Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie Tranzystorów

aaadick 01 Jan 2009 12:54 1677 7
Tespol
 • #1
  aaadick
  Level 15  
  Witam serdecznie wszystkich użytkowników Forum.

  Mam problem z pewnym urządzeniem i podejrzewam awarię tranzystora.

  I mam pytanie skierowane do Was, a mianowicie czy jest możliwość pomiaru tranzystora w celu sprawdzenia jego sprawności (czy nie jest spalony etc.).

  To jest tranzystor BDP286 firmy Unitra Cemi, wiem, że to stare ale....

  Pozdrawiam, i życzę szczęśliwego nowego roku ;p.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Tespol
 • #2
  gosztekseba
  Level 31  
  Witam!!!
  Miernik w dłoń, ustawiasz na pomiar diod (tzn. zakres do 2000Ω) i przykładasz wszystkie kombinacje sondami Miernika do nóżek tegoż tranzystora, a jeśli w którejś kombinacjji miernik pokaże wynik 000 lub około to tranzystor przebity... Temat wałkowany po raz któryś na forum... Trochę wkładu własnego, opcja szukaj nie gryzie... A jeszcze powiedz co to za urządzenie... Bo jeśli to tranzystor mocy wzmacniacza to nie włączaj wzmacniacza po wymianie pierwszego napotkanego, przebitego tranzystora... Pozdrawiam
 • Tespol
 • #3
  Poldek kombi
  Level 13  
  Jeśli posiada się co najmniej omomierz można to zrobić, tylko trzeba umieć.
 • #4
  aaadick
  Level 15  
  Dizkękujęza szybką odpowiedź, tylko mam małe pytanie:). Np. jak zetknę 2 losowe nóżki w celu zmierzenia to ma się miernik wychylać czy pozostac w stanie spoczynku?
 • #5
  gosztekseba
  Level 31  
  Zmierz wszystkie kombinacje i napisz ile Ci pokazał...
 • Helpful post
  #6
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Najprostszy sposób sprawdzenia, to bierzesz omomierz i sprawdzasz, czy nie ma zwarcia między elektrodami. Jeśli masz miernik cyfrowy, to powinien mieć taki zakres omomierza oznaczony diodą: wtedy sprawdzasz, jaki jest spadek napięcia dla złącz EB i CB w "trybie diodowym", co dla tranzystorów krzemowych wynosi ok. 0,6V.
  Zwarcie można wykrywać bez wymontowywania tranzystora z układu, natomiest pomiar "diodowy" robi sie na tranzystorze "luzem".
 • #7
  aaadick
  Level 15  
  Najprostszy sposób sprawdzenia, to bierzesz omomierz i sprawdzasz, czy nie ma zwarcia między elektrodami.

  Niestety teraz nie mam możliwości sprawdzenia tego BDP286
  Ale zastosowałem na 3 losowych tranzystorach powyższy sposób i wykazalo, ze nie ma zwarcia pomiędzy elektrodami, więc to oznacza, ze tranzystor jest w 100% dobry ?

  Dodano po 27 [minuty]:

  Dziękuję Ci za pomoc Rzuuf
  Już klikam POMÓGŁ

  Pozdrawiam
 • #8
  Rzuuf
  Level 43  
  Zwarcie między elektrodami jest jednym z częstszych i łatwiejszych do wyśledzenia uszkodzeń tranzystorów. Inne uszkodzenie - to przerwa w którymkolwiek zlączu, co jest o tyle trudniejsze do znalezienia (bez wymontowania tranzystora z układu), że inne elementy dołaczone do tranzystora powodują, że są "widziane" one właśnie, a nie tranzystor.
  Jeśli mamy do czynienia np. ze sprzętem audio, gdzie są 2 identyczne tory, wówczas możemy porównywać odczyty w identycznych punktach obu torów: jeśli przyjmujemy za "wzór" odczyty w torze dobrze działającym, to tam, gdzie jest coś inaczej, możemy podejrzewać uszkodzenie, które niekoniecznie oznacza uszkodzenie tranzystora: może być inny element, lub lut, lub ścieżka, lub ...
  Sprawdzenie, że tranzystor jest na 100% dobry jest bardziej skomplikowane, zwykle porównujemy jego własności do danych katalogowych - jeśli nie wszystkich, to przynajmniej tych, które są dla nas istotne.
  Może się okazać np. że tranzystor może "przejść" wszystkie próby napięciowe i prądowe, ale jest "za wolny" - i w tym przypadku np. będzie się nadmiernie grzał w przetwornicy, lub będzie "obcinał" wyższe czestotliwości (w sprzęcie audio może tego nie zauważysz, ale w sprzęcie video lub CB - jak najbardziej!). Zwykle takie problemy pojawiaja się przy stosowaniu zamienników, szczególnie pochodzących od jakichś trudnych do zidentyfikowania producentów.