Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ zapobiegający przeładowaniu akumulatora

matelektronik 31 Dec 2008 22:02 2338 2
    matelektronik
    Level 17  
    Witam

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie układ prostownika do ładowania akumulatorów. Z samym prostownikiem nie ma problemu (typowa aplikacja). Interesuje mnie jednak wykonanie inteligentnego prostownika, który będzie odłączał zasilanie ładowania aku po osiągnięciu napięcia znamionowego jałowego czyli np. 14.8V dla 12V akumulatora. Problem w tym, że prostownik jest podpięty do klem akumulatora dlatego odpada badanie napięcia na klemach przy podłączonym napięciu ładowania. W takim razie wymyśliłem, że będę odłączać co jakiś czas prostownik np. poprzez tranzystor mocy od akumulatora na np. 2 sekundy, żeby układ zdążył dokonać pomiaru i w momencie gdy napięcie osiągnie max układ odłączy zasilanie lub w przypadku gdy napięcie na klemach będzie za małe znowu zacznie ładować aż do osiągnięcia napięcia naładowania. Układ miałby być wykonany na mikrokontrolerze.

Czy mój tok myślenia jest prawidłowy ??? czy ktoś wie jak sprawa wygląda w konstrukcjach fabrycznych ???

A tak przy okazji ;) Szczęśliwego Nowego 2009 Roku :)
  • Helpful post
    Poldek kombi
    Level 13  
    Tu znajdziesz. http://www.elportal.pl/pdf/k07/34_08d.pdf
    tam jest do aku. żelowych ale kwasowym to jest obojętne tylko potencjometrem podnieść napięcie.

jak byś chciał więcej to wklep w wyszukiwarce "zasilacz buforowy" jest tam tego pełno tylko trzeba poszukać.
    matelektronik
    Level 17  
    Dzięki za odpowiedz :) Ten układ mam nadzieje rozwieje moje wątpliwości. Może ma ktoś jeszcze jakieś info na ten temat ???