Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka silnika na pradnicę

marcin-polak 11 Dec 2008 10:27 11019 19
    marcin-polak
    Level 10  
    Posiadam silnik widoczny na zdjęciach wymiary wirnika śr.71 gł.82 , 24 żłobki. Jakie zastosować magnesy i czy takie nawinięcie może zostać ?
    JESIOTR1
    Level 33  
    Tego nie musisz przezwajać - jest dobrze - lepiej nie zrobisz - nawet już w tym typie nie warto.
    Stojan ma 8 biegunów - tak samo na wirnik musisz nakleić 8 biegunów = 4 pary biegunów N,S. Wirnik - będzie pasował do tego stojana nawet po przezwojeniu.
    Otrzymasz średnie napięcia na ok 500 obr/min.Mozesz używać transformatora przed odbiornikami i prostownikami.
    Proponuję energię odbierać poprzez mostek trójfazowy - dla symetrycznego obciążenia wszystkich faz.
    waldekg
    Level 28  
    Witam. Chyba jest to silnik indukcyjny jednofazowy stosowany dawniej w pralkach. Chcąc go przerobić na prądnicę należałoby przekonstruować wirnik aby wytwarzał pole magnetyczne jak w alternatorze. Można przerobić ale jest to nieopłacalne. Pozdrawiam.
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Rozumiem, że chcesz rotor wykonać z magnesów, tak ?? Magnesy myślę, że im silniejsze tym lepsze i ja w prototypie zrobiłbym na początek dwubiegunowy wirnik. Zobaczysz jakie będą efekty. Widziałem kiedyś na szkolnych warsztatach taką pokazową prądnicę wykonaną właśnie z podobnego silnika tylko 3f. Wirnik tam zbudowany był z okrągłych magnesów (byc może głośnikowych). Ważne jest aby średnica wirnika dopasowana była do średnicy otworu w w stojanie. W tamtym przypadku było chyba z pół centymetra z każdej strony, więc sporo. Efekty niezłe - prądnica ta była wstanie zasilić podobnej gabarytowo wielkości silnik 3f. Kręcił się oczywiście z częstotliwoscią obracania wirnika prądnicy - taki wał elektryczny - selsyn.

Magnesy możesz zamówić w firmie produkujacej takie rzeczy - byc może mają akurat takie jakie potrzebujesz.

Paweł
    marcin-polak
    Level 10  
    jakto 8 biegunów po 4 pary biegunów jak to wygląda jak nakleić i jakie magnesy moze rysunek
    marcin-polak
    Level 10  
    bestler wrote:
    Rozumiem, że chcesz rotor wykonać z magnesów, tak ?? Magnesy myślę, że im silniejsze tym lepsze i ja w prototypie zrobiłbym na początek dwubiegunowy wirnik. Zobaczysz jakie będą efekty. Widziałem kiedyś na szkolnych warsztatach taką pokazową prądnicę wykonaną właśnie z podobnego silnika tylko 3f. Wirnik tam zbudowany był z okrągłych magnesów (byc może głośnikowych). Ważne jest aby średnica wirnika dopasowana była do średnicy otworu w w stojanie. W tamtym przypadku było chyba z pół centymetra z każdej strony, więc sporo. Efekty niezłe - prądnica ta była wstanie zasilić podobnej gabarytowo wielkości silnik 3f. Kręcił się oczywiście z częstotliwoscią obracania wirnika prądnicy - taki wał elektryczny - selsyn.

Magnesy możesz zamówić w firmie produkujacej takie rzeczy - byc może mają akurat takie jakie potrzebujesz.

Paweł

tak chcem wykonac rotor na magnesach neodymowych tylko jak i jakie rozmiary magnesów jak je poprzyklejać ?

Dodano po 3 [minuty]:

JESIOTR1 wrote:
    Klej tak jak wszyscy na https://www.elektroda.pl/rtvforum/posting.php?mode=quote&p=5839669
    To Ci powinno się udać w jeden dzień.Szczelina im nmiejsza to lepiej - fabrycznie robią 0,3mm.
    Powodzenia.

tak tylko jakie odstępy między magnesami i czy po skosie czy nie ? jaki rozmiar megnesów ?
    JESIOTR1
    Level 33  
    Stój, Wróć! Trochę nie tak.Przy pierwszej ocenie zdjęć przyjąłem zbyt optymistyczny wariant.Po dokładniejszym rozpoznaniu widzę, że masz miniej cewek.Jeden bok cewki w dwa żłobki. Wtedy jest wariant: cztery bieguny = dwie pary biegunów.

