Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujka PIR gdzie

multisoft 30 Gru 2008 18:55 5960 14
 • #1 30 Gru 2008 18:55
  multisoft
  Poziom 2  

  Witam jak najlepiej zamontować czujke PIR w pokoju.Czujka patrzy na okna czy odwrotnie czujka od okien patrzy na pokój i drzwi

  Wyszukiwarka.

  1 14
 • #2 30 Gru 2008 19:01
  vigo63
  Poziom 11  

  Witam, najlepiej użyć czujki o działaniu 360 stopni i zamontować na środku pomieszczenia. Czujniki o innym działaniu zamontować nad oknem, jeżeli nie obejmuje swoim zasięgiem drzwi zamontować drugę. Pozdrawiam.

  0
 • #3 30 Gru 2008 19:59
  faradcik
  Poziom 16  

  Czujka moze być i w rogu przy oknie i nad drzwiami to wszystko zależy od Twojej koncepcji i oczywiście jej jakości jeśli będzie tania to skierowana na okno może być podatna na fałszywe alarmy, no i nad oknem tez od kaloryfera ,ciężko zastosować czujkę dookólną bo z reguły na srodku pokoju mamy do czynienia z lampą.....

  Andrzej

  0
 • #4 31 Gru 2008 11:41
  RafalRadom
  Poziom 17  

  warczyk_nbr napisał:
  Co ty chcesz montować czujkę w pokoju w którym np będziesz spał?! ;|

  [s]


  Aż tak bardzo jesteś zdziwiony? A kto ci powiedział, że nie wolno montować czujek w takich pokojach? A co jeśli właściciele domu wychodzą, a sypialnia znajduje się na parterze?

  Wracając do tematu. Najbardziej optymalnie jest zamontować czujkę w rogu przy oknie. Zazwyczaj ukształtowanie pokoju wystarcza aby jedna czujka pokryła swym zasięgiem całe pomieszczenie. Większość PIRów z soczewką szerokokontną pokrywa obszar min. 12x12 m, a ich "kąt patrzenia" to min. 90 st. Jak już pisał jeden z kolegów wyżej, umieszczenie czujki przy oknie powinno wyeliminować większość czynników wpływających na powstawanie fałszywek i pochodzących od okna i grzejników. Ale wcale nie popełnisz wieliego błędu, jeśli umieścisz czujkę w rogu pokoju przy drzwiach, oczywiście pod pewnymi warunkami, a szczególnie drzwi nie mogą przysłaniać PIRa.

  Pozdrawiam

  0
 • #5 31 Gru 2008 20:07
  Soco63
  Poziom 10  

  I prawidlowo. Jeśli czujkę zamontujesz w narożniku ścian z oknami, to nie dość, że będzie "odporniejsza" na zakłócenia pochodzace od grzejników-które przeważnie są pod oknami, oraz odbicia z tafli szkła ale także pewniejsza będzie detekcja ewentualnego intruza wchodzacego przez okno, gdyż będzie się on poruszał w poprzek stref detekcji, a nie wzdłuż nich co czasami obniża skutecznośc wykrywania - zwłaszcza w wysokich temperaturach (gdy temperatura otoczenia jest zblizona do ciepłoty ciała np.upalny dzień) Jeżeli zależy ci na zabezpieczeniu drzwi zamontuj dodatkowo w nich kontaktron najlepiej dwuparametryczny /jeżeli centrala obsluguje wejscia 2EOL/bo jest trudniej go sabotować. Wpuszczany kontaktron będzie zupełnie niewidoczny, a zarazem skuteczny. Pzdr.

  0
 • #6 12 Gru 2010 19:18
  hac
  Poziom 9  

  Podepnę się pod temat. Mam drzwi i okna na parterze wychodzące na balkon. Czy mogę zamontować czujke w środku pomieszczenia i skierować ją na zewnątrz na powierzchnie balkonu? Wejscie na balkon uruchomi alarm. Plusem takiego rozwiazania byłoby zabezpieczenie dodatkowe zabezpieczenie czujki - okna P4.

