Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik i zasilacz atx

POPO 28 Mar 2004 21:40 2062 5
  • #1 28 Mar 2004 21:40
    POPO
    Poziom 11  

Mam problem. Zrobiłem sobie chłodzenie fc do kompa i chodzi mi o sterowanie. Mam termometr który załącza mi przekaźnik na zadaną temperature. Tym przekaźnikiem chciałbym załączać komputer ale problem tkwi w tym, że przyciskiem w kompie (atx)daje się tylko impuls płycie głównej a przekaźnik daje zwarcie, więc czy da się zmienić jakoś zwarcie przekaźnika na krótki impuls? Kolejna sprawa:jak można rozwiązać wył. komputera i sprężarki? tzn zamykam system i wyłącza mi się sprężarka (220V)w tym samym czasie. Za pomoc z góry wielkie dzięki.

0 5
  • #2 28 Mar 2004 22:01
    macek
    Poziom 24  

Co do wlaczania sprezarki mozesz podlaczyc przekaznik pod 12 V w kompie ( żułty kabelek), jako sterowanie przekaznikiem ktory zalacza sprezarke. A jak chodzi o ten przekaznik od wlaczania kompa to nie zabardzo kumam o co chodzi z tym sterowaniem na zadana temperature. Jezeli chodzi Ci o wlaczenie kompa prz 20 stopniach C to mozna przed przekaznik wsadzic trnzystor w kondensator w bazie by zmienial stan tranzystora, znaczy gdy na kondensatorze pojawi sie skok jednostkowy do na jego wyjsciu pojawi sie impuls ktory wlaczy przekaznik na ulamek sekundy, tylko nie jestem pewien czy impuls ten bedzie wystarczajaco dlugi, zeby pokonac bezwladnosc blaszki.

0
  • #3 28 Mar 2004 22:16
    POPO
    Poziom 11  

To jest tak: mam przycisk którym włączam sprężarkę i termometr z przekaźnikiem,termometr też jset na 220V(komp jest wyłączony) czekam do czasu az spadnie temp.np.do -10*C potem przy tej temp. termometr załącza przekaźnik (on jest gdzieś tam w środku mam tylko wyj.styków które są zwierane) który to powinien załączyć komputer i tu jest problem bo on daje zwarcie a nie impuls.

0
  • #4 28 Mar 2004 23:23
    TONI_2003
    Moderator

Jeśli przekaźnik jest na 230V i jego styki wytrzymają załączanie
    zasilacza ATX ale na stronie wejścia 230V (tak jak ręcznie przedtem
    AT i czasami ATX) To masz wydaje się rozwiązanie. Natomiast jeśli
    nie to po prostu realizujesz start wymuszony zasilacza ATX tak jak
    robi się przy jego naprawie ( zwierając zielony kabel z czarnym) , a w Twoim przypadku robią to styki przekaźnika.
    Pozdrawiam :wink:

0
  • #5 29 Mar 2004 18:33
    POPO
    Poziom 11  

Styki przekaźnika mogę obciążyć max. 8A 250VAC (RES) tak jest w specyfikacji termometru (właściwie to on jest przeznaczony do zastosowań klimatyzacyjnych) tylko nie wiem co to RES. Zasilacz ma 450W czy styki się nie sfajczą? Nie wiem jak to się liczy czy po prostu W=UxIxT ? To by było 2000W chwilowego obciążenia? jeśli tak to powinno wytrzymać spoko 1000W stałego obciążenia czy się mylę? 8O Czyli jak dobrze zrozumiałem załączam kompresor z termometrem, ten po osiągnięciu określonej temp. załącza 230V dla zasilacza ale wtedy zasilacz musi mieć zwarte na stałe styki "start on" z masą? (czarny z zielonym) Czy to nie bedzie przeszkadzało płycie głównej? przecież to ona daje sygnał strartu dla zasilacza i pzełącza właśnie ten zielony kabelek dając stan raz 0V lub 5V. Aco się będzie działo po zamknięciu systemu? I drugi przypadek:jak wymusze zwarcie zielonego kabelka z masą przez przekaźnik to w tym samym czasie musze wcisnąć w komputerze przycisk power?(bo skąd płyta główna będzie wiedzieć kiedy zastartować?)Czy wtedy trzeba zielony kabelek całkiem odłączyc od płyty głównej? Ach tyle tych pytań ale musze być pewny zanim coś zaczne.

0
  • #6 29 Mar 2004 19:02
    TONI_2003
    Moderator

Właśnie w tedy nie będziesz potrzebował (w komputerze przycisk power) i nie będzie problemu ze stykami tylko pytanie czy ten komp ma tylko do tego służyć?Oraz czy nie będzie jakiś innych przeciwwskazań. Popytaj innych o zdanie ich w tym temacie gdy wybierzesz już rozwiązanie. Pozdrawiam

0