł poczty przeczytać. Dzięki za informacje!
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Na pewno musisz kupić antenę kierunkową i zrobić firewalla w routerze aby zabezpieczyć, oba kompy będą miały po tyle samo mbs ale ten oddalony będzie miał straty. Jak zainstalujesz wejdź w wiersz poleceń i wpisz ping ....... w miejsce kropek wpisz jakaś stronę www i czekaj aż pokaże ile % masz strat.
  • PCBway
  • Poziom 31  
    Nie wiem czy nie będzie problemu z odległością, bo jednak router jest w pomieszczeniu więc ściana. Trzeba by sprawdzić dokladne dane ile może metrów, a najlepiej sprawdzić czy będzie sygnał. Co do podziału prędkości idzie podzielić pasmo w większości urządzeń (nie znam tego DL-524) ale myśle, że nie będzie problemów. Możesz sprawiedliwie podzielić prędkość lub nadać priorytety poszczególnym usługą. Możesz np. p2p, aby nie obciążać zbytnio sieci gdy ten będzie coś ściągał.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    WMichał napisał:
    Nie wiem czy nie będzie problemu z odległością, bo jednak router jest w pomieszczeniu więc ściana.

To nie zostało powiedziane - widziałem jak ludzie zamykali routery w plastykowych puszkach podwieszone pod oknem czy na balkonie.

Pytanie jest takie - czy brat ma duże mieszkanie i gdzie trzyma antenę. W małych mieszkaniach, np. w bloku powinna wystarczyć antenka PCB, natomiast przedłóżkę można byłoby wystawić za okno. Anteny kierunkowe powinny najczęściej widzieć źródło promieniowania i być na nie nakierowane. Hmm może dałoby radę zrobić taką zabawę - kupić z bratem dobrą antenę do routera, lub drugą kierunkową, kabel koncentryczny i dobre końcówki do koncentryków. Antenkę wystawić za okno i połączyć kablem z routerem. Nigdy czegośtakiego nie robiłem, ale mogłoby dać radę. Choć jeśli dałoby radę kabel (mieszkania nie oddzielone ulicą) - to proponowałbym pociągnąć te 150m UTP.
  • Poziom 9  
    Mieszkania są przedzielone ulicą, więc kablem nie da rady. U brata chciałem wystawić na kablu za okno antene kierunkową i przycelować w swoje okno, ale co u mnie potrzebne jest w mieszkaniu??? Ja mam tylko laptona z kartą Wifi, myslicie że to u mnie wystarczy???
  • Poziom 37  
    Jest spora szansa ze zadziala ale raczej tylko w pokoju od strony mieszkania brata, jak to za malo to Acess Point w trybie AP client + taka sama antena kierunkowa nakierowana na antene brata i laptopa podlaczasz kablem bezposrednio do APeka do gniazdka LAN albo do tego gniazdka podlaczasz drugiego APeka w trybie Acess Point i robisz WiFi u siebie, jezeli wybierzesz sposob nr 2 to lepiej zeby D-link i AP numer dwa pracowaly na innych kanalach, roznica 3 numerow kanalow powinna wystarczyc zeby sie nie zaklucaly.
  • Poziom 22  
    Alana napisał:
    Jest spora szansa ze zadziala ale raczej tylko w pokoju od strony mieszkania brata, jak to za malo to Acess Point w trybie AP client + taka sama antena kierunkowa nakierowana na antene brata i laptopa podlaczasz kablem bezposrednio do APeka do gniazdka LAN albo do tego gniazdka podlaczasz drugiego APeka w trybie Acess Point i robisz WiFi u siebie, jezeli wybierzesz sposob nr 2 to lepiej zeby D-link i AP numer dwa pracowaly na innych kanalach, roznica 3 numerow kanalow powinna wystarczyc zeby sie nie zaklucaly.

Alana ale po co tak kombinować - nie mógłby to być zwykły Repeater, albo dwuantenowy mostek np. Linksys WAP54G?
  • Poziom 14  
    Nie ma się co czarować, że pójdzie na wewnętrznych antenach... więc potrzebujesz:
    - dwie anteny zewnętrzne, kierunkowe (jedna dla Ciebie, druga dla brata)
    U brata antenę podłączasz do routera (więc musisz dokupić kabelek koncentryczny i złączki), a u Ciebie, to masz kilka możliwości.

Karta sieciowa WiFi i w nią wkręcasz kabelek od antenki, która jest za oknem - rozwiązanie całkiem fajne dla komputera stacjonarnego.

Ruter pracujący jako klient AP i teraz możesz się podpiąć kabelkiem nawet w kilka komputerów do tego rutera (zakładam, że jest ze switchem).
    Jeśli chcesz wyzbyć się kabli, to jeden ruter jako klient AP, a drugi połączony z nim kabelkiem jako AP (i wysyłający sygnał do Twojego laptopa).

Może pojawić się problem z zasięgiem u Twojego brata, bo cały sygnał "wywali" za okno i w domu może już zabraknąć. Wtedy najprostsze rozwiązanie to kupić jakiś spliter i zamontować w domu drugą antenkę.

Pamiętaj, żeby rutery ustawić tak, żeby były jak najkrótsze kable między anteną a ruterem.

Jak podasz orientacyjne długości kabli jakie będą potrzebne i rodzaj urządzeń na jakich chcesz to postawić, to spróbuję w wolej chwili przeliczyć jakie potrzebujesz zyski anten.
  • Poziom 22  
    damian34 napisał:
    Jeśli chcesz wyzbyć się kabli, to jeden ruter jako klient AP, a drugi połączony z nim kabelkiem jako AP (i wysyłający sygnał do Twojego laptopa).

