Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik szczelinowy - elementy myszki

31 Gru 2008 10:54 1350 1
 • Poziom 12  
  Chciałbym zbudować czujnik szczelinowy korzystając z elementów wymontowanych ze starej myszki... Poniższe zdjęcia przedstawiają diodę (przeźroczysta, podpisana na jednym zdjęciu jako LD1) która ma napięcie przewodzenia około 1V, jednak nie wiem jakiego typu dokładnie to dioda i jakie promienie dokładnie emituje... Ten czarny odbiornik ma 3 wyjścia, pomiary zwykłym multimetrem cyfrowym wskazują raczej że jest to chyba tranzystor. W każdym razie zachowuje się jak tranzystor PNP (baza w środku).

  Czy ktoś ma jakiś pomysł jak powinien wyglądać schemat z wykorzystaniem tych dwóch elementów, aby zbudować prosty czujnik szczelinowy... tzn żeby dawał wartość 1 jeśli coś jest miedzy tymi elementami i 0 jeśli nic nie ma, ew. odwrotnie (obojętnie). Próbowałem to już podłączać jakoś... diodę z rezystorem 500ohm (zasilanie 3V) + jakiś układ przy tym chyba tranzystorze, ale niestety nic mi się nie udało osiągnąć... Proszę o jakieś wskazówki.

  Elementy są sprawne, muszka działała przed rozebraniem :)

  poniżej zamieszczam zdjęcia

  Czujnik szczelinowy - elementy myszki
  Czujnik szczelinowy - elementy myszki
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 27  
  Te diody w przezroczystych obudowach emitują promieniowanie podczerwone - można się o tym przekonać obserwując je podczas pracy za pomocą aparatu z telefonu komórkowego lub innej cyfrówki. Aby je uruchomić należy połączyć je z napięciem 5V koniecznie przez opornik który też jest na tej płytce połączony w szereg z diodami. Czarny element to dwie foto diody w jednej obudowie - środkowe wyprowadzenie jest elektrodą wspólną. Aby je wysterować należy szukać w google lub na elektrodzie schematów układów z fotodiodą. Fotodiody są dwie tak aby możliwe było określenie kierunku obrotu na podstawie kolejności sygnałów.

  Czujnik szczelinowy - elementy myszki