Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Która młotowiertarka z podkuwaniem jest godna uwagi?

andziul 30 Dec 2008 18:12 52590 78
Optex
  • #1
    andziul
    Level 13  
    Proszę o wskazanie jaka młotowiertarka z podkuwaniem jest najlepsza do prac związanych z montażem instalacji elektrycznych? Za odpowiedzi i opinie serdecznie dziękuję!!!
  • Optex
  • #2
    kaczmarj
    Level 23  
    Pracowałem trochę w Skandynawii. Miałem do czynienia z tymi narzędziami jakie wymieniłeś. Generalnie jeśli miałbym kupować to szukałbym DeWalta lub Hilti. Jeśli chodzi o te wymienione w ankiecie marki to mają swoje wady i zalety, ale na pewno nie kupował bym hitachi i makity. Jeśli ktoś się decyduje na nie to musi mieć kumpli w serwisie i pewno szybko się przekona o tym. Co do Bosha to wydaje się za ciężki w pracy.
  • #3
    Czarus_k
    Level 12  
    Witam.
    Zgadzam się z poprzednikiem Bosch trochę za ciężki i dość awaryjny (na pewno nie dorównuje modelowi 2-24GBH). Hitachi i Makity nie znam ale z całą odpowiedzialnością mogę polecić DeWalta d25003k. Ma dość mocny udar, łatwo się przełącza między trybami pracy (np trzymając wiertarkę oburącz nawiercasz bez udaru, potem tylko kciukiem przełączysz na wiercenie z udarem). Miałem taka przez 10 lat i w instalatorstwie sprawdziła się idealnie. Polecam.
  • #4
    vard
    Level 13  
    Naprawiam te sprzęty Makita lub Metabo moim zdaniem to najlepszy wybór Hilti jest lepsze ale częsci drogie Bosch dla amatorów a Hitachi to fajans
  • #5
    krzychu652
    Level 10  
    Według mnie na takim sprzęcie oczywiście w miarę możliwości nie można oszczędzać. Ja osobiście wybrałbym bosha albo Dewalta. Są to sprawdzone marki które powinny długo posłużyć.
  • #8
    w0jta5
    Level 15  
    Witam.

    Do tego czasu tłukłem GBH 2-24 dsr przez 6 lat
    Jednak już nie daje rady...

    Szukam dobrego sprzętu do codziennego używania ogólnobudowlanego (hydraulik).
    Nie chcę wydać więcej jak ~800zł

    Szukam sprzętu nowego, sprawdzonego, w miare lekkiego, ok 700W, na SDS plus.
    Często wierci się otwory w stropie, uchwyty w suficie (waga ;) ), podkucia również dosyć często.

    interesuje mnie
    Aeg KH 24 / 26 E
    Milwaukee PH 26 / X
    Makita HR 2470 / T
    Bosch GBH 2-26 DFR

    Może ktoś powiedzieć jak to jest z serwisowaniem tego sprzętu?
    Części są ogólnie dostępne i w dobrych cenach, np tak jak bosch?

    Poza tym nigdzie nie mogę znaleźć czy tak jak GBH 2-26 są równe obroty w prawo i lewo?

    Warto dopłacać do lepiej wyposażonych modeli czy to już jest zbędne?
    PH 26X metalowy blok - dodatkowa waga, a za to fixtec
    HR 2470T - zmienny uchwyt
    za to dodatkowo wyższa cena... A to ważne dla mnie - im niższa tym lepiej.

    Co doradzicie Panowie?


    Cały czas nurtuje mnie sprawa części i serwisowania...
    Na co jeszcze konkretnie powinienem zwrócić uwagę ?


