Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urmet 1131 4przewody + płytka sygnałowa Jak zamienić na 1133

chris330 29 Gru 2008 22:21 3253 3
  • #1 29 Gru 2008 22:21
    chris330
    Poziom 2  

Witam,
    Z domofonem zawsze były problemy i pewnego razu przyszedł fachowiec i coś tam coś tam... Domofon działał... potem miał fazy że raz dzwonił raz nie dzwonił nie można było otworzyć drzwi. Jak dzwonił to można było otworzyć drzwi jak już nie dzwonił to było słychać i mnie słyszano ale nie mogłem otworzyć drzwi... i tak jest do dzisiaj.
    Mam Urmet 1131 jak się okazało z płytką sygnałową. Chciałem go wymienić na Urmet 1133.
    Już jakiś czas czytałem o podłączeniu domofonu 4 żyłowego i wiem że przy 4 przewodach podłączmy pod 1,2,6 i CA oraz robimy mostek pomiędzy 2 i 9 (czasem 1 i 9) nic z tego nie działa u mnie. Nie wiem w jakim celu ale mam płytkę sygnałową podłączoną chyba przez fachowca. Czy jest możliwość podłączenia 1133 bez płytki i w taki sposób aby zaczął dzwonić? Poniżej fotki z instalacji którą posiadam... tzn zrobiłem fotki i rozłączyłem ... jestem w trakcie podłączania 1133.

Dodano po 8 [minuty]:

przewody w płytce sygnałowej----podłączone do Urmet 1131:

(+)czerwony----podłączony z 1 z 4 ze ściany, który nie jest podłączony do Urmet
    (GŁ)zielony----CA
    (Mik)biały----2
    (Gnd)niebieski----6
    i oczywiście mostek w Urmet 2 z 9

Dodano po 4 [minuty]:

Może to jakaś wskazówka ale od jakiegoś czasu jest tak i zdarzało się już że zaczep nie blokował drzwi. Teraz tak jest, tzn można otworzyć drzwi bo blokada nie trzyma

• #2 30 Gru 2008 19:04
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Musisz się dowiedzieć jak maja inni to zrobione. Tak będzie najprościej. W większości instalacji analogowych nie stosuje się płytki generatora w unifonach. Sygnał wywołania idzie z dołu, od przycisku. wcześniej tam trafia z zasilacza (zwanego też centralką).
    W bardzo starych instalacjach były zamiast dzwonków tzw. terkotki (brzęczyki) i wywołanie odbywało się poprzez podanie napięcia stałego na żyłę dzwonkową. To napięcie z kolei po dotarciu do mieszkania (uprzednio ktoś musiał nacisnąć na dole) uruchamiało wspomniany brzęczyk, a obecnie w takich przypadkach stosuje się dodatkowy generator (indywidualnie w każdym mieszkaniu). Można oczywiście zastosować jakiś buzzer (syrenkę) na 5V i ja podłączyć do żyły masowej i wywołaniowej. Generator wykorzystuje słuchawkę aparatu do wyemitowania dźwięku wywołania.

Jak już wcześniej pisałem, najpopularniejsze i najbardziej niezawodne są instalacje 4 lub 6 żyłowe z wykorzystaniem wspólnego generatora dla wszystkich. Takie to instalacje stosuje się już od kilkunastu lat.

• #3 31 Gru 2008 12:02
    chris330
    Poziom 2  

Dziękuje za odpowiedź.
    Czyli jak rozumiem instalacja ta różni się od tych bez terkotki tym że na wywołanie jest podawane stałe napięcie zamiast zmiennego. Płytka sygnałowa jest potrzebna aby zamienić napiecię na zmienne i wywołać sygnał dzwonka w słuchawce Urmet?
    Tylko czy jest możliwość sprawdzenia czy aby napewno jest potrzebna ta płytka, bo od początku były problemy z bezawaryjnym działaniem domofonu, jak już pisałem raz działał raz nie działał? Może fachowiec obszedł tą płytka jakiś problem z połączeniem? I jak sprawdzić co nie działa w chwili obecnej czy płytka czy domofon?

Szczęśliwego Nowego Roku :)

• #4 31 Gru 2008 12:14
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Sprawdzenie co ma być jest bardzo proste. Wystarczy, że ktoś przytrzyma przycisk na dole, a ty w tym czasie za pomocą choćby samej słuchawki poszukasz na poszczególnych żyłach melodii wywołania. Jak jej nie będzie to napięcie stałe da stuk w momencie podłączenia słuchawki do tej żyły. Oczywiście jest jeszcze inna żyła z napięciem, a mianowicie mikrofonowa. W takim przypadku na dwóch będziesz miał ten stuk.

Najważniejsza jest żyła masowa i względem niej najlepiej wszystko inne określać. Z tego co pisałeś, to przecież znasz rozkład poszczególnych żył.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME