Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana sprężarki R600 na 134a lodówka BEKO

siekrz 30 Gru 2008 10:57 9082 23
  • #1 30 Gru 2008 10:57
    siekrz
    Poziom 9  

Witam mam pytanie, jeśli nie mam manometru na R 600 mogę napełnić układ lodówki na manometrach od R134a, jeśli tak to na jakich parametrach dodam że trafiła mnie się lodówka do naprawy na R600 a jeszcze na taki czynnik nie naprawiałem ma sprężarkę do wymiany, dodam że dawniej naprawiałem, teraz zajmuję się klimatyzacją. Chodzi o chłodziarkę BEKO, może wstawić sprężarkę na R 134a. i po sprawie, choć wolałbym aby było oryginalnie. Czekam na szybką podpowiedz, z góry dziękuję.

0 23
  • #2 30 Gru 2008 18:35
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak założysz na R134 nie powinieneś mieć problemu.
    Jak wstawisz na R600 to musisz dać dokładnie wg. wagi.Właśnie te na R600 najczęściej padają.

1
  • #3 30 Gru 2008 22:08
    siekrz
    Poziom 9  

Dzięki postanowiłem założyć na R 134a myślę że to dobra podpowiedz.

0
  • #4 30 Gru 2008 22:50
    bibek10
    Poziom 14  

zamiana sprężarki z R600a na 134 to nie najlepszy pomył są to inne czynniki chłodnicze o odmiennym składzie chemicznym a co najważniejsze o innych ciśnieniach parowania. lodówka pewnie będzie działać ale nikt nie wie jak. Proponuje jednak wymianę na R600a nabicie na wagę jak podał producent. ale decyzja należy do ciebie.

0
  • #5 30 Gru 2008 23:06
    nares
    Specjalista AGD

bibek10 napisał:
    zamiana sprężarki z R600a na 134 to nie najlepszy pomył są to inne czynniki chłodnicze o odmiennym składzie chemicznym a co najważniejsze o innych ciśnieniach parowania. lodówka pewnie będzie działać ale nikt nie wie jak. Proponuje jednak wymianę na R600a nabicie na wagę jak podał producent. ale decyzja należy do ciebie.

To tylko teoria, w praktyce zamiana z R600 na R134a nie grozi niczym szczególnym i od kilku lat nie miałem żadnej reklamacji.

0
  • #6 31 Gru 2008 08:14
    jmk
    Poziom 28  

Napełnienie układu R600a po zastosowaniu sprężarki na R134 nie powoduje żadnych komplikacji- istnieją i NALEŻY KORZYSTAC z temometrów elektronicznych dla regulacji każdego układu.
    Inna bajka to wpuszczenie R134 do układu że spręzarką na R600a- Kolizja czynnika R134 z mineralnym olejem po kilkudzieścięciu godzinach pracy ZADŁAWI SKUTECZNIE układ uniemożliwiając chłodzenie!!

1
  • #7 31 Gru 2008 12:22
    siekrz
    Poziom 9  

Dzięki za pomoc sądzę że ostatnia wypowiedz jest praktyczna , ponadto jeśli będzie coś nie tak to na pewno to skomentuję na forum dodaję że nie jest to robione za jakiekolwiek pobory . Na tym kończę temat, pozdrawiam.

0
  • #8 03 Sty 2009 21:56
    siekrz
    Poziom 9  

Witam , jak pisałem niedawno że się odezwę jak coś będzie nie tak, no to jestem. Śledząc to forum można dołączyć się do tematu, urządzenie działa lecz nie do końca poprawnie ponieważ dziś zauważyłem że raz po wyłączeniu ponownie aby się załączyć miała kłopot, wybił wył. term. pracowała normalnie nie było problemu teraz też się załącza nie wiem czy za pierwszym razem raz napotkałem taką sytuację, czy to możliwe że zapycha się układ na wskutek wymiany sprężarki z innym czynnikiem, jeśli ktoś może doradzić zanim stanie lub coś innego się wydarzy to jestem wdzięczny.

Moderowany przez skryn:

Tematy scaliłem, jednocześnie odblokowując poprzedni.