Twoja Podziałka = 71 mm x 3,14 ÷ 4 bieguny = 56mm.
    Szerokość bieguna = do 56 mm wymagana nie mniej niż 1/3 tego.
    Skos = 71mm × 3.14 ÷ 24 żłobki = 9,6 ≈ 10mm
    Wszystko przez ten pośpiech.Sory!
    Spradź jeszcze raz Sam - Powodzenia.
    marcin-polak
    Level 10  
    do jesiotr1 ja wogóle nie kumam tego obliczenia i oco tu biega tylko chce wiedziec jakie wymiary magnesów i jak je wkleić
    JESIOTR1
    Level 33  
    Trzeba symetrycznie po obwodzie 4 sztuki przykleić stąd
    Twoja Podziałka = obwód wirnika/4 = 56mm.
    Szerokość bieguna = do 56 mm bo większy nie wlezie
    Skos daj ≈ 10mm bo na tym odcinku powtarzalnie zmienia się opór magnetyczny w Twoim stojanie (żłobki i nabieguniki powtarzają się 24 razy)
    Wybierz Sam z katalogu
    http://www.magnesy.pl/magnesy_neodymowe_spiek...dFeB/magnesy_neodymowe_spiekane_MPL_NdFeB.php
    Tylko nie przesadzaj z ich wymiarami - by zmieścić w otworze stojana - musisz stoczyć wirnik.
    marcin-polak
    Level 10  
    Ale magnesy nuszą byc na całą szerokość stojanu , tak ?
    JESIOTR1
    Level 33  
    Tak - wykorzystasz całą aktywną długość przewodu w żłobkach.Bieguny klej z magnesów wąskich by lepiej udawały powierzchnię walca - daje to mniejszą szczelinę i mniejsze straty magnetyczne. Przeróbka silnika na pradnicę
    Twoje bieguny mogą być jeszcze szersze nawet dwa razy - proponuję na cztery nabiegunniki.
    waldekg
    Level 28  
    A może zaadaptować wirnik z alternatora. Rozmontować wirnik i zamiast elektromagnesu dopasować magnes z głośnika. Pozdrawiam.
    JESIOTR1
    Level 33  
    waldekg wrote:
    A może zaadaptować wirnik z alternatora. Rozmontować wirnik i zamiast elektromagnesu dopasować magnes z głośnika. Pozdrawiam.

Roboty o wiele więcej , a skutek odwrotny.Nie pasuje wymiar, kierunek namagnesowania, siła magnetyczna ferrytowego manesu jest 10x mniejsza od neodymowego, powiększy się droga ze żródła, rozdrobni się na kilka kierunków.Zero pożytku.Już to kiedyś przerabiałem.
    KRZY-KACZ
    Level 10  
    Może ktoś wie, czy można wziąć silnik trzyfazowy lub jednofazowy o mocy 2 kW i zamontować na wirniku magnesy neodymowe. Będzie to pracować jako prądnica do wiatraka? Na jakie napięcie? Jaką moc można osiągnąć? Ile magnesów użyć?Czy trzeba przezwajać?
    Poldek kombi
    Level 13  
    Jak zamontujesz na wirniku te magnesy, a potem trzeba to wyważyć bo to się rozleci lub będzie działało jako wibrator.
    Jeśli przerabiać to silniki komutatorowe, ale łatwiej wymontować prądnicę ze starej ciężarówki a jeszcze lepiej kilka. Każda z nich ma co najmniej 1 KW.
    KRZY-KACZ
    Level 10  
    Zamontowanie magnesów na rdzeniu nie stanowi najmniejszego kłopotu i wcale nie używałbym żadnych klejów.Prądnice od samochodów ciężarowych pracują na bardzo duże obroty a ja potrzebuje pomiędzy 300 a 500obr/min
    Poldek kombi
    Level 13  
    Te silniki o których pisałeś na początku, o ile się nie mylę kręcą się na około 3 tyś obrotów.
    No i bez przekładni się nie obejdzie (jakaś prosta na pasek klinowy).
    Prądnica z Jelcza ma ok. 2 KW, podłącz do tego grzałkę i grzej w domu wodę i dalej nie kombinuj bo nie warto. Sprawdzone.
    KRZY-KACZ
    Level 10  
    Nie podawałem prędkości obrotowych w zapytaniu ale wiem że są takie na 960 obr/min.Muszę się dowiedzieć jakie obroty ma prądnica od jelcza.Przekładnia to tez żaden problem tylko po pierwsze powoduje bardzo duże straty ,a po drugie zwiększa hałas,po trzecie komplikuje4 cała konstrukcję.Ale dziękuje.
    krzysio1039
    Level 2  
    Witam,mam silnik 4 KW,1420 obr/min,36 rowków.Jakiej grubości drutem go przewinąć,ile zwoji żeby miał pełną moc. Czy 12 po 50 zwoji drutem 0.1 co 3 rowek wystarczy i czy magnesy ferrytowe moge dać żeby zrobić prądnice? Z góry dziękuje za rady:D