Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

iPC - Pecet też może być ładny

cryptic 29 Gru 2008 19:51 14797 27
  • iPC - Pecet też może być ładny

Zawsze miałem dość, tego całego nieładu pod biurkiem i na biurku, tylko po to aby mój pecet mógł egzystować, klawiatura myszka, monitor, masa kabli dodatkowych urządzeń i innego badziewia. Postanowiłem coś z tym zrobić i tak powstał "iPC" Pecet stylizowany na Maka, spakowany do jednej sensownej paczki, monitor, komputer, i wszystkie peryferia które było potrzeba schować. Całość w prostej formie z białego plastiku z elementami anodyzowanego aluminium. Zobacz więcej na zdjęciach i forum, jak rozwiązane są poszczególne elementy.

iPC - Pecet też może być ładnyiPC - Pecet też może być ładnyiPC - Pecet też może być ładny
    iPC - Pecet też może być ładnyiPC - Pecet też może być ładny

Coś o chłodzeniu

Założenia:
    - Wyciszenie komputera
    - W razie potrzeby schłodzenie podzespołów aby podkręcić
    - Nie wydać majątku i mieć satysfakcję z dzieła

Wstęp dla Nie znających tematu:
    Chłodzenie wodne komputera czyli w skrócie – WC. Jest to instalacja która odbiera ciepło z różnych elementów komputera i oddaje je poprzez wodę w powietrze. Chłodzenie składa się z bloków które są wykonane z miedzi lub aluminium i to właśnie one odbierają ciepło np. z procesora i po przez wodę krążącą wewnątrz nich oddają ciepło do chłodnicy która następnie oddaje ciepło w powietrze. Oczywiście krążenie wody jest wymuszone przez pompkę. Bardziej wizualnie mówiąc są to elementy połączone rurkami w których krąży woda.

Projekt:
    Szum mojego komputera doprowadzał mnie do szału, nie dawał spać i drażnił, do czasu… wiele razy zostawiałem go na noc włączonego żeby się coś ściągnęło lub po prostu grała muzyka. Po długich medytacjach, szperaniu w Internecie oraz rozmowie ze znajomymi stwierdziłem ze blok wodny będzie najlepszym wyjściem z sytuacji.

Części:
    - Pompka akwariowa zanurzeniowa o najmniejszej mocy jakiej mogłem znaleźć, wydajność 300l/h.
    - Chłodnica czyli nagrzewnica samochodowa, kupiona na szrocie, nawet nie wiem z jakiego samochodu.
    - Bloki na Procesor, Kartę Graficzną, Chipset, Zasilacz, wykonane z sztabek miedzi.

Bloki:
    Najważniejszym elementem całego chłodzenia wodnego (WC) są oczywiście bloki, jednak jak wiadomo bez reszty się nie obejdzie. Wszystkie elementy tj. bloki, rurki, zapinki wykonałem z miedzi ponieważ jak wiemy z fizyki jest to najlepszy przewodnik ciepła i prądu z łatwo dostępnych. Odwiedziłem sklep z metalami kolorowymi i zakupiłem chyba w sumie z pół metra sztaby… J A dokładnie 10cm sztaby 50x5mm, którą potem przeciąłem na pół i zlutowałem na kuchence gazowej w domu. Dokładny proces wykonania bloku był bardzo zmienny ponieważ niektóre kawałki miedzi po prostu nawiercałem tak aby otwory stworzyły pewnego rodzaju siatkę, a część kawałków frezowałem w „ślimaka” frezem. Po wszystkich nawierceniach i sfrezowaniach przyszedł czas na wywiercenie otworów na rurki oraz przycięcie ich po czym złożenie wszystkiego i jak pisałem wcześniej zlutowaniu na kuchence. Uwaga polecam wszystko odpowiednio ułożyć na palniku rozgrzać miedź tak aby ściemniała, następnie wyłączyć gaz i dopiero lutować (cieniutką cyną z kalafonią). Po ostudzeniu i wielu poprawkach sprawdziłem szczelność dmuchając w rurki a całość zanurzając w wodzie. Następnym etapem było wyszlifowanie bloku oraz wypadało by pomalować go (czego nie zrobiłem).
    Kolejne bloki zrobiłem analogicznie do pierwszego, jednak testowałem różne metody nawiercania i chyba siatka z większymi i mniejszymi otworami jest najlepsza i najbardziej realna do wykonania. Oczywiście w wypadku bloku do zasilacza sprawa trochę się skomplikowała ponieważ musiałem rozkręcić zasilacz, wylutować odpowiednie części, w bloku wywiercić i nagwintować otwory pod nie a następnie odizolować je podkładkami oraz wszystko zlutować jak było i skręcić. Ważna rzecz: blok do zasilacza składał się 2 bloków oraz rurek co wymagało zlutowania wszystkiego oddzielnie a następnie drugi raz zlutowania razem ale już w piekarniku tak abym mógł uzyskać odpowiednią temperaturę.

