Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompa

wlodekwlo 30 Gru 2008 13:25 23647 26
 • #1 30 Gru 2008 13:25
  wlodekwlo
  Poziom 12  

  Mam problem, mieszkam na piętrze i tam mam odzielną instalację centralnego ogrzewania z rurek miedzianych, zasilanie to woda grzewcza dostarczana przez energetykę cieplną, posiadam wymiennik ciepła. Wszystkie grzejniki grzeją mocno do połowy a może mniej, w obrębie górnego wlotu. Dziwne jest to, że w długości poziomej większa połowa jest po prostu zimna, a dolny odpływ grzejnika jest ciepły prawie jak górny wlot. W piwnicy mam wymiennik i przed nim na powrocie pompkę która się bardzo grzeje. Na początku roku grzewczego nalałem do instalacji wody tak dużo, że przelewała mi się przez zbiornik wyrównawczy, zainstalowany w łazience pod sufitem. Zrobiłem też odpowietrzanie. Proszę o poradę.

  0 26
 • Sklep HeluKabel
 • #2 30 Gru 2008 13:48
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • Sklep HeluKabel
 • #4 30 Gru 2008 15:25
  wlodekwlo
  Poziom 12  

  Tylko że grzejnik grzeje i jest gorący w okolicy dopływu i odpływu to znaczy górna i dolna rórka są prawie tak samo gorące, a według mnie woda nie krąży po całym kaloryferze gdyż wtedy odpływowa rurka była by chłodna. mam samoodpowietrzniki, ale i tak odkręciłem końcowe korki żeby dobże odpowietrzyć chyba że są jeszcze inne sposoby. W łazience mam wyprowadzone piony na których zamocowany jest kociołek wyrównawczy.

  Dodano po 27 [minuty]:

  zapomniałem dodać że na piętro z piwnicy prowadzą trzy piony

  Dodano po 13 [minuty]:

  tak myślę żeby powrotny zawór przy kaloryferze przykręcić do połowy aby zmusić do obiegu po całym grzejniku, bo tak jak pisałem górą przy zaworze się wlewa i zaraz gorąca wychodzi

  Dodano po 9 [minuty]:

  ten zbiornik wyrównawczy w łazience jest gorący i dwie rurki dochodzące do niego

  0
 • #5 30 Gru 2008 15:56
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 30 Gru 2008 16:58
  mucioo
  Poziom 18  

  Naszkicuj schemat swojej instalacji - to wiele wyjaśni.

  0
 • #7 31 Gru 2008 10:06
  wlodekwlo
  Poziom 12  

  Sprawdzałem już odpowietrzenia i jest ok. podejrzewałem sitko przypchane ale go nie było przed pompą, i coś mi się wydaje że to pompka jest za słaba /na początku roku grzewczego rozprowadzała po całym grzejniku i grzało jednakowo na całej długości/ teraz do połowy na długości. Nie mam jak sprawdzić czy nie nawaliła pompa. Dawniej jak szła pompa w nocy ją na piętrze słyszałem jak pracowała woda po instalacji, co mam z rurek miedzianych i mam trzy piony na piętro.

  0
 • #8 31 Gru 2008 10:27
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #9 02 Sty 2009 09:15
  zbigmaz1
  Poziom 17  

  Ja bym jeszcze spróbował dobić jeszcze troczę ciśnienia. To działa w układzie z piętrem. Może za małe ciśnienie w układzie z grzejnikami?

  0
 • #10 02 Sty 2009 12:00
  wlodekwlo
  Poziom 12  

  w okresie świątecznym zwiękrzyłem przepływ przez wymiennik tak że miałem gorące grzejniki do połowy, już myślę czy czasem pompa elektrycznie nie jest podpięta tak że ma odwrotne działanie.Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompamg][/url]Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompamb.jpg[/img][/url]Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompag[/img][/url]

  0
 • #11 02 Sty 2009 12:09
  zbigmaz1
  Poziom 17  

  Ja bym dobił ciśnienia i jeszcze raz sprawdził odpowietrzanie. Ma pocieknąć woda. Potem jak spadnie ciśnienie jeszcze raz dobić ale o jakieś 0,5 więcej jak masz i sprawdzić. Odpowietrzanie na rozkręconych na max zaworach przy grzejnikach.

