Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PSK 31 pod systemem Windows Vista

30 Gru 2008 15:16 1031 3
  • Poziom 9  
    Witam kolegów

Mam taki problem. Podłączyłem trx FT857D pod laptopa z zainstalowanym systemem Windows Vista . Podłączyłem poprzez przejściówke: wtyk com RS 232 do USB. Po uruchomieniu programu MixW w którym pracuje na PSK31, przy próbie nadawania - tx w radio załącza sie po zakończeniu generowania znaków ( np formuła wywołania ogólnego ) i pozostaje tak w tej pozycji dopóki nie nacisne w programie odnośnika Tx . Po wpisaniu tekstu ( bez posługiwania sie makrami ) aby go wysłać muszę nacisnąć Rx a następnie, aby zwolnić nadawanie TX - wtedy radio fizycznie przechodzi na odbiór natomiast . program nie odbiera sygnału ponieważ jest w komendzie Tx. Przy sterowaniu PTT korzystam z komputera przez interface zbudowany z transoptora. Dodam jeszcze, że przy bezpośrednim połączeniu łącza do gniazda RS232 do innego komputera z systemem XP wszystko działa bez problemu. Stąd moje pytanie : czy przyczyna może tkwic w przejściówce RS232-USB czy może w samym systemie Vista na laptopie czy moze jeszcze gdzieś indziej . Jeśli którys z kolegów mógłby mi pomóc z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Przejściówka RS232/USB już nie jednemu "zalazła za skórę".

Wszystko zależy jaka to jest przejściówka. Są tanie i na nich działają tylko nieliczne urządzenia, które korzystają z podstawowych funkcji portu.

Vista... teoretycznie też może być winna... ale wtedy to raczej program psułby się "po całości".

Jeśli masz możliwość, to spróbuj podłączyć tą przejściówkę pod WinXP...
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

anglers wygląda mi to na 'odwrotne" podłączenie "funkcji" PTT we wtyczce RS-232. To znaczy tranzystor (klucz PTT) jaki zastosowałeś jest z serii pnp (powinien być NPN).

Możesz dołożyć drugi tranzystor jako dodatkowy klucz w przeciw-fazie. I sprawa zniknie.

Częstym i pomagającym wyjściem przy źle pracującym przejściu z RS-232 na USB jest przestawienie Buforów z największego do najmniejszego (minimalnego).
    Zrobisz to , tak :
    START - mój komputer (prawa myszka) - właściwości - Sprzęt - Menadżer urządzeń - Porty USB(COM?) [ten od przejścia RS/USB] - ustawienia portu - Zaawansowane - i tu przesuwasz suwak na najmniejsze dla BUFOR odbioru i BUFOR transmisji.
    POMAGA od RAZU.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Koledzy dzieki za podpowiedź . SP5ANJ , myślę że jeśli byłoby cos nie tak we wtyczce RS232 to nie działałaby ona również w przypadku bezpośredniego podłączenia jej do gnizada com w komputerze z zainstalowanym systemem XP a tu wszystko działa i jest w porządku. W interface łączącym PTT z komputerem nie zastosowałem tranzystora tylko transoptor