1
  • #9 03 Sty 2009 22:18
    jmk
    Poziom 28  

Musi miec postój sprężarka jakieś min 10-15 minut dla wyrównania cisnienia- bez wyrównania nie ruszy!!!!
    Przyczyny tego co opisujesz to mogą byc różne- niewłaściwie zabudowany termostat skraca czas postoju, czyli zbyt szybki wzrost temperatury czyjnika termostatu, a jeżeli czas jest dostatecznie długi i jest problem ze startem to może być problem nawet z wilgocią w układzie i zatykanie układu - ale żadnyuch szczegółów nie podajesz wieć nie wiadomo co jest przyczyną- zimową pora to poważny problem -jak usunąć wigoć z układu- bo tuaj sama pompa może nie wystarczyć- nie wiadomo skąd "wyrwałeś' sprężarkę- moze mieć zawilgocony olej jesli stała otwarta w jakimś pomieszczeniu, filtr-osuszacz MUSI być nowiutki anie jakiś stary i zużyty!!!, kapilara drożna ale najwięcej problemów stwarza usunięcie wilgoci z układu a jak nie używasz pompy próżniowej to kończymy temat !

0
  • #10 03 Sty 2009 23:13
    siekrz
    Poziom 9  

Witam, dzięki za zainteresowanie jak wcześniej wspomniałem na co dzień montuję klimy w C.H. wentylację itp. pompy próżniowe mam ale wracając do tematu w tej chwili pracuje wyłącza się na ok. 15-20 minut, z tą wilgocią to może być racja, jest sytuacja taka że cały czas mam podłączoną stacje, odwadniacz też wymieniłem na nowy jak i sprężarkę problem w tym że tylko jutro mogę się z tym uporać póżniej wyjeżdżam na montaże i przyznam że trochę panikuję wiem że doświadczenie kolegów może dużo pomóc nie chcę wymieniać odwadniacza, czynnika. Zauważyłem że filterek raz dzwoni raz nie nie wiem ile razy się tak załączała jest w warsztacie więc trudno ocenić niedawno byłem i chodziła temp. w chłodziarce jak i w zamrażalniku dobra , jak jest wyłączona to wydaję mnie się że długo wyrównuje ciśnienie,jeśli można to proszę o radę jeśli nawet trzeba wymieniać filtr i czynnik to mam , nie mam azotu i innych do płukania układu na dzień dzisiejszy PROSZE O RADY na pewno każdą wezmę pod uwagę, z tym wyrównaniem ciśnienia mnie się nie podoba jak pamiętam powinno szybciej rosnąć .

Dodano po 29 [minuty]:

Dodam jeszcze że wstawiłem spr. GL 75 Elektroluksa, trochę wysoka niema jak założyć miseczki.

0
  • #11 04 Sty 2009 12:05
    siekrz
    Poziom 9  

Witam, mam pytanie jak ewentualnie pozbyć się wilgoci w układzie lodówki, jeśli niema się na miejscu azotu, może przez płukanie freonem, czy pompa próżniowa wystarczy (wyd.pompy 42l.) dlaczego ciśnienie bardzo powoli się wyrównuje niestarcza 15min. Może przyczyną jest że był układ napełniany w niskiej temp.

Moderowany przez skryn:

Tematy scaliłem.

0
  • #12 04 Sty 2009 13:33
    jmk
    Poziom 28  

Otwórz układ w suchym pomieszczeniu !
    Odłącz kapilarę od osuszacza i sprawdź drożność- najlepiej podaj jej dla sprawdzenia ciekły aceton- kilka cm3 i zobacz czy przy pracującej i podłączonej do układu pompie zasysa ten aceton przez kapilarę.
    Jeśli tak to odłącz osuszacz od skraplacza i oddaj go na złom-honorowo i nie od razu.
    Załącz sprezarkę w ciepłym pomiesczeniu i niech pracuje kilka godzin aż korpus osiągnie jakieś 60 stopni C.
    Wnętrze - zamrażarki i spreżarki nagrzej suszarką do włosów do około 50-60 stopni C tylko nie potpo plastików wewnątrz!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Wyłącz sprężarkę i podłącz pompę próżniowa do tego układu , wcześniej zacisnij kleszczami koniec kapliary.!!!!
    Na zakończenie rurki skraplacza założ zatyczkę, gumowy korek etc.
    Po kilku minutach jak pompa opróżni układ z powietrza wprowadź powietrze do układu i ponownie pompa.
    Wielokrotna wymiana powietrza jest KONIECZNA- gdyż ono wyniesie wilgoć z układu-odpompowywanie przez wiele godzin bez wprowadzanie swieżego powietrza nic nie da !!
    Jeżeli sprężarka była otwarta tak sobie i stała na powietrzu poza układem to najlepiej wymień olej na sprawdzony, po uprzednin rozgrzaniu sprezarki i odpompowanie poza układem - bo nie wylejesz z niej oleju jak będzie zabudowana w chłodziarce.
    Po wielogodzinnej "walce" z wigocią wpuszczając swieże powietrze do układu tak co 5-10 minut możesz MIEC NADZIEJĘ ze wilgoć została usunieta.
    Wskazane jest wyposażenie układu w większy filtr-odwadniacz niż ten jaki był w nim zabudowany!!
    I to by było na tyle a w przyszłości uważaj na jakieś dziadowskie i podobno sprawne sprężarki bowiem wigoć w układzie to nie są żarty.