To już lepiej chyba byłoby mu kablem - niż kupować 2 urządzenia i kable do ich połączenia. W końcu mostami lub repeaterami można to chyba rozwiązać podobnie bez konieczności dokupowania kolejnych prądożernych urządzeń - wyjdzie jedno urządzenie na 2 anteny, które można tak samo przeciągać kablem jak u brata nadajnik. Choć w tym wypadku lepsze byłoby ustawienie urządzenia jak najbliżej anteny odbiorczej - natomiast antenę nadawczą pociągnąć w głąb mieszkania - jeśli istnieje taka konieczność (kolega wystawił sobie za okno, drugą antenkę wciągnął do domu).

Co do kabli - to chyba dobrym rozwiązaniem byłby H1000 jeśli się nie mylę?
  • Poziom 14  
    Krzyq napisał:

To już lepiej chyba byłoby mu kablem - niż kupować 2 urządzenia i kable do ich połączenia.

To już jest nie nasza decyzja... podejrzewam, że jak kupował laptopa, to z myślą o tym, że nie będzie przywiązany kablami do jednego miejsca.

Krzyq napisał:

W końcu mostami lub repeaterami można to chyba rozwiązać podobnie bez konieczności dokupowania kolejnych prądożernych urządzeń

Tak, ale jak zrobi repeater, to będzie musiał kupić dodatkowo AP dla brata - bo większość urządzeń nie działa jednocześnie jako AP i repeater, a spora część urządzeń w ogóle nie działa jako repeater. No i do tego jeszcze dochodzi problem transferu. Proste repeatery działają zazwyczaj tylko w trybie B (żeby obsługiwał G musi być sporo droższy).

Co do tego jaki kabel, to się zobaczy jak będzie wiadomo jak wygląda reszta sprzętu. Może wyda na H-155 i uda się trochę zaoszczędzić.
  • Poziom 22  
    damian34 napisał:

Krzyq napisał:

W końcu mostami lub repeaterami można to chyba rozwiązać podobnie bez konieczności dokupowania kolejnych prądożernych urządzeń

Tak, ale jak zrobi repeater, to będzie musiał kupić dodatkowo AP dla brata - bo większość urządzeń nie działa jednocześnie jako AP i repeater, a spora część urządzeń w ogóle nie działa jako repeater. No i do tego jeszcze dochodzi problem transferu. Proste repeatery działają zazwyczaj tylko w trybie B (żeby obsługiwał G musi być sporo droższy).

Kilka postów wyżej zasugerowałem WAP54G - kosztuje ok. 220 zł posiada funkcję zarówno AP, Bridge jak i Repeatera. Myślę że tyle samo, jak nie więcej należałoby wydać na zestaw 2 urządzeń, nie wspominając o główkowaniu z zasilaniem i ich upchnięciem gdzieś.

Warto może zakombinować z rozwiązaniem tego typu sieci. Mam podobny problem i pytanie gdyby rzeczony brat mógł ustawić sobie AP w trybie Bridge Point to Multipoint - to czy by coś takiego zadziałało?

damian34 napisał:

Co do tego jaki kabel, to się zobaczy jak będzie wiadomo jak wygląda reszta sprzętu. Może wyda na H-155 i uda się trochę zaoszczędzić.

Tyle że H-155 ma dwa razy wyższą tłumienność - ok. 50dB/100m. Ale przy małych odległościach nie powinno być problemu. Hmm docięcie kabla do długości ok. 14 cm mogłoby poprawić sprawę.
  • Poziom 14  
    Cytat:

Kilka postów wyżej zasugerowałem WAP54G - kosztuje ok. 220 zł posiada funkcję zarówno AP, Bridge jak i Repeatera. Myślę że tyle samo, jak nie więcej należałoby wydać na zestaw 2 urządzeń, nie wspominając o główkowaniu z zasilaniem i ich upchnięciem gdzieś.

Warto może zakombinować z rozwiązaniem tego typu sieci. Mam podobny problem i pytanie gdyby rzeczony brat mógł ustawić sobie AP w trybie Bridge Point to Multipoint - to czy by coś takiego zadziałało?

Tak posiada, ale nie działa we wszystkich 3 trybach na raz! Kosztuje 220zł i działa w trybie Bridge i AP Client tylko z LinkSysem (instrukcja str. 40, obrazek 7-4) (czyli minimum 220złx2) i wtedy masz tylko komunikacje punkt-punkt. Ani brat, ani kolega nie ma bezprzewodowego neta (no brat może jeszcze podłączyć się ze swoim D-linkiem).

A taki poczciwy D-link DI-524 kosztuje 90zł. Więc i tak wyjdzie go ciut taniej. A jeśli chodzi o upchnięcie skrzyneczki 142 x 109 x 31 mm to chyba znajdzie gdzieś tyle miejsca. Zasilanie? I tak musi podłączyć jeden... przy takich "mocach" to kupi sobie trójnik i podłączy oba zasilacze pod jedno gniazdo.

Co do kabla... jeśli wyjdzie go ze 3m, to przy jednym masz tłumienność ok. 1,5 a przy drugim 3dB, dla porównania tłumienność wolnej przestrzeni na 100m (bez uwzględnienia ścian) to jakieś 80dB, więc może jakoś się uda pokonać to dodatkowe 1,5dB...