  1
 • #12 02 Sty 2009 12:19
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #13 02 Sty 2009 12:40
  wlodekwlo
  Poziom 12  

  Ten zbiorniczk zrobiony jest na wzór dawnego centralnego na piec węglowy tylko zbiornik był większy na 80 litrów i znajdował się na strychu. w nim odbywała się wymiana obiegu. Ja centralne zrobiłem tak samo tylko zmieniłem rurki i kaloryfery a zbiorniczek zrobiłem mniejszy i umieściłem go w łazięce. Mam pytanie co to znaczy c.o. z układem zamkniętym podobno wtedy układ nie ma prawa się zapowietrzyć. MOJA POMPKA POMPUJE NA 3 BIEGU już dwa lata. Jeżeli zmniejsze to odległe kaloryfery słabo grzeją

  0
 • #14 02 Sty 2009 13:58
  12gucio
  Poziom 20  

  Witam!
  Układ zamknięty "co "jest przy zastosowaniu naczynia przeponowego ,też się zapowietrza.Też podejrzewam że całe obieg idzie przez naczynie.

  0
 • #15 02 Sty 2009 14:19
  wlodekwlo
  Poziom 12  

  W jaki sposób można odpowieczyć cały układ c.o bo na grzejnikach mam odpowietrzniki, a oprucz tego popuszczałem na dopływie i nie słyszałem syku powietrza

  1
 • #16 02 Sty 2009 14:21
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #17 03 Sty 2009 09:54
  wlodekwlo
  Poziom 12  

  Muszę napisać podsumowanie tego wszystkiego co tu przeczytałem. Uwarzam że przyczyną tego wszystkiego jest słaba pompa gdyż cały czas pracuje na trzecim biegu. Wczoraj przestawiłem na drugi i nie miałem ciepła w bardziej odległych grzejnikach. Drugie co mi się nasówa to za mały zbiornik wymiany ciepła dlatego nie nadąża rozprowadzać ciepła.
  Jeżeli to pompka to jaka była by mi potrzebna żeby była wydajna i pracowała na pierwszym biegu. a może zastosować dwie pompy.

  0
 • #18 03 Sty 2009 10:33
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #19 03 Sty 2009 14:48
  mucioo
  Poziom 18  

  Może prościej będzie jak pokażę na schemacie:

  Kaloryfery od połowy zimne, ciepły powrót, gorąca pompa

  Usuń fragment rurki zaznaczony na czerwono albo odetnij od zbiornika i zaślep ją trwale - to ważne, gdyż tutaj nieszczelność może powodować zasysanie powietrza do układu CO. Jak już wspomniał krzysio_sr - wszystko już masz dokładnie wytłumaczone - jeśli dalej nie rozumiesz to wezwij fachowca, wtedy jedno Jego spojrzenie na instalację doprowadzi do tych samych wniosków.
  Pozdrawiam

  0
 • #20 03 Sty 2009 19:56
  mirrzo

  Moderator na urlopie...

  Najlepiej b edzie wywalić to naczynie i zastąpić przeponowym. Wtedy i pompa zacznie lepiej pracować, choć nie powiedziane, bo przypuszczam, że "za ciasne" są rury.
  Wymień też rurę"spalinową" w piecu do grzania wody

  0
 • #21 04 Sty 2009 02:17
  mucioo
  Poziom 18  

  mirrzo napisał:
  Najlepiej b edzie wywalić to naczynie i zastąpić przeponowym. Wtedy i pompa zacznie lepiej pracować, choć nie powiedziane, bo przypuszczam, że "za ciasne" są rury.
  Wymień też rurę"spalinową" w piecu do grzania wody


  krzysio_sr napisał:

  ...
  tam gdzie są wymienniki i piece gazowe można zastosować układ zamknięty (po zastosowaniu naczynia przeponowego , zaworu bezpieczeństwa i układów automatycznej kontroli i regulacji takiej instalacji).
  ...


  mirrzo[b] - nie jest to niewykonalne ale wymaga troszkę fachowej wiedzy w doborze naczynia w stosunku do pojemności układu a także w doborze zaworu bezpieczeństwa i ustawieniu automatyki. Ponadto naczynie przeponowe wraz z zaworem powinno być zamontowane w pobliżu wymiennika. Wizyta fachowca nieunikniona raczej.

