Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz z unitra amator 2

tomaszyk084 31 Dec 2008 15:45 10096 10
    tomaszyk084
    Level 13  
    Witam chciał bym zmniejszyć swojego Amatora 2. Dostałem go od kolegi i już nie posiadał radia znaczy niektórych elementów w każdym bądź razie radio nie działa i pomyślałem że można by było odlutować resztę elementów które były nie zbędne do działania radia w owym amatorze i tym samym po nieco brutalnej ingerencji w owy amplituner można by było zmniejszyć płytkę z resztą elementów a co za tym idzie była by możliwość przełożenia pozostałości do innej obudowy i używania amatora jako tylko wzmacniacza i tu się pojawia mój problem ponieważ nie wiem co by można było odlutować. Nie tworzył bym nowego tematu gdy bym znalazł coś co mogło by mi pomóc.
    Proszę o pomoc w tej sprawie.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Szczerze? Nie rozwalałbym tego sprzętu , tylko postarałbym się go uruchomić w oryginale. Koszta małe , a satysfakcja i jakość o wiele przebijająca pudełka zwane "miniwieżami" i nie tylko.
    dybas
    Level 37  
    arturavs wrote:
    Szczerze? Nie rozwalałbym tego sprzętu , tylko postarałbym się go uruchomić w oryginale. Koszta małe , a satysfakcja i jakość o wiele przebijająca pudełka zwane "miniwieżami" i nie tylko.

Bez przesady. Nawet w latach swej świetności "Amator" uchodził za minimum przyzwoitości. Nie wiem, czy w ogóle warto reanimować wybebeszony egzemplarz. Nie lepiej kupić po prostu wzmacniacz na chodzie?
    tomaszyk084
    Level 13  
    Ja uwarzam równierz ze to jest fajny sprzęt do domu pod kompa albo mp3 wiec wysepilem od kolegi :D no ale ja mam jeszcze drugiego amatora i tam wszystko śmiga. W tym tez działa wzmacniacz i w ogóle działa elegancko chociaż przydało by się oczyścić albo wymienić potencjometry poza tym spoko ale zmniejszyć go i wsadzić w druga obudowę to tez można by bylo

gosztekseba
    Level 31  
    Witam!!!
    Ja na Twoim miejscu kupiłbym jakiś kit z AVT i zrobił jakiś stereofoniczny wzmacniacz na scalaku, a z tego leciwego sprzętu wykorzystałbym transformator do nowej konstrukcji... Nie znam schematu tego sprzętu ale jest to Unitra więc śmiem sądzić że są tak jakieś układy Hybrydowe typu GML... Więc jeśli się uparłeś, aby wykorzystać te końcówki mocy to według mnie jedynym rozsądnym wyjściem w tym przypadku to ściągnąć notę tej hybrydy i samemu wytrawić płytkę o jak najmniejszych wymiarach... To jest moja opinia na ten temat. Ale to Twój wybór i zależy od umiejętności, które posiadasz... Pozdrawiam i życzę szczęśliwego, Nowego roku.
    tomaszyk084
    Level 13  
    Teoretycznie można by było wykorzystać trafo do zasilenia nowego urządzenia i tez można by było zrobić nowa płytkę i wlutować posiadane prze ze mnie elementy ale po co skoro wzmacniacz działa a przy moich umiejętnościach to mógł bym uszkodzić co nieco w czasie tworzenia "nowego" wzmacniacza.
    Oglądałem płytkę tego wzmacniacza i wydaje mi się ze w Amatorze większość miejsca zajmuje radio (na zamieszczonym rysunku po niżej zmieniłem kolor na siwy)ale nie wiem czy mam racje jeżeli bym miał to po zmniejszeniu płytki miał bym o polowe miejsca więcej

kolorem żółtym i czerwonym zaznaczyłem wejścia do których podłączam urządzenie zewnętrzne np mp3

Dziękuje bardzo za życzenia i nawzajem
    gosztekseba
    Level 31  
    Witam!!!
    Kolego jeśli nie chcesz zrobić nowej płytki, a chcesz zmniejszyć rozmiary tej płytki(tzn. wyciąć radio), to przeanalizuj schemat ideowy tej końcówki na GML'u i zobacz na tej płytce, które elementy są potrzebne do pracy końcówki (jednej i drugiej). Następnie przy użyciu np.piłki do metalu przytnij tą płytkę do odpowiadającej wielkości zostawiając moduł wzmacniacza... Ale powtarzam-dobrze przeanalizuj i rozplanuj co wyciąć, żeby końcówka działała poprawnie... Pozdrawiam
    tomaszyk084
    Level 13  
    Rozumiem czyli teraz schemat ale ja nie posiadam dokładniejszego schematu oprócz tego poniżej no a nawet gdybym posiadał to i tak nie rozumiem o co chodzi
    mam jeszcze schemat do Amatora 3 ale nie wiem czy jest taki sam
    Pozdrawiam
    gosztekseba
    Level 31  
    Kolego Twój amator zdaje sie, że jest wersja 2, ponieważ widzę GML-026 jeśli się nie mylę... A Twój schemat jest do Amatora 1 na UL1405 w końcówce. Zobacz tutaj http://unitra.eu.org/node/769 . Więc masz inny schemat... Narysowałem Ci na nim co masz zostawić na płytce... Pozdrawiam
    tomaszyk084
    Level 13  
    Witam
    no i udało się zmniejszyć rozmiary płytki teraz wzmacniacz mieści się na kartce A4 więc znacznie się zmniejszył akurat tutaj zdjęcie bez transformatora

Podczas wyciągania płytki z radiem zaobserwowałem dziwną rzecz znaczy według mnie ponieważ na początku
    przeciąłem Ł4 i Ł3 i przez przypadek stuknąłem w płytkę no i zaczęło radio działać w amplitunerze bo akurat był uruchomiony wiec tak sobie zacząłem te kanały przełączać i sprawdzałem czy jakąś polską stacje usłyszę no niestety polskiej nie znalazłem ale w pewnym momencie amplituner zaczął działać jak mikrofon bylem strasznie zdziwiony ze amplituner bez mikrofonu tak działa po prostu jak się mówiło coś w stronę płytki to było to słychać w głośnikach ale nie bylem pewien ponieważ to nie było głośno więc podłączyłem magnetofon ale bez mikrofonu ,podłączyłem przez kabel i zacząłem nagrywać na kasetę i rzeczywiste amplituner działał jak mikrofon a szczególnie kondensator C307 inne zresztą tez no ale i tak mi ten radiowy heh mikrofon nie był potrzebny więc odczepiłem radio

Teraz zostaje tylko kwestia obudowy ale to już nie problem :D
    Więc Dziękuje Bardzo za pomoc I Pozdrawiam
    gosztekseba
    Level 31  
    Witam!!!
    No szkoda tego Amatorka, aż mi się w oku łza kręci... Ale jeśli była taka potrzeba to Twoja sprawa... Najważniejsze że wzmacniacz działa, a Ty jesteś z niego zadowolony. Więc zamknij temat... Pozdrawiam