Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop NE555 - dobry schemat ( Eagle ) ??

31 Gru 2008 14:42 8664 20
  • Poziom 12  
    Siema mam pytanie chcę zrobic płytkę drukowaną do tego stroboskopu (migacza led) i mam pytanie czy dobrze zrobiłem schemat tego strobka na ne555 i czy szczególnie dobrze podpiąłem potencjometry i przełącznik ??
    aha z prawej strony tam gdzie nic nie ma żadnego elementu mają byc diody
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 36  
    Witam.
    A do czego ma służyć ten przełącznik S1 ?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    Właśnie mam zamiar zrobic płytkę drukowaną. Ten przełącznik służy do tego że go przełączasz i diody świecą cały czas i znowu przełączasz i diody migają. Podpowiedział mi to ktoś tak:
    i to też
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Przełącznik jest podłączony nie prawidłowo.
  • Poziom 12  
    dzięki

Dodano po 3 [minuty]:

czyli teraz już dobrze??

Dodano po 1 [minuty]:

Tylko że mnie niepokoją te potencjometry bo już znalazłem na internecie różne oznaczenia nóżek więc jak możesz jeszcze raz spojrzyj na potki

Dodano po 2 [minuty]:

Aha i jeszcze jaki mam dac rezystor i jak go podłączyc jeśli chce podpiąc 8 diod??
  • Poziom 12  
    Ej pomoże mi ktoś??
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Schematu tak do końca nie poprawiłeś.
  • Poziom 12  
    Siema teraz mam już chyba dobry schemat ale czy może mi go ktoś sprawdzic dla pewności??

Dodano po 4 [godziny] 55 [minuty]:

??

Dodano po 53 [minuty]:

Mam jeszcze takie pytanie jak mam schemat w eagle zrobiłem schemat płytki drukowanej i chcę ją zrobic za pomocą ksero i papieru kredowego to muszę robic odbicie lustrzane tej płytki w Eagle czy nie??
  • Poziom 36  
    Do takiej metody nie musisz robić odbicia lustrzanego. Ale jednak dla pewności po zrobieniu wydruku sprawdź czy to jest właściwy widok.
  • Poziom 12  
    No właśnie nie wiem ale raczej mówisz dobrze nie trzeba robic odbicia lustrzanego bo jak to wydrukuje i odwrócę to się samo zrobi odbicie lustrzane.

Dodano po 3 [minuty]:

Dobra no to płytkę drukowaną tak zrobiłem :

Jeszcze tylko 2 Ark na diody i do zasilania
  • Poziom 36  
    No to do metody termotransferowej masz mieć wydrukowany właśnie taki widok. Tylko oczywiście w odpowiedniej skali.
  • Poziom 12  
    Jednak zła płytka dlatego że są za cienkie niektóre ścieżki muszę poprawic.

Dodano po 32 [minuty]:

No teraz powinno byc dobrze mógłby to ktoś sprawdzic bardzo bym prosił. I tam są dwie zworki inaczej się chyba nie dało.
  • Poziom 36  
    Najpierw zapytam, czy Ty koniecznie potrzebujesz dawać tam tranzystor MOSFET ? Ile prądu mają pobierać te diody LED ? Może wystarczy zwykły, bipolarny np. BC338.
  • Poziom 12  
    Ale po co mi zwykły ja tam wole dac Mosfet bo tak powinno byc mi to nie przeszkadza że jest droższy. A teraz co do płytki drukowanej dobrze jest??
  • Poziom 36  
    Wygląda że jest dobrze, choć ilość mostków można by jeszcze zmniejszyć. Ale jak na początek to dobrze.

A tu taka przy okazji moja wersja:

• Poziom 37  
    Ja mam tylko jedno małe ale co do tego przełącznika. Wszystko było by ok tylko czy te rezystory nie są policzone na prąd diody led w impulsie? bo może być wiekszy niż maxymalny nominalny prąd diody. Wtedy przy ciągłym świeceniu długo nie pociągną
  • Poziom 36  
    Kolega ma rację. Choć naprawdę to autor nie sprecyzował w jaki sposób chce zasilić te diody. Ich nawet nie ma na jego schemacie. Zresztą on chce mieć też regulację czasu świecenia tych diod, to może nie zamierza zasilać ich prądem impulsowym. No nie wiadomo...

Autor wcześniej pytał jaki ma zastosować rezystor dla LED. Częściowo odpowiedź już była, ale tak się jakoś stało że znikła. :roll:
  • Poziom 37  
    Osobiście autorowi proponował bym zrobić małą modyfikację ;) a mianowicie w trybie świecenia ciągłego diody dalej zasilał bym z tego generatora. Przełącznik przełączał by kondensator na mniejszy tak aby mryganie diod było już niewidoczne i potencjometr tak aby dało się regulować szerokością impulsu (PWM) co pozwoliło by na płynną regulację jasności diod w szerokim zakresie :)
    Takie rozwiązanie ma ten plus że diody pracują cały czas impulsowo i można je zasilać odpowiednio większym prądem i trochu zyskać na jasności
  • Poziom 12  
    No nie wiem bo ja już robiłem ten stroboskop i chodził, i kolega też go zrobił i włśnie zastosował przełącznik 3 pozycyjny i mu wszystko chodziło a co do zasilania diod to zasilacz od wzmacniacza 2x Tda7294. Ale właśnie nie wiem jak to podpiąć ale na razię chcę zrobić płytke i sprawdzić przy zasilaniu z zasilacza zwykłego na 12v czy to wogole działa.

Dodano po 1 [minuty]:

Elkard no twoja płytka bardziej mi się podoba prostrza ale jak możesz to wyslij mi plik do eagle bo trzeba ścieżki pogróbić.
  • Poziom 12  
    Ok dzięki. Ale jak w eagle zrobić zworkę?

Dodano po 1 [minuty]:

Aha i jeszczę jedno ta twoja płytka PCB to jest w odbicu lustrzanym czy nie??

Dodano po 2 [minuty]:

Choć zmieniam zdanie jednak użyję mojego schematu płytki PCB no bo będę miał większą satysfakcję.