Pompka:
    Pompkę kupiłem w sklepie akwarystycznym umieściłem ją w okrągłym wysokim pojemniku po pokarmie dla rybek, świetnie mieści się do komputera i jest szczelny. Na dno pojemnika włożyłem kawałek gąbki do mycia naczyń aby pompka leżąca na niej nie hałasowała. Gąbka oczywiście musi być nowa żeby coś nie zapleśniało albo glony nie urosły J

Chłodnica:
    Nagrzewnica samochodowa czyli w moim przypadku element oddający ciepło. Zakupiłem na szrocie za grosze po czym przeprowadziłem małe oczyszczanie. Nalałem do miski gorącej wody, nasypałem soli tak aby roztwór był nasycony po czym zanurzyłem nagrzewnice oraz kawałek pęta. Do pręta podłączyłem jeden biegun z zasilacza komputerowego (12V, prąd stały) a do nagrzewnicy drugi biegun. Po czym gdy włączyłem zasilacz do prądu rozpoczął się proces elektrolizy i z pręta zaczęły lecieć bąbelki, z nagrzewnicy schodziła miedz i brud a woda stawała się „bagnem”. Powtarzałem cały proces kilka razy aż chłodnica była czysta. Wypłukałem wszystko, wysuszyłem i przystąpiłem do składania.

Całość razem:
    Bloki, chłodnice i pompkę połączyłem wężykiem akwariowym o średnicy zewnętrznej 10mm (rurki bloków mają 8mm zewnętrzną) w miejscach łączeń zamiast cybantów metalowych jak to zawsze bywa użyłem paru plastikowych opasek zaciskowych. Wszystko uruchomiłem i podłączyłem początkowo przy wyjętych flakach z komputera bez włączania go aby wykryć jakieś nieszczelności. Po testach ułożyłem wszystko w komputerze i zacząłem testy temperaturowe.

Koszt:
    Pompka – 37zł
    Nagrzewnica – 20zł
    Opaski i cyna – 15zł
    Rurki – Tacie gwizdnąłem akwariowe ale kosztują 20zł/10m
    Miedz – 60zł (1m rurki, 10cm sztaby 50x5m, 30cm sztaby 40x5mm, 14cm sztaby 20x5mm)

Suma: 132zł

Więcej fotek na mojej stronie której adresu jak na ironie nie mogę podać
    Ale można wygooglować np: "cryptic bartosz"

Fajne!
  • #2 29 Gru 2008 22:01
    michalekk1
    Poziom 24  

A jak rozwiązałeś chłodzenie zasilacza? ten blok nie chłodzi chyba wszystkich rzeczy które się grzeją? Możesz w ten sposób dość szybko zakończyć życie PSU...

• #3 29 Gru 2008 22:02
    misiek1984
    Poziom 14  

Witam

Projekt wizualnie ciekawy ale:

1. Jak z temperaturą?
    2. Fotki wnętrza jak to ułożone
    3. Piszesz o pojemniku po jedzeniu dla rybek i w niej pompka, a co jak komputer zostanie popchnięty lub będzie potrzeba przeniesienia go.

Pozdrawiam

Ogólnie projekt ciekawy

• #4 29 Gru 2008 22:28
    158820
    Usunięty  
  • #5 29 Gru 2008 22:50
    cryptic
    Poziom 12  

Kranòwa, nie było sensu destylowanej i tak zaraz by była zanieczyszczona

Niema detykowanej myszki ale ja miałem bezprzewodowy zestaw wiec odbiornik jest wbudowany

Z temperatura wciąż się borykam i mysle nad dobrym rozwiązaniem
    Pudełko po jedZeniu dla rynek to pomysł przejściowy teraz jest specjalny zamknięty pojemnik
    Na mojej stronie jest więcej fotek, później prześle coś jeszcZe

Szeregowi połączone są wsYstkoe bloki i jakos wyrabia sprzęt ale mysle nad zmiana. Procek, chipiset, zasilacz i grafika takie bloki

• #6 29 Gru 2008 23:04
    pawelj
    Poziom 15  

Fakt, że więcej fotek by się przydało.
    Bo jak na razie to niewiele z tego projektu wynika - przynajmniej dla mnie.
    Zupełnie nie rozumiem np w jaki sposób chłodnica zamknięta w szczelnej obudowie może oddać ciepło poza nią.