    Pozdr.
    Wojtek.
  • #9
    Sławek K
    Level 22  
    Dorady ,co kupic , to temat kontrowersyjny ponieważ ludzie maja swoje doswiadczenia i upodobania: to co jednemu się podoba to drugiemu niezbyt. Granice cenowe też ograniczaj wybór. Nie znaczy to ,że za 800PLN nie można kupić trwałego, dobrego, nowego narzędzia
    Z serwisami to jest w Polsce b. ciekawe postępowanie firm: ZEDRZEĆ z klienta i skierować tym samym jego poczynania na zakup nowego sprzętu.
    Patrz więc za sprzętem jak najbardziej niezawodnym , bo i tak przy pierwszej większej naprawie stwierdzisz- nie warto , kupie nową.
    Moje zdanie w temacie zakupu: coś z kręgu AEGl ub Waltopodobnych.....
    Z tanich firm też pewnie znajdziesz np Casalsa. Trochę to egzotyka bo rynek tanich narzędzi opanował Einhell, Topex, Euroteci inne krafty , ale Ty tego nie szukasz. Znajdziesz na forach zdanie ,że w firmach dłużej używali Euroteca niż Boscha.
    Życzę powodzenia i udanego wyboru.
    Sławek
  • Optex
  • #10
    w0jta5
    Level 15  
    Właśnie chodzi o wymianę doświadczeń oraz spostrzeżeń ludzi którzy pracują tym sprzętem.
    Wiadomo że za ~800zł nie kupi się wiecznej młotowiertarki. Jednak poprzednia wytrzymała 6lat (i kręci się dalej) i tyle by mogła wytrzymać następna.

    Tani sprzęt odpada, to ma pracować.


    Z AEG i DeWaltem jest taki problem, że nigdy nie miałem z nimi styczności...
    Przeglądałem ich ofertę
    Ciekawe dla mnie są Z AEG KH 24/26 E i pn 3000 x2 (ale za duża waga)
    DeWalt D25113 i D25124
    ale naprawdę nie wiem jak z trwałością oraz częściami zamiennymi jak i kosztami serwisowania i naprawiania...
  • #11
    adamjur1
    Level 41  
    Od ok 12 lat używam zestawu Boscha 2-24 DSR i 4-DSC dla sds+ oraz Hilti TE55 dla sds MAX. w Boschach wymieniam tylko kable ( raz na dwa lata) i raz wymieniałem szczotki. Padło też po jednym uchwycie. A TE55 jest nie do za....nia. :D
    Pozdr.J.
  • #12
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    MAKITA HR 2470

    Mam 2 lata, na początku używana do wszystkiego, kucie, wiercenie, przebicia przez stropy, teraz służy jako "lekka" do drobnych prac montażowych [wieszanie czujników, sygnalizatorów].

    Jest stosunkowo lekka i mocna. Wygodna przy pracach na wysokiej drabinie z racji swojego niewielkiego ciężaru, oraz do prac precyzyjnych [wiercenie kafelków]. Bez problemu daje sobie radę z wiertłami o średnicy 22/24 do betonu.

    Kup tą bez uchwytu, walcowy rzadko jest potrzebny w naszej branży, a jak już używasz, to kup sobie zwykłą wiertarkę do wierteł walcowych, bo sposób budowy uchwytu SDS+ nie daje takiej precyzji jak stały uchwyt do wierteł walcowych, szczególnie, jak masz już wychechłany SDS.

    Do kompletu polecam zestaw wierteł Hilti [TE-C3X M1 lub L2 - za ten pierwszy dałem 100PLN, ale nie żałuję]. Mają znacznie lepszą konstrukcję, dobrze odprowadzają zwierciny. W innych zwierciny klinują wiertło, bo nie nadąża ono z wyrzucaniem urobku. Dłutka makity OK.

    Do intensywnych prac przydałaby się większa, bo zasadniczo producent pisze w instrukcji, że może podkuwać i to z przerwami... ja mam hilti TE-30 specjalnie szukałem drugiej na SDS-PLUS żeby nie kupować dwóch rodzajów wierteł [ten sam uchwyt]. W porównaniu do makity, hilti to prawdziwa niezniszczalna maszyna :) Miałem TE-15C w poprzedniej firmie... 10 lat miała a szła jak głupia zawstydzając boscha i jemu podobne :)

    Jedyne na co trzeba zwracać uwagę, to smarowanie uchwytu [smary dostępne w specjalnych dozownikach], przed każdą intensywniejszą pracą [producent zaleca przy każdej wymianie wiertła lub dłuta]. W końcu kto smaruje, ten jedzie.

