Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik czasowy świecy żarowej.

buulee 01 Sty 2009 13:29 4001 2
  • #1 01 Sty 2009 13:29
    buulee
    Poziom 11  

Witam wszystkich!
    Czy ktoś jest w stanie narysować mi schemat prostego włącznika czasowego - najlepiej bez układów scalonych bo konstrukcja ma być możliwie nieskomplikowana i na tzw. pająku :)
    Włącznik chcę wykorzystać do załączania przekaźnika świecy żarowej w webasto.

Włącznik ma działać następująco:
    1. Zasilany jest napięciem 12-24V prądu stałego (jeszcze nie wiem dokładnie ile)
    2. Gdy podam do niego stały impuls 12-24V wtedy włącznik ma załączyć przekaźnik ale tylko na czas regulowany potencjometrem czy też kondensatorem (nie wiem sam jak łatwiej) powiedzmy od 20-60sekund.
    3. Ważne jest aby włącznik rozłączył przekaźnik nawet gdy cały czas jest podawany impuls 12-24V.
    4. Kiedy impuls zaniknie i pojawi się ponownie ma powtórzyć się cały cykl opisany w pkt.2

Ogólnie ujmując ma to być włącznik o konstrukcji podobnej do tych stosowanych do świec żarowych w samochodach z tym że znacznie prostszy bo nie uwzględniający ani temperatury silnika ani rezystancji świecy a opierający się tylko na czasie grzania.

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc.

0 2
  • #3 01 Sty 2009 13:58
    buulee
    Poziom 11  

Dziękuję bardzo za szybka odpowiedź i pomoc - myślę że ten włącznik będzie idealnie pasował do mojego zastosowania.

0