Pawełj

• #7 29 Gru 2008 23:23
    cryptic
    Poziom 12  

Nie, tak pięknie nie mA. Ta wielka rurką z tylu wyprowadza kable i przewody do chłodnicy...

Szczelnie to te nie jest zamknięte, w tylnej płycie są podłużne otwory

• #8 30 Gru 2008 12:40
    skaktus
    Poziom 37  

Projekt całkiem ciekawy, ale całościowo kiepsko. Pisałeś że chcesz mieć porządek na biurku i mało kabli a tutaj z kompa wychodzi taki mega przewód z wodą i innymi kablami...Nie bardzo to widzę, szczególnie jego sztywność.

W dodatku monitor/komp stoi prostopadle do biurka co jest uciążliwe bo zazwyczaj monitor jest pod kątem.

Idąc dalej w tak malej obudowie niewiele podkręcisz. Na twoim miejscu prędzej kupił bym uszkodzonego laptopa ze sprawną płyta główną i ową płytę przerobił na kompa stacjonarnego - sam tak robiłem i całość umieszczałem w monitorze. Dodatkowo chłodzenie minimalna + sterowniki procesora + oszczędzanie energii i komp cichy i chłodny.

• #9 30 Gru 2008 14:05
    CiemnyLHS
    Poziom 10  

Idea obudowy ciekawa, tylko z tym chłodzeniem dużo roboty i nie wiem czy nie szkoda tego. Może warto pomyśleć nad chłodzeniem wodnym poprzez zanurzenie całości chassis w oleju mineralnym - na You Tube są szczegółowe filmiki pod hasłem "mineral oil submerged computer". Eliminujesz w ten sposób rurki i bloki z miedzi, zasilacz praktycznie nie wymaga ingerencji wewnątrz.

• #10 30 Gru 2008 22:50
    cryptic
    Poziom 12  

skaktus

prawda projekt ma wiele wad ale chłodzenie to sprawa przynajmniej dla mnie drugorzędna. bardziej chodziło o wygląd i aby było cicho. mimo wszystko przyznaje, że chłodzenie muszę zmienić. Też mnie denerwuje sztywność tej rury i to wszystko co wychodzi na zewnątrz. Jednak mam mały plan zmiany.

CiemnyLHS

nie chcę się bawić w olej i papranie w tym wszystkim, to nie dla mnie. pomyślę na w miarę rozbudowanym chłodzeniu pasywnym wewnątrz obudowy z wiatrakami których obroty będą się dopasowywać do temp wewnątrz i próg włączania będzie dość wysoki.

• #11 30 Gru 2008 22:59
    Micha-ek
    Poziom 9  

Pomysł ciekawy (też taki kiedyś miałem), ale jednak do Mac'a jest to mało podobne, jedynie, że wszystko w jednym pudle. Taki trochę telewizor wyszedł.
    I jeszcze pytanko: Jaki system? Hackintosh?

• #12 31 Gru 2008 00:52
    cryptic
    Poziom 12  

chciałbym nawet tak wyglądający tv gdzieś kupić. niema tak prostych a zarazem designerskich tv czy tez komputerów w sprzedaży, mimo że jest to jak nazwałeś "Pudło"

system windows :) bo maka mam z os x :) i wystarczy.

