Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TOSHIBA SATELLITE L300-1AM sterowniki sata sytem xp

gregor126p 01 Jan 2009 17:49 18054 18
 • #1
  gregor126p
  Level 14  
  Witam!
  Kupiłem nie dawno laptopa TOSHIBA SATELLITE L300-1AM który nie posiadał sytemu. Uparcie próbuje zainstalować windowsa xp profesional ale bez skutecznie bo xp nie posiada sterowników do sata i wyrzuca błąd krytyczny i restartuje się komputer. Znalazłem taka opcje w biosie na karcie advanced Sata controller Mode: gdzie było ustawione AHCI i ja ją zmieniłem na Compatibility. Po tej zmienia system się zainstalował ale się strasznie komputer wlecze jak na takie parametry. Włącza się 5 min. Strasznie długo instaluje programy itd. Przypuszczam ze chodzi o to ze nie posiada sterowników do dysku i to dlatego tak się wlecze. Gdy przestawiłem z powrotem na AHCI to znowu przy uruchamianiu wyrzucił błąd krytyczny i się nie włączył. Ponieważ jest to laptop nie ma możliwości podania sterowników przez dyskietkę naciskając F6. Wyczytałem w googlach ze można te sterowniki dołożyć do instaliki windowsa za pomocą programu nLite ale ja chyba nie potrafię porządnie tego programu obsługiwać bo zawsze z tej instalki co zrobiłem w nlite nawet nie ruszy kopiowanie sterowników. Zepsułem już chyba 5 płyty i dalej to samo. To sterowniki nie pasują to znowu nie wystartuje z płyty. Wiec bardzo proszę o sterowniki to sata które będą na pewno pasowały do tego laptopa i jak je dodać w nlite i co w nim poustawiać żeby mi instalka wystartowała i załadowała te stery i wykryło dysk. Proszę o jasne odpowiedzi bo jestem w tych sprawach samoukiem w dodatku prawie zielonym.
 • #2
  tronic1
  IT specialist
  Przyczyna jest inna. Brak sterowników SATA przy ustawieniu w biosie kontrolera na Compatibility nie skutkuje niższą wydajnością. W obu trybach wydajność dysku jest taka sama. Przyczyną mogą być pozostałe sterowniki. Do cvhipsetu sterowniki zainstalowane ? Sprawdź w menadżerze urządzeń w jakim trybie ( DMA czy PIO) pracuje dysk.
 • #3
  gregor126p
  Level 14  
  Sterowniki to cvhipsetu zainstalowane. W Menedżerze urządzeń nie ma żadnych pytajników. Jak wejdę na dysk w tym menadżerze to nie wiedze żeby pisało w jaki trybie pracuje ale nie wszystkie informacje o dysku są dostępne.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Juz ta opcje znalazłem. Jest teraz włączony PIO w użądzeniu głównym.
 • #4
  tronic1
  IT specialist
  No i tu leży problem. Odinstaluj kontroler z menadżera urządzeń i zrestartuj laptopa. Powinien się uruchomić z trybem DMA. Po drodze sprawdź ustawienia dysku w biosie.
 • #5
  gregor126p
  Level 14  
  To po odinstalowniu tego sterownika bedzie chodził szybciej??????

  Dodano po 29 [minuty]:

  Postanowiłem jeszcze raz zrobić formata i nie instalowac tych sterowików żeby mieć pewność ze wszykie sie usuneły.
 • #6
  tronic1
  IT specialist
  Formatowanie zupełnie niepotrzebne. Wystarczy odinstalować i restart. Po restarcie powinien wykryć i zainstalować poprawnie.
 • #7
  gregor126p
  Level 14  
  Format już się skończył. Jestem teraz przy instalacji sterowników. To instalować wszystkie oprócz do cvhipsetu???
 • #8
  mat_ed
  Level 43  
  Do chipsetu musisz zainstalować. Od tego zacznij instalację sterowników.
 • #9
  gregor126p
  Level 14  
  A móg byś mi podac linka do sterowników do tego chipsetu bo ostatnie sciągnołem ze strony toshiby i chyba były złe.