    Kup Makitkę, jak się odpracuje, do dorzuć do parku maszyn Hilti i będziesz z nich zadowolony na długie lata :)
  • #13
    Sławek K
    Level 22  
    Kup AEG / lub z firm powiązanych,,,, lub de Walta- i firm powiązanych.
    Jeżeli pracujesz zawodowo narzędziem to Ci się ten sprzęt zapłaci
    Kupując natomiast na osobę fizyczna masz dwuletni komfort korzystania ( w przypadku awarii) z niezgodności towaru z umową.

    powodzenia Sławek
  • #14
    w0jta5
    Level 15  
    Dziękuje Panowie za odpowiedzi.

    Do grubszego 'bicia' mam dwie Celmy (tak tak, stare ale jare ;] )

    Mierzyłem się już do DeWalta i Makity. Maikta ma dośc fajną cenę a Casto i chyba po weekendzie pojadę po nią.
  • #15
    jakubwaba
    Level 22  
    Osobiście używam DEWALTA i jestem bardzo zadowolony. Nie używam go może w codziennej pracy aczkolwiek dość sporo i bardzo sobie chwale.
    Mam model D25003K od ok. roku, wiertarka pracowała przy kilku remontach (bruzdowanie ścian pod przewody, wiercenie w ścianach żelbetowych, kucie w betonie i murze, skuwanie kafli) i nie było z nią żadnych problemów.
    Do pracy zawodowej polecam wyższe modele DEWALTA, są bardzo wytrzymałe i niezawodne.
    Bardzo dobrym wyborem jest też HILTI ale po gwarancji problem z naprawami - b. wysoki koszt części i serwisu.

    Pozdrawiam
  • #16
    Sedac
    Level 16  
    Makita HR 2470 to sprzęt godny uwagi.
  • #17
    Paweł1355
    Level 19  
    A co sądzicie o narzędziach Parkside z Lidla. Mój znajomy używa motowiertarki z Lidla już 2 lata i to zawodowo. Na razie tylko raz wymieniał szczotki. Jedyny minus to to ,że po 2 godzinach pracy musi odpocząć z 30 minut.
  • #18
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Na takim wynalazku miałem okazję popracować, ale niestety krótko, bo pękł korpus... Sytuacja zmusiła do zakupu sprzętu dosłownie na jedną budowę, bo potrzeba więcej ludzi było do przebić....
    Nigdy więcej wynalazków za 150PLN :)
  • #19
    Sławek K
    Level 22  
    Śmiało kupuj to tanie narzędzie . Nie sądzę aby korpus z wiertarki z wypowiedzi powyżej pękł samoczynnie, bez udziału własnego użytkownika..... Sam coś wiem na ten temat - moja wiertarka spadła z rusztowania i gotowe - roztrzaskany korpus aluminiowy!!!!
    pozdrawiam Sławek
  • #20
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Sławek K wrote:
    Śmiało kupuj to tanie narzędzie . Nie sądzę aby korpus z wiertarki z wypowiedzi powyżej pękł samoczynnie, bez udziału własnego użytkownika..... Sam coś wiem na ten temat - moja wiertarka spadła z rusztowania i gotowe - roztrzaskany korpus aluminiowy!!!!
    pozdrawiam Sławek

    Jest takie powiedzenie...tanie mięso psy jadają...... i tak samo jest z narzędziami.
    Miałem kilka przypadków pęknięcia korpusu młota produkcji chińskiej bo i sam Parkside do tego gatunku należy.Oczywiście było to owocem dłuższej pracy narzędziem ( a w związku z tym i temp. obudowy) ale nigdy takich przypadków nie miałem z markowym sprzętem.
    Jeśli ktoś używa narzędzia zawodowo przez dwa lata i wymienia tylko szczotki to jest to czysta kpina z innych a dlaczego? - profesjonalista pracujący na co dzień daną maszyną nie pozwoli sobie na to by maszyna pracowała tyle bez przeglądu, a przy takich prędkościach obrotowych jakie mają silniki komutatorowe łożyska po 2 latach pracy dzień w dzień sieją kulkami po całej maszynie no chyba że ktoś pracuje jako mistrz płaszczyzn poziomych i narzędzie pracuje raz na dwa lata.
  • #21
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Jak się na budowie pracuje maszyną pół godziny, a potem 3h przerwa, to sprzęt po taniości pojeździ, może nawet do końca gwarancji.

    Spróbuj kol. Sławek K wiercić puszki w żelbecie 8h z przerwą tylko na śniadanie i kawę, to zobaczysz ile jest warty ten sprzęt...

