Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz lampa 807, jak dobrać punkt pracy?

31 Dec 2008 15:02 4847 12
 • User removed account  
 • User removed account  
 • Helpful post
  Tube devices specialist
  Robertrobert wrote:

  Mam jeszcze jedno pytanie o układ Q.U.A.D. Znalazłem na stronie fonar opis ale to zbyt mało (przynajmniej dla mnie), najlepiej jakiś przykład. Dlaczego ten układ nie jest popularny skoro ma tak rewelacyjne parametry.


  Dlatego że jest to układ o trudnym do wykonania transformatorze wyjściowym.

  Robertrobert wrote:
  Dzięki
  Mam już kilka specyfikacji lampy 807, ale nie mam dla układu SE ultra-linear. Czy pozostaje mi zrobić obliczenia dla układu SE klasy A i doświadczalnie wyznaczyć punkt pracy?


  Układ ultralinearny jest dość odporny na zmiany Ra - może zostać wartość dla trybu pentodowego. Odczep dla s2 powinien być wykonany po 20-50% zwojów. Osobną kwestią jest jednak inne Us2 (niższe od Ua), a robienie oddzielnego uzwojenia dla s2 jest raczej pozbawione sensu. Można ewentualnie pokusić się o redukcję Us2 włączonymi w przewód tej siatki stabilitronami zablokowanymi kondensatorami.
 • User removed account  
 • Tube devices specialist
  Robertrobert wrote:

  Chyba dobrze zrozumiałem, że ustala się również punkt pracy s2. Po przejrzeniu innych schematów zauważyłem, że Us2 jest ustalane opornikiem połączonym z odczepem dla s2.

  Spadek napięcia na tym oporniku w stanie statycznym (bez wysterowania) jest nieznaczny. Opornik ten ogranicza impulsy prądu siatki w szczytach wysterowania (gdy chwilowe napięcie na anodzie osiąga minimalne wartości). Opór ten zabezpiecza również przed wzbudzeniem (oscylacjami).

  Robertrobert wrote:

  Czy jeżeli dla lampy 807 napięcie Us2 dla trybu pentodowego jest 250V to czy dla ultralinear napięcie ma oscylować wokół 250V czy napięcie max. powinno nie przekraczać 250V ?


  Napięcie Us2 jest ważnym parametrem. Wpływa ono na charakterystyki lampy (na osiągany prąd anodowy) W trybie ultralinearnym korzystne jest, gdy Us2=Ua (oczywiście w stanie statycznym), wtedy s2 dołącza się do odczepu na uzwojeniu anodowym. Gdy Us2 jest inne (mniejsze, może np. wynikać z wartości Us2max) trzeba dla tej siatki wykonać osobne uzwojenie w transformatorze wyjściowym i zasilać odpowiednim napięciem, lub zasilać z odpowiedniego odczepu na uzwojeniu anodowym i redukować np. stabilitronami (oporniki będą tu znacznie gorsze, ze względu na przyrost średniej wartości Is2 po wysterowaniu). Karta katalogowa firmy Brimar podaje punkt pracy dla klasy A: Ua=500V, Us2=200V. W trybie ultralinearnym, przy wykorzystaniu tego punktu pracy, s2 musiałaby mieć oddzielne uzwojenie w transformatorze wyjściowym, zasilane napięciem 200V, albo, co sugerowałem poprzednio, być podłączona do odczepu uzwojenia anodowego poprzez 2 szeregowo połączone stabilitrony, 150V każdy, zablokowane kondensatorami. W tym przypadku może być korzystniejsze zrobienie odczepu po 20..30% uzwojenia .


  Robertrobert wrote:

  Jeżeli ustalę napięcie Us2 stabilitronami lub oddzielnym napięciem z osobnego uzwojenie to przy zmianie parametrów lampy wynikających z zużycia będę musiał co jakiś czas regulować to napięcia (analogia do stałej i automatycznej polaryzacji)?

  Nie, nie trzeba będzie niczego doregulowywać, można jak najbardziej zastosować polaryzację automatyczną s1 i to wystarczy.
  Robertrobert wrote:

  No i jeszcze sprawa Us1 jak go ustalić dla ultralinear.

  Us1 zostaje takie, jak w trybie pentodowym.


  Tutaj masz charakterystyki anodowe (wyjściowe) dla trybu ultralinearnego z odczepem 43% i Us2o=400V. Można by spróbować coś na ich podstawie zaprojektować, choć wyglądają średnio ładnie. Poza tym karty katalogowe podają Us2max=300V.
  Istotną kwestią są też podstawki. Jeśli nie dostałeś ich w prezencie (chętnie się dowiem, kto robi takie prezenty :P) razem z lampami, będziesz miał problem z ich zdobyciem.
 • Admin of Retro group
  Przepychanki użytkowników dipol oraz OTLamp wydzieliłem.
  Panowie, proszę ochłonąć, to nie miejsce na prowadzenie sporów w tym stylu.
 • User removed account  
 • Helpful post
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Radiowiec 2 wrote:
  Witam ! Zawsze jest tak że każda lampa ma fabryczną ulotkę co i jak podłączyć . Posługując się tym można dokładnie wszystko obliczyć . Bardzo dobrą wskazówką są fabryczne dane z katalogu . Pamiętać trzeba że lampy nadawcze nie zapracują dobrze w końcówce akustycznej . ...


  Masz całkowitą rację. Oto dowody na jej potwierdzenie:
  http://home.att.net/~abraxasaudio/projects/h807t-pp1/h807t-pp1.html
  http://www.elcaudio.com/se_amp_pg1.htm
  http://sarris.info/main/807-single-ended-tube-amps
  http://www.chambonino.com/construct/const10.html

  Oni też not katalogowych nie czytali.

  GM

  Moderated By Mirek Z.:

  A Radiowiec 2 przede wszystkim.

 • Level 12  
  Poszukaj wiecej schematow na " Google" ,a tu masz charakterystyki w klasie " A" oraz PP w klasie AB1 lub AB2. Pozdrawiam Janusz.

  Moderated By stołek_-92:

  Zmieniłem sposób wstawienia obrazka - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1145301.html
  Na przyszłość proszę o tym pamiętać.  wzmacniacz lampa 807, jak dobrać punkt pracy?
 • User removed account  
 • Admin of Retro group
  Ponownie wydzieliłem uwagi nie mające bezpośredniego związku z budową wzmacniacza na G807. Gdyby jeszcze raz doszło do kłótni, temat zmuszony będę zamknąć.