0
  • #13 04 Sty 2009 14:24
    cezet

Pierwsze słyszę,że wpuszczając "świeże powietrze" do układu kilkakrotnie można pozbyć się wilgoci w układzie! Co za brednie!! Kol jmk nie pisz bzdur!
    Kol. siekrz - czy za każdym razem sprężarka nie może wystartować?

1
  • #14 04 Sty 2009 16:58
    siekrz
    Poziom 9  

Więc robiłem próżnie kilka razy tzn. zrobione odczekane i znów może 3-4, bez wpuszczania powietrza , wynik taki objawy te same schłodzi wyłączy się dość nawet szybko i po 35 min. próba załączenia termik wybija ostygnie, maszyna rusza schładza ok 13min i się wyłącza. Podczas pracy filterek ciepły, to by znaczyło że drożność jakaś jest, ale jak się wyłączy to za 1razem sie nie włącza teraz jak się wyłączy zmniejszę jej ciśnienie na -2 (czy temp. odp. na -35) może to pomoże bo ja nie wiem wyrównuje się do 1 baru przez 35- 40 min.

Dodano po 2 [minuty]:

No i wniosłem ją do domu więc temp otoczenia +23

Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

Nie wiem co myśleć mogę koledze odpowiedzieć że za każdym razem tak jest słychać pstryknięcie (termostatu)i prawie nic po chwili na dole pstryk (jakby odbił termik) i idzie, jest rzeczą dziwną dla mnie że jak nie może wystartować to powinien się męczyć (buczeć ) a tu nie słychać może to urządzenie rozruchowe, jak wspomniałem jutro wyjeżdżam na tydzień, może tak ją zostawić, obniżyłem ciśnienie nadal schładza wyłącza się no ale za pierwszym razem nie startuje, no i wyrównanie ciśnienia powolne, bynajmniej tak nigdy nie miałem chyba że coś się zatkało- no ale by nie chłodziła tak ładnie szybko z długimi przestojami, może technika poszła do przodu i moja stara wiedza co do lodówek jest do niczego. Pozdrawiam Krzysztof S.

0
  • #15 04 Sty 2009 18:40
    bibek10
    Poziom 14  

Mam dwie rady
    1.wymień filtr 2. napełnij freon nie na ciśnienia tylko na dobra dokładną wagę jeżeli zastosowałeś R134 to jakieś 100 - 120 g bo z objawów które opisujesz to mi wygląda na mocno przebity układ. Lodówki nie ustawisz na ciśnienia jak klimy

0
  • #16 04 Sty 2009 19:51
    siekrz
    Poziom 9  

Kol. bibek zrobię wg twoich rad lecz nie dziś , nie zastanawia cię dlaczego za drugim razem bez problemu startuje ,za pierwszym silnika prawie nie słychać, powinien troszkę ciężko mruczeć, a drugie to dlaczego tak długo wyrównuje ciśnienie , ponadto zauważyłem że jak termostat nastawiony jest na poz.2 to w zamrażarce jest ok -26C. jak ją przetrzymałem na -18C i włączyłem to ładnie poszła a ciśnienie na zegarze było mniejsze od 1baru. po tak długiej przerwie (50 min) powinno mieć ok.2bar

0
  • #17 04 Sty 2009 19:59
    bibek10
    Poziom 14  

długie wyrównywanie się ciśnień może być spowodowane wilgocią w układzie lub w ogóle zatkanym filtrem wymień filtr przy wlutowywaniu kapilary uważaj żeby nie zalutować kapilary bo częściowe zalutowanie kapilary dawać będzie podobne objawy jak zatkany filtr

0
  • #18 04 Sty 2009 20:56
    cezet

Rurka ssąca nie przemraża przypadkiem?
    Ciśnienie na ssącej ma być 0, po kilku minutach pracy.Masz chyba przeładowany układ.