• #13 31 Gru 2008 11:04
    cryptic
    Poziom 12  

Jeżeli chodzi o zdjęcia to tam jest tylko i wyłącznie usunięte tło, nie mogłem odpowiednio ustawić do zdjęcia komputera więc wymazałem zbędę rzeczy. chyba nie macie ochoty oglądać mojego bajzlu na biurku :)

Na razie mam tylko dwa, słabej jakości ale może nadrobię opisem.

iPC - Pecet też może być ładnyiPC - Pecet też może być ładny

Obudowa jest zbudowana dość prosto, cztery pasy plastiku zaokrąglone na ciepło, złączone od wewnątrz twardymi pasami plastiku a w szczeliny włożone pręty aluminiowe. płyta przednia wycięta na kształt i wklejona na silikon akwariowy, trzyma super mocno. tak samo jest zrobiona kolejna równoległa płyta z grubego centymetrowego plastiku do którego przykręcony jest monitor a z drugiej strony elementy komputera. Monitor wsuwa się od dołu następnie przykręca do płyty dzielącej.

Patrząc od strony komputera po prawej u góry jest dysk twardy a bliżej widza cd-rom, a na dole jest zasilacz. Po lewej stronie płyta główna z podzespołami, na ściance lewej odbiornik do klawiatury i myszki. Na dole przy zasilaczu stoi pojemnik z pompką i wodą.

• #14 31 Gru 2008 14:55
    skaktus
    Poziom 37  

Pamiętaj ze kompy - laptopy grzeją się w znikomy sposób w porównaniu do zwykłych pecetów- mój aktualny asus ma 38 st na C2D 7350 a jest chłodzony wentylatorem i radiatorem wielkości pudełka od zapałek. Jak otworzę pokrywę i jest wolny wlot powietrza do wentylator ten nie działa w ogóle - dlatego na twoim miejscu szedł bym tym tropem - mało przeróbek, duże możliwości i niewiele zachodu aby wychłodzić cały zestaw - spokojnie by wystarczył 1 wentylator 8 cm na ochłodzenie całości. Do tego mały zasilacz bez wymagania chłodzenia i jazda.

• #15 31 Gru 2008 16:40
    cryptic
    Poziom 12  

To jest trochę skórka za wyprawkę. Bo laptopa mam a pc potrzebny mi jest abym mógł coś zmieniać, podlaczac a przedewszystkim wykorzystać pc którego miałem a nie kupować laptopa. Wiem ze to dobre rozwiązanie ale jak dla mnie bezsensu.

• #16 31 Gru 2008 20:54
    SzymonHK
    Poziom 20  

Z tym chłodzeniem wodnym to zabrnąłeś w ślepą uliczkę, woda jako czynnik pośredni zapewnia stabilność temperaturową a nie wydajne chłodzenie. Chłodzenie bezpośrednie jest bardzo wydajne i odpowiednio zaprojektowane i wykonane jest również ciche. Zasadniczy problem to oprność cieplna złącza cpu-radiator i powierzchnia radiatora. Drugi to obieg powietrza i wentylatory. Ale jest wiele udanych projektów. Wodne chłodzenie robi z komputera mało wygodny mebel i zwiększa ryzyko awarii. Zwłaszcza w okolicach zasilacza.

• #17 01 Sty 2009 14:04
    g00fy
    Poziom 11  

cryptic napisał:

Wszystkie elementy tj. bloki, rurki, zapinki wykonałem z miedzi ponieważ jak wiemy z fizyki jest to najlepszy przewodnik ciepła i prądu z łatwo dostępnych.

Nie do konca. Miedz swietnie magazynuje cieplo, aluminium je lepiej przewodzi. Dlatego czesto rdzen chlodzenia wykonuje sie z miedzi.

Ktos poruszyl temat wody w instalacji - lepiej dodaj do instalacji chociaz detergentu, bo juz nie jedno WC mialo za mala wydajnosc... przez glony ;)

Kwestia obudowy - proponowalbym Ci jakis slupek podtrzymujacy sledzie kart rozszerzen.

Chlodzenie - calosc wykonana nieco na opak. Mialo byc bez kabli, a tu chlodnica na zewnatrz... juz lepiej umiesc ja przy dziurkowanej sciance wewnatrz, i tak chlodnica powinna dac rade. Pomysl tez o obiegu powietrza, proponuje dwa wentylatory na wolnych obrotach, jeden wsysa powietrze do srodka, drugi je wypycha - ktorys wystarczyloby postawic przy zasilaczu i rozwazalby Ci sie czesciowo ten problem.

Gratuluje wykonania blokow. Koszta calosci sa imponujaco male.

• #18 01 Sty 2009 15:04
    cryptic
    Poziom 12  

Dziękuję za cenne rady oraz słowa krytyki, narazie mam inne sprawy na głowie Ale jak wezmę się za zmiany to wprowadze wasze pomysły.