    A korpus pękł nie od uderzenia, czy upadku, tylko podczas normalnej pracy przy dłutowaniu.
    Ja wychodzę z założenia, że lepiej raz dać kasę za coś, co jest tego warte, niż 10 razy za badziewie, które może jednego dnia intensywnej pracy nie przeżyć. Dlatego tak ważne jest określenie, czy ma to być sprzęt profesjonalny, który służy jako narzędzie pracy 8 albo więcej godzi na dobę, czy może sprzęt dla majsterkowicza, który większość czasu spędza w walizce na narzędzia, a używany jest 1-2 razy do roku.
  • #22
    Paweł1355
    Level 19  
    Co do Parksaida - mam wkrętarkę za 149 zł z akum. LI-ON 10,8 V i używa jej dość intensywnie , Po prawie pół roku 0 problemów. Kolega miał Bosha zielonego 14,4 V i był 2 razy robiony w serwisie. Teraz kupił MacAllistera na 420 zł z Litówką , Jestem ciekawy czy pobije Parksajda.
  • #23
    artudud
    Level 13  
    Ja polecam Makitę http://www.makita.pl/prod/wiertarka_udar_z_podkuwaniem_hr2432-61-11.html Daje radę w ciężkiej pracy (Koronka 68mm w cegle,pustakach, promonto) a także w precyzyjnym wierceniu dodatkowo mamy system odsysania kurzu, jednak do "koronkowania w betonie polecam coś znacznie cięższego tylko idiota używa mloto-wiertarek z tej grupy cenowo-wytrzymałościowej do wiercenia w betonie i jeszcze zbrojonym. żadna wiertarka w cenie do 1000 zł tego nie przeżyje nawet gdyby była wykonana z tytanu. Tak że panowie odpowiedni sprzęt do odpowiednich prac. Jeżeli mam powiesić tylko karnisz w pokoju to pójdę kupić TOPEX-a ale gdy będę musiał wymienić całą instalację w bloku z lat 80 to zdecydowanie markowy sprzęt
  • #24
    Paweł1355
    Level 19  
    Zamierzam kupić PRAKSIDE z Lidla za 199 zł . Będzie w ofercie od 9 maja za 199 zł. Do narzędzi z Lidla się przyzwyczaiłem ,że stosunek ceny do jakości jest OK. Szkoda mi kasy na inne wyroby + gwarancja 3 lata to coś znaczy.
    Co sądzicie o moim wyborze do prac domowych ?
  • #25
    Jacek1983rr
    Level 24  
    Jednym słowem LIPA. Przeczytaj sobie opinie "zadowolonego" użytkownika o tej spawarce na tym forum pisał również na dniach.
  • #26
    Paweł1355
    Level 19  
    Jak wiadomo nie wszystkie wyroby z Lidla są OK. Ale wkrętarka jest niczego sobie. Kolega ma tarczówkę z lidla i śmiga nią prawie rok bez kłopotów
  • #27
    nom
    Level 23  
    Paweł1355 wrote:
    Jak wiadomo nie wszystkie wyroby z Lidla są OK. Ale wkrętarka jest niczego sobie. Kolega ma tarczówkę z lidla i śmiga nią prawie rok bez kłopotów


    Kiedyś był wątek o wiertarkach Parkside z Lidla i podobno były robione na tych samych liniach produkcyjnych co Kress, można porównać:https://obrazki.elektroda.pl/73_1263327233.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/8_1263327234.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/83_1263327234.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/64_1263327235.jpg
  • #28
    Paweł1355
    Level 19  
    Wygląda faktycznie prawie tak samo z zewnątrz . Pytanie czy środek jest niezmienny albo materiały te same.Kiedyś firma NEC produkowała monitory pod inna nazwą i próbowała jak się spisują w eksploatacji. Jak nie było kłopotów pojawiał się NEC. Czasami rózniły sie tylko tranzystorami w odchylaniu pionowym
  • #29
    Paweł1355
    Level 19  
    Kupiłem dzisiaj Parksida o mocy 1050W z Lidla za 199 zł . Jest to narzędzie firmy Einhell . Jakie będzie to się okaże . Jest na nie 3 lata gwarancji więc nie ma problemu. Zastanawiam się jaki jest to model Einhella bo na stronie jest tylko młotowiertarka o mocy 920W.