  Dodano po 40 [minuty]:

  Powiem tak poniewaz nie wiedziałem skąd wsiąść sterowniki do cvhipsetu to zainstalowałem pozostałe a cvhipset zostawiłem bez sterów. Laptop dalej się drastycznie wlecze. Uruchamia się około 5 minut. Z instalowaniem i kopiowaniem plików jest podobnie. Chodzi jak stary komputer 500mhz. Ludzie doradźcie coś. Co go tak może trzymać jak mówicie ze nie to ze dysk nie pracuje na opcji AHCI. Może pod ten laptop trzeba jakiś specjalny windows hp professional bo o viscie nie ma mowy.
 • #10
  tronic1
  IT specialist
  Nie potrzeba żadnego specjalnego systemu. Po instalacji systemu powinneś zainstalować jako pierwsze sterowniki do chipsetu a później całą resztę, grafikę, dźwięk i.t.d. Jeżeli dysk nadal będzie pracował w trybie PIO to on sam może być przyczyną problemów. Należy zbadać programem diagnostycznym kondycję dysku.
 • #11
  mat_ed
  Level 43  
  Jak to nie wiedziałeś skąd masz wziąć sterowniki ? Ze strony producenta laptopa o tutaj -> KLIK.
 • #12
  gregor126p
  Level 14  
  No z ta mam stery i dalej go muli.
 • #13
  tronic1
  IT specialist
  Sprawdzałeś tryb pracy dysku ? Sprawdzałeś kondycję dysku ?
 • #14
  mat_ed
  Level 43  
  Do sprawdzenia kondycji dysku użyj MHDD wersję dyskietkową lub cd. Po uruchomieniu programu 2xF4. Wyniki przedstaw na forum.
 • #15
  gregor126p
  Level 14  
  Udało się go przyspieszyć ale nie z 100% założeniami. Zrobiłem jeszcze raz formata tylko tym razem zainstalowałem xp z najnowszym servicepackiem 3 ale nadal to samo muliło go 99% użycia procesora używał system. Wkurzyłem się. Przestawiłem opcje w biosie na ahci i spróbowałem zainstalować znienawidzoną viste. Okazało się że po instalacji visty komputer stanowczo chodził dużo szybciej. Wątpię że to chodziło o sterowniki bo instalowałem te same tylko ze pod viste. Widać do nowych laptopów nadaje się tylko vista. Mam jeszcze jedno pytanie słyszałem że wyszedł jakiś nowy system beta czy jakoś tak. Czy jest tak samo wkurzający jak vista (czepia się o wszystko) czy można go porównać do xp home.
 • #16
  biolyadrian1
  Level 1  
  witam ja kupilem wczoraj zainstalowalem win xp sp3 i mam to samo wlancza sie 3 min pomocy
 • #17
  gregor126p
  Level 14  
  biolyadrian1 radżę Ci przestawić opcje w biosie na ahci i zainstalować viste. Ja się na tym męczyłem 3 dni kombinowałem ze sterami i nic nie pomagało. Dałem go kumplowi który jest dobrym informatykiem (administratorem sieci) i powiedział ze chodzi o wersje sytemu. Gdy pokazał mi jak się instaluje viste i jak się ja konfiguruje żeby się nie czepiała komputer chodzi jak burza. Uruchamia się 17 sekund. Korzystam z tej visty do tej pory i na razie nie narzekam przy tej konfiguracji na nią chociaż niektóre moje stare programy nie pójdą na niej. Także dobrze Ci radżę zainstaluj viste bo tylko czas tracisz.
 • #18
  Grzegorz79
  Level 10  
  Witam
  po pierwsze istalowałem TOSHIBE L300-17L i xp sp2 zaistalował sie i szybko chodzi a teraz bratu chciałem zaistalować na TOSHIBA L300-1A XP sp3 i jeszcze dodałem sterownik sata przez program nLITNE i trzy minuty sie włacza tez wolno chodzi i mam pytanie jak kupie przenosna stacje na usb i wgram sterownik z dyskietki czy da rade biosy w tych toshibach są takie same tylko w 1AM jest wersia 3.5 a w tamtej 3.0 może bios starszy wgrać???
 • #19
  gregor126p
  Level 14  
  Z ta stacja dyskietek to raczej zły pomysł bo to da taki sam efekt co dodanie sterowników przez nlite. Co za różnica czy je zapoda z płytki z windowsem gdzie są już dołożone czy się je doda pośmiej z dyskietki.