0
  • #19 04 Sty 2009 21:27
    siekrz
    Poziom 9  

Nie przemraża jest poniżej zera wcześniej pisałem że obniżam , dodam że każda rada może być przydatna i jej potrzebuję kiedyś naprawiałem AGD lodówek multum ta jest inna, chyba że jest mina jakaś z sprężarką mocno była zawilżona filterkiem ktoś sie bawił albo co, nie wiem były różne tam przypadki ale chłodzi nawet filterek robi sie ciepły dzwoni, przecież przy dużym ciśnieniu by nie dzwonił sprężarka by głośniej chodziła , może kapilara w sie zapycha olejem (zamarza olej) nie wiem chciałbym aby trafić na coś co jej przejdzie.

0
  • #20 05 Sty 2009 21:13
    cezet

Ja zrobilbym tak; przeciąć kapilarę za filtrem , wymienić filtr,
    podłączyć pompę na rurkę napełniającą,pociągnąć trochę próżnię, do kapilary ok. pół nakrętki z butelki metanolu ( aby doszedł do parownika).Polutować kapilarę do filtra.
    Potem próżnię ok. 20 min.
    Powinno pomóc.

0
  • #21 07 Sty 2009 18:47
    siekrz
    Poziom 9  

Witam, różne są sytuacje lecz takiej nie znałem, nie chcę zapeszyć ale maszyna startuje nie wygląda aby pracowała nie prawidłowo. Można przeczytać w wcześniejszych recenzjach jakie były objawy co się działo, po rozcięciu układu w celu wymiany odwadniacza i wypróżniowania odłączyłem sprężarkę i sprawdziłem ją na krótko przy lekkim nadciśnieniu(na luzie startowała za każdym razem) i co spr. nie rusza za pierwszym razem za drugim tak , więc na zamkniętej rurce tłoczącej, i taka sama sytuacja za drugim razem za pierwszym zero wysiłku, no więc wstawiłem nowe rozruchowe i wszystko ok. dodam że sprężarkę kupiłem nowiutką z sklepu z częściami chłodniczymi i AGD. Dla zainteresowanych- urządzenie pracuje prawidłowo w/g temperatur
    włącza się na 13-15 min. i wyłącza na 40min dodam że jest pusta, no ale to co mnie zastanawia to jednak to dlaczego ciśnienie w czasie 40-50 minut wyrównuje się do 0,8-0,9-1,0 bar moim zdaniem powinno ok. 2 no i po kilku, kilkudziesięciu minutach, jest jeszcze prawdopodobieństwo wilgoci w układzie no ale ???. Chciałbym podziękować za podpowiedzi, kiedyś nie miałem możliwości podzielić się z kimś jakimiś problemami, więc chętnie będę zaglądał na to forum. PS. Kolega podpowiadał o zastosowaniu metanolu ja tego nie zrobiłem bo nie miałem ale znam temat i jeśli możliwe i ktoś wie gdzie można kupić, chodzi w jakiego rodzaju sklepie nie miejscowości to z góry dzięki. Pozdrawiam.

0
  • #22 07 Sty 2009 18:59
    any56
    Poziom 39  

W wiekszości sklepów z artykułami malarskimi.
    Po prostu denaturat.

0
  • #23 07 Sty 2009 19:15
    siekrz
    Poziom 9  

Chodzi mi o 100% metanol nie pochodne ani spirytus.

Moderowany przez skryn:

Następnym razem, nie będę scalał tematów, tylko wyrzucał do KOSZA.

0
  • #24 29 Lis 2017 14:39
    sumrako
    Poziom 16  

Nikt nie wspomniał o przytkanej kapilarze ,i zawilgoconym oleju. Mnie przy przytykającej się kapilarze (choć w stanie wylutowanym nic na to nie wskazywało) pomagała wymiana oleju i tejże kapilary, a po pociągnięciu próżni to nowy standardowy filterek z resztką ewentualnej wilgoci spokojnie sobie poradził. Chyba że układ chłodniczy ma dziurę to i tak będzie zasysać wilgoć i po jakimś czasie sytuacja znów się może powtórzyć.

0