Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dialog, ASMAX AR-801 MP i Linksys WAG54GS - nie łączy się

Hadret 29 Dec 2008 18:19 5690 4
    Hadret
    Level 10  
    Witam,

Dzisiaj panowie z Dialogu założyli mi nowe łącze. Chciałbym je rozdzielić z wykorzystaniem routera Linksys WAG54GS. Łącze przebiega w następujący sposób: ISDN -> kabel ADSL -> ASMAX AR-801 MP -> kabel LAN -> Linksys WAG54GS. Jak widać od modemu ASMAX AR-801 MP wychodzi kabel LAN, więc wczepiam go do wejścia Ethernetowego (jednego z czterech) w Linksysie. Do drugiego wejścia Ethernetowego wkładam kabel sieciowy i podłączam go do karty sieciowej w komputerze. Taki układ działa, ale tylko przy obecności aplikacji DialNet. Chciałbym, żeby "obowiązek" łączenia się z modemem ASMAX (PPPoE?) przejął router Linksys (tak abym mógł zrezygnować z aplikacji dostarczanej z Dialogu i tym samym nie być uzależnionym od jedynego słusznego systemu operacyjnego), ale nie wiem jak to zrobić.
    Próbowałem już różnych konfiguracji, ale najwyraźniej wciąż robię coś źle. Kiedy odinstalowuję aplikację DialNet, internet przestaje działać. Konfiguracja Linksysa (192.168.1.1) jest następująca:

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
    Multiplexing: LLC
    Autodetect: Disabled
    Virtual circuit: VPI: 1 oraz VCI: 32
    DSL Modulation: MultiMode
    PPPoE nazwa_użytkownika@dialnet.pl oraz hasło
    Local IP Address: 192.168.1.1
    Subnet Mask: 255.255.255.0
    DHCP Server: Enable

Frimware V1.01.03

Czyli, de facto, reszta ustawień, poza kilkoma pierwszymi, pozostała bez zmian. Podejrzewam, że problem stanowią ustawienia sieci - po prostu nie umiem ich prawidłowo ustawić i nie wiem, co robię źle? Domyślnie (bez aplikacji DialNet) moje ustawienia Połączenia lokalnego są następujące:

Klient sieci Microsoft Networks
    Udostępnianie plików i drukarek
    Harmonogram pakietów QoS
    Protokół TCP/IP (tutaj jest ustawione wszystko na automatyczne pobieranie przez DHCP).

Pomoc mile widziana :(
    Hadret
    Level 10  
    Rozwiązanie jest proste, tak jak się spodziewałem. Problem leżał we wtyczkach - wejście Line w Linksysach WAG54GS jest na dużą wtyczkę RJ-45, natomiast z ISDN-u wychodzi wtyczka mała, RJ-11. Okazuje się jednak, że tę małą wtyczkę RJ-11 można wcisnąć w wejście RJ-45 ;)
    Krzyq
    Level 22  
    Kolego hehe, jeśli masz układ modem>router - na routerze nie potrzebujesz podawania danych ISP, bo łączysz się Ethernetowo. Skoro modem ma wyjście RJ45 to i wewnętrznie powinien dać się konfigurować jak router (posiada więc już dane PPPoE). Ustaw na routerze połączenie kablowe i też będzie działało z tymi 2 urządzeniami.
    abdenagof
    Level 23  
    Krzyq wrote:
    Skoro modem ma wejście RJ45 to i wewnętrznie powinien dać siękonfigurować jak router

?? to znaczy że wszystkie modemy ethernetowe świata mają wbudowany nat i routing ?

niestety Krzyq są równiez takie modemy adsl->ethernet które nawet nie obsługuja pppoe i trzeba ustawić to na kompie albo na routerze tak zwane bridge

jesli o czymś nie słyszałeś nie znaczy że to istnieje

np tu Link
    Krzyq
    Level 22  
    abdenagof wrote:
    ?? to znaczy że wszystkie modemy ethernetowe świata mają wbudowany nat i routing ?

Niekoniecznie. Ale w odróżnieniu od filtrów modem może zapamiętać w PPPoE.

abdenagof wrote:

niestety Krzyq są równiez takie modemy adsl->ethernet które nawet nie obsługuja pppoe i trzeba ustawić to na kompie albo na routerze tak zwane bridge

Autor tematu pisał że łączy się przez ASMAXa Ar-801, którego opis masz tutaj: http://www.asmax.com/prod.php?nid=122

abdenagof wrote:

jesli o czymś nie słyszałeś nie znaczy że to istnieje np tu Link

Zamiast polemizować nad teorią ogromu urządzeń staram się odnosić do konkretnego przypadku podanego w temacie. Starajmy się więc pomagać ludziom w ich konkretnych przypadkach a nie nabijać posty i wprowadzać zamęt.