  0
 • #22 04 Sty 2009 16:06
  rochserv
  Poziom 10  

  Pomijajac inne "kwiatki" w twojej instalacji to sadzac ze zdjec i rysunkow
  masz zle wlaczoną pompe obiegową i pewnie pompuje wode przez powroty grzejnikow .
  Zakladając ze masz wymiennik (zasilanie u góry wyjscie u dolu ) w ukladzie przeciwpradowym i pompe na powrocie to ma ona tloczyc w kierunku wymiennika wode z instalacji . To wyklucza montaz zaworu roznicowego z kulka w takim ustawieniu jak u ciebie obecnie , pompa mielilaby na krotkim obiegu przez zawor-tak to narysowales w szkicu .
  Zawor mozesz usunac zupelnie bo w twoim ukladzie nie jest do niczego potrzebny . Popraw uklad tak zeby wygladal jak ponizej i woda plynela w zaznaczonych kierunkach .

  0
 • #23 04 Sty 2009 16:27
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #24 04 Sty 2009 16:27
  himani
  Poziom 10  

  Witam,

  Oglądając tą instalację śmiech przychodzi sam na usta.Kolego będzie wszystko w porządku ,jeśli weżmiesz się za przeróbkę układu.Wykonanie naczynia prostokątnego ,które ma pracować na ciśnieniu ,jest kompletnym nie porozumieniem.Dobrze że nie pękło i nie wyrządziło krzywdy nikomu.
  Należy zdemontować je całkowicie i zakupić naczynie przeponowe na ciśnienie 3bary i zabezpieczyć zaworem bezpieczeństwa na 2.5 bara.
  Należy zainstalować po stronie ssawnej pompy,tylko na jednym przewodzie powrotu.W obecnej chwili naczynie zainstalowane jest w zasilenie i powrót co tworzy grzejnik i odcina pracę pozostałych grzejników.Usprawnij regulację przepływu wody przez instalację tzn. równomierny przepływ wody w całym układzie i sprawdż odpowietrzniki samoczynne,czy są sprawne.Wszystko będzie hulać a Ty będziesz cieszył się ciepełkiem.

  POWODZENIA.

  0
 • #25 04 Sty 2009 17:07
  rochserv
  Poziom 10  

  himani napisał:
  Witam,
  Wykonanie naczynia prostokątnego ,które ma pracować na ciśnieniu ,jest kompletnym nie porozumieniem.Dobrze że nie pękło i nie wyrządziło krzywdy nikomu.

  Spokojnie....co mialo tu pekac jak uklad jest otwarty ?
  himani napisał:

  Należy zdemontować je całkowicie i zakupić naczynie przeponowe na ciśnienie 3bary i zabezpieczyć zaworem bezpieczeństwa na 2.5 bara.
  Należy zainstalować po stronie ssawnej pompy,tylko na jednym przewodzie powrotu.W obecnej chwili naczynie zainstalowane jest w zasilenie i powrót co tworzy grzejnik i odcina pracę pozostałych grzejników.

  Nie ma co przesadzac z zamianą wszystkiego na uklady zamkniete , mozna to tutaj zrobic ale wcale nie jest konieczne do dzialania instalacji.
  Wystarczy ze autor usunie polaczenie zasilanie grzejnikow -zbiornik wyrownawczy a pozostawi powrot i juz obiegu przez naczynie nie bedzie

  0
 • #27 04 Sty 2009 22:20
  rochserv
  Poziom 10  

  mirrzo napisał:
  Niemniej jednak, układ zamknięty w tym przypadku jest wiele korzystniejszy

  Bo nie byloby naczynia wzbiorczego w lazience

  0