• #19 01 Sty 2009 15:18
    skaktus
    Poziom 37  

Ja bym jeszcze na twoim miejscu zmienił prastik z którego robiłeś obudowę - ten co zastosowałeś wygląda okropnie tandetnie.

• #21 02 Sty 2009 14:37
    khaki
    Poziom 9  

Witam

Mam pytanie czy mógłbyś opisać podzespoły, czyli procesor, grafikę, zasilacz itp. oraz czy coś jest podkręcone czy też nie i jakie temperatury osiągasz.
    Jeśli chodzi o czynnik chłodzący odradzam czystą wodę czy też destylat. Czytałem na różnych forach o WC sam też stosuję płyn chłodniczy z samochodu. Nie podam nazwy żeby nie było reklamy, dodam że znany i różowy :).

• #22 02 Sty 2009 16:30
    cryptic
    Poziom 12  

Athlon 2000+, GeForce 440mx, jakiś zwykły zasilacz, dysk 80 wd

wszystko ma mniej więcej ta sama temp. 50st, procesor dochodzi do 55 stopni.

• #23 04 Sty 2009 14:49
    Nacrob
    Poziom 9  

Akurat mój temat :P. Pomysł fajny, ale uważam że troszkę chaotycznie zostało to wszystko "upchane". Twierdzisz że szum doprowadza cię do szału ok ale czy znasz taką firmę jak revoltec?, otóż robi ona bardzo fajne wiatraczki za naprawdę niewielką cenę np. wiatrak standardowy 80 daje gigantyczny przepływ powietrza a w sklepie kosztuje 20zł w necie za 25-30zł masz przeźroczysty z diodami o identycznej wydajności. musisz się zastanowić nad cyrkulacją powietrza uwzględniając prostą i starą jak świat zasadę a mianowicie że ciepłe powietrze jest lżejsze i zalega w górnych partiach obudowy. Proponuje pozostawić WC, ale z porządnym płynem bo kto powiedział że tam ma być koniecznie woda najprościej zalej układ płynem do chłodnicy samochodowej to powinno dać niezłego kopa wydajnościowego o ile bloki wodne mają odpowiednio dużą powierzchnię z możliwością oddania ciepła co dalej to radził bym zastanowić się nad modyfikacją zasilacza bo z tego co widzę na zdjęciach jest on upchnięty nie dość że w obudowie to jeszcze grzeje dysk i stacje dysków a chyba nie takie jest założenie, temperatura uważam że jest porostu za wysoka kup porządną chłodnice do WC daj na nią dwa wentylki 80-tki i to powinno dać radę odebrać taką ilość ciepła. Na twoim miejscu wzorował bym się na profesjonalnych rozwiązaniach bo zasady zachowania się energii cieplnej są proste a ich rozwiązania bazują na tych zasadach więc popatrz na jakąś obudowę pod takim względem a jestem pewien że zmodyfikujesz swój sprzęt tak że będzie cichutki i bardzo wydajny.

• #24 05 Sty 2009 18:56
    Wiking18
    Poziom 14  

Ja używam Petrygo:) czy daje kopa niewiem ale za litr dałem coś 7.5 zł weszło mi tego z 300 ml i uważam że o niebo lepsze jak woda nigdy glonka nie zapuści a dla niektórych może być zaletą że jest niebieski ma swoje zalety ale z tego co zsłyszałem to woda lepiej oddaje ciepło jak ten płyn.

odnośnie projektu to w sumie mi się podoba szkoda tylko że nie mogłeś upchnąć chłodnicy (nagrzewnicy) w tylniej ściance tak żeby była możliwość wydmuchu powietrza dużym wiatrakiem cieplego powietrza. miałbyś to w całości a tak jak kolega napisał duży wiatra ma niskie obroty a jednocześnie dobrą wydajność i nie szumi.

Pozdrawiam

• #25 06 Sty 2009 09:13
    xuzi
    Poziom 13  

Nacrob woda ma dużo lepsze właściwości niż płyn do chłodnic, którego zastosowanie tylko zmniejszy wydajności układu z powodu mniejszego ciepła właściwe. Zwiększą się także opory tłoczenia czynnika z powodu większej gęstości.

Oczywiście woda w domowych warunkach najlepsza to destylowana.

