Leszek K wrote: A tak nawiasem, co do doskonałości Viessmana. Na podłogówce mam dodatkowe zabezpieczenie w postaci dodatkowego czujnika, który po wykryciu temperatury powyżej 50C wyłączy pompę od podłogówki. Niby wszysto jest sterowane z pieca ale firma, która mi instalowała piec jakoś nie dokońca ufa, że sterownik zawsze zadziała poprawnie.
Leszek, czujnik temperatury zasilania obiegu grzewczego jest elementem, który może ulec uszkodzeniu - to tylko opornik. Równie dobrze może odpaść od rury - bo np. słabo zamocowany - automatyka zobaczy tempetarurę niższą niż jest w rzeczywistowści. Może się także np. zaciąć siłownik na zaworze mieszającym, może w między czasie ktoś zamienić fazy na siłowniku i zawór będzie się otwierał zamiast zamykać - powodów, dla których montuje się ograniczniki temperatur na ogrzewaniu podłogowym jest wiele - i chwała tym ludziom, którzy Ci to polecili, ... i nie ważne do jakiej marki kotła.
cooler1979 wrote: Mam jeszcze pytanie , w czwartek będe montował termostat pomieszczenia do pieca Vitodens 200 z jednym obiegiem na całość. Na dole mam podłogówkę na górze kaloryfery. Nie wiem gdzie go umieścić ,na dole przy podłogówce która ma dużą bezwładność i i gdy temperatura osiągnie pożądaną wartość piec wyłączy sie , podłoga będzie grzała, natomiast koloryfery na górze nie. CZy może umieścić termostat na górze gdzie kaloryfery szybko się nagrzeją a podłoga na dole będzie cały czas zimna? Nie wiem też jak ustawić termostaty przy grzejnikach i na dole , czy mam je odkręcić na full ?
Czy układy są na osobnych pompach (jest sprzęgło)? Czy może pompa kotłowa załatwia całość - podłogówka i grzejniki?
Ja osobiście na podłogówce nie polecam zadalnego sterowania z czytaniem temperatury pomieszczenia - mimo, że działa to na zasadzie korekty krzywej grzewczej czyli zmiany wymaganej temperatury zasilania obiegu grzewczego, a nie włącz/wyłącz -> i tak za duża bezwładność - no chyba, że wylewka jest anhydrytowa to wtedy można pomyśleć.
_felicjan_ wrote: I F5
Usterka F5 to rzeczywiście błąd presotatu. Zadaniem tego presostatu jest zwarcie styków w momencie pracy wentylatora - czyli podanie informacji zwrotnej do automatyki, że wentylator pracuje i można iść z procedurą uruchamiania dalej. Na 99% problem jest z malutkim elementem nad wentylatorem. Po tylu latach element mógł się najnormalniej w świecie wybić. Dobry serwis i będzie OK.
Pozdrawiam