  0
 • #7 12 Gru 2010 20:20
  SHREK237
  Poziom 15  

  Powitać!!
  Możesz zamontować czujkę skierowaną na balkon , tylko musi być to czujka dualna a nie pir.
  Prawdę mówiąc na Twoim miejscu nie zastosowałbym takiego rozwiązania. Wolałbym zastosować czujkę zbicia szkła lub okna zabezpieczyć najlepiej kontraktonem spolaryzowanym. Wtedy tworzysz tzw. "czuwanie obwodowe"( kontraktony do jednej oddzielnej strefy przypisane).
  Ale wybór należy do Ciebie:D POZDRAWIAM

  0
 • #8 13 Gru 2010 07:19
  hac
  Poziom 9  

  No właśnie sie zastanawiam jak to rozwiązać bo mam wyprowadzenia i na ścianie i przy oknach, przy oknie będzie dodatkowo widać czujkę. Do tego powieszę tablice, że wejście na balkon uaktywnia alarm. Założę oczywiście czujke dualną (tą na zwierzęta - może przecież na balkon jakiś kot wejść). Mam jeszcze jedno pytanie, czy taka czujka będzie działać przez okno łazienkowe, które jest taki matowe - nieprzezroczyste. Kotraktonów nie planuje z tego względu, że mam szyby P4 i okucia jakieś tam i bardziej mi zależy na odstraszeniu intruza zanim w ogóle przyłoży łom do drzwi. Alarm spowoduje szybką interwencję sąsiadów więc raczej to wystarczy, tak mi się zdaje. Uwzględniłem też ukształtowanie budynku, mój taras jest w takiej wnęce, nie ma do niego dojścia inaczej niż od przodu.

  0
 • #9 13 Gru 2010 10:00
  SHREK237
  Poziom 15  

  Mikrofale będą przenikać przez okno matowe:|

  0
 • #10 13 Gru 2010 10:43
  bhtom
  Poziom 36  

  Witam,
  Czegoś tu nie rozumiem... Przecież czujka dualna ma mikrofalę i PIR. Mikrofala przeniknie przez szybę, a PIR nie. To skąd teoria, że czujka PIR dualna zabezpieczy taras i wywoła alarm po wejściu na niego? Przecież alarm z czujki dualnej generowany jest przy jednoczesnym naruszeniu PIR i MW.
  Pozdrawiam.

  0
 • #11 13 Gru 2010 11:08
  chris_ek
  Poziom 10  

  Można zastosować czujkę dualną, która ma możliwość zmiany opcji and na or - kiedyś taką znalazłem. Tylko jak ma patrzeć przez okno to po co tor PIR?

  0
 • #12 13 Gru 2010 11:10
  SHREK237
  Poziom 15  

  W niektórych modelach czujek dualnych istnieje możliwość wygenerowaniu alarmu przy wzbudzeniu tylko jednej technologii ( PIR lub mikrofala).

  0
 • #13 13 Gru 2010 15:58
  Soco63
  Poziom 10  

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem- chcesz dać czujkę wewnątrz, która by "patrzyła" na balkon??? Mam nadzieję, że nie przez szybę, bo tak się nie da. Jeśli czujka będzie tylko schowana we wnęce, tak aby nie padało na nią to 'ok. Poza tym jednak na zewnątrz konieczne jest zastosowanie czujnika do zastosowań zewnętrznych- nie próbuj z innymi bo będziesz miał z alarmem więcej kłpotu niż pożytku.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Możesz oczywiście dać w środku mikrofalę- przenika przez ściany i inne przeszkody, ale nie miej złudzeń co do stabilności takiego "systemu". Pozdrawiam.

  0
 • #14 13 Gru 2010 18:13
  hac
  Poziom 9  

  To chyba jeszcze obadam temat bo generalnie ten balkon mnie dręczy. Wygląda to miejsce jak na załączniku.
  Czujka PIR gdzie

  Na zielono mam wyprowadzenia na kontraktony - czujniki zbicia lub czujniki otwarcia do drzwi balkonowych i okna z łazienki. Na czerwono mam wyprowadzenie na czujke PIR. Problem w tym, że mi się zachciało chronić już od momentu pojawienia się kogoś na tarasie, zawsze to wcześniej zawyje alarm :)

  Dlaczego opcja dobrze skierowanych czujek mikrofalowych nie jest dobra ? Czy nie dałoby się ich założyć w środku pomieszczenia za szybą i skierować na powierzchnię balkonu? Co może w takiej sytuacji wzbudzić nie porządany alarm? Przechodzący kot? ;) Takie rozwiązanie, że czujki są za szybą jest o tyle bezpieczeniejsze, że niemożna przy nich nic manipulować bez zbicia szyb co może być trudne bo są to antywłamaniowe i pewnie wcześniej by alarm wzbudził czujność sąsiadów z góry i z boku.

  0
 • #15 13 Gru 2010 20:03
  SHREK237
  Poziom 15  

  Masz do wyboru czuwanie obwodowe jak już wyżej pisałem lub czujka dualna odporna na zwierzęta. Wejście tej czujki można zaprogramować jako LICZNIKOWA(max.licznika , czas naruszeń). Alarm wygeneruje się jeśli w określonym czasie nastąpi zaprogramowana liczba naruszeń. Decyzja należy do Ciebie. POZDRAWIAM :D

  0