• #26 07 Sty 2009 23:33
    Nacrob
    Poziom 9  

zgadzam się że destylowana, ale o dziwo mi płyn chłodniczy podniósł ogólną wydajność o jakieś 8 stopni na każdym bloku no poza GPU bo tam o 5 stopni a taka różnica to chyba nie przypadek.

• #27 08 Sty 2009 12:46
    cryptic
    Poziom 12  

Witam, myślę, że płyn chłodniczy to zły pomysł jest jak już mówiliście gęsty co przy pompkach do bloków wodnych będzie tylko spowalniaczem, natomiast w samochodzie siła pompy jest na tyle duża że nie robi to zbyt wielkiej różnicy. Na pewno woda destylowana jest lepsza od zwykłej wody bo nie powinny rosnąć glony, jednak jestem wciąż nienasycony takimi rozwiązaniami i chciałbym znaleźć płyn rzadki jak woda lub jeżeli to możliwe, rzadszy a przy okazji świetnie odprowadzający ciepło. Przeszło mi przez myśl, że panele słoneczne do ogrzewania domu są w naszym klimacie rozwiązane tak, że specjalny płyn krąży między panelem a zbiornikiem i ten sam zbiornik jest dopiero połączony z układem ogrzewania gdzie jest woda. Może właśnie taki płyn będzie dobry? Nie znam się ale może też być tak, że efekt będzie odwrotny bo ten płyn kondensuje ciepło.

Może wypowie się jakiś znawca tematu?

specyfikacja płynu

specyfikacja wody

Zobaczcie też jak stoje w konkursie AlleKomp

• #28 09 Sty 2009 16:56
    jonas
    Poziom 19  

Nie rozumiem, czemu chcecie po raz drugi wynajdywać koło? Nie miałem zamiaru się wtrącać, choć temat śledzę od początku, ale jak już pojawiają się pomysły z płynami do paneli słonecznych ...

Po pierwsze gęstość samochodowych płynów chłodniczych ma znikome znaczenie przy i tak śmiesznej sprawności pompek typu akwariowego. To nie jest olej, żeby nie dało rady przecisnąć go przez wężyki i kanaliki w bloku czy chłodnicy. Ważne, żeby był jakiś obieg cieczy, szybkość obiegu ma znaczenie marginalne. O wiele istotniejsza jest ilość tej cieczy, bo to ona po pewnym czasie nagrzewa się do stałej temperatury i de facto zapewnia odprowadzanie ciepła do otoczenia. Więcej cieczy = większa pojemność cieplna układu. Dlatego też niektórzy mają zamiast chłodnicy zwykłe wiadro i też to działa. Pomijam estetykę i "kulturę techniczną" takiego rozwiązania ;)

Druga sprawa to stosowanie czystej wody, obojętnie czy destylowanej czy kranowej. W każdej po pewnym czasie wytrącą się jony metali (w kranowej dodatkowo glony), woda straci swoje tak zachwalane tu właściwości i po zabawie.
    Najrozsądniejszym kompromisem jest stosowanie mieszanki, np. borygo + woda demineralizowana, w proporcjach 50/50 lub coś w tej okolicy. Przećwiczyło to wielu, a mimo to ciągle pojawia się gdzieś nowy Einstein, pragnący chciejstwem zmienić prawa fizyki. A i tak z reguły kończy się sprawdzonymi rozwiązaniami. Albo przy uporze Einsteina - awarią systemu.

Dochodzi jeszcze sprawa materiałów, z jakich wykonane są elementy systemu chłodzenia. Do miedzianych zalecane jest borygo, do aluminiowych petrygo. Przy systemach mieszanych (miedziany blok, aluminiowa chłodnica) warto jeszcze dodać kropelkę inhibitora korozji, co wydłuża żywotność części i pompy.

Naprawdę to wszystko zostało już po wielokroć opisane i przetestowane, wystarczy poczytać. Nobla i tak nikt już nie wypracuje w domowej piwnicy, takie czasy.

Co do samego projektu - niebrzydka rzecz, ale z tym ogrodowym wężem z tyłu nijak nie przypomina Macintosha. Jeżeli powstanie kiedyś druga wersja, proponowałbym nieśmiało rozważenie zintegrowania chłodnicy z obudową, na górze lub gdzieś z boku. Odwołuję się tu do niemałej inwencji autora.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo